ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Eğitim > Liseler

Liseler Liseler hakkındaki sorunlarınız, ödevleriniz vs konuları paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01.03.07, 00:36   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
CimCim3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: 5am5un
Mesaj Sayısı: 10.087
Konu Sayısı: 1045
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 110184
Rep Puanı: 11016080
Rep Derecesi : CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000
Ruh Hali:

Standart VerimLi Ders ÇaLışma TeknikLeri
VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ
Ders çalışma kavramı çok geniş bir kavramdır. Ders çalışırken bazı yöntemleri bilmek gerekir. Bu yöntemleri bilmemenin başarıyı daima düşürdüğü bilinmektedir.
Bu yöntemler kısaca,
1.Ders çalışma alışkanlıklarını tanımak.
2.Çalışma davranışını etkileyen çevresel olayları kontrol altına almayı öğrenmek, (çalışma ) (motivasyon) ve dikkat süresini arttırmak
3.Etkin ve süratli okuma yöntemi
4. Derste not tutma ve öğretmeni dinleme yöntemi
5.Etkin okuma ve tekrar yöntemlerinden yararlanarak sınava hazırlık.
6. Etkin çalışma yöntemleriyle vakit kazanmak.
7. Genel tekrar . Yani kazanılan etkin ve verimli çalışma yöntemlerinin sürekliliğini sağlamak
Günümüzde psikoloji ve eğitim alanlarında giderek doğruluğu artan yaklaşıma "DAVRANIŞSAL YAKLAŞIM" denilmektedir. Bu yaklaşım, öğrenme kuramlarından kaynaklanır ve öğrenmeyi tanıtarak işe başlar. Bu yaklaşım, okul başarısının sadece doğuştan var olan bir yetenek olduğunu kabul etmez, sonradan çalışmayla öğrenilerek kazanılabilen bir beceri kabul eder.
Davranışsal yaklaşım incelendiğinde ders çalışma becerisinin iki temel öğeden oluştuğu görülür.
 • Etkin ve verimli çalışma yöntemleri
 • Çalışma ortamı üzerinde kişisel kontrol (irade) kullanabilme.
Bu iki öğe incelendiğinde başarısız öğrencilerin karşılaştığı sorunlar şöyle özetlenebilir:
 • Öğrencinin öğrenmesi gereken bilgileri hafızasına yerleştirmek için etkin ve verimli bir yöntemi yoktur.
 • Çalışıp başaramamaktan dolayı çalışma kavramı iticilik kazanır. Kişiye ödüllenme duygusundan çok cezalanma duygusu verir ve öğrenciyi çalışma davranışından çok zevk verici uğraşlara yöneltir
Eğer kişi çevresindeki etkenleri kendi denetimi altına alma yöntemini öğrenirse, davranışlarını da kendi denetimi altına alabilir. Örnek: Çalıştığı odadaki gürültü düzeyini kontrol altına alabilirse, dikkat etme davranışını da kendi istediği gibi yönlendirebilir.
YÖNTEM 1-ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARINI TANIMAK
 • Verimli çalışmanın ilk adımı zamanı iyi planlamaktır. Planlama yaparken ders dışı uğraşlar da programa konulmalıdır.
 • Ertesi günkü her dersi programa koymalıdır. İki zihinsel ders arasında (Örnek: Matematik ve Tarih) bir pratik ders çalışmak (Örnek: Resim) . Aynı şekilde özellikle öğrenilecek dersleri (okuma) daha erken saatlerde yapmaktır.
 • Haftalık çalışma programı yapılmalıdır.
Her zaman çok çalışmak iyi öğrenmek demek değildir. Öğrenci ders çalışırken, neler yaptığını ayrıntılı olarak incelendiğinde çalışması üzerindeki olumlu ve olumsuz etkenlerini görecektir.

