ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Eğitim > Ödevler - Dersler - Tezler > Biyoloji

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17.07.11, 21:49   #1 (permalink)
Acemi Tayfa
 
Adenin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jul 2011
Nereden: Bursa
Mesaj Sayısı: 356
Konu Sayısı: 345
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 31565
Rep Puanı: 3155627
Rep Derecesi : Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000
Standart Güzellik Hormonları
Güzellik Hormonları

Hormonlar güzelliğimizin bodyguard'lan... Ancak madalyonun bir de öbür yüzü var. Hormon dengesi bozulduğunda bodyguard'lar bu kez aleyhimize çalışıyor. Peki teraziyi dengede tutabilmek ve güzelliğimize zarar vermemek için dışardan hormon takviyesi ne kadar sağlıklı?
Güzellik hormonları

Cildimizin saçlarımızın ve bedenimizin gelişip şekillenmesinde rol oynayan en önemli maddelerin başında vücudumuz tarafından salgılanan hormonlar geliyor. “Güzellik hormonları “ olarak adlandırabileceğimiz bu etkenler sayesinde cildimiz pembe düzgün ve parlak bir görünüme kavuşuyor. Güzellik hormonları aynı zamanda saçlarımız üzerinde de önemli bir işleve sahip. Bu hormonlar saçlarımızı güçlendiriyor ve canlı uzamalarını sağlıyor. Ancak bazı durumlarda vücudumuzun hormon dengesi bozuluyor ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Peki bu durumda hormon içeren ürünler kullanılmasın olumsuz etkilere yol açıyor mu? Dermatoloji Uzmanı Dr. Ülkü Çağlayan güzellik hormonlarıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizler için aydınlattı.

Güzelliğimiz üzerindeki en etkili hormonlar 'östrojen' ve 'progesteron' olarak siliniyor. Bunların yanı sıra steroit hormonları ve melatonin de güzelliğimiz üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu hor*monların vücutta dengeli oranda bulunması ise tahmininizden daha da önemli. Aksi takdirde hem güzelliğimiz hem de

sağlıgımız üzerinde tehlike çanları çalmaya başlıyor.

Öströjen: Vücudun bodyguard'ı
Cildin en önemli koruyucusu olarak bilinen hormon östrojen. Bu hormon cildin nem tutma özelliğim koruyor kolajen doku yapımını aktive ediyor kan dolaşımını gerçekleştiriyor hyaluronik asit oranım artırıyor üstderi hücrelerinin yenilenmesini uyarıyor ve yağ salgısını engelliyor. Östrojenin saçların uzaması üzerinde de olumlu etkisi mevcut. Bu hormon aynı zamanda vücuttaki yağ dağılımının da düzgün olmasmı sağlıyor.
Progesteron: Gergin bir cilt için gerekli

Progesteron cildin gergin görünmesini sağlıyor. Vücuttan su atılımım
artırıyor ve damar yapılarının güçlülüğüne katkıda bulunuyor.

Melatonim: Hücreler hızla yenileniyor
Melatonin epifiz bezinde özellikle ge*celeri üretilip bizi uykuya hazırlıyor. Ba*zı uzmanlar melatoninin kişiyi Aizhe-imcr kalp krizi ve göğüs kanserinden koruduğunu iddia ediyor. Yapılan araştırmalar melatoninin hücre venilcnmesini hızlandırdığım saptadı. Ancak melatonin aynı zamanda baş ağrısına ve depresyona da yol açabiliyor.Hangi bitkiler hormon etkisi yaratıyor?

Keten tohumu: Östrojen hormonu sağlıyor ve serbest radikallerle savaş*mada önemli bir rol oynuyor. Yeşil çay : ingiliz bio teknolojisi tara-fından keşfedilen yeni bir östrojen kaynağı.

Yulaf otu: Günümüzde akne tedavi-sinde kullanılıyor.

Şerbetçi otu (maya): Solgun ve pü*rüzlü ciltler için kullanılan östrojen içerikli ürünlerle aynı etkiyi yapıyor.

Özel zamanlarda...

Özellikle ergenlik hamilelik ve meno*poz döneminde hormonların dengesi bo*zuluyor. Buna neden olarak bu dönem*lerde vücutta yaşanan birtakım değişimler gösteriliyor.

