ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Müzik Dünyası > Müzik Hakkında > Diğer Müzik Türleri

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06.06.10, 14:06   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
Architect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: May 2007
Mesaj Sayısı: 17.019
Konu Sayısı: 7678
Rep Gücü: 1548719
Rep Puanı: 154868952
Rep Derecesi : Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000
Ruh Hali:

Standart 38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali 2010
Borusan Holding sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, müzikseverleri etkileyici bir programla karşılıyor.
Festival sponsorluğunu 2006 yılından bu yana Borusan Holding’in üstlendiği Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 3–30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Yıldız isimler Arvo Pärt, Lang Lang ve klasik müziğin en önemli orkestralarından Viyana Filarmoni de dâhil olmak üzere 600’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak olan Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 38. yılında yine seçkin ve etkileyici bir programla yaza merhaba diyor.
İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, oda müziği, resitaller ve caz uyarlamaları olmak üzere toplam 21 etkinlik yer alıyor. Festivalin Aya İrini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Süreyya Operası gibi klasikleşmiş mekânlarına bu sene Haliç Kongre Merkezi de katlıyor.
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin programı, Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus’da düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Basın Toplantısına, konuşmacı olarak İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak katıldı.

Basın toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı “Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, klasik müziğin en nitelikli örneklerini sunmaya başladığı 1973 yılından bu yana İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının baş aktörlerinden biri oldu. Bu köklü festival, 3-30 Haziran tarihleri arasında 38. kez müzikseverlerle buluşacak. (…) Festival bu yıl, 40 yıla yaklaşan tecrübesinin getirdiği olgunluğu, yenilikçi yaklaşımı ve hiç kaybetmediği heyecanıyla hazırladığı zengin bir program sunuyor. Gelenekten beslenirken yeni yeteneklere ve genç müzisyenlere yer veriyor, Türkiye ve yurtdışından sanatçıları yaratıcı projelerde bir araya getiriyor, klasik müziğin önde gelen isimlerini İstanbullularla buluşturuyor.” dedi.
Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi ise Basın Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında “Bu yıl; Uluslararası İstanbul Müzik Festivali sponsorluğumuzun beşinci yılı ve Borusan olarak özel bir önem verdiğimiz klasik müziğin geniş kitlelere ulaşmasında belki de en önemli rolü üstlenen festivale ve İKSV’ye destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çünkü insanların bir arada yaşayabilmesi ve yapıcı, sürdürülebilir bir iletişim ve anlayış ortamının yerleşmesinde en önemli etkenin, sanatın bağlayıcı gücü olduğuna inanıyoruz. 2010, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması açısından büyük önem taşıyor. Borusan’ın da kurumsal sponsorlarından biri olduğu Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri dolayısıyla tüm gözlerin İstanbul’a çevrildiği bu dönemde, açılış konserini Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın gerçekleştireceği festival; 2010’a yakışır zengin bir programı sanatseverlere sunacak.” dedi.
İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ GÖSTERİ SPONSORLARI
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Festival Sponsoru Borusan Holding’in yanı sıra Gösteri Sponsorları’nın da desteğiyle gerçekleşiyor.
• Enerjisa
• Borusan EnBW Enerji
• Mercedes-Benz Türk A.Ş.
• Türkiye İş Bankası
• Berrin Erengül
• Boeing Ticari Uçaklar
• BP Türkiye
• Can Ateş
• Elginkan Holding A.Ş.
• Işıklar Holding A.Ş.
• İstanbul Ticaret Odası
• Milli Reasürans
• TSKB

