ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Eğitim > Ödevler - Dersler - Tezler > Kimya

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30.10.08, 17:01   #1 (permalink)
Deneyimli Tayfa
 
VeyseL Yavas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jun 2008
Nereden: YaLova
Mesaj Sayısı: 3.814
Konu Sayısı: 318
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 456500
Rep Puanı: 45648581
Rep Derecesi : VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000VeyseL Yavas 0-10000000
Arrow Titanyum
TITANYUM
ÖZET
Titanyum fiziksel ve kimyasal açidan üstün özellikler gösteren bir metaldir. Ancak elde edilmesi ve islenmesi çok zor oldugundan metal olarak kullanilmasi çok özel alanlarla sinirlandirilmistir. Buna karsilik gerek titanyum mineralleri gerekse titanyum oksitin (TiO2) genis kullanim alanlari vardir.
TiO2 su anda bilinen en beyaz boya maddesidir. Gerek mineralleri gerekse TiO2; boya, kagit üretimi, seramik ve cam endüstrisinde genis kullanim alani bulur.
Titanyumun ticari degerdeki en önemli mineralleri ilmenit ve rutildir. Titanyum cevherleri primer ve sekonder yataklarda üretilir.
Primer titanyum yataklari likid magmasal evrede olusur. Anortozitlerle siki iliskilidir. Ekonomik açidan fazla önemli degildirler. Sekonder yataklar ise plaserler seklindedir. Kimyasal ve fiziksel açidan dayanikli, özgül agirligi yüksek olan titanyum mineralleri plaser yataklar olusturmaya çok uygundur. Avustralya da çok zengin ve genis yayilimli plaser yataklari vardir. Ülkemizde su ana kadar kayda deger ölçüde bir titanyum cevheri bulunamamistir.
Titanyum cevherlerinden sülfat ve klorit yöntemleri ile TiO2 elde edilir. Daha eski olan sülfat yöntemi asiri çevre kirliligine neden olur. Klorit yöntemi ise çok yüksek tenörlü cevher gerektirir.
Dünya'da su anda ne titanyum cevherleri ne de TiO2 eldesi ve arzi konusunda herhangi bir sorun yoktur. Mevcut rezervler dünya ihtiyacini çok uzun süre karsilamaya yetecek düzeydedir. Ancak mevcut teknolojilerin karmasik olmasi nedeni ile ürün fiyatlari yüksektir. Fiyatlarin yüksekligi de tüketimi sinirlamaktadir.

1.GIRIS
1.1.Tanim ve Siniflandirma
Titanyum, periyodik cetvelin 4. gurubunda yer alan, çok sert, gümüsi beyaz, parlak bir elementtir. Ergime noktasi 1660 oC, kaynama noktasi 3287 oC , özgül agrligi 4,5 dur. Metalik halde kuvarsi çizecek kadar serttir.
Bu üstün metalik özelliklerine karsin cevher üretiminin çogu metale indirgenmeden TiO2 (titanyum oksit) biçiminde kullanilir.
Titanyum nadir bir element olarak bilinirse de yer kabugunda en çok bulunan altinci elementtir. Cevher yogunlasmasinin seyrek olmasi ve cevherden titanyum eldesinin çok zor olmasi onu degerli bir metal yapar.
En önemli titanyum mineralleri; rutil , ilmenit ve anatastir .

Rutil: Tetragonal sistemde kristallenir. Sertlik 6-6,5; özgül agirlik 4,2-4,4; rengi sarimsi kirmizi, siyah ve kizil kahvedir. Elmas cilalidir. Kimyasal bilesimi TiO2 dir.

Ilmenit:Trigonal sistemde kristallenir. Sertligi 5-6, özgül agirligi 4-4,5 dur. Rengi siyahtir. Metalik ve yari metalik cilalidir. Kimyasal bilesimi Fe TiO3 dür.

1.2.Sektörde Faaliyet Gösteren Uluslararasi Organizasyonlar
Sektörde faaliyet gösteren uluslararasi kuruluslarin tartismasiz en büyügü, merkezi ABD de olan E.I. Du Pont de NEMOURS & Co.Inc. sirketidir. Ikinci sirayi Ingiltere kökenli Tioxide Group PLC alir. Diger uluslararasi kuruluslar; Almanya'da Bayer Ag., ABD' de SCM Chemical ve Kronos Inc.dir.

