ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama Bölümü > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama > İşletim Sistemleri

İşletim Sistemleri İşletim sistemi soru ve sorunlarımızı tartıştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06.09.08, 01:53   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
tekelioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: May 2008
Nereden: KocaeLi-GöLcük
Mesaj Sayısı: 9.212
Konu Sayısı: 1377
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 262590
Rep Puanı: 26256843
Rep Derecesi : tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000tekelioğlu 0-10000000
Ruh Hali:

Wink pardus belgeleri
Genel
  • Aygıt İpuçları
Bölümleme tabloları nasıl listelenir ?
Code:
sudo fdisk -l

komutu ile listeleyebilirsiniz.
Code:
#cfdisk

biraz daha inteaktif
Disk bölümlerindeki kullanılan alan nasıl görüntülenir ?

Code:
df -T -h

Bağlı aygıtlar nasıl listelenir ?

Code:
mount

PCI aygıtları nasıl listelenir ?
Code:
# lspci

USB aygıtları nasıl listelenir ?
Code:
# lsusb

# : Root olmanız gerekmektedir. su komutuyla parolayı girip root olabilirsiniz.

Sistem

PARDUS KURULUMU


Pardus'u edinmek

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] adresine girdiğinizde Pardus (http://www.uludag.org.tr/)'u nereden indireceğinize dair gerekli bağlantıyı göreceksiniz. Bağlantı yardımıyla Internet'teki dosya arşivimize ulaşır ve hem ISO dosyasını (ftp://ftp.uludag.org.tr/pub/pardus/k...pardus-1.0.iso) hem de bu dosyanın tam olarak indirildiğini kontrol edebileceğiniz özet bilgi dosyasın (ftp://ftp.uludag.org.tr/pub/pardus/k....0.iso.md5sum)ı indirebilirsiniz (Özet dosyaları genel olarak Internet'ten indirilen verilerin doğru bir şekilde inip inmediğini kontrol edebilmek için kullanılan kriptografik karakter dizisini barındırırlar. Bu işlem kurulum için şart değildir, fakat bu aşama sayesinde yanlış inmiş bir dosya ile gereksiz zaman ve iş gücü kaybının önüne geçilebilir. Ayrıntılı bilgiyi lütfen [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] adresinden okuyunuz).


CD'ye yazmak

İndirdiğiniz dosyanın doğru indirildiğinden emin olduktan sonra her zaman kullandığınız CD yazıcınız ile yazabilirsiniz. ISO, bir CD dosya sistemi türüdür. CD yazmak için kullandığınız uygulamanın yardım menülerinden ISO dosyalarını yazmak için bilgi alabilirsiniz. Bu dosyayı doğrudan CD içerisinde kopyalar ya da arşiv araçları ile açıp içeriğini CD içerisine yazarsanız bilgisayarı bu CD ile başlatamazsınız.

Bir hatırlatma (Onur Küçük'ten): Malum yazılabilir CD üretimi başını alıp gidince günümüzde bulabildiğimiz boş CD'ler gittikçe daha kalitesiz olmaya başladı. Pardus CD'lerini yazarken sorun yaşamamak için cd yazıcı ayarlarınızdan "burnfree" seçeneğinin açık olduğuna emin olun. Ayrıca ISO görüntülerini DAO modunda (Disk at once) yazarsanız işlem çok daha sağlıklı gerçekleşiyor.

Hazırlık

Pardus kurulumuna başlayabilmek için bilgisayarınızın CD'den açılacak şekilde ayarlanmış olması gerekir. Eğer öyle ise Pardus Kurulum CD'sini CD sürücünüz içerisine koyup bilgisayarınızı yeniden başlatmanız Pardus kurulum yardımcısı YALI'nın makul bir açılış süresinin ardından sizi karşılaması için yeterli olacaktır. Eğer bilgisayarınız yeniden başlattığınızda kurulum CD'sinden açılmıyorsa anakartınızın ayarlarını bilgisayarınızı CD'den başlatacak şekilde değiştirmeniz gerekebilir.

