ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Eğitim > Liseler

Liseler Liseler hakkındaki sorunlarınız, ödevleriniz vs konuları paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17.07.08, 00:02   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
Dr.TaKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Mar 2007
Mesaj Sayısı: 14.233
Konu Sayısı: 3005
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 1082423
Rep Puanı: 108239595
Rep Derecesi : Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000
Ruh Hali:

Thumbs up Liselere Giriş Puanları - OKS Sonuçlarına Göre Taban ve Tavan Puanlar
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

adresine girersen e-kilavuzlarda sanirim gecen seneki taban puanlarin bu senekine uyarlanmis hali var ..

ya da
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

OKS yerine gelicek SBS sinavi icin MEB kaynakli birkac bilgi sunayim..


Türkiye'de biri ÖSS, diğeri OKS (Ortaöğretim Kurumları Sınavı) olmak üzere öğrencilerin önünde iki büyük merkezi sınav uygulanıyor. ÖSS kadar olmasa da OKS, iyi bir liseye geçiş için öğrenciler açısından önem taşıyor. İyi bir lise iyi bir üniversite demek olduğu için aslında ÖSS'de başarılı olmak OKS'den geçiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, liselere giriş için yapılan OKS'yi 2008'de son kez uygulayacak ve bir daha OKS yapılmayacak. Bunun yerine ise ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf sonlarında Seviye Belirleme Sınavları (SBS) yapılacak. İki yıldır konuşulan bu SBS'lerin nasıl yapılacağı ve kuralları şimdiye kadar sözlü olarak ifade edilmiş, çoğu öğrenci, öğretmen ve dersanelerin de bilgisi dışındaydı.

Bakanlık yeni liselere giriş modeliyle ilgili ayrıntıları da netleştirdi. Milli Eğitim, yeni liselere giriş sistemi konusunda yönetmeliklerde gerekli değişiklikleri yaparken, sınavın nasıl yapılacağını düzenleyen yönerge, genelge ve kılavuz hazırlıklarını da tamamladı.

Öğrenci, öğretmen ve dersanelerin merakla beklediği yeni sisteme göre, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri için yapılacak Seviye Belirleme Sınavları her yıl haziran ayında okulların tatil olmasından sonra gerçekleştirilecek. İlk SBS 6. sınıf öğrencileri için 22 Haziran'da yapılacak, 7. sınıfların SBS'si de 29 Haziran'da gerçekleştirilecek. 8. sınıflar ise bu sene son kez yapılacak ve 8 Haziran'da düzenlenecek OKS'ye girecek.

Öğrenciler artık Anadolu ve fen lisesi gibi liselere 6, 7 ve 8. sınıflarda yapılan merkezi sınavlar (SBS) ile diploma ve davranış notlarından oluşan toplam puana göre liselere yerleştirilecek. Bu toplam puan hesaplanırken SBS puanlarının yüzde 70'i dikkate alınacak, diploma notları yüzde 25, öğrencilerin 'davranış puanları' ise yüzde 5 etkili olacak.

Bu oranlara göre öğrencilerin her yıl bir 'sınıf puanı' belirlenecek. Öğrencilerin toplam yerleştirme puanı hesaplanırken bu 'sınıf puanları'nın etkisi ise yıllara göre farklılık gösterecek. Buna göre 'orta öğretime yerleştirme puanı' hesaplanırken, 6. 'sınıf puanı'nın yüzde 25'i dikkate alınacak; 7. sınıfta elde edilen puanın yüzde 35'i, 8. sınıfın puanının ise yüzde 40'ı kullanılacak. Böylece son sınıflarda yapılan merkezi sınavlar ile öğrenci başarısının liselere girişteki etkisi daha fazla olacak.