2. DÜNYADA MEVCUT DURUM
2.1. Rezervler
Dünya titanyum cevherlerinin yayilimi ve rezervleri konusunda elde sinirli bilgi vardir. Degisik kaynaklardan derlenen bilgilerden su sonuçlar çikartilabilmistir (rutil ve ilmenit):
ABD............................. 100 000 000 ton üzerinde
Avustralya................ 100 000 000 " "
Sri Lanka........................... 5 600 000 ton
Yeni Zellanda ................. 17 000 000 ile 31 000 000 ton arasi
Uruguay............................ 3 300 000 ton
Mozambik..................... 166 000 000 ton

2.2.Tüketim
2.2.1. Tüketim Alanlari
Titanyum kullanimini iki ayri bölümde degerlendirmek gerekir:
A-Metal ve alasimlari
B-Oksit ve diger bilesikleri
Metalik titanyum üstün fiziksel ve kimyasal özellikler gösterir. Bu nedenle; uzay araci, uçak ve füze yapiminda yeri doldurulamaz bir metaldir. Yüksek hiz, titresim ve yüksek isinin söz konusu oldugu araç kisimlarinda, motor türbin kanatlarinda ve benzeri asiri yüklenen diger araç bölümlerinde çok kullanilir. Kimyasal dayanikliligi ise asindirici kimyasal madde üreten fabrikalarda kullanilmasinin nedenidir.
Titanyum oksit su anda bilinen en beyaz boya maddesidir. Titanyum beyazi adi altinda boya endüstrisinde genis çapta kullanilir. Bunun disinda; kozmetik endüstrisi, linolyum (musamba), yapay ipek, beyaz mürekkep, renkli cam, seramik siri, deri ve kumas boyanmasi, kaynak elektrotlari yapimi ve kagit endüstrisi gibi pekçok alanda da kullanilabilir. Bu kadar çok kullanim alanlari olmasina karsin; üretilen tüm titan oksidin % 60 i boya endüstrisi tarafindan tüketilir.
Diger bilesiklerinden titanklorit, kumaslarin rengini agartmada; tetraklorit yapay sis eldesinde; titanyum karpit asindirici olarak kullanilir.

2.2.2.Tüketim Miktar ve Degerleri
Dünya titanyum cevheri üretimi 3-3,5 milyon ton dolayinda dolasmaktadir.Bunun ana tüketim dallarina göre dagilimi söyledir.
Boya Üretimi.......%60
Kagit Üretimi.......%15
Plastik..................%15
Diger....................%10
(Kaynak: E.I. Du Pont de Nemours Co. Inc)
Bu tüketim alanlarinin ortalama yillik büyüme oranlari da söyledir:
Boyalar .............%3 Kagit...........%1
Plastikler...........%5 Diger..........%1,5 (Kaynak: Du Pont de Nemours Co Inc)
2.3. Üretim
2.3.1. Üretim Yöntemi ve Teknoloji
Gerek primer yataklarda ve gerekse plaserlerde genellikle açik isletme madenciligi uygulanir. Denizden kum aliminda, yerine göre, kovali tarama gemisi ya da kum sürükleme makinalari kullanilir. Akarsu plaserlerinde ise yikama ve eleme tesisleri ile kum ve çakil ayrilir.
Çesitli biçimlerde çikartilan cevher klasik yöntemlerle zenginlestirilir. Yani; ögütme, çekimsel zenginlestirme, kostik islemle yüzey kili ve demiroksitin ayrilmasi, islak ve kuru ve/veya elektrostatik seperasyon, flotasyon, süzme, yikama, kurutma vs. islemler uygulanir.
Elde edilen cevher; rutil, ilmenit ve titanli manyetit minerallerinden birisidir. Bu cevherlerden de TiO2 pigmenti elde edilir. Bu islem iki yöntemle yapilir:
1.Sülfat yöntemi
2.Klorit yöntemi
Sülfat yönteminde, ya %45-65 TiO2 içeren ilmenit ya da % 70-72 lik TiO2 li cüruf kullanilmaktadir. Titanyumlu cüruf, genellikle, demiri bol ilmenitlerin elektrotermal eritilmesi ile demiri ayristirarak elde edilir. Eldeki cevher sülfürik asitle çözülerek titanil sülfat ve demir sülfat açiga çikarilir. Titan hidrolizle çökertilir. Yikanip filtre edildikten sonra TiO2 elde etmek için kalsinize edilir. Demir sülfat atik olarak çikar.
Klorit yönteminde ise kullanilan cevherin TiO2 içeriginin çok yüksek olmasi gerekir. Bu da rutil ve sentetik rutildir. Sentetik rutil; yüksek kaliteli ilmenitten redüksiyon yoluyla kimyasal olarak TiO2 disindaki maddelerin ayristirilmasi ile elde edilir. Daha sonra bu yüksek tenörlü cevherden 850o-950o C de petrol kokuyla ve klor gaziyla islenerek titanyum tetraklorür üretilir. Bundan da atmosferik ortamda ya da oksijen ortaminda kalsinazisyonla TiO2 elde edilir. Yan ürün olarak klorik asit ve klor çikar.
Du Pont firmasinin gelistirdigi klorit yöntemi esasli baska bir yöntem daha vardir. Hernekadar bu yöntem daha düsük tenörlü bir cevher kullanirsa da daha çok atik madde çikartmaktadir.