Kurulum

Bilgisayarınız CD'den açıldığında karşınıza sistem yükleyicisi çıkar ve kurulum sistemini birkaç dakika içerisinde yükleyerek sizi YALI'ya ulaştırır. YALI ile kurulum süreci boyunca sol üstte kurulumun aşamalarını takip ederken, sağda bulunan bölümde o an gerçekleşen eylemlerle ilgili bilgileri ya da uyarıları okuyabilirsiniz. Pencerenin altındaki oklar da ekranlar arasında dolaşmanıza yardımcı olurlar.

Kurulum yapılmasına onay verdiğinizde disk bölümlendirme ekranına ulaşırsınız. Bu ekranda hangi bölümlendirme yöntemini ve birden fazla sabit diskiniz varsa hangi diske kurulum yapacağınızı belirtebilirsiniz.

Otomatik Bölümlendirme seçeneği, diskin tamamı Pardus'a ayrılarak yapılacak kurulumlar için tasarlanmıştır. DİKKAT: Bu seçeneği tercih ederseniz diskinizdeki bütün bilgiler silinir! Eğer diskin yalnızca bir bölümüne Pardus kurmak istiyorsanız "Hayır, diskimi kendim bölümlendireceğim." seçeneğini tercih etmelisiniz.

Unutmayınız ki Pardus kurulumu ve sonrasındaki normal bir kullanım için yaklaşık 5Gb'lık bir boş disk bölümü yeterli olacaktır.

Disk Bölümlendirme

Bu bölümde disklerinizi ve varsa disk bölümlerinizi görecek, kurulum yapacağınız bölümü seçmekle yetineceksiniz. Kurulum yapılacak disk bölümünü işaretlemek için bölümün üzerine tıklayıp, Düzenle tuşuna basarak Sistem dosyaları seçeneğini kullanmalısınız.

En rahat ve tercih edilen kurulum senaryosu Pardus için ayrılmış bir disk bölümünü daha önceden hazırlamış olmak iken, arzu ederseniz tek parça olan diskinizi kurulum esnasında YALI ile yeniden boyutlandırarak Pardus için gerekli alanı yaratabilirsiniz.


Uygulamaların Kurulumu ve Son

Disk bölümlendirmenin hemen ardından uygulamaların ve gerekli dosyaların -az önce belirlediğiniz disk bölümüne- kurulmaları işlemi başlar. Bilgisayarınızın performansına bağlı olarak süresi değişecek olan bu işlemin bitimi ile kullanıcıların yapılandırılacağı ekran ile karşılaşacaksınız.

İlk olarak Sistem Yöneticisi (kullanıcı adı root olan yetkili kullanıcı) için bir parola belirlemeniz, sonrasında da sistemi kullanacağınız kullanıcı hesabını açmanız beklenir. Sistem Yöneticisi tüm sistem çapında gerekli olan yapılandırmalar, bakım ve benzeri işlemler için gereken yetkiye sahiptir; bu kullanıcı ile grafik masaüstü ortamını açmamalısınız. Ayrıca kullanıcı adı içerisinde Türkçe karakter kullanmamanız gerekir; bu uluslararası standartların bir gerekliliğidir.

Tüm kurulum boyunca yaptıklarınız arasından unutmamanız gereken tek şey bu kullanıcıların parolalarıdır; herkes tarafından tahmin edilemeyecek ve aynı zamanda sizin de unutmayacağınız parolaları tercih etmeniz hem güvenliğiniz için hem de sisteme giriş yapabilmeniz için önemlidir.

YALI'nın son aşaması bilgisayarınıza kurulacak sistem yükleyicisi ile ilgilidir. Eğer sistem yükleyiciler hakkında fikriniz yoksa Pardus 'un bir sistem yükleyicisi kurmasına onay vermelisiniz! Bu sayede YALI gerekli düzenlemeleri sizin adınıza yapar. Bu yükleyici, bilgisayarınız açılırken size hangi işletim sisteminiz ile açmak istediğinizi soran bir uygulamadır.

