ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama Bölümü > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama > İşletim Sistemleri

İşletim Sistemleri İşletim sistemi soru ve sorunlarımızı tartıştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23.03.07, 09:16   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
Sevgisun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Kemalizm Yaşam Biçimimdir
Mesaj Sayısı: 9.546
Konu Sayısı: 1343
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 33211
Rep Puanı: 3318853
Rep Derecesi : Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000Sevgisun 0-4000000
Ruh Hali:

Standart Bilgisayar Terimlerinin Anlamları
Çoğunuz bu terimleri biliyorsunudur ama bazı yabancı terimler var ve buna yabancı üyelerde vardır diye düşünerek bazı terimleri tanıtıyorum..

ADSL

Asymmteric Digital Subscriber Line: Asitmetrik Sayısal Abone Hattı.
DSL teknolojisinin bir çeşidir. Upstream ve downstream hızları farklı, yani asimetrik olan DSL teknolojisidir. Sürekli Internet ba lantısı sunar. Yani 7/24 Internet'e ba lanabilirsiniz. Telefon hattının ses için kullanılan frekans aralı ını kullanmadı ından, klasik çevirmeli ba lantı gibi telefon hattınız meşgule düşmez.
ADSL teknolojisinde Downstream hızı, yani karşı taraftan bilgi alma hızı, upstream, yani karşı tarafa bilgi gönderme hızından büyüktür. Ulaşılabilecek maksimum Downstream hızı ise, telefon hattının santrale olan uzaklı ı ile do rudan ilgilidir. En fazla uzaklık olakra 5.5 KM kabul edilirken, 4,5 KM uzaklı a kadar 1.5 Mbps hızı elde edilebiliyor. Daha yüksek hızlara, örne in 7-8 Mbps hızına ulaşmak için ise santralin en fazla 1-1,5 KM kadar uza ında olunması öngörülüyor. Upstream hızı ise 840 Kbps hızına kadar ulaşılabilir.
ADSL teknolojisinde, kullanıcı tarafında ADSL modem olması yeterli iken, ba lı olan santralde, gelen sinyalleri tanımlayabilecek ve gerekli sinyalleri gönderebilecek DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) cihazı bulunmalıdır. Böylece ba lantı tamamlanabilmektedir.

AGP

Accelerated Graphics Port. 1996 yılında INTEL tarafından tanımlanan ve spesifikasyonları ile, 3D grafik operasyonlarına hitap eden bir donanım veriyolu. AGP veriyolu üzerinden, ana işlemci (CPU), sistem belle i (RAM) ve grafik kartı, birbirleriyle haberleşirler. Buna ek olarak, yo un doku kaplama operasyonları (Execute Mode) için sistem belle inden "kapasite ödünç alma" gibi bazı özellikleri vardır.


ATA

Advanced Tecnology Attachment. Kişisel bilgisayarların hard diskleri için kullanılan bir ba lantı standardıdır. IDE teriminin ANSI standartlarına göre resmi ismidir.
Farklı versiyonlar farklı saat hızlarına karşılık gelir. ATA/33/66/100/133. Örne in ATA/33 standardı, saniyede maksimum 33 MB veri aktarımına olanak tanır. ATA/133 ise 133 MB/sn. Bunlar teorik de erlerdir. Günümüzde, ATA/133 standardındaki bir IDE disk, ATA/133 standardını destekleyen bir IDE portunda pratik olarak 133 MB/sn'lik veri aktarım hızını yakalayamaz.

BIOS

Basic Input Output System = Temel Giriş/Çıkış Sistemi
PC'nizin çalışması için gereken temel işletim sistemi olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, anakartınızın özelliklerini yönetebilmeniz/ kullanabilmeniz, di er donanımlar arasında bir ba kurması için görev yapar.
Örne in anakartın üzerinde gelen onboard ses kartı BIOS'tan kapatıldı ında(Disable edildi inde) ses kartı işletim sistemi tarafından algılanamaz ve dolayısıyle kullanılamaz.


BİT

Bilgisayarlar ikilik sayı sistemine (0=yanlış ,1=do ru) dayalı olarak çalışır. Bilgisayarların yaptı ı işlem 0,1 sayılarını işlemektir(işlemci ile), bu anlamsiz 0 ve 1 sayıların milyonlarcası bir araya geldi inde veya işlendi inde bize anlam ifade eder. Örne in, hardiskimizdeki veriler sadece 0 ve 1'lerden oluşur. İşte bu tek bir hafıza girişine (0 veya 1) bit denir. 8 bit bir araya gelerek 1 byte'ı oluşturur.

