ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Her Telden > Genel

Genel Forum başlıklarına uymayan her türlü mesajı bu bölüm altına yazabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29.06.11, 23:21   #1 (permalink)
Gezgin Tayfa
 
Vectras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jan 2011
Nereden: LTAF-LOWW
Mesaj Sayısı: 1.189
Konu Sayısı: 24
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 314757
Rep Puanı: 31474664
Rep Derecesi : Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000Vectras 0-10000000
Ruh Hali:

Thumbs up Geleceğe Dönüş Filminden İlginç Bilgiler
çoğunu bilmiyordum şaşırdım hakkaten mükemmel yapmıslar milyon kere izlememe değiyor

Geleceğe Dönüş: Bölüm I
(Back to the Future: Part I )
Robert Zemeckis fikrini Disney'e de sundu. Annesine aşık olan bir oğulun hikayesini Disney-Aile filmi olarak oynamasını riskli bulup çekimini kabul etmedi.
Robert Zemeckis film'in başında 1960'ın “The Time Machine” film'de kullanılan benzer bir baslangıç kullanıyor. Bu da saat tıklaması ile başlıyor.
Filmin başlangıcında saatte asılı bir adam görüyoruz. Burada da ünlü bir film parçası canlandırılmıştır, Harold Lloyd'un “Safety Last”, 1923. Burada Harold Lloyd'i sattte asılı dönerken görebiliriz. Harold Lloyd'un , Christopher Lloyd'u ima etmesi, daha sonra Doktor'un aynı şekilde saatte asılı kaldığında anlaşılıyor