Sonrasında bilgisayarınız yeniden başlatılır: kurulum CD'sini sürücünüzden çıkarmayı unutmayın

Açılış ve Pardus 'a Merhaba

Eğer her şey yolunda ise, bilgisayarınız tam olarak açıldığında kullanıcı adı ve parolanızı soran bir giriş ekranı ile karşılaşırsınız; Pardus masaüstüne çok az kalmıştır, hatta kendisi bu ekranın hemen arkasındadır.

Kurulum esnasında belirlediğiniz kullanıcılardan birisi ve parolası ile yaptığınız girişin ardından sizi pala bıyıklı Kaptan Masaüstü karşılar ve basit başlangıç yapılandırmalarının ardından TASMA isimli yapılandırma merkezimize gönderir. Pardus 'un ne kadar kişiselleştirilebileceğine dair güzel bir deneyim TASMA içerisinde sizi beklemektedir. Aynı zamanda Internet'teki depolarımızdan kolayca yeni uygulama kurmanıza ya da güncellemenize olanak sağlayan PiSi'nin grafik arayüzü de diğer tüm yapılandırmalar gibi yine TASMA içerisindedir.

Pardus 'u Kullanmak

Pardus yalnızca bir işletim sistemi değil, on yıllardır tüm dünyada geliştirilen açık kaynak kodlu ve özgür yazılım projelerinin rafine ve entegre edildiği, tespit edilen eksiklerini tamamlamaya yönelik yeni katkılarla kolay kullanılan, Türkçe ile ilgili altyapı sorunları çözülmüş, çeviri kalitesi yükseltilmiş ve tüm masaüstü ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış tüm bir çözüm paketidir. Temel grafik düzenlemeler, anında mesajlaşma, e-posta, haber grupları, ofis paketi, Internet gezgini, tüm müzik ve video dosyalarını oynatabileceğiniz, Internet'ten yapılan canlı yayınları, blog sitelerini takip edebileceğiniz yazılımlarla tüm ihtiyaçlarınızı standart kurulumda çözen Pardus , tüm bu işlemler için yalnızca bir CD ile gelir ve yaklaşık yarım saat içinde kurulur.

Donanımlarınız için hazırlıklıdır, her biri için tek tek sürücü kurmanız gerekmez ve doğal yapısı gereği virüs, trojan, solucan gibi, yazılımlardan et-ki-len-mez


Sonrası...

Pardus bilişim dünyasının alışageldiğiniz tarzının dışında, tamamen açık olan bir projedir, dolayısıyla geliştiricilere ve katkıcılara ulaşmanın bir çok yolu vardır:

Bizimle iletişime geçin, [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] Bu adreste Pardus geliştiricileri, katkıcıları ve takipçilerinin üye olduğu bir çok e-posta listesi mevcuttur. Bu listelere üye olarak hem proje ile ilgili gelişmeleri takip edebilir hem de fikirlerinizi paylaşıp projenin gidişatına katkıda bulunabilirsiniz. E-posta listeleri içerikleri ve amaçlarına göre gruplanmıştır, 'uludag' isimli e-posta listesi ise, genel tartışma ve sohbet listesidir. 'pardus-teknik' Pardus ile ilgili sorularınıza yardım alabileceğiniz listedir. Ayrıca geliştiricilerin her birine ([Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]) de doğrudan e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Bizi takip edin, [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] Web sayfamız dışında geliştiricilerimizin ve katkıcılarımızın günlüklerinin bir araya getirildiği bir sayfadur bu ve bu adresten en güncel en sıcak haberleri alabilir, belki isterseniz bir yardım çağrısına cevap verebilirsiniz.

Hataları bildirin, [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] Pardus'ta karşılaştığınız hataların bir daha karşınıza çıkmayacak şekilde düzeltilmesi için hata raporlarınızı geliştiricilere ulaştırabileceğiniz hata takip sistemidir.

