ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama Bölümü > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama > Ağ ve İnternet

Ağ ve İnternet Ağ ve internet ayarları, soru ve sorunlarımızı tartıştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18.09.10, 12:25   #1 (permalink)
Turizmci Moderatör
 
NeoJima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Marmaris.
İlişki Durumu: Karmaşık
Mesaj Sayısı: 12.156
Konu Sayısı: 2949
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 889759
Rep Puanı: 88973364
Rep Derecesi : NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et Üyenin Twitter Profilini Ziyaret Et
Arrow Ağ Güvenliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Ağ Güvenliği Nedir?
Muhtemelen, günün sonunda ofisten çıkarken alarm sistemini çalıştırıyor, ofisinizi ve içindeki ekipmanları korumak için kapıyı kilitliyorsunuzdur. Gizli iş belgelerinizi saklamak için bir kasanız veya kilitli dosya dolabınız da vardır.

bilgisayar ağınız için de aynı şekilde koruma sağlanması gerekir.

Ağ güvenliği teknolojileri, ağınızı hırsızlığa, gizli iş bilgilerinin kötüye kullanılmasına, Internet'ten kaynaklanan virüs ve solucanların kötü amaçlı saldırılarına karşı korur. Ağ güvenliği kullanmazsanız, yetkisiz sızma, ağın kapanması, hizmet kesintisi, yönetmeliklerle uyumsuzluk ve hatta, yasal işlem riskleriyle karşı karşıya kalırsınız.

Güvenlik nasıl çalışır

Ağ güvenliği tek bir yönteme dayanmaz. Bunun yerine, işletmenizi farklı yöntemlerle savunmak için bir dizi engel kullanır. Bir çözüm başarısız olsa dahi, diğeri ayakta kalarak şirketinizi ve verilerinizi, çeşitli ağ saldırılarına karşı korur.

Ağınızdaki güvenlik katmanları, işinizi yürütmek için kullandığınız değerli bilgilerin sizin kullanımınıza açık olması ve tehditlere karşı korunması anlamına gelir.

Özellikle ağ güvenliği:


•Dahili ve harici ağ saldırılarına karşı koruma sağlar Tehditler, işletmenizin dört duvarı içinden ve dışından gelebilir. Etkili bir güvenlik sistemi tüm ağ etkinliğini izleyerek olağandışı davranışı işaretler ve uygun yanıtı verir.
•Her yerde her zaman tüm iletişimin gizliliğini sağlar Çalışanlar, ağa evlerinden veya hareket halindeyken, iletişimlerinin gizli ve koruma altında olacağı güvencesiyle erişebilir.
•Kullanıcıları ve sistemlerini doğru bir şekilde tanımlayarak bilgilere erişimi denetler İşletmeler, veri erişimiyle ilgili olarak kendi kurallarını oluşturabilir. Erişimin reddedilmesi veya onaylanması kullanıcı kimliklerine, iş işlevine veya diğer işle ilgili özel ölçütlere dayanabilir.
•Sizi daha güvenilir kılar. Güvenlik teknolojileri sisteminizin bilinen saldırılara karşı koruduğu ve yeni tehditlere adapte olduğu için çalışanlar, müşteriler ve iş ortakları, bilgilerinin güvenli olduğundan emin olurlar.
Başa dön

İşletmeler Güvenlik Teknolojilerini Nasıl Kullanır
Ağ güvenliği, özellikle Internet üzerinden çalışan işletmeler için bir zorunluluğa dönüşmüştür. Müşterileriniz, satıcılar ve iş ortaklarınız sizden, sizinle paylaştıkları bilgileri korumanızı bekleyebilir.

Ağ güvenliği, bir işi yürütmek için bir zorunluluğa dönüşürken, birden çok şekilde kendisini amorti etmektedir. Güvenli bir ağdan işinizle ilgili elde edeceğiniz yararlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

Müşteri güveni

•Gizlilik sağlanır
•İşbirliği desteklenir
Güçlü bir güvenlik tutumu, müşterilerin, kredi kartı numaraları veya gizli iş bilgileri gibi hassas bilgilere erişilmeyeceği ve bu bilgilerin istismar edilmeyeceği konusunda güven duymalarını sağlar. İş ortaklarınız, satış tahminleri veya piyasaya sürmeden önce ürünle ilgili planlar gibi verileri sizinle paylaşırken daha güvenli olacaklardır. Ayrıca, davetsiz konukları dışarıda tutan teknolojiler, iş ortaklarınızın ağınızdaki bilgilere güvenli bir şekilde erişmesini, sizinle işbirliği yapmalarını ve birlikte daha verimli bir şekilde çalışmanızı sağlar.