Deborah Haumon birinci bölümün başindaki haber konuşucusu, “Used Cars” (1980) filminde Robert Zemeckis ile birlikte oynayan kişidir.
Filmin başına Doktor'un bir hobisi olduğunu görebiliyoruz, Saksafon çalıyor.
Birinci Bölümün başında Marty'nin Doktor'un Laboratuvarındaki Gitarını bağladığı tesisat, “CRM-114” olarak adlandırılmıştır. Aynı isimde birincisi : “Dr.Strangelove Or:How I Learned to Stop Worrying And Love The Bomb”(1963) ‘deki şifre. İkincisi : Jupiter-Explorers (Jupiter'in keşfi) “2001 A Space Odyssey”(1968)'deki seri numarasi- ikiside yönetmen Stanley Kubrick filmleri.
Birinci Bölümün başında Marty'nin çıkarttığı güneş gözlüğü (voooov, rock'n roll!), reklam amaçlı takılmıştı. 3 bölüm de'de bir daha asla gözlük kullanmıyor. Filmler için muhtelif ürünler için reklam sözleşmeleri yapılmıştır. Bunlardan bazıları (Pepsi, Texaco, Toyota,Nike) olabiliyor. California Raisin Firmasi kuru üzüm satişi yapıyor, Marty'e birinci bölümde onların üzümlerini yesin diye 50.000 Dollar teklif ediyor, fakat senaryoya üzüm yenmesi uymadığı için, sadece bir reklam tabelası kullanılıyor. Marty'nin 1985'e geri dönüşünde uyandırdığı evsiz adamın yattığı bankta bu reklam panosunu görebilirsiniz.
1985'deki Doktor, 1955'deki evinin garajında yaşıyor. Asıl ana bina yanmis! Bunun ile ilgili birinci bölümde Doktor'un laboratuvar duvarında gazete küpürleri görebiliriz. Ve mülkünü yangından sonra Revalatörlere sattiğını okuyabiliriz.Böylelikle bir iş bölgesi oluşuyor. Onun için Doktor'un evinin hemen yanında “Burger King” var
Marty'nin kaykay ile tutunarak okula gittiği Cip'in sürücüsü Walter Scott'tur, filmin gelişim koordinatörü.
“Battle of the Bands” sahnesinde, Marty Pinheads'i (arkadaslari ile çaldigi şarkı) tanıtığı sırada, yakın çekimde juri olan Huey Lewis'i görebilirsiniz.Filmin başıdaki “Power of Love” şarkısı ve sonundaki "Back in Time"ona ait. Soldan ikinci jüri üyesi.(“Korkarim çok gürültülüsünüz”diyen kişi) “Pinheads” in “gürültülü” olduğu fikri Huey Lewis'e aittir. Bu bir grubu kabul etmemek için en komik neden olsa gerek.
“Pinheads”de Marty'nin yanında gitar çalan sarışın tip, film için Michael J.Fox'a gitar öğreten gitar öğretmenidir.
Bu sahneden sonraki bölümde Marty ile Jennifer saat kulesi'nin orada yürüken oradaki bir arabanın plakasının harfleri “FOR MARY” şeklindedir. Bu da Mary'e verilen bir hediyedir çünkü Mary “İkinci ünite Direktör'ü Frank Marschall'in asistanıdır.
Saat kulesi(Mahkeme Binasi)ndaki 1985 sahneleri çekim sonunda filme alınmıştır. Şehir kulisleri önce 1955 için renklendirilmiştir, sonra çikartılıp 1985 için uygun hale getirilmiştir. Burada çok mağaza boş duruyor. Marty ile Jennifer'in oturduğu bankta bir reklam tabelası görebilirsiniz, yaşlı bir kadın yardım isterken. Mücevher “Zales”i şimdi Twin Pines Mall'da bulabilirsiniz. 1955'de dükkan hala Saat kulesinin önünde.
Bölüm 1'in başında (1985) Mahkeme –Saat Kulesi'indeki pervas hala sağlam, çünkü Marty bu zamana kadar “geçmisi değiştirmediği” için (George hala bir işe yaramaz). Bölüm 1'in sonunda sene 1955'de Doktor ondan bir parça kopardıktan sonra, bu parça Bölüm 1'in sonunda da (1985) kopartılmış ve 2015'de bile hala bu parça eksik.
Belediye Binası ilan kağıdının arkasına Jennifer telefon numarısını yazıyor. 555-4823. U.S. Firmalarının tüm numaraları 555 ile başlar. Gerçekte Amerika'da 555 ile başlayan telefon kod numarası yoktur.
“Lyon Estates”(Marty'nin oturdugu mahalle)nin önünde duran iki aslan heykeli, Senarist Bob Gale'in büyüdüğü St.Loasi'deki heykellerin aynısıdır.
Marty'nin babasını oynayan Crispin Glover gerçekte Marty'den 3 yaş daha küçüktür.
23 yaşindaki Lorraine'den 47 yaşındaki Lorraine'i makyajla yaratmak 3 saat sürüyor.
Geleceğe Dönüş'ün oluşum aşamasında zaman makinası fikri çokca değişti.Önce bir odanın içinde bulunan bir Lazer-teçhizatıydı. Daha sonra Buzdolabı olması istendi. Robert Zemeckis bir söyleşisinde bu fikri çocuklar açısından sakıncalı bulduklarını, içine girip boğulma tehlikesi olduğu için vazgeçtiklerini söylemiştir. Buzdolabı atom bombası testine götürülmesi gereklidir. Bu fikir ileri dönem için kalıcıdır. Burada DeLorean 1985'e dönüş için atom test yerine götürülmesi gereklidir.