Forum ya da IRC yoluyla yardım alın, [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] Katkıcılarımız tarafından açılmış resmi olmayan Pardus yardım forumudur. Bu foruma üye olarak sorularınıza yardım alabilirsiniz. Aynı şekilde resmi olmayan sohbet odalarına da irc.freenode.net adresli sunucu üzerinde yaşayan #pardus ve #pardus-devel kanallarından Pardus kullanan insanlara ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.

1- konsola gecin
2- sudo cp /boot/grub/grub.conf /boot/grub/grub.conf.orjinal komutunu calistirin
3- sudo nano /boot/grub/grub.conf komutunu calistirin
4- acpi=off ifadesini bulun ve silin
5- ctrl+x tusuna basarak cikin. cikarken kaydedeyimmi sorusunu "e" diyerek dosyayı kaydedin.
6- bilgisayarınızı yeniden başlatın.
7- sistem çekmecesinde (tray) pil durumu aktif olacaktır.
8- pil ikonu cikiyor ama dogru gosterilmiyor ise uluzilla ya hata kaydı ekleyin. Hata kaydı yapmadan konsoldan asagidaki komutlari calistirin
Code:
sudo lspci -vv >lspci.txtsudo cp /proc/acpi/dsdt >dsdt.binsudo dmesg | grep ACPI >dmesg.ACPI.txt

olusan dosyalari (lspci.txt,dsdt.bin ve dmesg.ACPI.txt) hata kaydı ile ekleyin. Notebook marka ve modelini yazmayi unutmayin

PARDUS 1.0 KAFFEINE ILE SKYSTAR2, wintv ve twinhan türevleri TV AYARLARI


skystar2 için gerekli modül yükleme komutlarını verin

#modprobe dvb-core

#modprobe skystar2

#modprobe stv0299 (ver 2.6 olanlar için)

#modprobe mt312 (ver 2.3 olanlar için)


Twinhan (INCA DVB) için gerekli modül yükleme komutlarını verin

#modprobe dvb_bt8xx

#modprobe dst

#modprobe bttv i2c_hw=1 card=0x71


Hauppauge WinTv Nexus-s için gerekli modül yükleme komutlarını verin

#modprobe dvb-core

#modprobe stv0299

#modprobe saa7146

#modprobe saa7146_vv

#modprobe ttpci-eeprom


Bu komutları, bilgisayarı her açtığınızda vermemek için bu modulleri (yani modprobe kısmını yazmadan) aşağıdaki dosyayı açarak en alt satırlara ekleyin...

/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6

bu dosyayı konsoldan root hakları ile açarak değiştirin

$su

ile

#nano -w /etc/modules.autoload.d/kernel-2.6

komutu ile açabilirsiniz.

sonra kaffeine programını açın ilk açılışta karşınıza lnb-çanak ayarları çıkacak ayarlarınızı yapın...

daha sonra /home/(kullanıcı adınız)/.kde/share/apps/kaffeine/dvb-s/altındaki uyduların dosyalarını metin editörü ile açarak güncelleyin

güncel turksat: [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

güncel hotbird: [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

aslında pek güncel sayılmazlar eksik transporderleri elle girebilirsiniz...

Türksat'taki yeni network özelliğinden faydalanmak ve kanalların kendi kendine çıkmasını sağlamak için dvb-s klasörü altındaki dosyayı şu şekilde değiştirip kanal araması yapmanız yeterlidir: iki tane frekans olan satır göreceksiniz onların başına # işareti koyarak iptal edin ve şunu hemen altlarındaki satıra ekleyin S 11734000 H 3291000 3/4

