ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Gündem > Dünya Gündemi

Dünya Gündemi Dünya gündeminden haberler, yorumlar, enson gelişmeler...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28.06.14, 18:15   #1 (permalink)
Acemi Tayfa
 
onurluca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: May 2012
Mesaj Sayısı: 631
Konu Sayısı: 402
Rep Gücü: 184130
Rep Puanı: 18412152
Rep Derecesi : onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000onurluca 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Af Örgütü'nün Gezi raporu zehir zemberek
Af Örgütü'nün raporuna göre;
son 10 yılda Avrupa böylesi bir şiddet görmedi.
Gezi'de özgürlük şiddet gördü, hükümet hoşgörüsüzdü.


“Türkiye’de toplanma özgürlüğü hakkı şiddet kullanılarak engelleniyor” başlıklı bir rapor yayınlayan Ulusalararası Af Örgütü AKP hükümetini ciddi şekilde eleştirdi.

Gezi Parkı eylemlerinde AKP hükümetinin ağır insan hakları ihlallerini gerçekleştirdiğini dikkat çeken Uluslararası Af Örgütü, sorumluların cezasız kalmamasını istedi.


Uluslararası Af Örgütü, Gezi Parkı direnişi sırasında yaşanan hak ihlalleri raporunu Taksim Point Hotel'de düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

Örgütün Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dolhuisem, Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner ve Türkiye Şubesi Direktörü Murat Çekiç tarafından raporun paylaşıldığı toplantı, Gezi direnişinde yaşanan hak ihlallerini anlatan slayt gösteriminin gösterilmesi ile başladı.

DÜNYA'DA GÖRÜŞMEMİŞ BİR BARIŞÇIL HAREKETTİ

Toplantıda ilk sözü alan Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dolhuisem, Gezi Parkı ile ortaya çıkanın dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş olan bir barışçıl hareket olduğunu söyledi.

Siyasal eleştiri yapanların, karşıt görüşlerin burada bir araya geldiğini belirten Dolhuisem, "Hükümet bu karşıt görüşleri dinlemek yerine susturmaya ve kendisine muhalif bütün düşünceleri tasfiye etmeye çalıştı" dedi.

“SON 10 YILDA AVRUPA’DA BÖYLE BİR ŞİDDET YAŞANMADI”
Polisin müdahalesinin gerçekten orantılı mı, orantısız mı olduğunu değerlendiren Dolhuisem, "Bu güç orantısız bir güçtü. Türkiye kendisini Avrupa Konseyi üyeleri ile kıyaslıyorsa son 10 yılda hiçbir Avrupa ülkesinde böyle barışçıl bir protesto ile böyle inatçı bir ret ile yaklaşılmadı" dedi.

HAK İHLALLERİ
Dolhuisem'in ardından söz alan örgütün Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner de, Gezi Parkı eylemleri bastırılmaya çalışılırken çok geniş çaplı bir dizi insan hakları ihlali gerçekleştirildiğini söyledi.
Bunların arasında barışçıl toplanma hakkının tamamen engellenmesi ve yaşam, özgürlük ve işkence ve kötü muameleye tabi tutulmama hakkının ihlal edilmesinin de bulunduğunun altını çizen Gardner, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda, ihtar üzerine dağılmamak gibi, barışçıl bir gösteriye katılımı suç sayan maddeler kaldırılmalı" dedi.
Pazartesi Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan 'Demokrasi Paketi'ne de değinen Gardner, "Bu paket bu hak ihlallerine değinmemekte ya da bu ihlallerin gelecekte tekrar gerçekleşmeyeceğini güvence altına almamaktadır" diye konuştu.

AK PARTİ HÜKÜMETİNİN İNSAN HAKLARI KARNESİ


13 Eylül’de "Türkiye'ye biber gazı satmayın" çağrısını yapan Uluslararası Af Örgütü, bugünkü raporda ise AKP hükümetinin Gezi Parkı olaylarındaki insan hakları karnesini çıkardı.

Toplumsal olaylara müdahale teçhizatı sağlayan ülkelere “Türkiye’ye biber gazı satmayın” talebini yineleyen Af Örgütü, Gezi ile birlikte AKP hükümetinin insan haklarına saygılı bir hükümet olma iddialarının zayıfladığını, muhaliflere karşı tahammülsüzlüğünü gösterdiğine dikkat çekti.