SBS soruları kolay olacak

Ayrıca bu yıl 7. sınıfta olan öğrenciler, 6. sınıfta SBS'ye girmedikleri için üç yerine iki yılda elde ettikleri SBS, diploma ve davranış puanına göre okullara yerleştirilecek. Bu öğrenciler liselere yerleştirilirken 7. sınıfta elde ettikleri 'sınıf puanı'nın yüzde 40'ı ile 8. 'sınıf puanı'nın yüzde 60'ı dikkate alınacak.

Seviye Belirleme Sınavlarında OKS'ye göre daha kolay sorular sorulacak. Sorular okuldaki derslerde işlenen konulardan ve tamamen müfredattan çıkacak. Böylece okulda verilen dersler ile öğretmenlerin etkinliği arttırılacak. SBS'ler bir 'sıralama sınavı' olmayacak ve öğrencilerin derslerdeki başarısını ölçecek.

Bakanlık yeni sınav sistemine ilişkin örnek sorular hazırlayıp öğrenci, öğretmen ve dersanelerin bilgisine sunacak. Ayrıca öğrencileri yeni sistem ve sorularla ilgili bilgilendirmek için afiş ve broşür hazırlanarak okullara gönderilecek.

Testlerin katsayısı olacak

SBS'lerde 5 test uygulanacak. Bunlar Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler ile Yabancı Dil testleri olacak. Her testin puan katsayısı farklı olacak. En fazla puan getirecek test Türk ve matematik testleri olacak. Türkçe ve matematikten yapılacak her net öğrencilere 4 kat puan getirecek. Fen ve sosyal sorularının katsayısı ise 3 olacak. Sosyal soruları içinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları da olacak. OKS'deki gibi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nden 4 sorunun geleceği sınavda, bu dersi görmeyecekler için alternatif sosyal soruları da bulunacak.

İlköğretimde yapılan merkezi sınavlarda bu yıl ilk kez yabancı dil sorusu da sorulacak. Ancak yabancı dil sorularının puan katsayısı 1 olacak. Yabancı dil soruları diğer derslere göre az puan getireceği için bu dersle ilgili 'öğretmen yetersizliği nedeniyle hiç İngilizce dersi görmeyenler veya özel okul öğrencilerinin durumu' gibi çeşitli endişeler ortadan kaldırılacak.

Soru sayısı sınıflara göre değişecek

SBS'lerdeki soru sayısı da sınıflara göre değişecek. 6. sınıfların sınavında toplam 80 soru, 7. sınıfların sınavında da 90 soru sorulacak. İlköğretim son sınıf öğrencilerinin sınavında ise OKS'de olduğu gibi 100 soru sorulacak.

Hangi dersten kaç soru sorulacağı ise dersin haftalık ders programı içindeki ağırlığına göre belirlendi. Buna göre en fazla soru Türkçe'den gelecek ve 6. sınıfların SBS'sinde 20, 7. sınıfların SBS'sinde 22, 8. sınıfların SBS'sinde ise 24 Türkçe sorusu sorulacak. Matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler ve yabancı dil soru sayısı ise eşit olacak ve sınıflara göre 15, 17 ve 19 şeklinde artacak.

Katılım zorunlu değil

Öğrencilerin SBS'ye katılmak zorunluluğu olmayacak ancak öğrenciler sınava girmeleri konusunda teşvik edilecek. Herhangi bir sebeple bir SBS'yi kaçıran veya girmeyen öğrencilerin durumuna ise ilginç bir çözüm bulundu. Buna göre bir SBS'ye girmeyen öğrenciye o yılın en düşük SBS puanı verilecek. SBS puanları 100 ile 500 arasında olacağı için sınavı kaçıran öğrencilere doğrudan 100 verilecek, üzerine de o yıla ait öğrencinin diploma ve davranış notları ilave edilecek.

