ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Grafik > Adobe Center > Dreamweaver

Dreamweaver Dreamweaver eklentileri,dersleri,tanıtım vb...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22.09.07, 01:21   #1 (permalink)
ÇookK oluyozZZ
 
Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: İSTANBUL
Mesaj Sayısı: 4.119
Konu Sayısı: 1927
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 44599
Rep Puanı: 4457981
Rep Derecesi : Barış 0-5000000Barış 0-5000000Barış 0-5000000Barış 0-5000000Barış 0-5000000Barış 0-5000000Barış 0-5000000Barış 0-5000000Barış 0-5000000Barış 0-5000000Barış 0-5000000
Ruh Hali:

Arrow Dreamweaver'da Ana Menüler ve Açıklamaları
Dreamweaver'da Ana Menüler ve Açıklamaları

FILE MENÜSÜ
Dreamweaver´ın kayıt, yeni çalışma sayfası yaratma, var olan çalışmayı çağırmada kullanacağımız komutlar, File menüsü altında bizlere sunulmuş olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki File menüsü altında sadece bu seçenekler mevcut değil. Bütün bunların dışında sayfalarınıza başka çalışmalardan eklentiler ihraç edebilmeniz için Import seçeneği de var. Ayrıca sayfalarınızın çeşitli Browser´larda nasıl görüneceğini merak ediyorsanız, File menüsü altından çeşitli Browser´larda sayfalarınızın nasıl göründüğünü test edebilme imkanınız da var. Üzerinde işlem yaptığınız son çalışmalara kısayollar da File menüsü altında yerini almış. Böylece çalışmalarınıza kısa yoldan ulaşma lüksüne de sahip olmuş oluyorsunuz.

EDIT MENÜSÜ
Edit menüsü hemen hemen her programda var olduğu için, bu seçenek klasikleşmiş. Yani cut/copy/paste işlemlerini bu kısım aracılığıyla yürütüyoruz. Ama diğer programlardan farklı olarak Dreamweaver´ın edit menüsünün geniş olduğu da göze çarpan diğer bir etken. Select All, Find gibi komutlar da Edit menüsü altında yerlerini almışlar. Özellikle Find yani, Bul komutu oldukça kapsamlı. Bu komut sayesinde sayfalarınızdaki, en ufak bir şeyi dahi olsa gözden kaçırmayacaksınız. Keyboard Shortcuts menüsünde de programı kullanırken işiniz yarayacak olan ve seri bir şekilde işlem yapmanızı sağlayacak olan kısayol tuşlarının bir listesini bulabilirsiniz.

VIEW MENÜSÜ
Programın View menüsü gayet kapsamlı. Bu menüyü kullanarak Dreamweaver´ın görünüşünü kendi isteğinize göre özelleştirebilirsiniz. İster sayfanızın kaynak kodunu görüntüleyin, ister normal bölümünü ya da ikisini de birlikte görüntüleyin. Orası sizin zevkinize kalmış. Çalışmalarınızda kullanacağınız çeşitli eklentilerin de görünüş ayarlamalarını bu kısım altından yönetebiliyorsunuz. Mesela çalışmanızda tablo kullandınız diyelim. Tablonun kullanıldığı alanın, vurgulanması veya normal kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu seçeneklerden ayrı olarak "Hide Panels" seçeneğini kullanarak bütün aktif menü pencerelerinin kapanmasını veya "Show Panels" seçeneğini kullanarak görünmesini sağlayabilirsiniz.

INSERT MENÜSÜ
Insert yani ekle menüsüyle çalışmalarınıza çeşitli eklentiler eklemenize imkan sağlanmış. Menünün gayet kapsamlı olması dikkat çeken diğer bir unsur olarak göze çarpıyor. Çalışmanıza eklemek istediğiniz veya isteyebileceğiniz bütün seçenekleri Insert menüsü altında bulabilir ve kolayca sayfalarınıza eklentiler yapabilirsiniz. Mesela en basitinden Images seçeneğini kullanarak, oluşturmuş olduğunuz sayfaya bir grafik dosyasını adapte edebilirsiniz. Tabii ki Insert menüsü sadece Images seçeneği ile sınırlı kalmıyor. Kullanıcıya çok geniş bir yelpaze üzerinden yardımcı oluyor. Flash ve ActiveX eklentileri, tablolar, form, form objeleri, frame seçeneği, meta tag düzenleyiciler gibi bir çok önemli unsuru kolay bir şekilde kullanmanıza ortam sağlanmış. Bu özellikleri nasıl kullanacağımıza, yazımızın ileriki bölümünde değineceğiz.