8 BİNDEN FAZLA KİŞİ YARALANDI
Raporda, gerçek mühimmat, biber gazı, tazyikli su, plastik mermi kullanımının ve eylemcilerin dövülmesinin eylemler sırasında 8 bin'den fazla kişinin yaralanmasına nasıl yol açtığı detaylı bir biçimde anlatıldı. Rapora göre en az üç eylemcinin ölümünün polisin güç kullanımı ile doğrudan ilgili olduğunu belirten Gardner şu tespitlerde bulundu:
"Gezi Parkı eylemlerinde polis tarafından başvurulan şiddetin seviyesi bize şunu açıkça gösterdi, gerekli eğitimi almamış ve kötü idare edilen polis memurlarının, şiddet kullanma talimatı aldıklarında, bunu yapmak için cesaretlendirildiklerinde ve yaptıkları ihlaller yüzünden kimliklerinin teşhis edilmeyeceğini ya da kovuşturmaya tabi olmayacaklarını bildiklerinde sonuç bu yaşananlar oluyor.
Türkiye yetkililerinin Gezi Parkı eylemlerini sonlandırmadaki ve tekrarlanmaması konusundaki kararlılığı çok açık. Seçtikleri taktikler güç kullanma, tehdit, hakaret ve kovuşturma oldu.
Yüzlerce insan herhangi bir şiddet olayına karıştıklarına dair kanıt olmaksızın sadece eylemlere katıldığı için kovuşturmayla yüz yüze.

Eylemleri düzenlemekle suçlananların çoğu terörle mücadele mevzuatı uyarınca soruşturmaya tabi.
Türkiye hükümeti sokak eylemleri ile ifade edilen muhalif görüşleri tolere etmeyi öğrenmelidir.

Bu yüzden polislerin toplumsal olaylarda, yasalara uygun şekilde polislik yapmak için gerekli teçhizata sahip olduğunu, eğitildiğini ve talimat aldığını güvence altına almalıdır.”

CİNSEL TACİZE UĞRAYAN OLDU
İstanbul ve Ankara’daki gösterileri izleyen,
Türkiye çapında İstanbul, İzmir, Ankara ve Antakya olmak üzere dört ilde polis tarafından yaralanan ya da gayri resmi olarak gözaltına alınan, dövülen ya da gözaltı sırasında cinsel tacize uğrayan birçok insanla görüştükten sonra raporunu hazırlayan Af Örgütü’nün çağrı ve tespitlerinin özeti ise şöyle:


- Polis çoğu zaman plastik mermileri doğrudan eylemcilerin kafasına ve vücutlarının üst kısmına doğru attı.
- Biber gazı kapsüllerinin rutin olarak doğrudan eylemcilere, oradan geçenlere ve bazen de evlerden içeri atılmasının yüzlerce kişinin yaralandı ve tanıklara göre en az bir kişinin ölümüne yol açtı.
- Tazyikli su tanklarına kimyasal maddeler eklendi.
- Kadın eylemciler kolluk kuvvetleri tarafından sözlü ve fiziksel cinsel tacize maruz kaldı.
- Barışçıl toplanma hakkının toptan ihlali ve yaşam, özgürlük ve işkence ve kötü muameleye uğramama hakları ihlal edildi.
- Terörle mücadele yasaları da dahil diğer yasaların barışçıl gösteri düzenleme ya da barışçıl gösterilere katılım haklarını kullanan kişilere karşı kullanılmaması sağlanmalı.
- Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda, ihtar üzerine dağılmamak gibi barışçıl bir gösteriye katılımı suç sayan maddeler kaldırılmalı.
- Polis, güç kullanmadan önce çatışmayı önlemek için arabuluculuk ve müzakere yollarını kullanmalı.
- Bir gösterinin dağıtılması amacıyla kullanılan araçlar dikkatli bir şekilde seçilmeli ve sadece gerekli, orantılı ve hesap verilebilir bir şekilde kullanılmalı.
- Tüm gözaltı merkezlerine düzenli, önceden planlanmayan ve habersiz ziyaretler gerçekleştiren bağımsız bir izleme mekanizması oluşturularak 'İşkenceye Karşı Ek İhtiyari Protokol’ uygulanmalı.