YÖNTEM 2-ÇALIŞMA İSTEĞİNİ ARTTIRMAK VE UYARI KONTROLÜ GELİŞTİRME YÖNTEMİ:

(Motivasyon -isteklilik ve dikkat süresinin arttırılması.)
İsteklilik (Motivasyon) ders çalışma davranışımız üstünde etki yapan en olumlu etkendir. Çalışmayı bilmeyen bir öğrenci bunu bitmesi gereken bir yük olarak görür. Yük olarak kabul edilen görevde isteklilik yoktur. Planı ve programı olmayan bir öğrenci, çalışmaya hiçbir zaman zamanında başlayamaz ve tabii zamanında bitiremez. ZAMAN ve YER konusunda kendisine bir yer belirlemediği zaman belirsizlik ve kararsızlık içinde kalır. Sonuç olarak ders ve ödevlerini düşündüğü zaman hep huzursuzdur. Ders çalışmaya başlamakta zorluk çeker. Her zaman son an çok az zaman kaldı endişesindedir. Çalıştıktan sonra bunun keyfini çıkaramaz, yeterli çalıştığı konusunda kendisine güvenemez.

ÇALIŞMA PROGRAMINDA İZLENMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR ŞÖYLE OLMALIDIR:

1-Her ders için çalışmakla yükümlü olduğunuz kısmı hesaplayın ve en iyi notu almak için çalışın.
2-Size en zor gelen dersi uyarıcı kontrolü için seçin ve bu ders için hergün belli bir süre ayırın.
3-Çalışmanız için belli bir YER ayırın ve mümkün olduğu ölçüde bu yeri ders çalışma dışındaki işler için kullanmayın. Bu yerin fazla rahat olmamasına dikkat edin. Bu çok önemlidir.
4- Çalışacağınız ders miktarı konusunda bazı kurallar koyun. Bu iki türlü olabilir.
 • Bir oturumda kaç dakika çalışacağınız (Örnek 40 dakika)
 • Bir oturumda çıkarılacak çalışma ürünü ( Örnek: 20 problem bitirme veya bir bölüm tamamlama)
5-Çalışmanıza ket vurucu düşünceler olduğunda, çalışmayı yerinden ayrılın. Ancak ayrılmadan dersinizin küçük bir bölümünü bitirmelisiniz.
6-Çalışmalarınızda acele etmeyin. Yoksa başarısızlığa uğrar, vazgeçebilirsiniz. Unutmayın, hedefleri alçak tutmak, programdan vazgeçmekten daha yararlıdır.
7-Çalışma ortamınızı mümkün olduğu kadar DİKKAT DAĞITICI şeylerden temizleyin. (Örnek: televizyon, telefon, radyo gibi).

YÖNTEM 3-HIZLI VE VERİMLİ OKUMA YÖNTEMİ :

Çalışmada en önemli olan, okunulanın anlaşılması ve öğrenilmesidir. Bu beş aşamada gerçekleşir.
 • Göz gezdirme (izleme). Bütün halinde baştan sona göz gezdirme.
 • Sorma ( Kendi kendine. Bölümdeki başlık ve alt başlıkları çıkararak)
 • Okuma ve işaretleme.
 • Anlatma.
 • Tekrarlama. Tekrar sırasında, eğer bilgiyi hatırlayamıyorsanız, o konuyu bilmiyorsunuz demektir.
YÖNTEM 4-DERSTE NOT TUTMA VE ÖĞRETMENİ TANIMA YÖNTEMİ

Derste iyi not tutmak sınav sonuçlarını fazlasıyla etkiler. Elinin altında düzenli notları olan öğrenci yarı yarıya başarılı olmuş demektir. Düzenli not tutarken şunlara dikkat edilmelidir.
 • Not tutarken başlık ve alt başlıklar kullanılmalıdır. Kendine ait özel işaretleme sistemi kullanmak tekrarda zaman kazandırır.
 • İlaveler için arada boş yer bırakılmalıdır.
 • Dersten çıkar çıkmaz tutulan notlar gözden geçirilmelidir. Anlaşılmayan yerler işaretlenmelidir. Gelecek derste öğretmene sorulmalıdır.
YÖNTEM 5-VERİMLİ TEKRAR YÖNTEMİ VE SINAVA HAZIRLIK

