ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Eğitim > Liseler

Liseler Liseler hakkındaki sorunlarınız, ödevleriniz vs konuları paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03.06.07, 02:51   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
CimCim3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: 5am5un
Mesaj Sayısı: 10.087
Konu Sayısı: 1045
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 110184
Rep Puanı: 11016080
Rep Derecesi : CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000CimCim3 0-10000000
Ruh Hali:

Standart GüLme, Çocuk Bezi Uzmanı OL Evet Evet Çocuk Bezi Uzmanı
Ben de Mama Uzmanı oLucam. Bebek Maması Uzmanı. Yemek yapmayı biLmesem de öyLe mamaLar yapıcam ki iLeride bebekLer sağLıkLı ve dengeLi büyüyecek. Anne sütüne en yakın gıdaLarı hazırLıcam


Gülme, çocuk bezi uzmanı ol!
Yıllardır ÖSS’ye girip bir türlü üniversiteyi kazanamıyor musunuz? Okuduğunuz bölümün iş garantisi olmaması sizi kara kara düşündürüyor mu? “Ben bu dünyaya ÖSS için gelmedim.” diyenlerdenseniz, size bir sürprizimiz var.
Münir Arıkan’ın hazırladığı ‘Sevdiğin İşe Odaklan / Sıradışı Meslekler Rehberi’ne bir göz atıp kendinize uygun bir meslek seçin. Meslekler arasında çörekotu uzmanlığı, hediye uzmanlığı, israf önleme uzmanlığı ve bebek bezi uzmanlığı var.ÖSS’ye girmeden, diş hekimliği fakültesini okumadan Türkiye’nin en iyi diş bakım uzmanı ve en çok kazanan diş bakım uzmanı olmak ister misiniz? Ya da ÖSS’ye girmeden, hukuk fakültesini okumadan Türkiye’nin en iyi hukukçusu -en çok kazanan hukukçusu- olmak? Çörekotu uzmanı, ninni uzmanı, hediye uzmanı, kurban uzmanı, israf önleme uzmanı, banyo ürünleri tasarım uzmanı olmaya ne dersiniz? Siz de “Ben dünyaya ÖSS için gelmedim” diyen gençlerdenseniz, Münir Arıkan’ın yazdığı ve Bilge Yayınları’ndan çıkan ‘Sevdiğin İşe Odaklan (Sıradışı Meslekler Rehberi)’ size yol göstermede yardımcı olabilir. Ülkemizde 16 milyon 250 bin öğrenci var. Bu öğrencilerin her yıl yaklaşık 2 milyonu, adına ÖSS denilen bir kıyma makinesinden geçiriliyor. Bu 2 milyon öğrencinin sadece % 20’si yani 400 bin kişi üniversiteye girme hakkı elde ediyor. Üniversiteye girme hakkı elde eden bu öğrencilerin ise sadece % 6’sı yani yaklaşık 120 bini, 4 yıllık bir lisans programına yerleştirilebiliyor. Bu şanslı 120 bin içinde, istediği bölüme girenlerin, gönlünde yatan mesleği yapmalarını sağlayacak bir üniversitede okuyanların oranı ise garip ama sadece % 30. Yani 16 milyon 250 bini aşkın öğrencinin yıllarca eğitilip, yetiştirilip, hayata hazırlandığı ülkemizde, gönlündeki mesleği yapmalarını sağlayacak bir üniversiteye girme şansı elde edebilen şanslı azınlık 2 milyonda 36 bin. Yani % 1,8. Bütün bu verilere dayanarak, ÖSS sınavına giren öğrencilerin en az % 80’inin üniversiteye girmesi imkânsız gibi görünüyor.
