ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Her Telden > Genel

Genel Forum başlıklarına uymayan her türlü mesajı bu bölüm altına yazabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15.04.11, 11:06   #1 (permalink)
Lady Moderators
 
HerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: May 2009
Nereden: istanbul*
Mesaj Sayısı: 3.978
Konu Sayısı: 794
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 1703997
Rep Puanı: 170398248
Rep Derecesi : HerA 0-10000000HerA 0-10000000HerA 0-10000000HerA 0-10000000HerA 0-10000000HerA 0-10000000HerA 0-10000000HerA 0-10000000HerA 0-10000000HerA 0-10000000HerA 0-10000000
Standart Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak
''Sana bir şey anlatacağım. Bir dakika bekle kapıyı kapatayım. Aman aramızda kalsın. Anlatacaklarımı kimsenin duymasını istemiyorum.’’


Bir arkadaşınızdan bu sözleri duyduğunuz zaman içinizde birden bire büyük bir merak uyanır. Gözleriniz parlar. Arkadaşınızın anlatmak istediklerini bir an önce öğrenmek için sabırsızlanırsınız. Bu arkadaşınız size, çevrenizdeki kişilerden biriyle ilgili önemli bir haber iletecektir. Yani dedikodu yapacaktır. Siz ise dedikoduya karşı olduğunuzu her zaman hissettirir, dedikodu yapanlardan uzak durduğunuzu söylersiniz. Aslında hepimiz aynı şekilde davranırız. Fakat dedikodudan uzak durmamıza olanak yoktur. Şu veya bu şekilde dedikodu yaparız ya da yapılan dedikoduyu dinleriz. Biz farkına varmadan dedikodu gündelik hayatımızın bir parçası olur.

Arkadaşlarınızı Tanıyın

Diyelim ki dört arkadaşsınız. İki arkadaş bir araya geldiği zaman, öbür ikili hakkında konuşmanız kaçınılmaz. Birbirinize o iki arkadaşınızın özelliklerinden söz edersiniz. Onların davranışları hakkında bilgi alışverişinde bulunursunuz. Kısacası, dedikodu yaparken bazı gerçekler su yüzüne çıkar. Bu konuşmalardan sonra o iki arkadaşınıza karşı nasıl davranmanız gerektiğini daha iyi bilirsiniz. O kişileri daha yakından tanımak, sizin için yararlı olur.

Dedikodu yaparken suçluluk duygusuna kapılmaktan da kendimizi alıkoyamayız. Büyüklerimiz bizi her zaman dedikoduya karşı uyarmışlardır ve uyarmaktadırlar. Arkadaşlarımız hakkında konuşurken, kötü bir davranışta bulunduğumuzu düşünebiliriz. Ve suçluluk duygusuna kapılırız. Oysa kişilere zarar vermeyen ve bir bilgi alışverişi olmanın ötesine gitmeyen dedikodular yararlıdır. Çevremizdeki insanları yakından tanıma fırsatını buluruz. Onların hangi davranışlardan etkilendiklerini öğreniriz. Ve onların canını sıkacak davranışlardan kaçınmaya bakarız.

Yıkıcı dedikodunun zararları ise saymakla bitmiyor. Kişilerin aleyhinde bilir bilmez konuşmak, onları kötülemek elbette doğru şeyler değil. Gerçeği tam bilmeden bazı iddialarda bulunmak, o kişilerin yaşamlarını etkileyebilir. İlişkilerine zarar verebilir. Bu tür yıkıcı dedikodulardan elbette kaçınmalıyız.

Dedikodunun sadece kadınlara özgü bir zaman öldürme yöntemi olduğunu düşünmeyelim. Erkekler de birbirleri hakkında konuşmaktan mutluluk duyuyorlar. Ancak erkekler dedikoduya fazla zaman ayıramazlar. Kendilerini oyalayacak pek çok fırsat buldukları için dedikoduya sıra pek gelmiyor. Ama geldiği zaman erkekler de kadınlar gibi kendilerini dedikodunun havasına kaptırabiliyorlar.Tehlikeli dedikoduya düşkün müsünüz?