Tekrar süresinin dağılımı:
1-Araştırmalar göstermiştir ki sık ve kısa aralıklarla yapılan tekrar, toplu halde ve bir defada yapılan tekrardan çok daha iyi hatırlanmaktadır. Birçok bölgeyi bir anda hafızasına koymaya çalışan öğrenci baskı altındadır ve dikkatini tam olarak veremez.
2-Esaslı tekrara sınavdan birkaç gün önce başlayın. Böylece eğlenme ve dinlenmeye de zaman ayıracağınızdan sınava güvenle ve dinlenmiş olarak girersiniz.
3-Tekrarınızı mutlaka DERS ÇALIŞTIĞINIZ YERDE yapın. Böylece uyarıcıları kontrol altına aldığınız ortamda dikkatinizi daha kolaylıkla toplar, hem de çağrışımlar yararıyla sınavda kolaylıkla hatırlarsınız.
4-Tekrarı yüksek sesle yapın. Bu sizin üç duyu kullanmış olmanızı sağlar. Görmek, duymak ve dile getirmek gibi. Sessiz okurken dikkatin dağılıp sadece satırların üstünde göz gezdirme tehlikesi vardır.
5-Çalışmalarınızda esas bir taslak çıkarın. Bu taslağı tekrarlamak için en iyi zaman gece uykuya yatmadan öncedir. Çünkü öğrendiğiniz bilgiler ile rekabet edecek diğer uyarıcılar azdır. Sabah kısaca göz atmak daha açık-seçik hatırlamanıza yardımcı olur.

YÖNTEM 6- ETKİN ÇALIŞMA YÖNTEMİ GELİŞTİRMEK

Bu teori alışkanlık geliştirme teorisidir. Çalışma davranışınızı boş geçen zamanlarına yayarak genellemeyi sağlamak ve zaman kazanmaktır.

YÖNTEM 7- GENEL TEKRAR

Yani kazanılan etkin ve verimli çalışma yöntemlerinin sürekliliğini sağlamaktır.
Sonuç olarak, başarınızı arttıran pratik çalışma yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.
1-Motivasyon - isteklilik, çalışma hızı için çok önemlidir. Bunun için yeni bir sistem geliştirin.
2-Yetenek çok önemlidir. Fakat fazla yetenekli olmayan bir kişi de kişisel sistemlerini geliştirerek başarılı olabilir.
4-Hedeflerinizi küçültün.
5-Endişelenip panik yapmayın.
6-Zamanı yararlı olabilecek şekilde kullanın. Programlı çalışın.
7-Hep aynı yerde çalışın ve mecbur kalmadıkça bu yeri başka bir iş için kullanmayın.
8-Öğrenmeyi bölümlere ayırın. Bu, sadece tekrar yönünüzü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda başarınızı da arttırır.
9-Eğer çalıştığınız konuyu istediğiniz şekilde anlamıyorsanız endişelenmeyin. Bazı şeylerin öğrenilmesi zaman alır.
10-Süreç kökenli veya davranış kökenli çalışma, motivasyon amaçlı kullanılabilir. Herhangi bir şeyi başarmak için bir amaç ve bunu elde etmek için de bir sistem veya süreç gereklidir. Hangisi size uygunsa onu seçin.
11--Çoğu insan için hatalar birer hayal kırıklığı veya utancıdır. Fakat uzaklaşamayacağınız çok az hata vardır. Hata yapmadan da iyi bir öğrenci olunamaz.
12-Önemli olan kararlılık ve istektir. Başarı ardından gelir. Yılmadan devam edin. Öğrenme isteği mücadelenin yalnızca %10'unu oluşturur. Geri kalanın %90 'ı istekliliktir.
Eğer bir şeyi yapmak istiyorsanız bunun en hızlı yolu HEMEN başlamaktır.

DERS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

Bir kimsede öğrenmeye niyet ve öğrenme arzusu olmadıkça öğrenme gerçekleşmez. Başarılı olmak isteyen öğrenci özellikle istekli olmalıdır, öğrenmek zorunda olduğunu, öğrenme gerçekleştiğinde kazanacağı özellikleri idrak edebilmelidir. Öğrenci sabır ve dikkat isteyen yorucu ve zahmetli bir uğraş olan öğrenmeyi cesaretle ve hevesle istemelidir.
İyi bir çalışma yapabilmeniz için şu hususlara dikkat ediniz:

