ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Eğitim > Liseler

Liseler Liseler hakkındaki sorunlarınız, ödevleriniz vs konuları paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16.07.11, 19:16   #1 (permalink)
Acemi Tayfa
 
Adenin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jul 2011
Nereden: Bursa
Mesaj Sayısı: 356
Konu Sayısı: 345
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 31565
Rep Puanı: 3155627
Rep Derecesi : Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000Adenin 0-4000000
Standart Ders Çalışma Hakkında Genel Tavsiyeler ve Sorular & Sorunlar
Sıkça sorulan sorular;

1) Anlamadığım konularda ne yapabilirim ?

Anlamadığınız konularda özet çıkarın. Önemli kısımlarını atlamadan yazın ve bunları odanın duvarına asın. Evde soru çözerken yapamadığın soruların cevabına duvardaki kağıttan bakarsınız.Eğer cevabı yoksa yeni bir kağıdı duvarınıza asın
Geometri,Matematik ve Fizik formüllerini büyük bir kağıda yazıp tuvalete asın! Bu yöntemi zamnında denemiştim, faydasını göreceksiniz. Oha, abartma diyenleri duyar gibiyim. Ama tuvalette internete bağlanan, gazete okuyan var.
Özetlerinizde konunun püf noktalarını yazın, konuyu olduğu gibi özet çıkarmayın, hatırlamakta zorlanacağınız renkli kalem kullanın. renkler hatırlamanıza yardımcı olur.

2) Çalışma programı yaptım fakat işe yaramıyor ?

Rehberlik hocaları program v.b çizelgeler hazırlayıp ona göre çalışmanızı isterler. Onların inanışına göre bu şekilde çalışmak daha verimlidir. Sizinde tahmin ettiğiniz gibi bu hiç bir işe yaramamaktadır. Bu kısım önemli işte. program yapmak yanlıştır çünkü ; benim eksiklerim/öğrendiklerim her an farklılık gösterebilir. yani bu gün için yapılan program bir ay sonra işe yaramaz bir yönteme dönüşebilir.
Program aklınız, çizelgede sizsiniz. "günde 250 mat 250 fen 200 de sözel oo tamm ben seneye yolcuyum" derseniz hedefinizi teğet geçersiniz. Fazla abartmayın.

3) Eksik olduğunuz konuları çalışma ?

Çok zor değil 3-5 deneme de anlarsınız eksiği noksanı. Birde şu var; kötü derslere ağırlık verip diğerlerini tamamen ihmal etmek. ''Nasıl olsa yapıyorum, çantada keklik'' demek. Bunuda çok duymuşsunuzdur.yapmayın. Bildiğiniz derse de çalışın. tam bilmediğinizi anlayacaksınız.ya da atladığınız bir yeri fark edeceksiniz. Tabi anlamadığınız konulara oranla daha sade,az,öz.

4) Konuyu bildiğim halde soruları anlayamıyorum, yorumlama yeteneğim az ?

Eğer sorulan sorular anlamıyorsanız, bu daha çok Edebiyat ve Türkçe derslerinde olur. Bu sorunu gidermek için bol bol kitap okuyun ama abartmayın bir günde bir kitap bitirmeyin, sindire sindire. Bir günde bir kova su içilmez.Yazın. herhangi bir şey hakkında yazın hiç fark etmez sadece sizin yorumunuz olsun, şiir, bir konu hakkında eleştiri veya düşünce, günlük hikaye v.b. gibi şeyler olabilir. İlgi duyarsanız Felsefe kitapları okuyun. Ek olarak;
Hafızanıza alacağınız bir konuyu,formülü vs gözünüzde canlandırın sanki yaşıyormuş gibi örnek olarak kimyadan bildiğimiz gibi P.V=N.R.T diye bir formül var bunu ezberlemek yerine Nurettin adlı bir arkadaşınızla buluştuğunuzu düşünün paraya ihtiyacınız var çünkü kimya kitabı alacaksınız ona diyorsunuz ki Para Ver NuReTtin daha donra formülü hatırlamak isteğinizde bu olayı düşünün ve beyniniz geri kalan kısmı tamamlayıp size formülü verecektir.Size tavsiyem bu gibi yöntemlerle ders çalışmanızdır.Faydasını göreceksiniz.