güncelleme işlemi bitince

kaffeine->kanallar a girerek uyduları taratın ve kanalları bulun

Ndiswrapper, Linux sürücüsü olmayan kablosuz kartların (pcmcia,usb) windows XP sürücüleri kullanılarak çalıştırmasını sağlayan bir programdır.
Ndiswrapper ile çalışan WIFI kartların [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Eğer neden Ndiswrapper deniyor diyorsanız...?
Wrapper, bir işletim sistemi ile bir sürücü (o işletim sistemi için tasarlanmamış) arasındaki bağdaştırıcılık fonksiyonu üstlenen yazılım
NDIS ise Network Driver Interface Specification kelimesini baş harflerinin kısaltılmış halidir.
Pardus işletim sistemimizde Ndiswrapper ön tanımlı olarak yüklü gelmektedir.
WIFI kartınızın sürücüsünü yükleyebilmeniz için öncelikle sürücünün bulunduğu CD'ye sahip olmanız gerekli.
Eğer CD'niz yoksa WIFI kartının üretici firma resmi web sitesinden ilgili sürücüyü indirmeniz gereklidir.

Elinizde CD olduğunu varsayarak devam edelim
CD'yi taktığınızda Pardus masaüstünde takılan CD'yi okuyup bir ikon yerleştirecektir, üzerine çift tıklayarak "mount" işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.
Daha sonra bir konsol açıp root olarak giriş yapmanız gerekmektedir. ("su -" komutu ile root yetkisi alabilirsiniz)
Root olarak sisteme giriş yaptıktan sonra

Code:
ndiswrapper -i /media/hdc/xxxx.inf

(sürücü inf dosyasının bir dizin altında olmadığını varsayıyoruz)

Code:
ndiswrapper -i /media/hdc/drivers/xxxx.inf

(sürücü inf dosyasının bir dizin altında olduğunu varsayıyoruz)
Bu işlem gerçekleştirildikten sonra ndiswrapper bize

Code:
Installed ndis drivers:xxxx driver present, hardware present

şeklinde bir mesaj verecek ki bu güzel bir haber :=)
Şimdi önümüzde karar vermemiz gereken (kişisel tercihlere saygılıyız) 2 seçenek var:
1- Ndiswrapper mödülü sistemime otomatik olarak yüklensin
2- Ben manuel olarak modülü yüklerim
Ndiswrapper modülü sistemime otomatik olarak yüklensin istiyorsak;

Code:
"/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6" dosyası içine ndiswrapper yazıp kaydetmelisiniz

Ne gerek var ben her seferinde elle hallederim diyorsanız da

Code:
modprobe ndiswrapper

Bu aşamadan sonra "dmesg" çıktısında

Code:
wlan0: ndiswrapper ethernet device xx:xx:xx:xx:xx:xx using driver xxxx

görebilirsiniz
Kablosuz Ağ Konfigürasyonu
Bu işi normalde net-kga yapacak ancak biz yine de yazmış olalım
Pardus işletim sistemimizde kablosuz bağlantı aletleri (wireless-tools) ön tanımlı geldiğinden bir kurulum yapmanıza gerek yok o yüzden direk konuya girelim. Eğer etrafta kablosuz internet yayını yapan bir düğüm (Wireless Access Point) olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız tarama işlemi yapmanız gerekli

Code:
iwlist wlan0 scan

Bu düğümlerden birine girmek için ise

Code:
iwconfig wlan0 essid 'ESSID'

Bu düğümlerden birine WEP kriptosu kullanarak girmek için ise

Code:
iwconfig wlan0 essid 'ESSID' key restricted sassword

Not: Yukarıdaki örnekte "s" "string" anlamına gelmekte şifre erdincerdinc şeklinde ise kullanılmaktadır, eğer parolanız 0F-13-A4-DD vs. şeklinde ise "s" parametresini kullanmanıza gerek yoktur. Ayrıca 40 bit'lik kriptolama da 10 basamak onaltılık (hexadecimal), 128 bit'lik kriptolama da ise 26 basamak onaltılık (hexadecimal) kullanılmaktadır.
Düğüm noktasına bağlandıktan sonra kablosuz kartınız için IP ayarlaması yapmanız gerekmektedir, yine iki seçenek var Eğer düğüm noktasında aktif bir DHCPD çalışıyorsa DHCP eğer yoksa ifconfig Aktif bir DHCPD'nin çalışıtığı var sayarsak