Türkiye’nin ilk aile koçu ve NLP Trainer Düşünce Koçu Münir Arıkan’ın bu yüzde 80’lik dilime bir müjdesi var. Verdiği seminerler ve ‘Nitelikli İnsan’ adlı kitabıyla tanıdığımız Arıkan, yeni kitabı ‘Sevdiğin İşe Odaklan’da; “Ben dünyaya ÖSS için gelmedim” diyen gençlere sıra dışı meslekleri tanıtıyor. Kitapta; Türkiye’de bir üniversiteye girmenin matematiksel olarak imkânsız olduğu göz önünde bulundurularak, üniversite dışında gençlerin kendi ilgi alanlarıyla ilgili sıra dışı kariyer hedefleri ve örnekleri veriliyor. Kitabın genel sistematiği içerisindeki meslekler özellikle, ahlaki, manevi ve ruhsal alanlara ilgi duyan öğrenciler için öneriliyor. Arıkan, bu kitabı, ÖSS mahkûmiyetinden kurtulamamış, yıllarca o sınavdan bu sınava koşmaktan bir türlü hayat sınavına hazırlanamamış, gönlündeki mesleği bulamamış, istediği işte çalışamamış ve sevdiği bir işi bir türlü yapamamışlara adamış. Arıkan’ı bu çalışmaya sevk eden ve kendisini çok etkileyen önemli iki sebep var. Birincisi; bir gazetenin arka sayfasında tam sayfa olarak verilen “İmam hatipli kızların % 76’sı okulu bitirdikten sonra evde koca bekliyor” şeklindeki bir haber. Münir Arıkan, haberi okuduktan sonra şunları söylemiş kendi kendine: “Şu ya da bu şekilde üniversitede okuma şansı bulamamış, normal yurdum insanı bacılarımız evde koca beklemek üzere yaratılmış olamazdı. Üstelik Türkiye’nin ilk aile koçu olarak onların evlerinde yaşadıkları sıkıntıları da bire bir bilen, gören ve duyan bir ağabeyleri olarak, onlar için bir çıkış bulmak zorunda hissettim kendimi.” İkinci sebep ise ÖSS. Türkiye’nin ÖSS için son 15 yılda 34,5 milyar dolar para harcamış olması. “Yazık!” diyerek başlıyor sözlerine Arıkan ve ekliyor: “Bu paraya Harvard ölçeğinde 10, dünya standartlarında 30 üniversite kurabilirdik. Her yıl 2,5-3 milyar dolar harcadığımız sistem, gençlerimiz için bir sıkıntı, depresyon ve kâbus halini aldı. Sadece kızlarımız için değil, erkeklerimiz de aynı şekilde. Bu kitapta, ÖSS mezunu diplomalı işsiz olarak, sevmediği işi yapıp, beden ve beyin işçisi olmak ya da büsbütün işsiz kalmak yerine, gönlünce çalışmanın, sevdiği bir işte dünya çapında fark yaratmanın sırlarını ele aldım.” diyor.
Gençler gerçekten bu mesleklere yönelmeli mi?
3 yıldan beri bu mesleklere yönlendirdiğim kardeşlerim, öğrenci arkadaşlarımdan şu anda, gönlünce bir kariyer tutturmuş yüzlerce örnek var. Yani hayatın gerçeklerinden bahsediyorum burada. İş olsun diye yazılan bir kitap değil bu. Onlara adadığım bir kitap. Onların geleceğine. İlla benim önerdiğim meslekler şart değil. Hemen Sıra Dışı Kariyer Rehberi adlı ikinci çalışmam geliyor, gelecek ay yayınlanacak. Bunlar benim bulduklarım. Harvard’da sinek profesörü uzmanlar var. Şimdi bir de sinek larvası uzmanları çıktı. Obez veya diyabet hastalardan ameliyat yeri iyileşmeyenlerin ameliyat yaralarının üzerine steril sinek larvası koyuyorlar ve yara iyileşiyor. Meğer sinek larvası iyi hücreyi yemiyor, iyi hücrelere zarar vermiyormuş. Ve böylece sadece alınması gereken yarayı yiyip, bir anlamda Sivas Balıklı Kaplıcaları gibi temizleyerek tedavi ediyormuş. Anadolu’nun koca karı ilaçları diye haksız yere yerilen uygulamalarından bahsetmiyorum. Tıbbın kalesi Amerika’daki en son uygulamadan bahsediyorum. Şu anda üniversitede kurdukları Steril Larva Bölümü aracılığı ile bu tedavi şeklini benimseyen hastalara, steril larva yetiştirip, yolluyorlar.