2.3.2. Ürün Standartlari
Bu konuda bilgi edinilememistir.

2.3.3. Sektörde Üretim Yapan Önemli Kuruluslar
Sektörde üretim yapan pekçok kurulus vardir. Bunlarin baslicalarinin ülkelere göre dagilimi söyledir:
Petaling Tin Bhd (Malezya); Sakorn Minerals Co. Ltd. (Tayland); Ceylon Mineral Sands Corp. (Sri Lanka); Indian Rare Earths Ltd., Kerala Minerals Ltd. (Hindistan); P.W. Gillibrand Co., E.I. Du Pont de Nemours & Co. Inc., RGC Mineral Sand (ABD); Nuclemon Minero Quimica Ltda., Rutilo e Ilmenita do Brasil SA (Brezilya); Sierra Rutile Ltd (Sierra Leone); Titania A/S (Norveç); Tioxide Group PLC (Ingiltere); BAYER A.G. (Almanya).
Bunlarin disinda küçük çapta üretim yapan degisik ülkelerde irili ufakli pekçok sirket varsa da bunlarin dünya pazarindaki yeri kayda deger ölçüde degildir.

2.3.4. Gümrük Vergileri, Tavizler, Tesvikler
Bu konu ile ilgili, dünyadaki diger ülkelerdeki durum konusunda bilgi edinilememistir.

2.4. Ithalat, Ihracat
Dünya tianyum ithalat ve ihracati ile ilgili kesin ve gerçek rakamlar elde etmek oldukca zordur. Titanyum bazen mineral, bazen de kimya sanayi hammaddesi olarak islem görmektedir. Bu nedenle kesin rakamlar elde etmek de zor olmaktadir. Önemli bazi ülkelerin ithalat ve ihracati ile ilgili elde edilebilen bazi rakamlar, Tablo 1 ve 2 de verilmistir. Benzer sekilde; dünyada titanyum mineralleri üretimi yapan belli basli ülkelerin üretimleri ile ilgili rakamlar da Tablo 3 de verilmistir.

2.4.1. Fiyatlar
Titanyum cevherleri için belirleyici olan rutil fiyatlari 1993 Kasim ayi için söyle idi:
(Avustralya, konsantre, en az %95 TiO2, FOB)
Yigin halinde........365-390 $ /ton
Paketlenmis..........370-400 $/ton

2.4.2. AT, EFTA ve Benzeri Ülke Gruplarinin Ticaretteki Yerleri
Bu konuda bilgi edinilememistir.

2.4.3. Komsu Ülkelerin Ticaretteki Yerleri
Eldeki bilgilere göre komsu ülkelerle titanyum ve cevherlerinin ithalat ve ihracati konusunda bir iliskimiz yoktur.

2.5. Istihdam
Dünyadaki titanyum isletmelerindeki istihdam ile ilgili güvenilir bir bilgi bulunamamistir.

2.6. Çevre Sorunlari
Titanyum üretimi önemli çevre sorunlarina neden olur. Özellikle sülfat yönteminde zararli atik madde orani çok yüksektir. Bu nedenle, sülfat yöntemiyle üretim yapan kuruluslar fabrikalarini kirliligin kolayca dagilabilecegi kuvvetli akintilarin bulundugu nehir agizlarina kurmuslardir. Böylece ölçülebilen kirlilik çabucak düsük düzeylere iner. Günümüzde ise olabildigince bu duruma izin verilmemektedir.
Genelde bir ton TiO2 üretimi için 800 kg.sülfat atigi maksimum kabul edilmistir. Klorit yönteminde ise her ton TiO2 üretimi için 130 kg., sentetik rutil için 450 kg. klorit atigi maksimum kabul edilmistir. Bu sinirlar su anda mevcut fabrikalarin atik miktarlarinin epey altindadir. Bazi ülkelerde kurallar bu rakamlarin da altina inmektedir. Italya ve Ispanya bu tür ülkelere örnek gösterilebilir.