DeLorean'nın arka tarafındakı atom reaktörün çerçevesi gerçekte Dodge Polaris'in teker kapağıdır.
Akis kompensatörünün 2 tanımlaması vardır : “Disconnect Capacitor Drive Before Opening” (Açmadan önce elektriği kapatınız) ve “Shild Eyes From Light” (Işığa bakmayınız).
Doktor Brown minimum 2 tane kol saati takıyor. Bunu Doktor'un Marty'e zaman makinasını anlatırken görebilirsiniz. Daha sonrada Doktor'un birkaç saat takdiğini bazı sahnelerde tekrar görebilirsiniz.
Zamanda yolculuk yapabilmek için DeLorean saatte 88 mil hız yapması gerekiyor. 8 rakamı 90 derece etrafında döndüğü zaman bu sonsuzluk işaretidir. Yinede rakam 88'i Bob Gale tesadüfen bulmuştur, kulağa hoş geliyor diye.
DeLorean'nın Takometresi 95 MpH'ya kadar çıkıyor. 1985 Amerika yasalarına göre DeLorean'ları takometreleri 85 MpH'ya kadardır. Zaman seyahatleri için yeterli değildir.
Goldie Hawn (Ölüm sana yakışıyor) filminde gençlik iksirini içtiği zamanın 26. Ekim 1985 tarihi olduğu hakkında konuşuyor. Aynı tarih, ilk zaman seyahati gerçekleştiği tarih.
Marty'nin zamana geri seyahati 5. Kasım günüdür. Aynı tarih “Time After Time”(1979) filminde zaman seyahati olarak hedeflenmiştir ve “Timerider : The Adventures of Lyle Swann” filminde de. 5 Kasım senarist Bob Gale'in babasının doğum günüdür. Gale'in babası ona bu hikaye'nin fikrini vermiştir. Bob Gale, babasının eski senelik defterlerini karıştırırken, kendi kendine sormuş“acaba ayni dönem okule gitseydik babamla arkadas olabilirmiydik” diye. Bir gencin, ebeveynlerini öğrenci olarak görme fikri böylelikle doğmuştu. Bu tarih sadece o yüzden seçilmemiştir aynı zamanda da Kasım'da Amerika Liselerinin okul baloları yapılıyor.
Senaryoda Marty'nin sıkca kafasını DeLorean'nın kanat kapısına vurmasını yazmamaktadır. Bu fikir çekim sırasında kapı mekanizması gevşediği için akla gelmiştir.
Senaryo'ya göre Marty DeLorean'i 1955'de ebeveynlerinin bitmemiş evinin garajına bırakması isteniyordu. Fakat sokağın yarısını inşaat haline getirmek prodüksiyon için çok pahalıya mal olacağından dolayı, Marty DeLorean'i sadece reklam panosunun arkasına saklıyor.
Saat Kulesi'nin yerleşim alanı Flux kapasitörünün görünümünü andırıyor.
1985'deki Belediye Başkanı“Goldie” Wilson, ismi altın dişinden dolayı verilmiştir.
Belediye Başkanı (1955) Red Thomas'ın soyadı ve “Goldie” Wilson (1985) isimleri birleştiğinde Biff'i oynayan kişinin ismi Thomas F.Wilson oluyor. (Sadece Francis ismine rastlanılmıyor) Aşağıdaki resimde Goldie Wilson(zenci olan)'nın 1955 teki cafe'de bir temizlikçi iken ki halini görüyorsunuz.
Geleceğe Dönüş'ün İtalyan çevirisinde, Lorraine Marty'yi “Calvin Klein” olarak çağırmıyor, sadece “Levi” (Levi's Jean'in), çünkü Calvin Klein o zamanlar ABD dışında tanınmıyordu. Fransızcasında da “Pierre Cardin” oluyor. Film'in İtalyanca çevirisinde Marty, TV-Programını“tekrar” olarak tanımıyor, hatta video'ya almiş. Çünkü italyancada “Rerun” için uygun bir tercüme bulunamamıştır.
Lorraine'in kardeşleri Jason Hervey (Milton olarak “vooov, zengin olmalısınız!), daha sonra Kevin'in kardeşi Wayne olarak “Wunderbare Jahre”dan tanıyoruz ve Maia Brewton (Sally olarak), daha sonra Shelly, “Parker Lewis”'in kız kardeşi. İkisi aynı zamanda başrol oyuncusunu kardeşleri olarak ünlenmişti.
Marty'nin fotoğrafındaki Linda Mcfly'in tişörtü “Class Of 1984” gösteriyor. Bu aynı zamanda 1982 de Michael J.Fox'un oynadığı bir filmin ismidir.
Doktor'un laboratuvarında 4 ünlü bilim adamının fotoğrafları asılıdır: Sir Isaac Newton, önemli bilimadamlarından biri. Benfamin Franklin, yıldırım'dan elektirğin buluşu. Thomas Edison, modern elektrik aletlerin buluşu, ve Albert Einstein, izafiyet teorisini bulmuştur. Modern Fizik, yıldırım çarpması, enerji toplanması ve zaman seyahati hikayenin anahtarıdır.
Marty ile George okulda yürürken, arkada “Bulldogs vs.Indians” posteri gözüküyor. “Bulldog”lar senarist Bob Gale'in okul genç takımının ismiydi.
Aslında Eric Stoltz, Marty McFly'ın rolünü oynuyordu. Michael J.Fox “Family Tiies” (Aile Bağları) adlı filmin ile sözleşmesi vardı. Eric Stolz teenager olarak ınandırıcı gözükmüyordu. Michael J.Fox'un yerine getirilince tüm kostümler yenilendi. Eric Stolz ileri tarihte “The Fly II”' (Sinek II)'de Martin rolünü oynadı . Aşağıda Eric Stoltz'un resimlerini görüyorsunuz.