Yazarın gençlere tavsiye ettiği ‘sıra dışı’ meslekler
Çörek otu uzmanı: Hz. Peygamber’in ölümden başka her derde deva dediği bu mucizevi tohum, hem tohumu, hem öğütülmüş unu hem de yağı ile birçok derde deva. Başta astım ve polen alerjisi olmak üzere alerjik hastalıklara, saç dökülmesine ve kepeğe karşı da etkili. Yurtdışında, özellikle Uzakdoğu’da özel çörek otu terkipleri, buhuru, yağı, özü, kremi ve damıtılmış konsantreleri revaçta. Ama bizde bir uzmanı bile yok.
Bebek bezi uzmanı: Çocukların kendilerine güvenlerini geliştiren bir unsur bebek bezleri. Hatta öğrenme seviyelerini etkileyen, büyüyünce huysuz olup olmayacaklarını belirleyen bir ayrıntı. Daha çok emici, daha kuru, daha sağlıklı bezler üretiliyor. Ama piyasa hâlâ birçok gelişmeye aç. Daha keşfedecek çok şey var. Anne-babalar, çocuklarının sağlığı ve huzuru için daha fazlasını ödemeye hazır. Siz yeter ki bir şeyler bulun ve geliştirin.
Kündekârı uzmanı: Dünyanın en prestijli mesleklerinden birisi olan, değişik geometrik şekillerin çivisiz ve tutkalsız bir biçimde iç içe geçirilmesiyle yapılan kündekâri sanatı da yok oluyor. Camilerde minber ve sütunlarda kullanılan bu yapının, bir ustası ya da tarihî eserleri bire bir modelleyecek bir uzmanı yok denecek kadar az. Batı, sadece dinî binalar için değil, sosyetenin evleri için de özel tasarım kündekâri yapıtlar istiyor.
Eski eser-tarihi elyazması kitap uzmanı: Dünyanın en büyük müzelerinde, milyarlarca dolarlık tarihî eserler koruma altında. Bu eserlerin yıpranmasına karşı, kitapların çürümesine karşı bir yöntem bulanlar hep yabancılar. Batı’da tarihî eserler için, eserin içerik ve değerine ve menşeine göre ahşap muhafaza yapan şirketler bile var. Özel tasarım koruma kılıfı ve kabı yapıyorlar.
Hediye uzmanı: Batı dünyası hediyeye de, paketine de büyük önem veriyor. Yurtdışında büyük hediye mağazaları, dünyanın sayılı tasarımcılarına ve modacılarına özel siparişle hediye yaptırıyorlar. Hatta yeni moda olan son trende göre; kişiye özel tasarım-kişiye göre hediye kuralı, hediyenin en iyisi olarak kabul ediliyor. Gençler siz de dünyanın en güzel hediyeleri için sıra dışı tasarımlar geliştiren bir uzman olabilirsiniz.
Banyo ürünleri tasarım uzmanı: Ünlü tasarımcı Ross Lovegrove, Türk hamamından esinlenerek yeni bir banyo kültürü oluşturmaya çalışıyor. Lovegrove, “Çok zengin olmadıkça Türk hamamının bir kopyasını evinizde yaratamazsınız. Ama o sosyal ruhu yakalamaya çalışıyorum. Banyonun evin daha yaşayan, yaşanan bir alanı olması fikrinden hareket ediyorum.” diyor. Hayal gücünün zenginliği ile sınırlı Banyo dünyası kendine farklı tasarımlar oluşturacak gençleri ve projelerini bekliyor.


__________________
.
.
.
.
.
.
.
.
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
.
.
.
.
.
.
.
.
*küfkedisi~
CimCim3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.