ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama Bölümü > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama > İşletim Sistemleri

İşletim Sistemleri İşletim sistemi soru ve sorunlarımızı tartıştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19.10.07, 23:30   #1 (permalink)
Uzman Tayfa
 
CommA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: geldim nereye gideyim..
Mesaj Sayısı: 5.987
Konu Sayısı: 580
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 49108
Rep Puanı: 4908975
Rep Derecesi : CommA 0-5000000CommA 0-5000000CommA 0-5000000CommA 0-5000000CommA 0-5000000CommA 0-5000000CommA 0-5000000CommA 0-5000000CommA 0-5000000CommA 0-5000000CommA 0-5000000
Ruh Hali:

Thumbs up XP'yi Kendine Getirmenin 10 Yolu

1. Kullanıcı Arayüzünü Hızlandırın
Windows XP ile birlikte gelen Luna arayüzü gerçekten de çok güzel. Hatta bu arabirimin sadeliğini yeni nesil Vista'nın en büyük özelliklerinden biri olarak gösterilen şeffaf Aero'ya bile değişmeyen oldukça fazla sayıda XP fanatiği var. Ancak Luna arayüzü, bilgisayarınızın RAM'ine karşı o kadar da nazik değil. Bu sebeple bilgisayarınızın yeterince hızlı çalışmadığını düşünüyorsanız, işe arayüzü sadeleştirerek başlamanız yerinde olacaktır. Bunun için masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayın ve "Özellikleri seçerek "Görüntü Özellikleri" penceresini açin. Pencere açıldıktan sonra yukarıdan "Görünüm" sekmesini aktif hale getirin ve sağ altta bulunan "Efektler" butonuna tıklayın. "Efektler" penceresindeki "Menü ve araç ipucu için aşağıdaki geçiş efektini kullan", "Ekran yazı tipi kenarlarını düzeltmek için aşağıdaki yöntemi kullan", "Menü altında gölge göster" ve "Sürüklerkenpencere içeriğini göster" kutucuklarındaki seçimleri kaldırın. Eğer bu değişiklikler ile arayüz kullanımında yeterince performans artışı sağlayamazsanız Görüntü Özellikleri penceresindeki "Pencere ve Düğmeler" menüsünden "Windows Klasik Stili"ni seçerek Luna arabirimini tamamen kapatabilirsiniz. Bu işlem bilgisayarınıza en azyüzde -10 performans kazandırır.


2. Klasör İçeriklerini Çok Daha Hızlı Görüntüleyin
Bilgisayarım simgesine çift tıkladığınızda ya da herhangi bir klasörü her açışınızda Windows XP, ağda paylaşılmış dosyaları ve yazıcıları arar. Bu arama, girmek istediğiniz klasörün içeriğini görmenizi belirli bir süre geciktirir. Eğer bir klasöre girdiğinizde kum saati görmeden içeriği karşınızda olsun istiyorsanız bu aramayı iptal edebilirsiniz. Bunun için "Bilgisayarım" simgesine çift tıklayın ve "Araçlar" sekmesinden "Klasör Seçenekleri"ne girin. "Klasör Seçenekleri" penceresi açıldığında "Görünüm" sekmesini seçin ve "Ağ klasörlerini ve yazıcıları otomatik olarak ara" kutucuğundaki seçimi kaldırın.


