ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Her Telden > Biyografi > İş Adamı

İş Adamı İş Adamı biyografilerini paylaştığımız bölümümüz.

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24.10.09, 08:14   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
-Asi Ruh- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Apr 2009
Mesaj Sayısı: 7.499
Konu Sayısı: 4577
Rep Gücü: 240250
Rep Puanı: 24023265
Rep Derecesi : -Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000-Asi Ruh- 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Şerafettin Elçi ( Şerafettin Elçi Hakkında - Şerafettin Elçi Kimdir ? )
Hükümetin Kürt sorununun çözümüne dönük başlattığı ‘daha çok demokrasi’ açılımı büyük destek görüyor. Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Şerafettin Elçi, ‘Kürt açılımı’nın demokratik çerçevede ele alınmasını, sorunun çözümü için tarihi fırsat olarak nitelendirdi. Kürt sorununun toplumsal mutabakatı gerektiren ulusal bir problem olduğunu işaret eden Elçi, bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Elçi, sorunun muhatabı olarak sadece DTP ve PKK’nın adının anılmasından da rahatsız. Bunların, Kürtlerin ancak çok az bir kısmını temsil edebileceğini vurgulayan Elçi, “Sorunun çözümünde PKK’nın ve bunun yörüngesindeki parti ve çevreleri hesaba katmak lazım. Ama bunlar tek başına Kürtleri temsil edemez. Bu yörüngesinin dışında faaliyet gösteren bir dizi Kürt orijinli grup, kurum ve kanaat önderleri var. Dahası, Kürt kesiminde büyük bir sessiz çoğunluk var. Onun için Kürtlerin çoğunluğunun hem şu anki hem de gelecekteki ihtiyaçlarını dikkate alınarak bir çözüm formülünün bulunması lazım.” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘tarihi fırsat’, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kürt açılımı’ olarak nitelendirdiği yol haritasını CİHAN’a değerlendiren KADEP lideri Elçi, Hükümetin yaptığı açıklamaları çok olumlu karşıladıklarını ve Kürt sorununun çözümünde ilk kez bu kadar ümitlendiklerini kaydeti. Elçi, “Bir kere sorunun adının net olarak ortaya konması başlı başına anlam ifade ediyor. Bunun çözüm çerçevesinin daha çok demokratik olarak belirlenmesi de bir o kadar önemli. Çünkü bugüne kadar Kürt sorunu daha çok bir terör ve asayiş olayı olarak nitelendirilip, çözüm yolunun da tamamen şiddetle bastırılabileceği anlayışı hakimdi. Demokratik çerçeveye yerleştirilmesi gösteriyor ki devlet artık silahlı çözümü bir çözüm olarak görmekten vazgeçiyor. Demokrasi ve diyalog yoluyla çözmeyi benimsemesi çok olumlu bir adımdır.” şeklinde konuştu.
Elçi, çözüm için toplumun farklı kesimlerinin mutabakatının alınmak istenmesinin önemine işaret etti. Konunun sadece hükümetin modeli olarak görülemeyeceğini ifade eden Elçi, şöyle konuştu: “Buna devletin modeli demek daha doğru olur. Ortaya somut bir formülün ortaya konmaması mantıklı. Çünkü çözümsüzlükten medet uman bazı kesimler bu süreci baltalayabilir. Anlaşılan devlet katıda bir uyum ve uzlaşı sağlanmış. Şimdi toplumun mutabakatını almaya çalışıyor. Halkın benimsemediği bir formülü hayata geçirmek çok zordur. STK’ların, aydınların ve kanaat önderleri ile birlikte konunun topluma anlatılmasında çok büyük yararlar var.” Elçi, kendileriyle bugüne kadar bir görüşme yapılmadığını söyledi.