MODIFY MENÜSÜ
Modify menüsü programın diğer bir önemli seçeneği olarak yerini alıyor. Bu kısımdan tamamen üzerinde çalışma yaptığınız sayfanın, hemen hemen bütün özelliklerini kontrol etmemize imkan sağlanmış. "Page Properties" gerçekten de kullanıcıya istemediği kadar özelliği bir arada sunuyor ve bu özellik de programın hanesine hemen bir artı puan yazıyor. Geniş kapsamlı olan Page Properties bölümünden sayfa başlığı, arkaplan rengi, aktif ve pasif link renkleri ve bir dizi önemli ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Tabii ki bu menü bunlarla sınırlı değil, background image, sayfanızın dil seçeneği gibi çok önemli ayarlamaları da bu menü altından gerçekleştiriyoruz. Modify menüsü altında Page Properties seçeneği haricinde diğer önemli ayarlamaların yapılabileceği ana bileşenler de mevcut. Eğer kullandıysanız sayfalarınızın frame ayarlamaları, tablo ve link seçenekleri hepsi Modify menüsü altında kullanlmayı bekliyor.

TEXT MENÜSÜ
Text menüsü de diğer HTML editörlerine göre oldukça kapsamlı. Bu menüyü kullanarak sayfalarımızda kullandığımız textlerin (metin) tipini, boyutunu, rengini değiştirebiliyoruz. Ayrıca her programda mevcut olmayan CSS Styles´ın bu menü altında bulunması, programın diğer bir artı özelliği. Programı daha önce kullandıysanız bilirsiniz. Dreamweaver yazı tipleri genellikle iki yada üç fontun karışımı olarak bizlere sunulur. Eğer siz kendi belirlediğiniz bir fontun programda yer almasını ve dolayısıyla tek bir font kullanmak istiyorsanız Font menüsünün alt seçeneği olan "Edit Font List" penceresine uğramanızda yarar var diyoruz. Çünkü bu pencere altında bütün font ayarlamalarını yapabiliyoruz.

COMMANDS MENÜSÜ
Hemen hemen bütün Macromedia ürünlerinde bulunan bu menüyü kullanarak, programa kendi ayarlamalarımızı kaydedebiliyoruz. Ne olabilir bu ayarlamalar? Mesela siz çalışmanızda sadece belirlediğiniz pencerelerin açık olmasını istiyor ve muhtemel karışıklıklardan sıkılıyorsunuz. "Bu menünün ne işi var burda?" diyeceğinize Command menüsünü kullanarak çalışmanızda kullanacağınız pencerelerin hep sizin belirlemiş olduğunuz ayarlarlarda açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede her zaman aynı ayarlamaları yapmış olmanın sıkıntısından kurtulmuş olacaksınız. "Start Recording" e tıklayıp kayıt işlemini başlatabilirsiniz.,

SITE MENÜSÜ
Bu menü altında yapmış olduğunuz sitelerin veya çalışmalarınızın haritasını çıkarma olanağına sahibiz. Mesela çalışmalarımızın herhangi bir sayfasının görünüşünü, dosya boyutunu, hangi klasörde olduğunu ve bunun gibi istatistiksel bilgileri bu bölümden edinebiliriz. Hangi dosya hangisiyle bağlantılı gibi bilgileri öğrenmek istiyorsanız Site Map bölümüne uğrayabilirsiniz.

WINDOW MENÜSÜ
Aktif ve pasif pencereleri belirlemenizi sağlayacak kısım. Bunun dışında başka bir özelliği yok.

HELP MENÜSÜ
Programın yardım menüsü. Macromedia gerçektende çok başarılı yardım dökümanları hazırlamış. Hemen hemen aradığınız her şeyi içerisinde barındırıyor. Search sistemi ile aradığınız bilgiye kolay yoldan da ulaşabiliyorsunuz.


__________________
ÇookK oluyozZZ


گẽήί گẽήℓε Ўαگαмακ √αяκεή گ£ήگįz !!!