3. Sürücülerinizin Dijital İmzalarını Kontrol Edin
Dijital imzaya sahip olmayan sürücüler sisteminizde çakışmalara ve çökmelere sebep olabilir; sisteminizin yavaş çalışmasına yol açabilir. Öte yandan bu sürücüler sisteminize hiçbir olumsuz etki yapmıyor da olabilir. Kısacası dijital imzaya sahip olmayan sürücüler kullanıyorsanız bu durumun sisteminizde nasıl bir etki meydana getirdiğini tam olarak bilemezsiniz. Bu noktada içinizin rahatlaması için en iyi yol, mümkün olduğunca dijital imzalı sürücü kullanmaktır. Bilgisayarınızda yüklü olan sürücülerin dijital imzalarını kontrol etmek için "Başlat > Çaliştir" yolunu izleyerek ya da "Windows Tuşu + R" kombinasyonunu kullanarak açacağınız Çalıştır penceresine sigverif.exe yazın ve Enter tuşuna basın. Tarama sonucunda hangi dosyalarınızın dijital olarak imzalanmadığını öğreneceksiniz. Bundan sonra bu dosyaların isimlerini Google'a yazarak hangi donanımınıza ya da programa ait olduğunu bulup üretici sitesinden en son sürümü indirip kurabilirsiniz. Unutmayın; en iyi sürücü, dijital olarak imzalı olandır ancak dijital imzaya sahip olmayan sürücüler illa kötü olmak zorunda değildir. Yani bulabiliyorsanız imzalanmış sürücüler kullanın ama donanım üreticiniz dijital imzalı sürücüler sunmuyor-sa bunu çok da dert etmeyin.


4. Dizin Oluşturma Hizmetini Kapatın
Windows XP, arama yaptığınızda sonuçları size daha hızlı sunmak için sabit diskinizdeki dosya ve klasörlerin sürekli güncellenen bir indeksini tutar ve her dosya oluşturduğunuzda, açtığınızda, değiştirdiğinizde ya da sildiğinizde bu indeksi günceller. Bu işlem, doğal olarak bilgisayarınızı yavaşlatır. Arama özelliğini çok sık lı kullanmıyorsanız ya da bilgisayarınızın daha performanslı çalışması adına biraz daha uzun arama süre- lerine razıysanız Dizin Oluşturma Hizmetini kapata-bilirsiniz. Bunun için "Başlat > Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Hizmetler" yolunu izleyin ve Dizin Oluşturma Hizmeti seçeneğine sağ tıklayıp "Özellikleri seçin ve açılan "Dizin Oluşturma Hiz¬meti Özellikleri" penceresinde bulunan "Başlangıç Türü" menüsünden "Devre Dışı" seçeneğini işareteyin.


5. Geri Dönüşüm Kutusunu Adam Edin
Silinen dosyalarınızı "son pişmanlık" vakaları için saklayan Geri Dönüşüm Kutusu, sabit diskinizde büyük bir alanı kendi kontrolü altına alarak disk performansını oldukça olumsuz yönde etkiler. Varsayılan olarak diskin °/010'luk bölümünü kendine ayıran Geri Dönüşüm Kutusu, 40 GB’lık bir sabit diskte çok büyük bir performans düşüşüne sebep olmasa da 250 GB'lık bir devin 25 GB'ını kendi himayesine alarak işletim sisteminin işleyişine köstek olur. Bu handikabı ortadan kaldırmak için Geri Dönüşüm Kutusuna sağ tıklayıp "Özellikleri seçin ve "Geri Dönüşüm Kutusu'nun en büyük boyutu" ayarını %3-4 seviyesine indirin.


6. Basit Kilitlenmelerin Başınıza Bela Olmasına İzin Vermeyin
Bir pencerenin ya da programın yapmak iste¬diğiniz işleme yanıt vermeyerek kilitlenmesi ve beraberinde tüm Windows XP oturumunu da sürüklemesi vakasını mutlaka yaşamışsı¬nızdır. Bu tarz kilitlenmelerin saçınızı başınızı yolarak bilgisayarınızı yeniden başlatmanızla sonuçlanma¬ması için izlemeniz gereken oldukça basit bir yol var. "Bilgisayarım" simgesine çift tıklayın ve "Araçlar" sekmesinden "Klasör Seçeneklere"ne girip "Görü¬nüm" sekmesini açın. Listeden "Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat" seçeneğini bulup kutucu¬ğu seçili hale getirin ve bu özelliğin aktif olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.