a-Çalışma süresini planlayınız. 3-4 saat boyunca aralıksız ders çalışmak yeterli verimi sağlamayabilir. Çalışacağınız ders konularını ayırıp, kitaplarınızı bir sıraya göre dizdikten sonra, her bir konu için belli bir zaman süre koyun. Genelde konsantre olmanız zorsa önce kendinizi ürkütmemek için başlangıçta kolay ve kısa süreli bir konuyla başlayın. Bu süre bitiminde mutlaka 5-10 dk.'lık bir dinlenme süresi ayırın. Bu arada ders dışı başka bir şeyle ilgileniniz,kendinize ödül veriniz. Yeniden ders çalışmaya başlandığınızda başınız daha dinç ve sanki derse yeni başlamış gibi olacaksınız.
b-Dinlenmek için bir miktar zaman ayırınız. Dinlenme esnasında bir şeyler içiniz, temiz havada dolaşıp adelelerinizi dinlendirecek bir şeyler yapınız.
c-Çalışmalarınızı dersin zorluk durumuna göre ayarlayınız. Çalışma yöntemini ve süresini dersin zorluk derecesine ve ağırlığına göre belirleyiniz. Yatma zamanına kadar hangi dersi, ne kadar, kaç sayfa okuyacağınızı, kaç problem çözeceğinizi, neleri ezberleyeceğinizi sıralar ve belirli bir zamanlamaya göre planlarsanız çalışma gözünüzde büyüyen sonu gelmeyen bir uğraş olmaktan çıkar, aksine hedefi belli bir yolculuğa dönüşür.
d-Dikkatinizi toplamanıza yardım edecek alışkanlıklar geliştiriniz. Bunun için:
-Odanızda poster, resim, biblo vb. Dikkat dağıtıcı malzemeler olmamalı.
-Gürültünün az olduğu yerlerde çalışın. Müzik dinlemeyin, aralarda ödül olarak dinleyin.
-Sıranın üzerinde kullanacağınız malzemeyi önceden hazır bulundurun.
-Çalıştığınız yerin sıcaklığı fazla olmamalıdır.
-İlham doğmasını beklemeden hemen başlayın. Tüm çalışmalar o günkü çalışma için gerekli olan hedefe ulaşmadan, yapılmak istenen yapılmadan kesinlikle sona erdirilmemelidir. Çalışırken bütün-parça-bütün yöntemini kullanınız. Önce konunun tümünü okuyunuz. Okurken satırları kalemle takip edin. Bu takip sizin dikkatinizin dağılmasını önler. Bu okuma sırasında ana düşünceleri, kuralları, formülleri ile işaretleyiniz. Sonra sıra ile işaretlediğiniz yerleri ayrı ayrı öğreniniz. Parçaları ayrıntıları ile öğrendikten sonra, bir kez daha ana çizgileriyle gözden geçirerek zihninizde bütünleştiriniz.


3-BAŞARILI OLMANIZ İÇİN ÖNERİLER:

-Öğrenmeyi ders anında gerçekleştirin. Dersi derste anlayın ve öğrenin.
-Derslere önceden hazırlanın.
-Planlı çalışın.
-Ders dışı zamanlarda konuları biriktirmeden günü gününe çalışın.
-Derste aktif olun, derse katılın. Olumlu eleştirilerde bulunun. Anlaşılmayan konuları anında sorun. Öğretmeninizden veya iyi bilen arkadaşlarınızdan yardım isteyin.
-İşlenen konuyu o günün akşamı tekrar edin.
-Verilen ödevleri zamanında ve başkalarından yardım almadan yapın.
-Dersle ilgili notları doğru ve tam olarak kaydedin.
-Geçer not almak için değil, tam öğrenmeyi gerçekleştirmek için çalışın.
-Ders çalışırken başka şey düşünmeyin.
-Hep aynı yerde çalışın. Burada mecbur olmadıkça başka bir şey yapmamaya özen gösterin.
-Etütleri iyi değerlendirin.
-Konuyla ilgili fazla örnek yapın.
-Zayıf olduğunuz konuları tespit edin, bu eksikleri giderin.
-Başarma isteği ve morali içinde olun.
-Dinlenme ve uykuyu düzenli bir şekilde yürütün.
-Gece yatağınıza uzandığınız zaman o gün neler yaptığınızı ve yarın ne yapacağınızı kendi kendinize sormadan uyumayın.
-Dersi masa başında çalışın. Koltukta, uzanarak değil.[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]