5) Tatillerde ders çalışmak ?

Sınavı kazanmak için çalışılması gereken iki dönem vardır. ilki şubat tatilidir. Bu 15 günlük tatilde öğrencinin ilk zamanlardaki iştahı kalmamıştır. yorulmuştur,bezmiştir "bu günde çalışmayım ne olacak sanki" gibi düşünceler artmaya başlamıştır. Bana olmaz ben 7/24 çalışırım demeyin olur. valla olur.
Düşüncelerinizi yönetmeyi öğrenin. benim en çok çalıştığım günlerde şuna dikkat ettim; sabah uyandığımda hiç çalışma isteği olmuyordu. fakat bu günlerde kesintisiz 7-8 saat çalıştığım olurdu. işte bunu yapabilmek lazım. yani "isteksiz olduğunuz zamanlarda daha çok çalışmak". Hocalar hep derdi bunu. Ne alaka isteksizken niye daha çok çalışayım derdim. sonra anladım. Asıl iş orada bitiyormuş. çünkü benimle birlikte yaklaşık 1.5 milyon halk kahramanı sınava girecekti. ve hepsi de benim düşündüğüm gibi düşünecek; büyük bir kısmı bu isteksizlik düşüncesine yenik düşüp çalışmayacaktı. Bunu aşmayı başaranlar da daha fazla çalışarak bir ejderha adımı kadar öne geçecekti.işte sınavı kazananlar gurubuna dahil olan kesim bu.

6) Yaz aylarında ders çalışmak ?

Tam bir işkence, havalar sıcak. Kızlar/erkekler dışarıda cirit atıyor. Sen dersane ev arasında mekik dokuyorsun. Bu dönemde "Nasıl olsa 8-9 ay çalıştım son iki ay çok kasmaya gerek yok. hem çok sıktı artık. daha fazla üstüne gidersem sınava bile girmeyebilirim hihihi" gibi saçma düşünceler beyninizi sarar. Bunlara izinvermeyin. Az kaldı sınavı kazanmak üzeresiniz. Unutmayın diğer 1 milyon 499 bin 999 halk kahramanının beyni de sizinki gibi uyuştu. Hatta yarısı artık sınavı sallamaz hale geldi. "hayat öss den ibaret değil ya.." diyenler hat safhada.İşte sınav kazandıran 2. dönemde bu kısımdır. IQ nuz 180 değilse bu dediğime kulak verin;
unutmayın sınavı kimsenin çalışmadığı zamanlarda çalışarak kazanabilirsiniz. diğer zamanlar zaten rakibinizde çalışıyordur.

7) Derse oturuyorum ama ders çalışamıyorum ?

Temel iki sebebi vardır, ilki ve en önemlisi sayabileceğimiz bilgisayar ve cep telefonu. Kesinlikle ve kesinlikle ders çalışırken bu cihazları kapatın. Hiç bir elektronik alet açık olmasın ders çalıştığınız odada. Eğer kendinizi engelleyemiyorsanız bilgisayarın fişini anne veya babanıza verin. Eğer yinede olmuyorsa internette programlar var belli bir saate ayarlıyorsun o saatten sonra bilgisayar kapanıyor ve parola girmeden açılmıyor bunu deneyebilirsiniz. Telefonunuzu da kesinlikle kapatın.

Başarısız olmak istiyorsanız bunları yapın;
Ders çalışırken mutlaka kendine dinlenme süresi ayır. Çalışırken sallanan koltuğu otur. Sallanırken her öne gelişte bir kelime okur, her arkaya gidişte ise dinlenirsin.

Matematik kitabının içinde tarih kitabını koy. Böylece bir dersi çalışırken başka bir dersi kaytardığını bilmek ruhunu huzura kavuşturacaktır.

Ders çalışırken iç huzurun çok önemlidir. Huzurlu değilsen ders çalışamazsın. Es kaza huzurluysan, radyoyu açıp haberleri dinle.

Radyodaki ders çalışmamana sebep olan politik, sosyolojik, ekolojik ve nörolojik unsurları üzerinden atmak için bir sonraki müzik programını mutlaka dinle.