Mobilite

•Hareket halindeyken güvenli erişim
•Ofis dışında verimliliği artırır
Güçlü ağ güvenliği, çalışanlarınızın ağınıza hareket halindeyken veya evden, virüslere veya diğer tehditlere yol açmadan güvenli bir şekilde erişmesini sağlar. Güvenli, kolay ağ erişimi, çalışanların önemli bilgileri ihtiyaçları olduğunda kullanmaları, böylece masalarından uzaktayken daha verimli olmaları anlamına gelmektedir.

Artan üretkenlik
•İstenmeyen tanıtım postalarına daha az vakit harcama
•Çalışanlarda daha yüksek moral ve işbirliği
Etkili bir ağ güvenlik programı, kuruluşunuzdaki üretkenliği artırabilir. Çalışanlar, istenmeyen tanıtım postalarını incelemek veya virüslerle uğraşmak gibi üretkenliği azaltan görevlere daha az zaman harcar. Ağınız ve Internet bağlantınız güvenli olur ve sizin ve çalışanlarınızın Internet ve e-postalara düzenli erişiminize imkan tanır.

Azalan maliyetler
•Hizmet kesintisi ortadan kalkar
•Gelişmiş hizmetler güvenli bir şekilde gelişir
Ağın kapalı kalma süresi, tüm işletme türleri için maliyetli olur. Ağınızın ve Internet bağlantınızın güvenli bir şekilde bağlı ve çalışır durumda olduğundan emin olduğunuzda, müşterilerin gereksinim duyduklarında size erişebilmelerini sağlayabilirsiniz. Etkili güvenlik, işletmenizin ağ çalışmasında kesintiye gitmeden yeni hizmetler ve uygulamalar eklemesine olanak tanır. Girişimci bir yaklaşımla verilerinizin korunması, işletmenizin gerektiğinde çalışır durumda olmasını sağlar.

Şirketiniz büyüdükçe ağ gereksinimleri de değişir. Bugün güçlü, güvenli bir ağ kurmanız, şirketinizin güvenli kablosuz ağ veya ses ve konferans gibi gelişmiş özellikleri eklemesine olanak tanır.

Başa dön

Ağ Güvenliğine Başlarken
İşletme gereksinimlerinizle doğru güvenlik teknolojilerini eşleştirmek, bir güvenli ağ projesi başlatmanın ilk adımıdır.

Başlamak için aşağıdaki göz önünde bulundurulması gereken noktalar listesine bakın:

Mevcut güvenlik düzeyiniz
Ağınızda bulunan güvenlik özelliklerinin bir dökümünü alın. Bu liste, mevcut koruma yöntemlerinizdeki boşlukları tanımlamanıza yardımcı olur.

•Mevcut düzeyiniz güvenlik duvarları, sanal özel ağ, saldırı önleme, virüs koruması, güvenli kablosuz ağ, olağandışı durum saptama, kimlik yönetimi ve uyum doğrulaması sunuyor mu?
•Bu özellikler birbiriyle iletişim halinde mi?
Varlıklarınız
Sisteminiz için gereken koruma düzey veya katman sayısını belirlemek için varlıklarınızın bir "çamaşır listesini" hazırlayın.

•İşletmeniz için hangi varlıklar başarılı olmanızda en önemli rolü oynuyor?
•Dahili bilgileri ve/veya müşteri bilgilerini korumak mı daha önemli?
•Bu varlıkların değeri nedir?
•Bu varlıklar, sisteminizin neresinde bulunuyor?
Bilgi aktarımı
Bilgilerin şirketinizin içindeki ve dışındaki paylaşım şeklini değerlendirin.

•Çalışanlarınızın işlerini yapabilmeleri için dahili bilgilere hızlı bir şekilde erişmeleri gerekiyor mu?
•İşletmenizin dört duvarı dışında kalan bilgileri paylaşıyor musunuz?
•Bu bilgilere erişim hakkı olanları nasıl denetliyorsunuz?
•Farklı ağ kullanıcılarına erişmek için değişen düzeyler sağlıyor musunuz?
Büyüme planları
Şirketiniz, sisteminize gelişmiş özellikler eklemeyi planlıyor mu? Sisteminizin ne kadar adapte olabilir ve esnek olması gerekiyor? Güvenlik çözümünüz, artan ağ trafiğini veya gelişmiş uygulamaları, hizmet kesintisine gitmeden barındırabilmelidir.