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da destekleniyor. Ayrıca, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 2010 yılında gerçekleştirdiği tüm İstanbul Festivalleri’ne destek veriyor.
Festival ayrıca; İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti, Talinn 2011 Avrupa Kültür Başkenti, Akbank Kültür Sanat, Avusturya Kültür Ofisi, CulturesFrance, Fransız Kültür Merkezi, Paris Belediyesi, BNP Paribas Vakfı, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Chopin 2010’un işbirliğiyle gerçekleşiyor.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın tüm festivallerine destek veren Öncü Sponsoru Eczacıbaşı Holding, Resmi Taşıyıcısı DHL, Resmi Konaklama Sponsoru The Marmara İstanbul.
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin tanıtım kampanyasını Rafineri hazırladı.
FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI VE ONUR ÖDÜLLERİ
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin 2010 yılı Onur Ödülü, ünlü Türk bestecisi, müzikolog ve teorisyen Yalçın Tura’ya veriliyor. Hem çoksesli hem de teksesli müzik alanında yapıtlar veren, müzikoloji çalışmalarıyla tanınan Yalçın Tura, SACEM (Ulusal Müzik Eserleri Meslek Birliği)’in İcra Komitesi üyeliğini; MESAM’ın (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) bilim kurulu başkanlığını yürüttü. Yalçın Tura’ya ödülü 3 Haziran Perşembe akşamı festivalin açılış gecesinde takdim edilecek.
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise çağımızın en popüler çağdaş müzik bestecisi Arvo Pärt’e sunuluyor. 21. yüzyılın Mozart’ı olarak da adlandırılan, yaşayan en büyük bestecilerden Arvo Pärt’e ödülü, 7 Haziran Pazartesi akşamı, Estonya Filarmonik Oda Korosu’nun bestecinin Âdem’in Yakarışı adlı yapıtının dünya prömiyerinin gerçekleştireceği konser öncesinde takdim edilecek.
AÇILIŞ KONSERİ
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 3 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi’nde şef Gürer Aykal yönetimindeki İstanbul Müzik Festivali’nin sürekli orkestrası olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın vereceği açılış konseriyle başlayacak.
Şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, konserde festivalin bu seneki “Onur Ödülü”ne layık görülen besteci Yalçın Tura’nın “Anadolu’dan” adlı orkestra süitini seslendirecek. Konser, 2009’da IX. Uluslararası Karol Lipinski ve Henrik Wieniawski yarışmalarında gümüş madalya kazanan, ünlü kemancı Mintco Mintchev tarafından müzikalite ve sahne hâkimiyeti açısından mükemmel olarak nitelendirilen, 13 yaşındaki genç keman virtüözü Elvin Hoxha Ganiyev’in seslendireceği Wieniawski’nin 2 numaralı Keman Konçertosu’yla devam edecek. İstanbul Müzik Festivali Açılış Töreni için sınırlı sayıda bilet satışı da olacak.
FESTİVAL’DEN SEÇMELER
İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının en önemli simgelerinden biri olan Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde müzikseverleri klasik müzik dünyasının yıldızlarından ödüllü genç solistlere; seçkin orkestralardan heyecan verici müzik buluşmalarına uzanan yoğun bir konser maratonu bekliyor. Festivalde konserlerin yanı sıra; müzikseverlerden büyük ilgi gören “Konsere Doğru” söyleşileri de devam edecek.
Festival bu yıl, üç büyük bestecinin, yapıtları ve yaratıcılıklarıyla tarihe adını altın harflerle kazıyan üç büyük müzik dehasının doğumlarını kutluyor. Romantik dönemin önde gelen temsilcilerinden Chopin ve Schumann’ın doğumlarının 200. yılı ve çağımızın yaşayan en büyük bestecilerinden Arvo Pärt’ın 75. doğum günü dolayısıyla festivalin teması da bu üç bestecinin yapıtlarına adandı.
2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, 2011 Avrupa Kültür Başkenti Talinn’in ortak siparişi, günümüzün yaşayan en önemli bestecilerinden Arvo Pärt’in “Âdem’in Yakarışı” adlı yapıtının dünya prömiyerinin gerçekleşeceği konser festivalde tarihi bir gece olacak… Yapıt, şef Tonu Kaljuste yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, dünyadaki en iyi korolardan biri olarak ün kazanan Grammy ödüllü, özellikle Pärt eserlerinin kusursuz yorumcusu Estonya Filarmonik Oda Korosu ve erken dönem çoksesli müzik alanındaki başarılı yorumlarıyla tanınan Vox Clamantis tarafından gerçekleştirilecek. 7 Haziran’da Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek konser öncesinde düzenlenecek bir törenle festivalin “Yaşam Boyu Başarı” ödülü Arvo Pärt’e takdim edilecek.