Code:
dhcpcd wlan0

Yoksa

Code:
ifconfig wlan0 aaa.bbb.ccc.ddd netmask fff.ggg.hhh.jjjroute add default gw [Kablosuz düğüm noktası IP'si] dev wlan0

Afiyet olsun
Ali Erdinç Köroğlu - erdinc[at]erdinc.info v0.1 - 03.01.2006

Bu belge Pardus işletim sisteminde ALCATEL SpeedTouch USB ADSL modeminizi kullanabilmeniz için yapmanız gerekenleri içerir
Eğer sakin olup telaş yapmazsanız 4 adımda modeminizi Pardus işletim sisteminde kullanabileceksiniz
Adım 1
Öncelikle işletim sistemimiz için gerekli pisi paketini yüklemelisiniz

Code:
pisi it [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]pisi it [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]


Adım 2
Konsol Ekranına Geçin(CTRL+ALT+F1) Modem ayarlarını için aşağıdaki komutu çalıştırın (vpi, vci, ISS kullanıcı adı ve parolanızı biliyor olduğunuzu düşünüyorum)

Code:
"speedtouch-setup --pppoe"

Önce sizden ISS kullanıcı adınız istenecek Daha sonrada ISS parolanız istenecek.
Bunların girin.
Yine Sonrasında Size vpi ve vci numaralarınızı soran iki satır sıra ile açılacak.
Bu bilgileride girin.
Adım 3
Modeminizi bilgisayarınızın usb girişine takıp açın
Adım 4
Yine Konsol Ekranında Modeminizi başlatmak için

Code:
speedtouch-start

yazın ve enter tuşuna basın.
Afiyet olsun

Ali Erdinç Köroğlu - erdinc[at]erdinc.info v0.1 - 04.01.2006
Not: 2.6.15 kernel güncellemesi ile yaşanan sorunlar giderilmiştir..

Dizüstü bilgisayarlarda bulunan dokunma alanları, normalde uyumluluk kipinde çalışır. Pardus'ta bulunan sürücü yardımıyla, iki veya üç parmak dokunma gibi ek özellikleri de kullanabilirsiniz. Dokunma panelinin ek özelliklerini kullanmak için gerekli synaptics sürücüsü Pardus ile beraber gelir ve sisteme yüklenir.Bu paket sayesinde genelde ek ayar yapmadan sağda bulunan kaydırma çubukları çalışır.
Ayarlarımızı xorg.conf içinde yapacağız. Bu yüzden /etc/X11/xorg.conf dosyamızı yedekleyelim. dokunma panelini verilerinin hangi kaynaktan geldiğini görmek için /dev/input altına bakacağız. Burada, eğer bir tane de dışarıdan fare bağladıysak mice mouse0 mouse1 göreceğiz. (Bir fare varsa mice ve mouse0). Mice tüm fare hareketlerini alıyor, mouse0 dokunma panelini alıyorsa mouse1 fareyi veya tersi. Neyin hangisine atanmış olduğunu görmek için consoldan "cat /dev/input/mouse0" komutunu verdim. dokunma paneline dokununca ekranda yazılar çıkıyorsa bu dokunma panelidir, fareye dokununca çıkıyorsa bu faredir. mouse1 için de bu işlemi tekrarlayıp neyin ne olduğu ayırdına vardık. Bunları hemen not edelim
root olarak /etc/X11/xorg.conf dosyamızı açalım. (kdesu kwrite /etc/X11/xorg.conf)
Section "Module" bölümüne Load "synaptics" ekliyoruz. Bu dokunma panelimizin ek özelliklerine erişmemiz için gerekli sürücü.
Aşağıdaki bölümü buluyoruz: Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "mouse" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "Protocol" "IMPS/2" EndSection
ve az önce fare olarak aklımızda kalan bölgeyi yazıyoruz, normal faremizle uğraşmayacağız: Section "InputDevice" Identifier "Mouse1" Driver "mouse" Option "Device" "/dev/input/mouse1" Option "Protocol" "IMPS/2" EndSection Ve beklenen kısım dokunma panelimiz kısmı için ikinci bir bölge oluşturacağız. Önemli olan driver olarak synaptics, protocol olarak auto-dev geçmemiz ve dokunma panelinin yolunu söylememiz.