Bir arkadaşınızla ilgili bir haber aldığınız zaman bu haberi başkalarına iletmekten hoşlanıyorsanız, İlginç bir şeyler söyleyebilmek uğruna dedikodu icat ediyorsanız,
Duyduğunuz haberleri abartılı olarak başkalarına naklediyorsanız, Sözlerinizle insanların iş ilişkilerini tehlikeye sokuyorsanız, Dedikodu olmayan konuşmalar sizi sıkıyorsa, yanıtınız evet olabilir.Tehlikeli dedikodu için ne yapmalı?

Dedikodu yapmaya başlamadan önce, kendinize anlatacaklarınızın kimseyi ilgilendirmeyeceğini hatırlatın.Arkadaşlarınızın ve aile bireylerinin size bilmeniz gerekmeyen şeyleri açıklamalarına izin vermeyin.Dedikodu yapılan yerlerden uzak durun. Dedikodu yapmaktan kendinizi alıkoyduğunuz zaman, kendinize küçük ödüller verin. Yakın çevrenizdeki kişiler yerine ünlülerle ilgilenin. Boş kalmamaya özen gösterin.

Dedikodu bazen yararlı

Amerikalı psikologlara göre dedikodu yapmak, hiç de öyle sanıldığı gibi kötü bir şey değil. Tersine insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Psikolog Dr. Frederick Koenig, dedikodunun günlük hayatın monotonluğunu kırdığını ve kişilere dikkat çekme imkanı sağladığını savunuyor ve ‘‘Dedikodu yapanların kendilerine olan saygıları artıyor’’ diyor. ‘‘Pazaryeri Söylentileri’’ isimli bir de kitap yazan Dr. Koenig'e göre dedikodunun yararları şunlar:
Dedikodu ilginç konuşma ortamı yaratıyor ve kişilere, günlük hayatın monotonluğundan sıyrılma imkanı sağlıyor.

Bir dedikodu ne kadar sansasyonel olursa o kadar ilgi çekiyor. Böylece gerçek olan şeylerin dedikodusunu yapan kişiler başkalarının ilgi odağı haline geliyor.


Dedikodu yapabilecek durumdaysanız, bazı şeylerin içyüzünü biliyorsunuz demektir. Bu da sizi başkalarının gözünde önemli kılıyor ve kişinin kendine olan güven ve saygısını arttırıyor.


Dedikoduyu meslek haline getirerek gazetelerde köşe yazan ya da televizyonlarda dedikodu yayan kişiler, bu yoldan para ve şöhrete bile kavuşuyorlar.Erkekler daha dedikoducu

İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Türkel Minibaş, Türkiye'de erkeklerin kadınlardan daha dedikoducu olduğunu iddia etti.

Minibaş, Türk toplumunda kadınların büyük bölümünün ev kadını olduğu ve daha çok zamanları varmış gibi değerlendirildiği için daha çok dedikoducu şeklinde nitelendirildiğini belirtti.


Prof. Dr. Türkel Minibaş, ‘‘Halbuki ev kadınları, yapmaktan sorumlu oldukları işlerin çokluğu, konuşabilecekleri konuların sınırlı olması ve zamanlarının büyük bölümünü evlerinin dar sınırları içinde geçirmelerinden dolayı çoğu zaman sadece karşı komşularıyla görüşüp konuşabiliyorlar. Bundan dolayı da adları dedikoducuya çıkıyor. Oysa Türkiye'de erkekler kadınlardan daha dedikoducu. Çünkü erkekler dedikodu yapmak için kadınlardan daha çok zaman ve imkana sahipler. Dedikoduyu da çevrelerinin yanı sıra siyaset ve spor gibi çok çeşitli konularda yapıyorlar. İster futbol, ister siyaset konuşsunlar, bunu hep dedikoduyla süslüyorlar’’ dedi

Herkes Yapıyor

Dedikodunun sadece başka kişi veya kişiler aleyhinde söylenen sözler olmadığını, birileri hakkında konuşmayı da kapsadığını anlatan Prof. Dr. Minibaş, şunları kaydetti: ‘‘Psikolojik testlerin hepsi, (Ben dedikodu yapmam) diyenlere yalan puanlaması veriyor. Herkes dedikodu yapar. Dedikodu yapılmaması mümkün değil. Çünkü herkes birileri hakkında ama olumlu, ama olumsuz konuşur. Tersinin olması mümkün değil. Önemli olan bu konuşmaların, dedikodunun yıpratıcı, karalayıcı olmaması, başkalarına zarar vermemesi.’’Ağzı sıkı olanlardan mısınız?