__________________
.
.
.
.
.
.
.
.
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
.
.
.
.
.
.
.
.
*küfkedisi~
CimCim3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.03.07, 14:19   #2 (permalink)
Acemi Tayfa
 
surgeon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Feb 2007
Nereden: BaşKentLee
Mesaj Sayısı: 524
Konu Sayısı: 85
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 457
Rep Puanı: 44387
Rep Derecesi : surgeon 0-250000surgeon 0-250000surgeon 0-250000surgeon 0-250000surgeon 0-250000surgeon 0-250000surgeon 0-250000surgeon 0-250000surgeon 0-250000surgeon 0-250000surgeon 0-250000
Ruh Hali:

Standart Cevap: VerimLi Ders ÇaLışma TeknikLeri
ben bu kurallara uymayı cok isterdim ama ellmde degil ki


__________________
surgeon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.03.07, 14:40   #3 (permalink)
Antonio Montana
 
ScarFace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jan 2007
Nereden: The World Is Yours !
İlişki Durumu: Evli
Mesaj Sayısı: 12.016
Konu Sayısı: 1643
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 943699
Rep Puanı: 94367387
Rep Derecesi : ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000ScarFace 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: VerimLi Ders ÇaLışma TeknikLeri
Alıntı:
surgeon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben bu kurallara uymayı cok isterdim ama ellmde degil ki
Ama uymak zorunda olduğunu da biliyosun
tşkler.. paylaşım yararlı ama anlayana tabi


__________________
.
.
ScarFace isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.03.07, 15:29   #4 (permalink)
Gezgin Tayfa
 
Ereniko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Mesaj Sayısı: 1.194
Konu Sayısı: 19
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 26347
Rep Puanı: 2633244
Rep Derecesi : Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000Ereniko 0-3000000
Standart Cevap: VerimLi Ders ÇaLışma TeknikLeri
Walla benim uygluladığım ve bana katkısının en fazla olduğunu düşündüğüm taktikler konun en iyi anlatarak anlaşılacağını düşünüyorum onun için kendime kendimede olsa konuyu anlatıyorum yada soruyu nasıl çözdüğümü vs.
hiç bi zaman programımda olmadı benim ama kafamda neyi ne zaman yapacağımı hep tasarlarım..

40dk ders 10dk mola olayınada hiç uymamışımdır evde çalışırken beyin yorulmaz ama boyun yorulur el yorulur bel ağrır eğer molaya ihtiyacım warsa kaç dk aralıklarla olacağına saat değil ben karar weririm..

cimcime sağol paylaşım için =)


__________________Ereniko isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.06.07, 23:56   #5 (permalink)
Yeni Tayfa
 
hsyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jun 2007
Mesaj Sayısı: 70
Konu Sayısı: 1
Rep Gücü: 19
Rep Puanı: 676
Rep Derecesi : hsyn 0-250000hsyn 0-250000hsyn 0-250000hsyn 0-250000hsyn 0-250000hsyn 0-250000
Ruh Hali:

Standart Cevap: VerimLi Ders ÇaLışma TeknikLeri
bu teknikleri yazana aferin


hsyn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.06.07, 23:57   #6 (permalink)
Yeni Tayfa
 
hsyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jun 2007
Mesaj Sayısı: 70
Konu Sayısı: 1
Rep Gücü: 19
Rep Puanı: 676
Rep Derecesi : hsyn 0-250000hsyn 0-250000hsyn 0-250000hsyn 0-250000hsyn 0-250000hsyn 0-250000
Ruh Hali:

Standart
kim yazdıysa çok tşkr edrim

görüşürüz by byKonu Fineman tarafından (14.06.07 Saat 00:10 ) değiştirilmiştir. Sebep: flooda karşıyız !
hsyn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.06.07, 00:05   #7 (permalink)
Aslanlar Tayfası
 
byblue20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jan 2007
Nereden: hmbrg
Mesaj Sayısı: 4.327
Konu Sayısı: 106
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 19024
Rep Puanı: 1900677
Rep Derecesi : byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000byblue20 0-2000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: VerimLi Ders ÇaLışma TeknikLeri
Alıntı:
hsyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
görüşürüz by by

görüşürüz


haaa... taktikleri uygulayacaksan sanırım biraz geç kaldın


__________________

byblue20

..
SeSSiz
byblue20 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.