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.10.08, 23:05   #2 (permalink)
28:06:42:12
 
-BuRAk- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Ankara
Mesaj Sayısı: 11.490
Konu Sayısı: 2068
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 543108
Rep Puanı: 54308119
Rep Derecesi : -BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Dreamweaver'da Ana Menüler ve Açıklamaları
File / DosyaYeni bir belge açmak (New), kaydedilmiş belgeleri açmak (Open, Open Recent), belgelerimizi kaydetmek (Save, Save As), belgelerimizi tanımladığımız lokal server klasörüne kaydetmek (Save to Remote Server) dışarıdan veri getirmek (Import), dışarıya veri vermek (Export), aktif belgemizi sınamak (Preview in Browser) gibi işlemleri gerçekleştirmek için bu menüyü kullanacağız.Edit / DüzenEdit menüsü programımız ve üzerinde çalıştığımız belgemiz ile ilgili ayarlar yapabileceğimiz menüdür. Kısaca özetlemek gerekirse; yaptığımız işlemleri geri almak (Undo), clipboarda kopyaladığımız bir nesneyi yapıştırmak (Paste, Paste HTML, Paste TXT), nesne kopyalamak (Copy, Copy HTML), gelişmiş arama işlemi yaptırmak, programın kısayol tuşlarını değiştirmek (Keyboard Shortcuts), programın görsel ve işlevsel ayarlarını yapmak (Preferences) için bu menüyü kullanacağız.Ayrıca belgelerinizin içerisinde kullandığınız nesneleri ayrı bir program ile düzenlemek isterseniz bunun için de Edit with External Editor komutunu tıklamanız yeterli olacaktır. Edit menüsünde ise bu komut ile hangi uzantılı nesneleri hangi programın düzenleyeceğini belirtebileceksiniz. Tag Libraries komutunu tıklayarak Taglerin kullanım şekillerine de erişebilirsiniz.View / GörünümProgramın ve unsurlarının görünümlerini kişiselleştirebileceğiniz komutları bu menü altında bulabilirsiniz.Çalışma sırasında hem kod sayfasını hem de tasarım sayfasını görmek istiyorsak Code and Design komutunu, görünümler arasında geçiş yapmak için ise Switch Views komutunu tıklamalıyız. Yine bu menünün altındaki komutlar ile sayfaya cetvel ekleyebilir (Ruler), görünüme ızgara ekleyip düzenleyebilir (Grid, Show Grid, Grid Settings), panelleri kapatabilir, görünmesini istediğimiz araç çubuklarını aktif hale getirebiliriz.Insert / EkleSayfamızı oluştururken kullanacağımız nesnelerin tümünü bu menü yardımı ile ekleyebiliriz. Resim, layer, tablo, ses dosyaları, scriptler, foto albüm, Flash buton, formlar ve form nesneleri bu menüdeki komutlar ile sayfamıza ekleyebileceğimiz nesnelerden sadece birkaçı. Uygulamalarımızda bu işlemlere ayrıntıları ile değineceğiz.Modify / DeğiştirModify menüsü ile nesnelerimize köprüler (Make Link) atayabilir ve köprünün hedefini (_blank, _parent...) ayarlayabiliriz. Bunlara ilave olarak eklediğimiz tabloları, resimleri ve frameleri düzenleyebilir, katmanları hizalayabilir ve de temalar ile ilgili işlemleri yürütebiliriz.Text / MetinParagrafın formatını, hizalamasını, fontun seçimini, rengini, puntosunu, stilini, stil dosyalarını bu menü ile ayarlayabiliriz. Ayrıca hazırladığımız listelerdeki simgeleri de bu menüden düzenleyebilmekteyiz.Command / KomutlarKomutlar menüsünde fotoğraf albümü, komut kayıtları, extension yönetimi, renk şeması yapacak komutları bulabilirsiniz. Ayrıca Dreamweaver’in gizli kalmış fakat çok işlevsel bir komutu da bu menüde. HTML belgelerinizdeki gereksiz kod satırlarını silebileceğiniz bu komut ile belgelerinizin boyutunu küçültebilirsiniz (Clean Up Word HTML).Site / SiteDreamweaver’de lokal bir site tanımladıysanız sitenizi yöneteceğiniz komutları bu menüde bulabilirsiniz. Site tanımlama, silme, raporlama gibi işlemleri bu menüdeki komutlar ile yapabilirsiniz.Window / PencereBu menü ile ise Dreamweaver’in panellerini yönetebilirsiniz. Panelleri kedi istediğiniz şekilde kişiselleştirebilir, varsayılan panel düzenine geri dönebilir ve belgelerinizin arasında geçiş yapabilirsiniz. Programdaki bütün paneller bu menüden yönetilebilmektedir.Help / YardımSon olarak bu menüden de program hakkındaki gerekli bilgileri alabilir, yardım dosyaları içersinde derdinize deva arayabilirsiniz. Offline olarak derdinize deva bulamadıysanız Macromedia yardım merkezine de bu menüden tek tıkla ulaşabilirsiniz.