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

ULUSLAR ARASI AF ÖRGÜTÜNÜN, TÜRKİYE HÜKÜMETİNİ SUÇLAYICI 71 SAYFALIK
(GEZİ PARKI EYLEMLERİ
) RAPORUNUN GİRİŞ KISMI[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Raporda, belirlenen hak ihlarleri tek tek ele alınmış ve yer, zaman, hak ihlalleri ve sonuçları raporda belirlitilmiştir.
Görüyorum ki, yıllardır kendilerine anlatılan masallarla büyüyen bir takım gençler, tüm dünya'da yasal bir hak, özgürlük olan,
Önceden izin almadan, diledikleri yerde ve zaman da, diledikleri yerde toplantı ve gösteri yapabileceklerinin, verilmiş bir hak olduğunu,
Ve Türkiye'nin de bu hakkın altına imza attığını, ama işine gelen toplantılarave gösterilere göz yumarken,
istemediği, kendini eleştireceğini düşündüğütoplantılara izin vermediğini ve izin vermeyince de ''yasa dışı ilan ettiğini'' farkedemeyen veya farketmek istemeyen bir takım kişiler,
Gezi eylemleri ve benzer eylemlere, dolduruşa gelerek tepki göstermektedirler.
Onlar o kadar gaflet ve yanılgı içerisindedirler ki
Bir taraftan Soma Maden Cinayeti'n de (patronun aşırı kar hırsı nedeniyle) almadığı güvenlik önlemleri,
Hükümetin , Gelişmiş ülkelerin imzaladığı maden işçileri güvenlik önlemleri yasasını imzalamaya, maden işçilerine galeri içinde işçinin sığınabileceği, odalar oluşturulmasını kabul etmediği ve bu yolda maden işçilerini zorlamadığı için kaybettiğimiz bir çok işçimiz için ağıt yaparken,
Diğer taraftan 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlamak isteyen, işçilerimizin, Jop, gaz, su ile yerlerde sürüklenmesine alkış tutmaktadır.

O kişilere hatırlatmak gerekirki, sizin ardından gözyaşı döktüğünüz işçiler ve onların arkadaşları, sağken 1 Mayıs'larda haklarını ararken, yaşayabilecek kadar ekmek ve iş güvenliği isteklerini haykırmak için çıktıkları meydanlarda dayak yerlerken nerelerdeydiniz?
Sağlarken değerleri ve haklartı yok da, ölünce miş aklınıza Türk Bayraklarına sarılı işçi cenazeleri gelir.

SONUÇ OLARAK
İşçi veya sivil her bireyin önceden izin almaksızın, toplantı ve gösteri düzenleme hakkı vardır.

Bu hakkı bilmeyen veya görmeyenler için, güzel bir söz vardı, şu an aklıma gelmiyor ama şöyle bir şeydi galiba:

Ömründe hiç kafesinden çıkmamış, hiç uçmamış kuşlar,
Uçan kuşları göörünce korkarlar, onların uçarak yanlış ve korkunç bir şey yaptığını sanırlar.


Tabi ki de, tüm kuşların uçması işine gelmeyen egemen güçler, uçan kuşların çok kötü bir şey yaptığına, uçarken sağa sola çarparak çevreye zarar verdiğine, diğer kuşları inandırmaya çalışır.
Konu onurluca tarafından (28.06.14 Saat 18:17 ) değiştirilmiştir.
onurluca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Can Dündar'dan hem Erdoğan'a hem de Şahin'e zehir zemberek cevap İmbaT Serbest Kürsü 1 09.08.12 13:42
'Sınır Tanımayan Gazeteciler'den zehir zemberek rapor andremedo Türkiye Gündemi 0 26.01.12 03:18
Tuğba Ekinci Zehir Zemberek Ahєпк~ Magazin 2 09.04.10 17:54
Uğur Dündar'dan zehir zemberek dilekçe KaTi~* Türkiye Gündemi 0 26.03.09 18:45
Rektörden zehir zemberek sözler KuzenLiwe Türkiye Gündemi 13 31.01.08 03:20


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.