BYTE

8 bit'in bir araya gelmesiyle oluşan veri toplulu udur. Örne in, 01000110 ifadesi 1 Byte'tır. Byte'ın di er veri boyut birimlerine dönüşümü ise şöyledir:
1024 Byte = 1 KiloByte [KB]
1024 KB = 1 MegaByte [MB]
1024 MB = 1 GigaByte [GB]
1024 GB = 1 TeraByte [TB]
1024 TB = 1 PetaByte [PB]

CACHE

Verilerin geçici olarak depolandı ı yerlerdir. Örne in, bir web sitesini ziyaret etti inizde web sitesine ait bilgiler tarayıcınızın cache denilen alt kategorisine(geçici internet dosyaları,temporary internet files) kaydedilir. Aynı web sitesine yakın bir tarihte tekrar girdi inizde o web sitesiyle ilgili bir çok materyal "server" dan indirilmek yerine cache den temin edilir.Bu olay hem zaman kazanmak hemde a lar üzerindeki Internet trafi ini azaltmak amacıyla yapılır.
Donanımsal anlamda "cache", tampon bellek olarak adlandırılır. Cache'lerin esas görevi, önemli olan verileri daha hızlı işlemler için bilgileri saklayarak tetikte bekletmesidir.

CD-R

Compact Disc Recordable :Kaydedilebilir CD
Bir kere yazılan ve yazıldıktan sonra bir daha silenemeyen CD çeşididir. 650, 700, 800 ve hatta 900 MB'lık çeşitleri bulunabilmektedir. 900 MB olan versiyonları Türkiye'de bulunamadı ı gibi, sadece bazı CD -RW sürücüler tarafından tam kapasie ile yazılabilir.


CD-ROM

Compact Disc Read Only Memory :CD Okuyucu
CD üzerine kaydedilmiş bilgileri okuyabilen (bilgileri silemez veya yeniden yazamaz) optik aygıta denir.

CD-RW

Compact Disc Rewritable :Tekrar tekrar silinip yazilabilen CD.

CD-Writer

Compact Disc Writer :CD yazıcı
CD-R veya CD-RW üzerine bilgi kaydedebilen aygıttır. Bu cihazlar, bilgileri laser yardımı ile CD-R / CD-RW'lara "yakarlar". Bir boş CD'ye veri yazdıktan sonra, altına baktı ınızda bilgi kaydedilen alan ile bilgi kaydedilmeyen alan arasında fark oldu unu; bu farkın yakma işleminden dolayı oluştu unu farkedebilirsiniz.

CD-R

Compact Disc Recordable :Kaydedilebilir CD
Bir kere yazılan ve yazıldıktan sonra bir daha silenemeyen CD çeşididir. 650, 700, 800 ve hatta 900 MB'lık çeşitleri bulunabilmektedir. 900 MB olan versiyonları Türkiye'de bulunamadı ı gibi, sadece bazı CD -RW sürücüler tarafından tam kapasie ile yazılabilir.

CD-ROM

Compact Disc Read Only Memory :CD Okuyucu
CD üzerine kaydedilmiş bilgileri okuyabilen (bilgileri silemez veya yeniden yazamaz) optik aygıta denir.

CD-RW

Compact Disc Rewritable :Tekrar tekrar silinip yazilabilen CD.

CD-Writer

Compact Disc Writer :CD yazıcı
CD-R veya CD-RW üzerine bilgi kaydedebilen aygıttır. Bu cihazlar, bilgileri laser yardımı ile CD-R / CD-RW'lara "yakarlar". Bir boş CD'ye veri yazdıktan sonra, altına baktı ınızda bilgi kaydedilen alan ile bilgi kaydedilmeyen alan arasında fark oldu unu; bu farkın yakma işleminden dolayı oluştu unu farkedebilirsiniz.

Chipset

Chipset = Yonga Seti.
Anakart üzerindeki temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sa layan bir çeşit işlemcidir.
Bilgisayarlarda kullanılan chipset çeşidi, kullanılacak bellek ve işlemci ceşidini de belirler. Günümüzde Intel, VIA, AMD, SiS, ALi, ServerWorks gibi belli başlı üreticilerin chipsetleri bulunmaktadır ve kişisel bilgisayarlarda yo un olarak Intel, VIA ve SiS chipsetleri kullanılmaktadır.

CAD Computer Aided Design:
Bilgisayar Destekli Tasarım CAD yazılımları mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar tarafından kesin bir çizim yapmak için kullanılmaktadır.