İstanbul Müzik Festivali programında yer alan bir diğer özel konser ise çağımızın efsane piyanistleri arasında sayılan Radu Lupu’nun şef Rengim Gökmen yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde doğumunun 200. yılında Schumann’ın piyano konçertosunu seslendireceği gece olacak… Türkiye’de ilk kez sahne alacak olan ve müzik eleştirmenleri tarafından “en iyi Schumann yorumcusu” olarak nitelendirilen Radu Lupu, kusursuz tekniğiyle 5 Haziran’da Aya İrini Müzesi’nde izleyenleri büyüleyecek.
Albümleri tüm dünyadaki klasik ve pop müzik listelerinde en üst sıralarda yer alan, klasik müzik dünyasının en parlak yıldızı Lang Lang, festival programının ağır topları arasında yer alıyor. Tüm dünyayı kendine hayran bırakan karizmasıyla Lang Lang, 10 Haziran’da Haliç Kongre Merkezi’nde Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde festival seyircisiyle buluşacak. Festivalin kaçırılmayacak gecelerinden biri olacak Lang Lang konseri, Şakir Eczacıbaşı’nın değerli anısına gerçekleşecek.
160 yılı aşkın tarihiyle Avrupa klasik müzik geleneği ve tarihinin mihenk taşı sayılan Viyana Filarmoni Orkestrası, ünlü şef Riccardo Muti’nin yönetiminde ilk kez İstanbul’da sahne alıyor! 23 Haziran’da Haliç Kongre Merkezi’nde sahne alacak çağımızın önce gelen şeflerinden Muti’nin yönetimindeki klasik müziğin en ünlü orkestrası Viyana Filarmoni festivalde unutulmayacak bir konsere imza atacak.
İstanbul Müzik Festivali’nde ilk kez yer alacak iki genç yıldız piyanist Ayşe Deniz Gökçin ve Furkan Yazıcı, “Mutlu Yıllar Chopin” konserinde bestecinin en yüksek seviye yapıtları olarak nitelendirilen baladlarını seslendirecek. Yurtdışındaki başarılı çalışmalarıyla tanınan piyano virtüözümüz Zeynep Üçbaşaran da “Chopin Romantizmi” adlı konserde bestecinin solo piyano yapıtlarını usta yorumlarla seslendirecek.
80 kişilik bir dönem çalgıları orkestrası ve 18. yüzyılda büyük saraylarda yapılan görkemli kutlamalarda çalınan müziklerden oluşan bir repertuarla Hervé Niquet yönetimindeki Le Concert Spirituel ile festivalin kapanış konser ise muhteşem bir şölene dönüşecek! Shangai ve Versailles Sarayı’ndan sonra festivalin 30 Haziran’da Aya İrini Müzesi’nde sahne alacak Le Concert Spirituel, festivalin kapanışını nefes kesecek ihtişamlı bir şölene dönüştürecek.
FESTİVAL’DE “KONSERE DOĞRU” SÖYLEŞİLERİ
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde artık klasikleşmeye başlayan ve izleyicileri bazı konserlerden önce festival sanatçıları ve müzik yazarlarıyla buluşturan “Konsere Doğru” söyleşileri bu yıl da devam ediyor. Büyük ilgi gören bu söyleşilerde gecenin solistiyle sanat yaşamı üzerine keyifli sohbetler, konunun uzmanlarından konser programı ve besteciler üzerine kısa bilgilendirmeler ve döneme dair çarpıcı gözlemler yer alacak. “Konsere Doğru” söyleşileri, klasik müzik ile ilgili merak edip de sormak istedikleriniz için kaçırılmayacak bir fırsat olacak.
“Konsere Doğru” söyleşilerine katılacak isimler arasında Cem Mansur, Gülsin Onay, Antonio Meneses, Kiril Troussov, AyşeDeniz Gökçin, Atilla Aldemir, Orhan Çelebi, Fora Baltacıgil gibi sanatçıların yanı sıra Türkiye’nin tek klasik müzik dergisi olan Andante yazarları Serhan Bali ile Aydın Büke gibi müzik eleştirmenleri de yer alıyor.
BİLETLER NE ZAMAN VE NEREDE?
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerin biletleri 17 Nisan Cumartesi günü satışa çıkıyor. Sanatseverler biletlerini saat 10.00’dan itibaren:
• Biletix satış noktaları,
• Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00)
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] ve
• IKSV merkezinden (Sadi Konuralp Cad. No:5 Şişhane, 10.00–20.00 saatleri arasında)
alabilir. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli olacak.