Eric Stoltz'u filmin bir bölümünde gerçekten de görebiliriz! Michael J.Fox ile değiştirilmeden önce uzun haftalarca filmin çekimlerini o gerçekleştirmişti. Marty'nin Biff'i Cafe'de vurduğu bölümde (kaykay kovalamacasından önce) Biff'in yüzüne gelen yumruk Eric'in yumruğudur. Bir de DeLorean Twin Pines Mall parkından libyalılardan kaçarken gösterilen sahnede Eric olduğu şüphesi var (kiyafetler yüzünden).
Eric Stoltz'un yanında Claudia Wells'de Jeniffer rolünde oynuyordu. Fakat çekimlerin başlama tarihi sürekli ertelendiği için çekimler başlayacağında Claudia Wells müsait değildi.Onun yerine Melora Hardin getirildi. Fakat Micael J.Fox Eric'in yerine gelince, Melora onun kız arkadaşı rolü için uzun boyluydu ve uymadılar. Bu arada Claudia Wells tekrar müsait olmuştu ve rolü geri aldı.
Michael J. Fox Geleceğe Dönüş çekimleri sırasında hala “Aile Bağları ” sözleşmesine bağlıydı.Gündüzleri dizi çekimlerine katılıyor sonra Geleceğe Dönüş çekimlerine geliyordu. Bundan dolayı ilk önce bütün gece çekimleri yapıldı (Twin Pines Mall, 1985'e dönüs vs.) Gündüz çekimleri ise haftasonları yapıldı.
Aslında Doktor'un rolünüde başka biri oynayacaktı. “The Adventures Of Buckaroo Banzai Across The 8th Dimension”'da Christopher Lloyd'un yanında rol alan John Lithgow. Bu filimde çılgın bir bilim adamını oynuyordu aynı filimde Lloyd bir uzaylıyı canlandırmıştı.
Christopher Lloyd, Doktor Brown'nı canlandırması için Albert Einstein ve Leopold Stokowski karışımı bir tipleme istedi.
Lea Thompson ve Cristopher Lloyd 5 filmde birlikte oynadılar. (Geleceğe Dönüş I-III, “Dennis”, Firtina'nın altında”) ve bir TV-Filminde (“Haunted Lighthouse”). Yinede tüm bu filmlerde sadece 1 kelime konuşmuşlardır.
Fotoğraftaki McFly kardeşlerin hepsinin tekrar gözükmesi sahnesinde, “Industrial Light & Magic” firması 3-4 kat daha büyük bir gitar sapı imal ediyor böylelikle fotoğrafıda buna uygun olarak büyütüyorlar. Bu olay bu sahnenin 1985'e uyarlanması için tek çözümdü.
DeLorean'nın çalışmaması aynı zamanda iki kere var olmasından kaynaklanıyor.Gelecege dönüş'te 1955'de (10:04 den kısa zaman önce) duraklaması, o esnada Doktor'un uçan DeLorean ile bir yildirim tarafindan isabet almasından kaynaklanıyor (Bölüm II). Birde 1985'e geldiğinde duraklaması ve Libyalıların onu geçmesi, o esnada Einstein'in 1 dakika geleceğe gitmiş olmasından kaynaklanıyor.
Birinci filmin başinda Marty Twin Pines Mall'a (ikiz çam alışveriş merkezi) geliyor. 1955'de Peabody'nin çam ağacını ezdikten sonra, filmin sonunda alışveriş merkezinin ismi Lone Pine Mall (yanlız çam alışveriş merkezi) oluyor.
Marty'nin odasındaki radiolu çalar saat ”Huey Lewis And The News”in “Back In Time” sarkısınıçalıyor. Aynı zamanda posteri de duvarda asılı, Doktor Marty'i telefon ile uyandırdığında görebilirsiniz.
DeLorean'in arkasında bulunan Mr.Fusion(Çöpü enerji'ye çeviren alet)bir Krups Kahve Makınasından yapılmıştır.
Filmin müziğini yapan Alan Silvestri'nin Orkestrası, o zamanın bir film için bir araya gelen en büyük olayı idi.
1955'de Oscar ödülünü “Marty”adlı film almıştır. Bob Gale'in dediğine göre bu olay isim seçimi için bir sebep değilmiş. Marty ismi sadece sempatik olduğu için seçilmiştir.
Emmett ismini tersden okursak Time kelimesi oluyor. “EM-IT”
“Tannen” ismi birinci bölümde birkere bile geçmiyor. Roman'nın son sözünde Biff'in soyadının Tannen olduğunu okuyabilirsiniz. Bu isim Universal Pictures'ın Başkanı Ned Tannen'den alınmıştır. Biff'i önce J.J.Cohen oynayacakmiş, fakat J.J.Cohen önceki Marty'i oynayan Eric Stolz'dan kısa olduğundan rolü Tom Willson'a vermişler.Yani Michael J.Fox filimin başından beri oynasaydı Biff'i de J.J.Cohen oynayacaktı.


__________________
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Vectras isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Geleceğe Dönüş Serisi Oyun Oluyor NeoJima Tüm Oyunlar 0 08.09.10 08:32
İlginç Bilgiler tasdelen78 Garip Olaylar 1 22.10.09 13:28
Geleceğe Dönüş FuN! (Back to the future) amatörperk Fan Club 2 15.06.09 13:45
İlginç bilgiler... hepaestus Genel Kültür 0 28.12.07 16:29
Daihatsudan Geleceğe Dönüş .. ScarFace Motorlu Araçlar Dünyası 0 28.03.07 10:20


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.