Hormonlardaki ilk değişim 7 - 9 yaşlarında ortaya çıkıyor. Hormonların merkezi olan hipofiz ve hipotalamus bu dönemlerde vücudun gelişimin! sağla*mak için hormon üretimin! artırıyor. Bu hormonların aktivitelerinin artmasıyla birlikte göğüsler gelişiyor. Belli vücut bölgelerinde yağ depolanıyor ve kadınsı vücut değişiklikleri oluşuyor. Ancak bu dönemde hormon salgılanmasında eksik*lik söz konusuysa adet düzensizlikleri veya kısırlığa yol açan gelişimler yaşanabiliyor.

Östrojen ve progesteron hormonu vücutta adet sürecinin düzenli olarak ger*çekleşmesini sağlıyor. Yumurtlamanın oluşması hamileliğin sağlanması ve sürdürülmesi bu hormonlar sayesinde gerçekleşiyor. Hamilelik döneminde de bir*çok hormon uyum içinde salgılanıyor. Bu hormonlar hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin sağlıklı ge*lişmesini mümkün kılıyor. Böylece vücuda gereken kan ve oksijen sağlanıyor. Bunun sonucunda cilt yeterince nemlendiğinden canlı ve pürüzsüz görünüyor. Daha önce yağlı ve akneli olan ciltte yağ üretimi normale döndüğü için akne olu*şumu duruyor.

Kadınlarda ortalama 35 yaş civarlarında hormonal değişiklikler oluşmaya başlıyor. Ciltte yeni hücrelerin yapımı yavaşlıyor yağ bezlerinin aktivitesi aza*lıyor cilt daha kuru ve nemsiz oluyor. Bunların yanı sıra derinin orta tabakalarında cilde elastikiyetini veren kolajen ve elastin lifleri zayıflamaya üretimi de azalmaya başlıyor. Hyaluronik asit adı verilen ara madde miktarı azalıyor bu da cildin nem tutabilme yeteneğini körel*tiyor.

Menapoz

Menopozda vücut tarafından salgıla*nan güzellik hormonlarmın azalması so*nucu bazı olumsuz değişiklikler ortaya çıkıyor. Saçlar inceliyor ve seyreliyor sa*kal bıyık bölgelerinde tüyler uzuyor gö*ğüsler sarkıyor ve vücutta gevşemeler meydana geliyor.

Derideki kolajen içeriği azalmaya baş*lıyor ve bu azalma her yıl giderek artı*yor. Kolajen düzeyinin azalması sonucu yüz hatlarında sarkma gevşeme görülü*yor ve kırışıklarda artış oluyor. Bu dö*nemde progesteronun damar duvarlarım güçlendirici etkisi de azaldığından; da*marlar daralıyor dolaşım zayıflıyor cilt daha sarı soluk bir renk alıyor ve taze görünümünü kaybediyor. Bu hormonla*rın eksikliğiyle birlikte gelişen başka bir sorun da; osteoporoz. Kemik içlerindeki dokunun kaybına bağlı olarak boy kısa-lıyor sırtta eğrilikler oluşuyor ve kemik kırıklarına eğilim artıyor.

Hormon kremleri ve jelleri devrede

Endokrinologlar ve kozmetik sanayii tüm bu istenmeyen değişikliklere karşı önlem almaya çalışıyor. Hormon replasmanı sağlamak için ağızdan alınan hor*mon hapları ve östrojen flasterleri ülke-mizde de yıllardır kullanılıyor. Kozmetik sanayii ise hormon kremleri ve jelleri ge-liştirerek bu olumsuz etkileri önleme ça-basında. Sentetik veya hayvansal kay*naklı olmayan bu kremler bio teknolojik olarak elde ediliyor. .

Kremler kontrollü kullanılmalı

Bazı uzmanlar karşı tez olarak hor*mon düzeylerinin 2 - 3 ay aralıklarla öl*çülmesini ve bu kremlerin de kontrollü olarak kullanılması gerektiğini öne sürü*yorlar. Bu görüşü savunan uzmanlar sa*dece vücutta eksilen miktar kadar hor*mon takviyesi yapılmasının doğru olduğunu belirtiyorlar. Aksi takdirde doz aşımı olabileceğine dolayısıyla vü*cutta yan etkilere sebep olabileceğine dikkat çekiyorlar. Bu nedenle hormonla*rın hekimler tarafından gelişigüzel tavsi*ye edilmesinin de tehlikeleri artırabileceğine inanıyorlar.

Kozmetikler tek çözüm değil

Bazı endokrinologlar sadece hormon içeren kozmetik kremlerle sorunların çö*zülemeyeceğin! vücut üzerine olumsuz etkileri olan diğer faktörlerin de göz önünde tutulması gerektiğini ifade edi*yor. Uzmanlar bu noktada daha hareket*li bir yaşam tarzı benimsemek uyku düzenine dikkat etmek nikotinden ve alkolden uzak durmak ve stresten kaçın*mak gerektiğine de dikkat çekiyorlar. Ayrıca ailede kanser öyküsü bulunan ki*şilerin daha dikkatli olmaları konusunda da bizleri uyarıyorlar.