File / DosyaYeni bir belge açmak (New), kaydedilmiş belgeleri açmak (Open, Open Recent), belgelerimizi kaydetmek (Save, Save As), belgelerimizi tanımladığımız lokal server klasörüne kaydetmek (Save to Remote Server) dışarıdan veri getirmek (Import), dışarıya veri vermek (Export), aktif belgemizi sınamak (Preview in Browser) gibi işlemleri gerçekleştirmek için bu menüyü kullanacağız.Edit / DüzenEdit menüsü programımız ve üzerinde çalıştığımız belgemiz ile ilgili ayarlar yapabileceğimiz menüdür. Kısaca özetlemek gerekirse; yaptığımız işlemleri geri almak (Undo), clipboarda kopyaladığımız bir nesneyi yapıştırmak (Paste, Paste HTML, Paste TXT), nesne kopyalamak (Copy, Copy HTML), gelişmiş arama işlemi yaptırmak, programın kısayol tuşlarını değiştirmek (Keyboard Shortcuts), programın görsel ve işlevsel ayarlarını yapmak (Preferences) için bu menüyü kullanacağız.Ayrıca belgelerinizin içerisinde kullandığınız nesneleri ayrı bir program ile düzenlemek isterseniz bunun için de Edit with External Editor komutunu tıklamanız yeterli olacaktır. Edit menüsünde ise bu komut ile hangi uzantılı nesneleri hangi programın düzenleyeceğini belirtebileceksiniz. Tag Libraries komutunu tıklayarak Taglerin kullanım şekillerine de erişebilirsiniz.View / GörünümProgramın ve unsurlarının görünümlerini kişiselleştirebileceğiniz komutları bu menü altında bulabilirsiniz.Çalışma sırasında hem kod sayfasını hem de tasarım sayfasını görmek istiyorsak Code and Design komutunu, görünümler arasında geçiş yapmak için ise Switch Views komutunu tıklamalıyız. Yine bu menünün altındaki komutlar ile sayfaya cetvel ekleyebilir (Ruler), görünüme ızgara ekleyip düzenleyebilir (Grid, Show Grid, Grid Settings), panelleri kapatabilir, görünmesini istediğimiz araç çubuklarını aktif hale getirebiliriz.Insert / EkleSayfamızı oluştururken kullanacağımız nesnelerin tümünü bu menü yardımı ile ekleyebiliriz. Resim, layer, tablo, ses dosyaları, scriptler, foto albüm, Flash buton, formlar ve form nesneleri bu menüdeki komutlar ile sayfamıza ekleyebileceğimiz nesnelerden sadece birkaçı. Uygulamalarımızda bu işlemlere ayrıntıları ile değineceğiz.Modify / DeğiştirModify menüsü ile nesnelerimize köprüler (Make Link) atayabilir ve köprünün hedefini (_blank, _parent...) ayarlayabiliriz. Bunlara ilave olarak eklediğimiz tabloları, resimleri ve frameleri düzenleyebilir, katmanları hizalayabilir ve de temalar ile ilgili işlemleri yürütebiliriz.Text / MetinParagrafın formatını, hizalamasını, fontun seçimini, rengini, puntosunu, stilini, stil dosyalarını bu menü ile ayarlayabiliriz. Ayrıca hazırladığımız listelerdeki simgeleri de bu menüden düzenleyebilmekteyiz.Command / KomutlarKomutlar menüsünde fotoğraf albümü, komut kayıtları, extension yönetimi, renk şeması yapacak komutları bulabilirsiniz. Ayrıca Dreamweaver’in gizli kalmış fakat çok işlevsel bir komutu da bu menüde. HTML belgelerinizdeki gereksiz kod satırlarını silebileceğiniz bu komut ile belgelerinizin boyutunu küçültebilirsiniz (Clean Up Word HTML).Site / SiteDreamweaver’de lokal bir site tanımladıysanız sitenizi yöneteceğiniz komutları bu menüde bulabilirsiniz. Site tanımlama, silme, raporlama gibi işlemleri bu menüdeki komutlar ile yapabilirsiniz.Window / PencereBu menü ile ise Dreamweaver’in panellerini yönetebilirsiniz. Panelleri kedi istediğiniz şekilde kişiselleştirebilir, varsayılan panel düzenine geri dönebilir ve belgelerinizin arasında geçiş yapabilirsiniz. Programdaki bütün paneller bu menüden yönetilebilmektedir.Help / YardımSon olarak bu menüden de program hakkındaki gerekli bilgileri alabilir, yardım dosyaları içersinde derdinize deva arayabilirsiniz. Offline olarak derdinize deva bulamadıysanız Macromedia yardım merkezine de bu menüden tek tıkla ulaşabilirsiniz.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]


__________________


Forumla ilgili aklınıza takılan sorular için [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...].

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

-BuRAk- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2022 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.