Sınavlar tüm iller ile ilçe merkezlerinde gerçekleştirilecek. Sınava katılmak için öğrencilerin bankaya 10 YTL yatırması yeterli olacak, başka bir işleme karar kalmayacak.Sevgili öğrenciler ve veliler;
Hepinizin bildiği üzere ülkemizde bazı eğitim kurumlarına girebilmek, bu kurumlarda eğitim görebilmek için yapılan sınavlarda belli bir düzeyin üzerine çıkmak gerekiyor. İlköğretim 8. Sınıfın sonunda öğrencilerimizin girdiği Ortaöğretim Kurumları Seçme Sınavı da (OKS) bu sınavların liselere giriş kısmını teşkil etmekteydi.

OKS ile bir sonraki eğitim-öğretim yılında; Resmi ve Özel Fen Liselerinde, Sosyal Bilimler Liselerinde, Anadolu Liselerinde, Yabancı Dil Ağırlıklı Liselerde, Anadolu Öğretmen Liselerinde, Anadolu Meslek Liselerinde, Anadolu Teknik Liselerinde, Anadolu İmam-Hatip Liselerinde, Sağlık Meslek Liselerinde ve Diğer Bakanlıklara bağlı meslek liselerinde öğrenim görecek öğrenciler seçilmekteydi.
Milli Eğitim Bakanlığı 2007 Mart ayında almış olduğu bir kararla Ortaöğretim Kurumlarına girişte kullanılan bu sistemde köklü bazı değişikliklere gitti. Sistemdeki en önemli değişiklik ise öğrencilerimizin artık 1 sınavla değil, 3 sınava girecek olmaları ve buna ek olarak davranış ve diploma notunun da sınav sonucuna etkisi oldu. Her yıl yaklaşık olarak 800.000 öğrencinin girmiş olduğu OKS’nın(Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı) önümüzdeki dönemde kalkacak olması öğrenci velilerinin kafasında birçok bilinmezi de beraberinde getirdi.
Bununla ilgili olarak siz değerli velilerimizi ve öğrencilerimizi bu konuda bilgilendirmek istedik.
2007-2008 eğitim-öğretim yılında sadece 8. Sınıf öğrencileri OKS’ye girecek. OKS puanlarına ilköğretim diploma notu yüzde 20 oranında etki edecek. 2007-2008 eğitim öğretim yılının sonunda 6. ve 7. sınıflar yeni modelde öngörülen “Seviye Belirleme Sınavı”na (SBS) tabi tutulacaklar. 2008-2009 eğitim-öğretim yılı sonunda ise 6., 7. ve 8. sınıflarda SBS uygulanacak ve öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmeleri tamamen yeni modele göre gerçekleştirilecek. Sözün özü; bu yıl ve bundan sonra sadece 8.sınıf öğrencilerimiz değil, 6. ve 7. Sınıf öğrencilerimizde sınava tabi tutulacaklar.
Yeni sistem nasıl işleyecek?
6.,7. ve 8. sınıflarda ‘Seviye Belirleme Sınavları’ (SBS) yapılacak. Bu sınavların ortalaması öğrencimizin genel puanına yüzde 70 oranında etki edecek.
Daha sonra Yılsonu Başarı Puanı (YBS) devreye girecek. Bu da yüzde 25 etkileyecek. OKS sisteminde diploma notunun puana herhangi bir etkisi yoktu, fakat yeni getirilen SBS (Seviye Belirleme Sınavı) sisteminde görüldüğü üzere öğrencinin derslerdeki başarısı da Liselere Giriş Puanına azımsanmayacak bir derecede etki etmektedir. Bundan dolayı öğrencilerimizin okulda ki derslerinde daha dikkatli olmaları, gereken ciddiyeti ve önemi göstermeleri gerekmektedir.
SBS puanına etki eden bir diğer faktör ise yüzde 5 oranında etki edecek olan Yöneltme ve Davranış Puanı (YDP) YDP, öğrenciye ders veren öğretmenlerin notlarının ortalamaları alınarak belirlenecek. Bu puan belirlenirken, öğrencinin okuldaki sosyal, kültürel faaliyetlere katkısı, arkadaşları ile uyumu dikkate alınacak.
6’ncı sınıfta alınan sınıf puanın yüzde 25’inin, 7’nci sınıftaki sınav puanının yüzde 35’inin, 8’nci sınıftaki sınav puanının ise yüzde 40’ının hesaplamaya katılacağı belirtiliyor. Öğrencilerin yerleştirme sırasındaki seviye belirleme puanı, üç ayrı sınavdan belirlenen yüzdelerde alınmış orunların toplamının yüzde 70’i alınarak oluşturulacak. OKS’de soru çıkmayan İngilizce dersinden ise SBS’de 10 civarı soru sorulacağı kaydedildi.