Risk değerlendirmesi
Bir güvenlik ihlalinin, verimliliğin azalması veya hizmet kesintisi dışında sonuçları olup olmayacağını belirleyin.

•İş ortamınız ne kadar düzenli?
•Uyumlu olmama riskleri nelerdir?
•Maddi kayıplara veya itibar kaybına uğramadan işletmeniz ne kadarlık bir kapalı kalma süresine dayanabilir?
Kullanım kolaylığı
Kolay kurulamıyor veya kullanılamıyorsa, en iyi güvenlik teknolojisinin bile size bir yararı olmaz. Kurduğunuz sistemi yönetecek kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun.

Başa dön

Ortağınıza Sormanız Gereken En Önemli 5 Soru
Kanal ortağı, ağ güvenliğini seçerken ve kullanırken önemli bir müttefiktir. Mevcut koruma düzeyinizi değerlendirip sizi doğru çözüme yönlendirebilecek bilgili bir iş ortağı, güvenli ve esnek bir ağ geliştirmenize yardımcı olur.

KOBİ Çözümleri sunan potansiyel iş ortaklarına sormanız gereken beş önemli soruyu aşağıda görebilirsiniz:
1.Küçük ve orta boy işletmelerle (KOBİ'ler) çalışma konusunda uzman mısınız? Cisco'nun, özel olarak KOBİ'lere teknoloji çözümleri ve destek sağlamaya odaklanmış sertifikalı iş ortaklarından oluşan bir ağı vardır. Bu iş ortaklarının birçoğu KOBİ olduğu için işinizde karşılaştığınız zorlukları ve kafanızdaki hedefleri anlayabilirler. Cisco sertifikalı iş ortakları, özel teknolojiler konusunda niteliklerini kanıtlamıştır. Hepsi, işletmeniz için ağ çözümleri tasarlayacak, dağıtacak ve optimize edecek eğitime, desteğe ve hizmetlere sahiptir. Ayrıca, yakında piyasaya sürülecek olan Cisco ürünlerinin ve çözümlerinin yanı sıra en son yazılım ve donanım değişiklikleri konusunda bilgi sahibidirler.
2.Satış sonrası ne tür hizmetler ve destek sağlıyorsunuz? Ortağınıza, satış sonrası sunabileceği destekle ilgili ayrıntılı sorular sorun. Örneğin: Ortağınız çalışma saatleri dışında veya acil durum desteği sunuyor mu? Sunuyorsa, bu destek hangi saatlerde veriliyor? Sunulan özel destek düzeyleri, bir hizmet düzeyi anlaşmasında (SLA) ayrıntılı olarak belirtilmelidir. Ayrıca, Cisco iş ortaklarının, Cisco mühendislerine ve kapsamlı teknik kaynaklara her zaman erişimi de içeren ödüllü teknik destek hizmeti sunduğunu unutmayın.
3.Bu yeni çözüm mevcut BT ortamımla nasıl entegre olacak? Bir Cisco ortağıyla işletme gereksinimlerinizi konuşabilir ve mevcut sistemlerinizi ve ağ altyapınızı değerlendirebilirsiniz. Buradan, bir Cisco Ortağı, bugünkü gereksinimlerinizi karşılayacak, zaman içinde işeltmenizle birlikte büyüyecek ve bütçenizi aşmayacak çözüm seçenekleri sunabilir.


__________________Ya ya ya Ben özel
Ya ya ya Ben güzel
Ya ya ya Ben herşeyindim ya.

NeoJima isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bakıcı Seçerken Bilmeniz Gerekenler Ahєпк~ Bebeğim 0 02.09.10 12:47
Kozmetik Alırken Bilmeniz Gerekenler! mavi düş'üm Kadın Dünyası 1 22.12.09 23:04
LED TV'lerle ilgili bilmeniz gerekenler 3RSAN Bilim & Teknoloji Dünyası 0 28.10.09 04:51
Resident Evil 5 bilmeniz Gerekenler eFSaNe Tüm Oyunlar 0 17.02.09 03:51
OKS Başvuruları Başladı ! Bilmeniz Gerekenler ayşe Liseler 1 11.03.08 01:42


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.