ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama Bölümü > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama > Ağ ve İnternet

Ağ ve İnternet Ağ ve internet ayarları, soru ve sorunlarımızı tartıştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16.05.09, 01:08   #1 (permalink)
28:06:42:12
 
-BuRAk- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Ankara
Mesaj Sayısı: 11.490
Konu Sayısı: 2068
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 543106
Rep Puanı: 54308119
Rep Derecesi : -BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Korsan yazılım Türkiye´yi geri bırakıyor
International Data Corporation (IDC) tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Korsan Yazılım Araştırması sonuçlandı.

Bu gelişmeye rağmen, 2008 yılında korsan yazılım kullanımının Türk yazılım sektörüne verdiği zarar, bir önceki yıla göre yüzde 27 artarak 468 milyon USD’a ulaştı. Katlanarak büyümeye devam eden bu zarar, 2004 yılında 182 milyon USD, 2007’de de 365 milyon USD olarak gerçekleşmişti.

IDC tarafından, global yazılım sektörünün temsilcisi Business Software Alliance (BSA) adına dünya çapında 110 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre; 2008 yılında korsan yazılım kullanımı 36 ülkede sabit kalırken, 57 ülkede geriledi, 16 ülkede ise artış gösterdi. Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde kullanılan kişisel bilgisayar sayısının hızla artmasına paralel olarak genel olarak düşüş eğiliminde olan korsan yazılım kullanım oranı, dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yılı yüzde 41 ile tamamladı. Korsan yazılım kullanımının, global yazılım sektörüne olan maliyeti ise bir önceki yıla göre yüzde 11’lik artarak, 53 milyar USD’ı geçti.

2008 yılında korsan kullanım oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 66 ile Orta ve Doğu Avrupa olurken, korsan kullanımı oranı en yüksek olan ülke ise yüzde 95 ile Gürcistan oldu. Gürcistan’ı yüzde 92 ile Ermenistan ve Zimbabve, yüzde 90 ile Azerbaycan ve Moldova takip etti. Lüksemburg yüzde 21’lik korsan kullanımı ile Avrupa ve dünyanın korsan kullanımı en düşük olan ülkelerinin başında yer alırken, bu ülkeyi yüzde 24 ile Avusturya, ve %25 ile Belçika, Danimarka, İsveç ve İsviçre takip etti.

2003 yılından bu yana 110 ayrı ülkede yayınlanan bu araştırmaya göre, korsan yazılım kullanımını aşağı çekmek için devlet nezdinde kararlılık ve planlı çalışma gerekiyor. Devlet ile sektörün bu çalışmayı etkili bir şekilde gerçekleştirdiği ülkelerin başında ise Rusya ve Yunanistan geliyor. Bir senede 5 puan, altı senede de 19 puanlık düşüşle korsan yazılım kullanım oranının %68’e gerilediği Rusya en çok ilerleme kaydeden ülke olurken, Yunanistan’da da korsan yazılım kullanımı 4 senede yüzde 62’den yüzde 57’ye geriledi. Hızla ekonominin yeni gözbebeği haline gelen Polonya’da ise bu oran 4 sene içinde yüzde 59’dan 56’ya indi.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay, araştırma sonuçları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ekonomide büyük yaralar açan, yabancı sermaye girişine ve Türkiye’de yatırımın önünde engel teşkil eden, AB üyelik kriterlerinin de ana maddelerden biri olan korsan kullanımının aşağı çekilmesi için planlı ve kararlı hareket etmek büyük önem taşımaktadır. Bu rapor, Türkiye’nin yazılım korsanlığına karşı yürüttüğü mücadelede kararlı adımlarla ilerlemesi gerektiğinin ve korsan kullanım oranını daha da fazla düşürmek için yapılacak daha yapacak çok iş olduğunun bir göstergesidir. Tüm dünyada ekonomik belirsizliklerin yaşandığı bu dönemde, şirketlerin korsan yazılım kullanmaları, öncelikle bilgi güvenliğini tehlikeye atmaları ve yasal olarak da büyük cezai yaptırımları göze almaları anlamına gelmektedir. Ayrıca, korsan yazılım kullanımına devam edenler kendi işlerine zarar vermenin yanısıra, yerel ve global ekonomide büyük zararlara da yol açmaktadır.” dedi.

2003 yılından 2008’e yılına kadar olan dönemde Türkiye’deki korsan yazılım kullanım oranı yüzde 64 ile yüzde 66 arasında gerçekleşen küçük değişikliklerle sabit bir seyir sürdürdü. 2003 ve 2004 senelerinde lisanssız yazılım kullanım oranı yüzde 66 olarak gerçekleşirken bu oran, bilinçlendirme kampanyaları ve hukuki yaptırımlar sayesinde 2005’te yüzde 65’e 2006’da da yüzde 64’e geriledi. 2007’de tersine dönen düşüş trendi yılın yüzde 65’lik bir oran ile tamamlanmasına neden oldu. 2008’de ise bu oran, BSA Türkiye’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirdiği 3 Maymun Kampanyası gibi çalışmalar sayesinde yüzde 64’e geriledi.

Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen IDC Korsan Yazılım Araştırması, 2008 yılı sonunda baş gösteren global ekonomik krizin korsan yazılım kullanımı üzerinde şimdilik karma bir etki gösterdiğini de ortaya koydu.