7. MSN Explorer'ı Bilgisayarınızdan Kaldırın
Internet Explorer, Mozilla Firefox ya da bir başka web tarayıcıyı kullanıyorsanız ve halinizden mem¬nunsanız Windows XP ile birlikte isteyip isteme¬diğiniz sorulmadan yüklenen MSN Explorer'ı sile¬rek hem sabit diskinizde yer açabilir hem de sistem baş¬langıcında çalışan bazı gereksiz dosyalardan kurtulabilirsi¬niz. Bunun için "Başlat > Denetim Masası > Program Ek¬le veya Kaldır" yolunu izleyerek sol taraftaki "Windows Bi¬leşenlerini Ekle/Kaldır" seçeneğine tıklayın. Windows XP, kısa bir kontrol sürecinden sonra Windows Bileşen Sihir¬bazı penceresini açacak. Listeden MSN Explorer'ı bulup kutucuktaki seçimi kaldırın ve "İleri" butonuna tıklayarak bu gereksiz uygulamadan kurtulun.


8. Komut Satırından Çalışan Programlara Hızlı Erişin
Eğer komut satırından çalışan uygulamaları (Hesap Makinesi, Word, Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi vb.) çok sık kullanıyorsanız Başlat Çubuğuna eklenebilen "Adres Kutusu" hakkında bilmeniz gereken yeni bir şey olabilir. Birçok Windows XP kullanıcısının internet sitelerine girmek için kullandığı Adres Kutusu, komut satırından çalışan uygulamaları da doğrudan çalıştırabilir. Başlat Çubuğuna Adres Kutusunu eklemek için boş bir yerine sağ tıklayıp "Araç Çubukları" me¬nüsünden "Adres" seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. Bundan sonra adres kutusuna çalıştırmak istediğiniz programın exe uzantılı dosyasının adını girmeniz ve Enter tuşuna basmanız yeterli. (Örnek: Hesap Makinesi için calc, Word için winword, Win¬dows Kayıt Defteri Düzenleyicisi için regedit vb.)


9. Sistem Geri Yüklemeyi Kapatın / Kontrol Altına Alın
Windows XP ile birlikte tanıştığımız Sistem Geri Yükleme özelliği, gerçekten de oldukça kullanışlı. Örneğin yanlış bir sürücü yüklediğinizde silip eskisini yeniden kurmakla hiç uğraşmadan Windows XP'ye sürücüyü yüklemeden önceki haline dönmesini emretmeniz, her şeyin eskisi gibi olması için yeterli. Ancak Sistem Geri Yükleme, işletim sisteminizi en fazla yavaşlatan faktörlerden biri. Bilgisayarınıza yaptığınız her yükleme sırasında bir geri yükleme noktası oluşturan bu özellik, bazen sizi programın yükleme süresinin iki
katı kadar bile bekletebilir. Sistem Geri Yüklemenin meydana getirdiği performans düşüklüğünden kurtulmak için ise iki yolunuz var: "Bilgisayarım" simgesine sağ tıklayıp "Özellikleri seçin ve" Sistem Geri Yükleme" sekmesini açın. Eğer bu özelliği tamamen kapatarak maksimum performans artışı
sağlamak istiyorsanız "Bütün sürücülerdeki Sistem Geri Yükleme'yi kapat" kutucuğunu seçili hale getirin. Bu özelliği tamamen kapatmadan Sistem Geri Yüklemenin nimetlerinden faydalanmaya devam etmek istiyorsanız ise sabit diskleri sırayla seçip "Ayarlar" butonuna tıklayarak kullanılacak disk ala¬nını yüzde 4-5 seviyesine düşürün.


10. Dosya ve Kkasörler İçin Önizleme Belleği Tutulmasını Engelleyin
Windows XP, standart olarak klasörler için küçük resim görünümlerini aktif eder. Bu özellik, klasörlerin içeriğinin değişip değiş¬mediğinin sürekli kontrol edilmesini ve deği¬şiklik varsa küçük resimlerin güncellenmesini, başka bir deyişle bilgisayarınızın arkaplanda sürekli bir şeylerle uğ¬raşmasını gerektirir. Windows tarafından küçük resim önizleme belleği tutulan bir klasöre girerek gizli dosyala¬rın ve sistem dosyalarının görüntülenmesini isterseniz Thumbs.db adında bir küçük resim veritabanı dosyası gö¬rürsünüz. Bu dosyayı silerek bu özellikten kurtulacağınızı sanırsınız ancak Windows XP, arkanızı döndüğünüz ilk an¬da dosyayı yeniden oluşturur ve önizleme belleği tutma¬ya devam eder. Eğer bu özellik sistem performansınızı fe¬da edecek kadar ilginizi çekmiyorsa "Bilgisayarım" sim¬gesine çift tıklayın ve "Araçlar" sekmesinden "Klasör Se¬çenekleri"ne girip "Görünüm" sekmesini açin. Listeden "Küçük resimleri önbelleğe alma" seçeneğini bulup kutu¬cuğu seçili hale getirin.