“PKK SAMİMİ İSE HEMEN SİLAHI BIRAKMALI”

Elçi, Kürt sorununda tarihi bir fırsatın yakalandığını, ancak bunun için öncelikle çatışmalı ortamın sona ermesi gerektiğinin altını çizdi. “Ellerin artık tetikten çekilmesi lazım.” diyen deneyimli Kürt siyasetçi, şöyle konuştu: “Cenazelerin taşındığı gergin ve sıcak ortamda akl-ı selimle konunun tartışılıp çözüm yolu aramanın anlamı kalmaz. Sözün değeri olmaz. PKK’yı kim etkileyebilirse birilerinin doğrudan ya da dolaylı olarak ikna etmesi lazım. Zaten eylemsizlik kararı var. Ama bu yetmez çatışma ortamından uzaklaşması lazım. Devlet kanadının silah bırakmasını beklemek doğru olmaz. Dağda bekleyen grup varsa buna karşı operasyon yapmayalım diye bir açıklama da olmaz. Çatışmalar durduktan sonra PKK nasıl temelli silah bırakabilir, bunun için makul formüller bulunabilir. Devletler geriye takılıp kalmaz.” dedi.

“MUHATAP, TÜM TÜRKİYE OLMALI”

Elçi, açılımın ilk kez toplumun farklı kesimlerinin desteği alınarak çözüm üretilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Muhatap olarak sadece PKK ve DTP’nin adres gösterilmesinin konuyu çözümsüzlükte bırakacağını ifade eden Kürt siyasetçi, “Kürt tarafı denilince PKK’nın ve bunun yörüngesindeki partileri ve çevreleri de hesaba katmak lazım. Ama bunlar tek başına Kürtleri temsil etmez. Büyük bir sessiz çoğunluk var. Bunların ağırlığı önemli ama bütün Kürtlerin hem şu anki hem de gelecekteki ihtiyaçlarını dikkate alarak bir çözüm formülünün bulunması lazım. Çünkü PKK ve onun yörüngesinin dışında faaliyet gösteren bir dizi Kürt kurumu var. Bazı kurumlar var. Önemli kanaat önderleri var. Onlar da toplum üzerinde etkili olabilecek kişilerdir. Kürt toplumunun önemli bir bölümünü oluşturur. Kürtlerin tüm kesimlerinin hassasiyetleri dikkate alınarak bir çözüm formülü üretilmesi lazımdır.” diye konuştu.
Elçi, sadece Kürtlerin muhatap alınmasının da yeterli olmayacağını söyledi. Tüm Türkiye kamuoyunun hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini düşünen Elçi, bu konuda herkesin empati yapması gerektiğini kaydetti. Elçi, şöyle konuştu: “Sadece Kürtleri memnun eden bir formül yeterli olmaz. Bu formülün aynı zamanda Türk kesimini de benimsemesi gerek. Çünkü bu konu, yalnızca Kürtleri ilgilendiren bir sorun değil. Devleti de Türk kesimini de ilgilendiren bir sorundur. Onun için toplumun geniş kesiminin mutabakatı alınması gerekir. Bu konuda zaman ve sabır lazımdır. Günü kurtarmak için ortaya konan formüller çözüm getirmez. Herkes empati yaparsa sorunun çözümü kolaylaşır.”

“ZEMİN MÜSAİT, KÜRTLERİN TALEPLERİ NETLEŞMELİ”

Elçi, Kürt sorununun çözümü için ortamın çok müsait olduğunu ifade etti. Hem devletin hem de Kürtlerin geçmişe göre artık çok farklı düşündüğünü anlatan Elçi, “TRT şeş Kürtçe yayın yapıyor. Zaten PKK da dahil Kürtlerin devlet ile ilgili bir sorunu ve talebi yok. Yeni bir anayasa hazırlanmalı. Herkes Türk’tür ifadesi bütün çatışmaların nedeniydi. Dille ilgili yasaklar kalkarsa her alanda kullanılabilir. Bunlar aslında kolay işlerdir. Niyet ve siyasi irade olsun. Yeni bir yönetim modeli benimsenebilir. Merkezi sistemden yerinden yönetime doğru bir açılım olabilir. Toplumsal yapısı heterojen olan hareketli çok kültürlü bir ülkede bu anlayışta diretmenin bir anlamı yok. Bunun yararları çok. Bu konuda da açılım yaparsa sorunun çözümü kolaylaşabilir.” dedi.