Cache:
Verilerin geçici olarak depolandı ı yerlerdir. Örne in, bir web sitesini ziyaret etti inizde web sitesine ait bilgiler tarayıcınızın cache denilen alt kategorisine(geçici internet dosyaları,temporary)

CD-R Compact Disc Recordable:
Kaydedilebilir CD Bir kere yazılan ve yazıldıktan sonra bir daha silenemeyen CD çeşididir. 650, 700, 800 ve hatta 900 MB'lık çeşitleri bulunabilmektedir.

CD-ROM Compact Disc Read Only Memory:
CD Okuyucu CD üzerine kaydedilmiş bilgileri okuyabilen (bilgileri silemez veya yeniden yazamaz) optik aygıta denir.

CD-RW Compact Disc Rewritable:
Tekrar tekrar silinip yazilabilen CD, CD-R;

CD-ROM; CD-Writer

CD-Writer Compact Disc Writer:
CD yazıcı CD-R veya CD-RW üzerine bilgi kaydedebilen aygıttır. Bu cihazlar, bilgileri laser yardımı ile CD-R / CD-RW'lara "yakarlar".

Centrino:
Centrino Intel'in şu bileşenleri bünyesinde bulunduran dizüstü modellere verdi i ticari bir ürün "markasıdır

CFM:
Cubic Feet per Minute Hava akımının hızını belirten ölçüm birimidir.

CFM ölçümü, genellikle fanlar için kullanılır ve bu de er ne kadar fazla ise fanın aktaraca ı hava miktarı o kadar fazladır.

CISC:
Complex Instruction Set Computer İşlemci tarihinde, yıllar geçtikçe iki işlemci ailesi piyasaya hakim olmaya başladı: Intel Pentium ve Motorola
PowerPC. Bu iki işlemci aynı zamanda uzun yıllar boyun& Bkz.: RISC


Clock Speed Clock Speed:
Saat Hızı Bir devrenin veya chipin saniyedeki hızının hertz (Hz) cinsinden de eridir.

CMOS Complementary Metal-Oxide Semiconductor :
Tamamlayıcı metal oksit yarı iletken. Günümüzde birçok bilgisayar microchipinin yapiminda kullanilan "transistör"lerdeki yarı iletken teknolojisidir.

CNR:
Communication and Networking Riser Üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla Intel tarafından geliştirilen ve ATX Anakartlarda bulunan genişleme portudur.Bu porta ses,a ,modem ve ethernet kartları takı& 0.4 KB

Çözünürlük:
Çözünürlü ün görüntü kalitesini belirleyen en önemli faktör oldu unu söyleyebiliriz. Çözünürlük, ekrandaki görüntünün kaç pikselden oluşaca ını belirler ve yatay ve dikey piksel cinsinden belirtilir

CPS Cycles Per Second:
Bir saniyede atılan tur sayısı.

CPU Central Processing Unit:
Merkezi işlem Birimi. Mantıksal hesaplamalar yapmasını sa layan devreler içeren ve böylece bilgisayar programlarının talimatlarını yerine getiren merkezi işlem birimidir.

DAC Digital-to-Analog Converter:
Dijital -> Analog çeviricisi. Dijital sinyalleri analog sinyallere çeviren bir çiptir.

DDR SDRAM
Double Data Rated Synchronous Dynamic Random Access Memory, Çift veri akış oranina sahip eşzamanlı, aktif ve rasgele geçişe sahip bellek. Bu bellek çeşidi SDR-SDRAM lerden farklı olarak bir saat vur& 1.0 KB
Defragmentation Hard diskten bilgilerin okunma hızını artırmak amacıyla , bilgisayarın hard diskinde bulunan parçalanmış veya düzensizce yerleştirilmiş dosyaları biraraya getirme (birlestirme) işlemidir.


alıntı


__________________
''Türkiye; Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de

Atatürk'e...''Yok ne düşmanlık
Ne ırk ne cinsiyet
Ne mezhep ne din
El ele tutuşacağız bir gün...

Konu Sevgisun tarafından (31.03.07 Saat 07:57 ) değiştirilmiştir.
Sevgisun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.07, 02:37   #2 (permalink)
Acemi Tayfa
 
siyah-beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jan 2007
Mesaj Sayısı: 531
Konu Sayısı: 161
Rep Gücü: 64
Rep Puanı: 5016
Rep Derecesi : siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000siyah-beyaz 0-250000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Bilgisayar Terimlerinin Anlamları
abi çok ufak yazmışsın okuyamadım biraz büyütürsen iyi olur :-)))
paylaşımın için sağol


siyah-beyaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.