Byte 2007 Eylül Sayısından Alıntıdır.


__________________
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
CommA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.10.07, 00:46   #2 (permalink)
28:06:42:12
 
-BuRAk- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Ankara
Mesaj Sayısı: 11.490
Konu Sayısı: 2068
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 543106
Rep Puanı: 54308119
Rep Derecesi : -BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000-BuRAk- 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: XP'yi Kendine Getirmenin 10 Yolu
teşekkürler oldukça faydalı bilgiler ...


__________________


Forumla ilgili aklınıza takılan sorular için [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...].

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

-BuRAk- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.07, 21:52   #3 (permalink)
Yeni Tayfa
 
t4yfun14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Nereden: Bende Bilmiyorum
Mesaj Sayısı: 5
Konu Sayısı: 0
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 176
Rep Derecesi : t4yfun14 0-250000t4yfun14 0-250000
Ruh Hali:

Standart Cevap: XP'yi Kendine Getirmenin 10 Yolu
Tşk Coq Güzel bilgiler Bilmiyenlerin işine yara


__________________
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
t4yfun14 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.12.07, 21:49   #4 (permalink)
Süper Tayfa
 
Architect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: May 2007
Mesaj Sayısı: 17.019
Konu Sayısı: 7678
Rep Gücü: 1548720
Rep Puanı: 154868952
Rep Derecesi : Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000Architect 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: XP'yi Kendine Getirmenin 10 Yolu
Faydalı ve güzel bi paylaşım


Architect isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.12.07, 22:07   #5 (permalink)
Aslanlar Tayfası
 
ѕє-נαη яυву - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jun 2007
Nereden: İzmir diyoLar, biz öyLe duyduk..
Mesaj Sayısı: 7.264
Konu Sayısı: 305
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 215697
Rep Puanı: 21567601
Rep Derecesi : ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000ѕє-נαη яυву 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: XP'yi Kendine Getirmenin 10 Yolu
yaptım bir iki tanesini ama bilg. baslatmadım yeniden.. sonucu görcez..ki şüphem yok ama


__________________
Bağıra bağıra yazdım seni içime
Bir kez oLsun yüzünü güLdüremedim.*
ѕє-נαη яυву isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.12.07, 22:34   #6 (permalink)
Süper Tayfa
 
B.S.G.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Nereden: komidinin 2.gözünde aLttan
İlişki Durumu: Dul
Mesaj Sayısı: 9.047
Konu Sayısı: 861
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 325306
Rep Puanı: 32528451
Rep Derecesi : B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000B.S.G.Y 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et
Standart Cevap: XP'yi Kendine Getirmenin 10 Yolu
birkaçını biLiyordum biLmedikLerimi yaptım.bu hızLa göçer bu biLgisayar aLışmadık don misaLi


__________________
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

***
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

***
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

***
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

***
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

***
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

***


B.S.G.Y isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.11.08, 19:29   #7 (permalink)
Bilgili Tayfa
 
Güney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Feb 2007
Nereden: KIZILDERE
Mesaj Sayısı: 1.713
Konu Sayısı: 359
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 55459
Rep Puanı: 5544489
Rep Derecesi : Güney 0-6000000Güney 0-6000000Güney 0-6000000Güney 0-6000000Güney 0-6000000Güney 0-6000000Güney 0-6000000Güney 0-6000000Güney 0-6000000Güney 0-6000000Güney 0-6000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: XP'yi Kendine Getirmenin 10 Yolu
çok güzel bilgiler sağol
Teşekkürler....


__________________
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
DeLüüü
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Güney isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.