Section "InputDevice"

Code:
Identifier "Mouse0" Driver "synaptics" Option "Protocol" "auto-dev" Option "Device" "/dev/input/mouse0"

Option "SendCoreEvents" "true" Option "SHMConfig" "on" EndSection
Şimdi iki tane pointing device tanımlamış olduk, X sunucusuna birini asıl olduğunu ve ikisini de işlemesi gerektiğini söylememiz gerekiyor: Bu kısım da ServerLayout kısmında:Code:
InputDevice "Mouse0" "CorePointer" InputDevice "Mouse1" "AlwaysCore"

CorePointer asıl pointer, normalde X bu olmadan açılmaz ama pardus'daki "AllowMouseOpenFail" "True" özelliği ile açılıyor, AlwaysCore ise diğer pointerları tanıtmak için.
Şimdi asıl ayarları yaptık, dokunma panelinin altına özellik olarak aşağıdaki değerleri girebilirsiniz:
Panelin geometrisini belirtiyor, üreiciye göre değişiyor: Option "LeftEdge" "1900"Code:
Option "RightEdge" "5400"

Option "TopEdge" "3800" Option "BottomEdge" "1800" Ne kadar güçlü dokunursak panel bunu dokunma olarak algılasın:

Code:
Option "FingerLow" "25" Option "FingerHigh" "30"

Tap özelliği:

Code:
Option "MaxTapTime" "149" Option "MaxTapMove" "180" Option "MaxDoubleTapTime" "180" Option "ClickTime" "100" Option "FastTaps" "0" Option "EmulateMidButtonTime" "75"

Kaydırma çubukları için:

Code:
Option "VertScrollDelta" "120" Option "HorizScrollDelta" "200" Option "MinSpeed" "0.3" Option "MaxSpeed" "2" Option "AccelFactor" "0.1" Option "EdgeMotionMinZ" "30" Option "EdgeMotionMaxZ" "160" Option "EdgeMotionMinSpeed" "1" Option "EdgeMotionMaxSpeed" "400" Option "EdgeMotionUseAlways" "0" Option "UpDownScrolling" "1" Option "LeftRightScrolling" "1" Option "UpDownRepeat" "1" Option "LeftRightRepeat" "1" Option "ScrollButtonRepeat" "100"

Dokunma panelinin özelliklerini anlatan bir msg: [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Ayarları anlatan bir link: [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Sürücünün sayfası: [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Datron dizüstülerde 1280x800
Bu belge intel chipseti olan ve ekranları 1280x800'e çıkabilen fakat X'i bir türlü 1024x768'den fazlasını yaptırmak için okunabilir. intel chipsetlerin ekran modlarında bir eksiklik var ve sadece 640,800,1024 çözünürlükleri listeliyor. X chipsetten yapabildiği modları isteyince en mümkün ve en büyük çözünürlük olan 1024'ü seçiyor. Bu sorunu aşmak için sisteminizde 855resolution programı olması gerekiyor. Ön tanımlı olarak bu program 1400x1050 çözünürlük için tanımlıyor, (I coded it to get the 1400x1050 resolution on my Dell 510 [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]. Dolayısiyle 1280x800 çözünürlük tanımlı gelmiyor.
root olarak:
Code:
855resolution -l