IDC Araştırma Bölümü Başkanı John Gantz, krizden yara almadan çıkmaya çalışan tüketicilerin mevcut bilgisayarlarını uzun bir süre daha kullanma yoluna giderlerken, buna paralel olarak eskiyen bilgisayarlarda korsan yazılım kullanımının da artış yaşandığına dikkat çekiyor. Netbook satışlarında yaşanan artışın ise lisanslı yazılım kullanıma destek olan en büyük etkenlerden biri olarak ortaya çıktığını ifade eden John Gantz, gelecek 5 yılda gelişmekte olan ülkelerde 460 milyon potansiyel kullanıcının Internet erişimine kavuşacak olmasını ise korsan yazılım kullanımının azalması yönündeki hedefler için büyük bir risk olduğuna işaret ediyor. Gantz, “Her iki durumda da, yazılımların maliyeti, yazılım korsanlığını teşvik eden sebeplerden yalnızca bir tanesi. Ekonomik krizin hem olumlu, hem olumsuz etkileri olacaktır. Ancak, 2009 rakamları gelmeden bu etkileri tam anlamıyla görmek mümkün değildir.” dedi.

Korsan yazılım kullanımının ekonomik zararları sektör ile sınırlı kalmıyor ve ülkelerin ekonomilerini de derinden etkiliyor. Korsan yazılım kullanım oranın azaltılması, yüzbinlerce kişi için yeni istihdam anlamına gelirken, ekonomide milyarlarca dolarlık büyümeye de olanak sağlıyor.

IDC 2008 Korsan Yazılım Araştırması’dan Öne Çıkan Veriler:

· Araştırmada yer alan 110 ülkenin 57’sinde korsan yazılım kullanım oranın düştüğü, 40’ında bu oranda bir değişiklik olmadığı ve yalnızca 13’ünde bu oranın arttığı görüldü. Ancak, global PC pazarının en hızla büyüdüğü ülkelerde yüksek oranda korsan yazılım kullanımının görülmesi nedeniyle, dünya çapında korsanlık oranı 2008’de yüzde 3 artarak, %41’e ulaştı.

· Gelişmekte olan ekonomiler global PC pazarının yüzde 45’ini oluştururken, bu ekonomiler PC yazılım pazarının ise yüzde 20’sinden azını oluşturuyor. Gelişmekte olan ülkelerin yazılım payının PC donanım payı ile eşit olması durumunda, yazılım pazarı yılda 40 milyar USD daha fazla büyüme kaydedebilir. Ayrıca, global korsan yazılım kullanım oranını yılda yalnızca bir puan düşürmek BT sektörüne 20 milyar USD teşvik sağlayabilir.

· Internet erişimini yaymak korsan yazılım arzını artıracak. Önümüzdeki beş senede, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 460 milyon kişi ınternet kullanıcısı olacak. Bu büyüme özellikle bireysel kullanıcılar ve küçük işletmelerde en yüksek oranda görülecek. Bu segmentte korsan yazılım kullanım oranı işletmelere ve kamu kuruluşlarına oranla daha yüksek olacak.

BSA, korsan yazılım kullanımını azaltmanın getireceği faydalardan yararlanmak isteyen hükümetlerin aşağıdaki adımları atmasını teşvik etmektedir:

· Fikri mülkiyet haklarının korunması ve lisanssız yazılım kullanımının riskleri ile ilgili toplumu eğitmek ve bilinci artırmak;

· Dijital ve Internet korsanlığına karşı daha etkin yaptırımlara olanak sağlamak için ulusal telif hakları yasalarını Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Kuruluşu’nun (WIPO) yayınladığı uluslararası belgelere uygun şekilde güncellemek;

· Dünya Ticaret Kuruluşu (WTO) tarafından yayınlanan Ticaretle Bağlantılı Fikri Mülkiyet Hakları Anlaşması’nın (TRIPS) şartlarının gerektirdiği şekilde güçlü yaptırım mekanizmaları oluşturmak, korsanlığa karşı katı kanunlar çıkarmak;

· Hükümetin önemli ölçüde kaynaklarını sorunun çözümü için ayırmak, ulusal IP yaptırım birimlerini oluşturmak, ülkelerarası işbirliğinin altyapısını kurmak ve yerel yöneticileri konuyla ilgili daha fazla eğitmek;

· Davranışlara örnek olmak adına, kamu sektörünün yalnızca yasal yazılım kullanmasını zorunlu kılmak.

Bağımsız olarak IDC tarafından yürütülen araştırma 110 ülkeyi kapsamaktadır. Araştırmada masaüstü, dizüstü bilgisayarlar ve ultra-taşınabilir bilgisayarlar da dahil tüm kişisel bilgisayarlarda kullanılan yazılım paketlerinin korsan kullanımı incelenmiştir. Araştırma, sunucu ya da ana bilgisayar tabanlı yazılımları içermez. IDC yazılım ve donanım sevkiyatları ile ilgili verilere kayıtlı istatistiklerinden ve 60’tan fazla ülkede görev yapan IDC analistlerinin verdiği bilgilerden yararlanarak ulaşmış ve yazılım korsanlığı trendlerini doğrulamıştır.

KaYNaK: pctime.com.tr


__________________


Forumla ilgili aklınıza takılan sorular için [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...].

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

-BuRAk- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
O Korsan Siz oLsaydınız Ne Yapardınız ? B.S.G.Y Cevaplanmış Sorular 6 24.07.08 21:23
korsan cd ci ile müşteri diyalogları pesimistt Komik Yazılar ve Fıkralar 2 30.06.08 16:45
O da Korsan İndirmiş... B.S.G.Y Magazin 11 29.04.08 19:50
Türkiye Ralli'si geri dönüyor recep_oflu Spor genel 1 30.01.08 21:52
Dünya bırakıyor, Türkiye tüttürüyor! Kızıla Boyalı Saçlar Sağlık 1 23.05.07 17:23


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.