FİYATLAR VE İNDİRİMLER
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali bilet fiyatları 20 TL ile 300 TL arasında değişiyor. Bu yıl yine sınırlı sayıda öğrenci bileti de satışa sunulacak.
Lale Kart sahipleri festival biletlerinde %20–25 oranındaki “Lale üyelerine özel indirim”lerden yararlanabilecekler. Lale üyeleri ayrıca, biletlerini öncelikli olarak da alabilecek. Lale Kartı sahipleri için ön satış Siyah ve Beyaz Laleler için 12-13 Nisan, Kırmızı ve Sarı Lale Üyeleri için 14-16 Nisan.
FESTİVAL AÇILIŞINI İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN…
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin 3 Haziran akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki Açılış Töreni ve Konser ile öncesinde Aya İrini Müzesi bahçesinde verilecek kokteyl için 17 Nisan Cumartesi gününden itibaren Biletix satış sistemiyle ve İKSV merkezinden sınırlı sayıda bilet satılacak.
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali program kitapçığı İKSV binasından (Sadi Konuralp Cad. No:5, Şişhane) ve Biletix satış noktalarından temin edilebilir


Architect isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.06.10, 14:34   #2 (permalink)
***Master Of Music***
 
AnathemA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jan 2007
Nereden: İzmir
Mesaj Sayısı: 10.752
Konu Sayısı: 1359
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 1483834
Rep Puanı: 148381097
Rep Derecesi : AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000AnathemA 0-10000000
Standart Cevap: 38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali 2010
Lang Lang gibi bir yeteneği canlı izlemek ve dinlemek ayrı bir keyif ve ayrıcalıktır. Bence kaçırılmaması gereken bir festival !


__________________
"Şu dünya bir dağ gibidir.
Ona nasıl seslenirsen o da sana sesleri öyle aksettirir.
Ağzından hayırlı bir laf çıkarsa, hayırlı laf yankılanır.
Şer çıkarsa, sana gerisin geri şer yankılanır.
Öyleyse kim ki senin hakkında kötü konuşur, sen o insan hakkında kırk gün kırk gece sadece güzel sözler et.
Kırk günün sonunda göreceksin her şey değişmiş olacak.
Senin gönlün değişirse dünya değişir."

Şems-i Tebrizi
AnathemA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
10. ULusLararası Ankara Rock Station Müzik FestivaLi 8-9 EyLüL!.. CimCim3 Müzik Hakkında 0 01.09.07 14:58
26. Uluslararası İstanbuL Film festivali`nde - Paprika aDriyatiK Sinema 0 28.03.07 13:04
26. Uluslararası İstanbul Film Festivali`nde- Prenses aDriyatiK Sinema 0 28.03.07 13:02
26. Uluslararası İstanbuL FiLm Festivali`nde-Shortbus aDriyatiK Sinema 0 28.03.07 13:01
26. Uluslararası İstanbuL Film Festivali`nde- Akrabalar aDriyatiK Sinema 0 28.03.07 12:56


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.