Konsantrasyonunu sağlayacak son hareketi de yap. Gir kardeşini döv. Stresini at. Gel.

Haa, bi dakka. Önce mutfağa git. İnce uzun bir sürahiye patates cipsi, bir tabağa da kola koy. Bu terslik araştırma süreni uzatacak ve kahretsin ki derse geç başlamana neden olacaktır.

Unutma ki, her baba söze "Ben sınıf birincisiydim" diye başlar. Ancak 30 kişilik bir sınıfta her öğrencinin babası birinci olamayacağından, olasılık hesabına göre babaların dürüstlük oranı 1/30'dur. Baban nasihat çekerse "he de" gitsin.

Eğer okulda notları 10 üzerinden alıyorsan, aileni notların 5 üzerinden verildiğine inandır. Böylece aldığın bir 3 bile, ailenin gözünde 6 gibi işlem görecektir. Eğer okulda 5 üzerinde not alıyorsan ve aileni notların 2.5 üzerinden inandırabiliyorsan, yuh o aileye, senin zaten sorunun yok. Eğer kredili sistemde okuyorsan, Lise 1'de aldığın kredileri dönem sonunda dolara endeksli sigortala. Böylece kredi faizinle diğer dönemlerde hiç ders almadan diplomayı cebe indirebilirsin.

Çok zorlandım. Üfff. Saat de çok geç olmuş. Sen en iyisi "Bir dahaki sınava çalışırım" diye kendini kandır ve yatağına saldır.

Hala uyuyamayıp, ders çalışmak niyetinde isen senin için bir şey yapamayız. Doktor tavsiyesi ile kendi haline bırakılacaksın. Vah vah!

Başarısız olmak isteyenler bunları uygulayabilirler.


Verimli Çalışmayı Engelleyen Tuzaklar.
(Lütfen azaltmaya çalışın!)

* Gözlerini yapamadıklarınıza çevirmek
* Müzik eşliğinde çalışmak
* Zorlanılan derslerin dışlanması,
* Aşırı kaygı (güvensizlik)
* Yatarak (uzanarak) çalışmak,
* Çalışma anında hayallere dalmak,
* Çalışma anında hayallere dalmak,
* Uzayıp giden telefon konuşmaları yapmak,
* Motivasyon noksanlığı, İsteksizlik.
* Günlük ayrıntılara boğulmak,
* Çalışmayı tamamlamadan bırakmak,
* Amaçların özelliklerin belirlenmesi,
* Arkadaşlara "hayır! Diyememek,
* Televizyona takılıp kalmak,
* Dersler, konular hakkında yetersiz bilgi sahibi olmak,
* Düzenli tekrarlar yapmamak
* Plansız programsız çalışmak,
* Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak,
* Zamanı denetleyememek,
* Çevrenizin sizden beklentilerinin yüksek olması,
* Sınav bilgi ve tekniklerini yeterince bilmemek,
* Çalışma anında uygun dinlenme aralıklarını vermemek,
* Yanlışlardan ders almamak, noksanları gidermemek,
* Çözümlenemeyen ailevi veya kişisel sorunlar içinde boğulmak,
* Fazla dış açık olmak,

Unutmayın Boşa geçen zaman geleceğinizdir.


__________________
Geleceksin belki çok seveceksin
zamanı gelince gideceksin
bir keşkeye daha yer yok kalbimde ,
birlikte ölecek miyiz ?
Adenin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Verimli Ders Çalışma Saatleri Adenin Liseler 0 16.07.11 19:14
Ders Çalışma Temalı Şarkı (Hep beraber söyleyip, hepberaber ders çalışıyoruz) Amorphis Türkçe Video Klip 6 29.04.11 22:42
Kpss Genel Yetenek-Genel Kültür Tüm Ders Notları Dr.TaKa Sınavlar ve Hazırlık 0 05.08.09 14:24
VerimLi Ders ÇaLışma TeknikLeri CimCim3 Liseler 11 02.07.08 02:57
Etkili ders çalışma teknikleri t o F i t A Liseler 0 28.04.08 09:06


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.