Hormon etkisi yaratan bitkisel maddeler

Kozmetik endüstrisi deri üzerinde hormon etkisi yaratan maddeleri keşfet*mekte gecikmedi. Hormonlara alternatif olarak doğal östrojen ve androjen içeren yeni anti - age (yaşlanmaya karşı) ürün*ler geliştirildi. "Fito hormonlar" olarak adlandırılan Cytokinin Auxine ve Gibbeline gibi maddelerin bitkinin gelişim büyüme ve olgunlaşma evrelerini sağladıkları belirtiliyor. ilk olarak Clarins firması Auxine'i kullandı. Firma ayçiçeği ve sekoya ağacından elde ettikleri bu maddeyi ilk ola*rak "Serum Tenseur Raffermissant" ve "Mask Rarfermissante" ürünlerinde kul-lanarak piyasaya sürdü.

Aynı amaçla soya bitkisi kullanan Eli-zabeth Arden firması "Millenum Ener-gist Revitalizing Emulsion"u üretti. Üründe kolajen yapımım uyaran ve hüc*re yenilenme hızım da artıran soya kullanılarak hücrelerdeki oksijen içeriğini ar*tırmak amaçlanıyor. Bu şekilde ciltteki kırışıkların azalması hedefleniyor.

Christion Dior laboratuvarları da uzun yıllar soyanın hormon benzeri etki*si üzerinde çalıştı. Bu çalışmalar sonu-cunda çok özel bir anti - age ürün olan "Phenomen - A" da soya peptidlerinden elde edildi ve retinol ile birlikte kullanı-larak hücre yenileme özelliği artırıldı.

Soya mucizevi bitki mi?

Bitkiler üzerinde yapılan pek çok araş*tırmada soya ekstresinin etkinliğinin is*patlandığı ifade ediliyor. Soya günü-müzde fito hormon yapı taşlarım en yoğun içeren bitki olarak kabul ediliyor ve östrojen benzeri bir etki gösterdiğine inanılıyor. Özellikle soyadan zengin bes*lenen Soya ekstresinin östrojene doğal bir alternatif olduğu ve hormonal yeter*sizlik durumlarmda kadınlara yararlı olacağı öne sürülüyor. Bu iddialara rağ*men tüm araştırmacılar aynı fikirde de*ğil. îsviçre'deki Penfarm firması araştır*macıları fito hormonlar konusunu artık rafa kaldırdıklarım ifade ediyorlar. Pen*farm firması başlangıçta fito hormonları büyük bir gelişme olarak karşıladıklarım belirtiyor. Örneğin uzmanlar soyayı tüm kimyasal formüllerden daha potan*siyel bulduklarım ancak daha sonra cilt üzerinde fazla etkili olmadığım tespit ederek bu görüşten uzaklaştıklarım söy*lüyorlar.

Son söz olarak hormon kozmetiğinin geleceğe ait olduğunu söyleyebiliriz. Ta ki tıp mensuplarıyla güzellik araştırmacı*ları arasında gerçek bir anlaşma sağla*nıncaya kadar...

"Gerçek hormon içeren ürünler kullanılmıyor

"Bize başvuran hastaların cilt tipi ve yaşım göz önünde bulundurarak. fito hormon içeren ürünler tavsiye ediyoruz. Zaten ülkemizde gerçek hormon sentezlenmiş ürünler mev*cut değil. Pek çok ülkede de kont*rolsüz kullanıldığı takdirde kana ge-çerek yan etkilere yol açabileceği düşüncesiyle bu tür ürünlere ruhsat verilmedi."


__________________
Geleceksin belki çok seveceksin
zamanı gelince gideceksin
bir keşkeye daha yer yok kalbimde ,
birlikte ölecek miyiz ?
Adenin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Güzellik Tavsiyeleri (: * * ' Mira ' * Kadın Dünyası 0 31.07.10 16:08
Ergenlik hormonları saç döküyor peL* Sağlık 4 28.10.09 20:44
mükemmel güzellik... sümeyra(s) Gezilecek, Görülecek Yerler, Eğlence Mekanları 2 18.01.09 13:59
Az Masraflı Güzellik(: sibeLL Kadın Dünyası 19 24.03.08 01:44


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.