Sorarsanız herkes sıkı ağızlıdır. Acaba sizin durumunuz nasıl? Kendiniz hakkında açıklamalarda bulunmadan önce bu testi uygulayın. Sorulara ‘‘evet’’ ya da ‘‘hayır’’ diye yanıt verin.


1- Kulağınıza çalınan bir dedikoduyu başkalarına iletmek için sabırsızlanır mısınız?


2- Arkadaşınız size ‘‘sakın bunları kimseye anlatma’’ dediği zaman siz aldığınız haberi kimlere aktaracağınızı mı düşünürsünüz?


3- Sırlarını başkalarıyla paylaşmak istemeyen kişiler, size göre ruh hastası olabilirler mi?


4- Dostlarınız sizi iyi tanımadıklarını sık sık belirtirler mi?


5- İzlediğiniz gerilim filmlerinin son sahnelerini o filmi izlemeye hazırlananlara anlatmaktan zevk alır mısınız?


6- Sorunlarını arkadaşlarına anlatan kişilerin aslında bir psikoloğa baş vurmalarının doğru olacağını düşünür müsünüz?


7- Katıldığınız toplantıda yaşadıklarınızı başkalarına anlatamazsanız sıkılır mısınız?


8- Sürpriz yapmayı başaramamaktan yakınır mısınız?


9- James Hewitt'in, Prenses Diana'nın ona gönderdiği mektupları yayınlamaya kalkışmasını yadırgadınız mı?


10- Internet sohbetleri sizin hayatınızda önemli bir boşluğu mu doldurdu?


11- İlginç dedikoduları kendinize saklamakla suçlandığınız oluyor mu?


12- Aylık ücretinizin miktarını patronunuz ve muhasebe çalışanlarından başka hiç kimse bilmiyor mu?


13- İş yerinizde gizli dosyaların emanet edildiği kişilerden biri misiniz?


14- Bir sırrınızı dostlarınıza açıkladığınız zaman rahatladığınızı hisseder misiniz?


15- Televizyonda yayınlanan dedikodu programlarını izlerken bu programları hazırlayanları kıskandığınızı düşünür müsünüz?Değerlendirme


8-10 evet
Kusura bakmayın ama siz gerçekten gevşek ağızlısınız. Bu huyunuz yüzünden dostlarınızı gücendiriyorsunuz. Eğer daha dikkatli davranmazsanız, dostlarınızdan bazılarını kaybedebilirsiniz. Duyduğunuz her cümleyi başkalarına aktarmaya neden bu kadar hevesli olduğunuzu araştırın. Ve kendinizi biraz zorlayıp daha sıkı ağızlı olmaya çalışın.


5-7 evet
Bildiklerinizi başkalarına aktarmak hoşunuza gidiyor. Ama zaman zaman susmayı da biliyorsunuz. Çevrenizde dedikodu meraklısı olarak tanınmaktan çekiniyorsunuz. Çünkü siz de bu tip insanlardan hoşlanmıyorsunuz.Dostlarınız sizin gerektiğinde sır saklayabileceğinizden kuşku duymuyorlar.


0-5 evet
Bu özelliğiniz sayesinde gizli ajan bile olabilirsiniz.Sıkı ağızlı olmayı biraz da abarttığınızı söyleyebiliriz. Bildiklerinizi sadece kendinize saklamayın. Gevşek ağızlı olmak hoş değil ama sıkı ağızlılığın bu derecesi de sizi sıkıcı bir kişi yapabilir.


__________________
HerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bu Kızların Arkasından Gidilmez Architect Erkek Dünyası 1 24.04.10 16:57
Yüzüne Gülüp Arkasından Konuşmak Miss.Nobody Tayfa Sözlük 0 09.01.09 10:45
Arkasından Baktığın Güneşe Asılı Bir Kanadım _GoDFaTHeR_ Şiirler 0 08.12.08 16:28
Türkçe'miz Gidiyor.Su Dök Arkasından ! 2 ekмek,1 мaLbora Genel 1 11.08.08 13:00
Nevruz'un arkasından Barzani çıktı MaTRiX Dünya Gündemi 0 06.03.07 14:31


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.