I:Ilmenit R:Rutil L:Lökoksen M:Metal
Kaynak: World Mineral Statistics (1985-1989)
Uygulamaya baslanan bu kati kurallar bazi üreticileri atik maddeleri degerlendirmeye itmistir. Sonuçta pek çok üretici kurulus yan ürünleri degerlendirmeye baslamistir.
Sülfat yönteminde bir ton TiO2 üretildigi zaman 3-4 ton kadar %20 lik H2SO4 çözeltisi atik olarak çikar. Bu çözelti degisik metal sülfatlari içerir. Eger cevher olarak ilmenit kullanildi ise demirsülfat orani çok yüksektir. Demirsülfat ise su aritmada kullanilabilen bir maddedir. Sulu demirsülfatin (copperas) diger bir uygulamasi ise bahçe topragi düzenleyiciligidir. Özellikle Ispanya'da bu konuda genis bir kullanim alani bulmustur.

I:Ilmenit R:Rutil L:Lökoksen *: tahmini
Kaynak: Mining Annual Review (1993) ,World Minerals Statistics (1985-1989) ve Minerals Yearbook Vol. III (1991) den
derlenmistir.

Her iki yöntemde de atik olarak üretilen asidi tüketmenin iki yolu vardir. Ya yeniden kullanilir, ya da nötralize edilir. Sülfat yönteminde demirsülfattan sülfürik asit ve demiroksit de elde edilir. Sülfürik asit üretime yeniden sokulur. Demiroksit de toprak dolgusu olarak kullanilir. Sülfat yönteminde çikan asidi nötralize etmenin bir yolu da CaCO3 eklemektir. Elde edilen ürün CaSO4 yani jipstir. Bu madde zararsiz oldugundan dogrudan topraga verilebilir.Bunun yanisira jips olarak kullanmak da mümkündür.
Asit nötralizasyonunda elde edilen yan ürünlerden birisi de karbondioksit gazidir. Bilindigi gibi; karbondioksidin endüstri de degisik kullanim alanlari vardir.
Klorit yönteminin atiklari genelde kloritlerdir. Bunlarin en önemlisi demirklorittir. Demirklorit de su aritmada kullanilabilir. Klorit yönteminde, cevher kalitesine göre, 0,5-1,2 ton kadar atik çikar (Bir ton TiO2 üretimi için).
Görüldügü gibi atiklari degisik biçimlerde degerlendirmek olanaklidir. Ne var ki bu durum, sadece, atiklari yoketmek için yapilan masrafin bir kismini karsilar. Bu nedenle üretici için karli olan olabildigince az atik çikartmaktir. Bu konuda teknolojik bir gelisme henüz söz konusu degildir. Geriye kalan tek yol olabildigince yüksek tenörlü cevher islemektir. Böylece üretim/atik madde orani biraz düzelebilmektedir.
Bu da göstermektedir ki yüksek tenörlü cevherin degeri gittikce artacaktir. Ek olarak, gelecek klorit yönteminde oldugundan, talebin çogu cüruf, rutil ve sentetik rutil yönünde olacaktir.
Ilk anda akla gelmeyen bir diger çevre sorunu da radyoaktif kirliliktir. Titanyum minerallerindeki radyoaktivitenin nedeni uranyum ve toryumdur. Bunlarda, baslica, monazitten gelir. Cevher zenginlestirmesi asamasinda monozitin çok iyi ayrilmasi gerekir. Bazi ülkeler ithal ettikleri cevherlerde radyoaktif kirlilik konusunda çok hassastirlar. Örnegin Japonya'da uranyum ve toryum toplaminin (1 U + 0,4 Th) 100 ppm'i geçmesine kesinlikle izin verilmez.

3. TÜRKIYE'DE DURUM
3.1. Ürünün Türkiye'de Bulunus Sekilleri
Türkiye'de Izmir, Manisa ve Usak taraflarinda plaserlerde, Trakyanin Karadeniz sahillerinde plaj kumlarinda ve Hakkari tarafinda kuvarsitlerde titanyum minerallerine rastlanmistir. Ancak tenör hemen hiçbir yerde %1'i asmamaktadir.