ile çözünürlükleri listeliyoruz,
Code:
855resolution version 0.4, by Alain PoirierChipset: Unknown (id=0x25908086)VBIOS type: 2VBIOS Version: 1210Mode 30 : 640x480, 8 bits/pixelMode 32 : 800x600, 8 bits/pixelMode 34 : 1024x768, 8 bits/pixelMode 38 : 1280x1024, 8 bits/pixelMode 3a : 1400x1050, 8 bits/pixelMode 3c : 1280x768, 8 bits/pixelMode 41 : 640x480, 16 bits/pixelMode 43 : 800x600, 16 bits/pixelMode 45 : 1024x768, 16 bits/pixelMode 49 : 1280x1024, 16 bits/pixelMode 4b : 1400x1050, 16 bits/pixelMode 4d : 1280x768, 16 bits/pixelMode 50 : 640x480, 32 bits/pixelMode 52 : 800x600, 32 bits/pixelMode 54 : 1024x768, 32 bits/pixelMode 58 : 1280x1024, 32 bits/pixelMode 5a : 1600x1200, 32 bits/pixel

Şeklinde bir çıktı alıyoruz. Burada kullanmayacağımız yüksek çözünürlüklerin mode kodlarını kaydediyoruz.
Code:
3a, 4b, 5a

Code:
855resolution 3a 1280 800

komutu verdiğimizde
Code:
855resolution version 0.4, by Alain PoirierChipset: Unknown (id=0x25908086)VBIOS type: 2VBIOS Version: 1210** Patch mode 30 to resolution 1280x800 complete

Şeklinde, anlamı "yaptım" olan bir çıktı üretir. Artık X bu çözünürlüğü görecektir. 4. Adım uyguladığınızda farkı hissedeceksiniz.
Açılışta /etc/init.d/855resolution çalışıyor, /etc/conf.d/855resolution dosyasındakileri uyguluyor.
Code:
replace[0]="5c"with[0]="1400 1050"#with[0]="1280 800"

kısmını
Code:
replace[0]="5c"#with[0]="1400 1050"with[0]="1280 800"

yapabilirsiniz.

Apache , MYSQL , PHP Kurulumu
Pardus üzerinde Apache/MySQL/PHP kullanmak için yapılması gerekenler.
Code:
$ sudo pisi update-repo$ sudo pisi it apache$ sudo pisi it mysql-server

apache ve mysql'i kurduk, şimdi sıra php5'de,
Code:
$ sudo pisi build [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]$ sudo pisi it mod_php*.pisi

mod_php* yerine dizinde oluşan pisi dosyasının adı gelecek. Bu adımdan sonra ayarlara geçiyoruz.
Code:
$ sudo kwrite /etc/conf.d/apache2

Dosyadaki
Code:
APACHE2_OPTS="-D DEFAULT_VHOST"

satırını
Code:
APACHE2_OPTS="-D DEFAULT_VHOST -D PHP5"

olarak değiştiriyoruz.
Şimdi sırasıyla apache ve mysql'i başlatacağız:
Code:
$ sudo mysql_install_db$ sudo /etc/init.d/mysql start$ sudo /etc/init.d/apache2 start

Buraya kadar geldiyseniz [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] ile sunucunuza erişebiliyor olmalısınız.


__________________
tekelioğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.09.08, 22:32   #2 (permalink)
Acemi Tayfa
 
crazy_lover_31 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Sep 2008
Nereden: made in turkey
Mesaj Sayısı: 750
Konu Sayısı: 114
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 2496
Rep Puanı: 248326
Rep Derecesi : crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000crazy_lover_31 0-250000
Ruh Hali:

Standart Cevap: pardus belgeleri
paylaşım için teşekkürler...


crazy_lover_31 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pardus Club Life İşletim Sistemleri 5 15.06.08 03:51
Pardus Miss.Nobody Tayfa Sözlük 0 08.02.08 11:23
Microsoft Word Belgeleri, Tek Belge Olarak Birleştirme -BuRAk- Resimli Program Anlatımı 2 16.08.07 11:17
10.000 Pardus Barış İşletim Sistemleri 0 28.02.07 04:30


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.