Velilerimiz ve Öğrencilerimiz Ne Yapmalı?

Yeni sistemin uygulamaya girmesiyle gerek öğretmenlere, gerek öğrencilere, gerekse de velilere önemli sorumluluklar düşmektedir.
Üzerinde durulması gereken en önemli nokta; artık her öğrencinin 4ncü, 5nci sınıftan başlayarak test çözmeye başlaması ve test tekniğini kavraması gerektiği gerçeğidir. Çünkü SBS merkezi bir sınav. Merkezi sınavlar ise kısa süreli hazırlıklarla aşılabilecek nitelikte sınavlar değildir. Çocuklarımızın 6ncı sınıftan itibaren sınava gireceğini düşünürsek SBS için çalışmaya en geç 5.sınıfta başlamak gereklidir. Bundan dolayıdır ki çocuklarımızın bu işin ciddiyetini bir an önce kavramalarını sağlamalıyız.
Şüphe yok ki öğretmenlerimiz okulda gerekli bilgileri ve motivasyonu çocuklarımıza vermektedirler. Fakat sadece öğretmenlerimizin çabası bu konuda başarıya ulaşabilmek için yeterli değildir. Bir veli olarak sizlerin ve öğrencilerimizin de bu konuda ciddiyetle ve planlı bir şekilde eğilmesi gerekmektedir.
Buna ek olarak, çocuklarımızın artık okullarda ki dersleri daha dikkatli takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü SBS soruları çocuklarımızın gördüğü müfredattan olacaktır. Ayrıca okuldaki derslerde aldığı notlar onun iyi bir liseye girmesinde etkili olacağı için, derslerine biraz daha ilgi göstermesi gerekmektedir. OKS’deki başarı son bir iki yılın başarısı değil bütün eğitim öğretim sürecinin yani sekiz yılın, tüm sürecin başarısıdır. SBS’de bu daha da önem kazanmıştır. Bu başarıda okul kadar öğretmen ve öğrenci kadar ailenin yaklaşımının da önemi etkisi çok büyüktür. Bundan dolayı çocuklarınızın öğretmenleriyle sürekli iletişim halinde olunuz.
Sistemin doğruluğu yada yanlışlığını tartışma konusu yapmak gereksiz. Çünkü bu tartışmalar bizlere bir şey kazandırmayacağı gibi en kıymetli şeyimiz olan "zamanımızı" kaybettirir. Çocuklarımızın geleceği için yarın çok geç olabilir. Onun için bir an önce gereken önlemleri alıp, planlı bir şekilde, okul-aile-öğrenci işbirliği içerisinde çalışmalara başlamak gerekiyor.
Saygılarımla
Selçuk ARSLAN
Rehber Öğretmen


__________________

Dr.TaKa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Konu Kapatılmıştır


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2006 taban puanları..tercih zamanı çok işinize yarayacak.. hAtReD Üniversiteler 17 02.07.08 11:49
Liselere Af cıktı mı?? ssseerrccaann Liseler 23 05.03.08 19:31
2007 yılı OKS Taban ve Tavan puanları Dr.TaKa Liseler 0 23.07.07 18:22
Liselere giriş sınav sistemi değişti rabit Türkiye Gündemi 1 30.01.07 20:31


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 22:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.