Elçi, Kürtlerin devletten ne istediğinin netleşmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda DTP ve PKK’nın da bugüne kadar net bir formül ortaya koyamadığına dikkat çeken Elçi, bu konuda herkesin fikrini rahatlıkla açıklama cesaretini gösterecek zeminin oluşturulması gerektiğine işaret etti. Elçi, şöyle dedi: “Kürtlerin talepleri netleşmeli. Bu konuda bir netlik yok. Tam bir dağınıklık hakim. Herkesin kendine göre bir çözüm formülü var. Sadece DTP ve PKK ile değil, geniş Kürt kesimlerinin konsensüsü ile bir yol haritasının belinlenmesi lazım. Bu konuda büyük bir ihtiyaç var. Devlet buna zemin hazırlamalı, en azından önünü kesmemeli. Yani Kürtler, kendi aralarında konuşup rahatlıkla şiddet içermediği sürece her türlü görüşü ortaya koymalı. Farklı Kürt grupları bir araya gelip uzlaşıp ortaya bir çöküm konmalı. Devlet de buna göre bir çözüm üretmeli.” diye konuştu.

DTP’YE ELEŞTİRİ: OLAYI PKK VE ÖCALAN’A ENDEKSLİYOR

Elçi, her fırsatta Kürtler adına siyaset yaptığını ve onları temsil ettiğini iddia eden DTP’nin Kürt sorununun çözümünde bekleneni veremediğini düşünüyor. “DTP, maalesef yapabileceği rolü yerine getiremiyor.” diyen Elçi, “Olayı tamamen PKK ve Abdullah Öcalan’a endeksliyor. O zaman parti olarak varlık nedenin, bir ağırlığın kalmıyor. Oysa Mcelis’te önemli bir güçtür. Bu rolünü iyi oynar ve bu işin içine girmeli. En azından bağımsız bir rol oynayabilir. Onların da düşüncesini alarak bazen de ikna ederek dağdaki bir insanın görüşü ile Ankara’daki arasında önemli bir fark var. Onları yumuşatması lazımdır.” Elçi, Öcalan’ın 15 Ağustos’ta yapacağı açıklamalardan yeni bir şey beklemediğini, ancak yapacağı açıklamaların belli bir kesim üzerinde etkili olduğunu söyledi.


Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı


1938 yılında Cizre’de doğdu. Tarım ve mahalli işlerle uğraşan bir ailenin çocuğuydu. Cumhuriyet döneminden önce geniş arazileri olan aile, arazileri Suriye sınırları içinde kalınca ekonomik sıkıntıya girdi. Babası Türkçe’yi askerde öğrendi. Şerafettin Elçi ilk ve ortaokulu Cizre’de, liseyi Mardin’de, Hukuk Fakültesi’ni ise 1955’te Ankara’da okudu. 1959 açılan 49’lar Davası’nda Elçi Ailesi de yargılandı. Diyarbakır’da avukatlık stajından sonra Cizre’de avukatlık yaptı. 12 Mart 1971 sonrasında Diyarbakır Cezaevi’nde 8 ay kaldı. 1977 genel seçimlerinde Adalet Partisi’nden Mardin Milletvekili seçildi. 1978 yılında 11’ler diye anılan grupla birlikte AP’den ayrılıp Bülent Ecevit liderliğindeki hükümete Bayındırlık Bakanı olarak katıldı. 12 Eylül 1980’den sonra beyanatları sebebiyle 30 ay cezaevinde kaldı. Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı’nı ardından da 3 Ocak 1997 tarihinde Demokratik Kitle Partisi’ni kurdu. Parti, Anayasa Mahkemesi tarafından programında yer alan bazı görüşler sebebiyle devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı bulunarak 26 Şubat 1999 tarihinde kapatıldı.

Elçi, uzun yıllardır sürdürdüğü yeni bir siyasi parti kurma arayışlarını, 19 Aralık 2006 tarihinde KADEP'i kurarak tamamladı.


-Asi Ruh- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Işık Elçi | Tanrı dan Geleni Söyle Efsunsuz Düş Tiyatro & Edebiyat 0 19.08.09 16:28
Kötü Kedi Şerafettin Serisi... 3RSAN Karikatürler 9 03.08.09 20:52
Ali Nar ( Ali Nar Hakkında - Ali Nar Kimdir ? ) -Asi Ruh- Gazeteci 0 24.06.09 20:14
Elçi damadını azletti, şimdi de tutuklatacak recep_oflu Dünya Gündemi 1 29.05.07 10:33


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.