3.2. Rezervler
Gerek Dogu Anadolu'da gerekse Bati Anadolu'da yapilan çalismalarda ekonomik olabilecek degerde bir rezerve henüz rastlanmamistir. Bunlarin en önemlisi Manisa yöresinde bulunan; %1,11 TiO2 içeren 1 272 000 ton dolayindaki rezervdir.
MTA Genel Müdürlügünce Trakya kuzey sahillerinde yapilan ayrintili çalismalar bu yörede ekonomik düzeyde titanyum cevheri olmadigini göstermistir.
Dogu Anadolu'da Hakkari yöresinde yapilan çalismalar sonucu kuvarsitlerin içinde titanyum cevherlerine rastlanmistir. Ekonomik açidan pek umutlu görülmemekle birlikte, bu yörede yeterli ayrintilari içeren bir çalisma yapilmamistir. Kesin bir sonuca varabilmek için bu yörede ayrintili bir etüd yapilmasi gerekir.
Bati Anadolu'da % 0,5-1 TiO2 li toplam 100 milyon ton kadar bir potansiyel oldugu sanilmaktadir. MTA Genel Müdürlügü tarafindan bu bölgede yapilan çalismalarin sonuçlari tablo 4. de görülmektedir.Bu sahalarda bulunan titanyum cevherlerinin zenginlestirilmesinde önemli teknolojik zorluklar vardir. Cevher zenginlestirilmesi konusunda olabilecek teknolojik gelismeler sonucu bu yataklarin üretime geçirilebilme olasiligi vardir.

TABLO 4. MTA Genel Müdürlügü tarafindan bulunan titanyum rezervleri
YÖRE

REZERV (ton)
% TiO2
Izmir-Ödemis-Aktas Deresi
2
3 200 000
1,2
Izmir-Ödemis-Rahmanlar
2
7 200 000
1.1
Izmir-Ödemis-Isiklar Deresi
2
600 000
1.8
Manisa-Gördes-Demirci
1
1 272 000
1,11
Köseler-Benlieli
2
45 000 000
0,5
Manisa-Gördes-Demirci-Demirci Çay
2
1 700 000
0,5
Manisa-Gördes-Gördes Çayi
2
6 800 000
0,5
Manisa-Salihi-Turgutlu
3
30 000 000
1
Usak-Esme
3
12 000 000
1-2

1:Görünür 2:Muhtemel 3:Kaynak (Rezerv+Potansiyel+Bilinmeyen Kaynaklar)
Kaynak: MTA Raporlari (Derleme No:7716,7821)
3.3. Tüketim
3.3.1. Tüketim Alanlari
Titanyumun genel kullanim alanlari Türkiye için de geçerlidir. Titanyum tüketimimiz; kaynak elektrotlari endüstrisi, boya endüstrisi, tekstil endüstrisi baslica kullanim alanlaridir. Bunlarin yanisira deri, yapay elyaf, matbaa mürekkebi, lastik, likid gaz, çelik ve seramik endüstrilerinde de kullanilir.
Bu endüstri dallarinda kullanilacak titanyum dioksidi ithal ederek isletip pazarlayan kuruluslar sunlardir:
Kimyanil-Bayer, Akdeniz Kimya, Alp Chemical, Asil Kimya, Aydin Kimya, Aygaz, Ekmas, Feddersan, Helm Kimya, Kale Kimya, Labor kimya, Merkez Kimya, vb.
Bu hammaddeyi üretimde kullanan baslica kuruluslar ise; kaynak endüstrisinde Böhler, Oerlikon, vd.; boya endüstrisinde Ç.B.S. , D.Y.O. , Marshall, Arlak vd. , plastik ve plastik boru endüstrisinde Göktepe, Pimas; tekstilde Sümerbanktir.
Bu kuruluslarin kullandiklari titanyum miktari ile ilgili bilgi edinilememistir.


__________________Bu maskenin altinda bir yüz var

Ancak benim değil

Ne altindaki kaşlardan daha "ben"dir o yüz

Ne de altindaki kemiklerden

Bu maskenin altinda

Etten daha fazlasi var

Bu maskenin altinda

Bir fikir var!

Ve

.

Fikirler Kurşun Geçirmez !

..


Konu VeyseL Yavas tarafından (30.10.08 Saat 17:11 ) değiştirilmiştir.
VeyseL Yavas isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 30.10.08, 17:49   #2 (permalink)
Banned
 
NonStop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2007
Mesaj Sayısı: 934
Konu Sayısı: 171
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 439369
Rep Derecesi : NonStop 0-500000NonStop 0-500000NonStop 0-500000NonStop 0-500000NonStop 0-500000NonStop 0-500000NonStop 0-500000NonStop 0-500000NonStop 0-500000NonStop 0-500000NonStop 0-500000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Titanyum
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

tarafımca verilmistrr


NonStop isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 30.10.08, 19:17   #3 (permalink)
Süper Tayfa
 
Dr.TaKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Mar 2007
Mesaj Sayısı: 14.233
Konu Sayısı: 3005
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 1082423
Rep Puanı: 108239595
Rep Derecesi : Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Titanyum
Kilit. Daha önce verilmiş.


__________________

Dr.TaKa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Konu Kapatılmıştır


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Titanyum NonStop Kimya 0 02.10.08 13:42


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.