ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Eğitim > Ödevler - Dersler - Tezler

Ödevler - Dersler - Tezler Ödevler, Dersler ve Tezlerle ilgili istek ve paylaşım yaptığımız bölüm

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22.05.10, 13:16   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
Miss Alone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Nereden: yeditepe istanbul
Mesaj Sayısı: 6.380
Konu Sayısı: 787
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 1507884
Rep Puanı: 150786700
Rep Derecesi : Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000Miss Alone 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Örgütsel Davranış Ders Notları - Ünite 14
Ünite 14
İş,yaşamın çok önemli bir parçası olup , çaba gerektiren , üretken veya ortaya bir şey koymak amacıyla yapılan bir faaliyettir. İş, tüm insanlar için organize olmuş görevlerden oluşur ve bu görevler, işin yapıldığı örgütün yapısına uyum sağlayıcı bir nitelik taşır.
İŞ VE ÖRGÜT
Endüstri devrimi: üretimi kitle üretimine dönüştürülmüş ve fabrika tipi organizasyonlara taşımıştır. Farklılaştırma, işe ait gruplara ayırma ve departmanlaşmayı ifade eder.
İŞ DİZAYNI VE GELENEKSEL YAKLAŞIMLAR
Örgütü oluşturulan faktörlerin en iyi ve uygun bir biçimde koordine edilmesi sürecine İŞ DİZAYNI denir.
a- Bilimsel Yönetim
• Bilimsel yönetimin iş dizaynı konusunda girişimleri 1800 lerin sonları ile 1915 ler arasında frederick Taylor tarafından ortaya atılmış ve bu yaklaşım işlerin basitleştirilmesi üzerinde odaklaşmıştır. İşlerin basitleştirilmesi, yapılan ileri standartlaştırıp daraltarak, çalışanların bir tek iş üzerinde odaklanmalarını ifade eder.
• Bilimsel yönetimin önemli parçaları arasında iş ve zaman etütleri , parça başı ücret sistemi, çalışanların bilimsel bir biçimde seçilmesi gibi teknikler vardır.
• Amerikan endüstriyel devrimi sürecinde 2 önemli görüş bilimsel yönetimin iş dizaynı kavramını destekleyici bir biçimde yer almıştır. Birinci görüşe göre işlerin basitleştirilmesi, farklı etnik ve beceri düzeyinde olan işçilerin sistematik olarak birlikte çalışmalarına yardımcı olur. İkinci görüşe göre ise bilimsel yönetimin ve işlerin basitleştirilmesi üretimin etkinliğini arttırmış ve örgütlere büyük kar sağlamıştır. Bu yaklaşımın temel karşıtlıkları ise insanın kapasitesine değer vermemiş, özellikle onun düşüncelerini ve bireysel kapasitelerini küçümseyerek göz ardı etmiş olmasıdır.
b- İş Genişletilmesi / İş Rotasyonu
• işin genişletilmesi aşırı sınırlılık ve ihtisaslaşmanın yarattığı ve monotonluğu ortadan kaldırmak amacıyla gerçkeleştirilmiştir.
• Her iki biçimde de bireyin yetenek düzeylerini geliştirme amacı vardır.
• İş rotasyonu, bireyi bir işten bir işe dolaştırmayı amaçlar. Burada da amaç bireyin yaptığı işten sıkılmasını önlemek, aynı zamanda da iş kazalarını azaltmaktadır. İş rotasyonunun çalışanlara sağladığı bir değer avantaj ise esnek bir gücü yaratılmasıdır.
C- İşin Zenginleştirilmesi
• iş genişletme, iş sayısını yatay düzlemde arttırarak çalışana yardımcı olurken, iş zenginleştirilmesi çalışanın iş sorumluluğunu dikey boyutta arttırarak fayda sağlamaktadır.
• Herzberg işin zenginleştirilmesinin, ancak çalışanlara sağlanan onotomi ile sorumluluk duygularının artırılarak verebileceğini önermektedir. İşi zenginleştirmenin çok çeşitli yolları olmakla beraber en popüler olan üç yönetimi bulunmaktadır. Bunlar:
- çalışanların güçlendirilmesi: örgüt lideri, güçlendirme kavramını çalışanlara iş süreçleri konusunda daha çok otonomi kazandırmak şeklinde tanımlanmaktadırlar. Güçlendirme kavramı çalışanlara yaptıkları işlere daha çok katılımda bulunma ve karar almalarında özgürlük tanımaktadır.
- Doğal çalışma birimleri oluşturmak: işleri zenginleştirmenin bir yolu, yapılacak işi doğal çalışma grupları oluşturarak tanımlamaktadır. Örneğin: bir mikser üreteceksek , bu mikserin bütün parçalarını bir araya getirerek nasıl oluşturulduğunu, onu üreteceklere göstermek yöntemlerden biridir.
- Müşterilerle ilişki kurmak: bazı işletmeler doğal çalışma birimlerini belirgin müşteri gruplarıyla ilişkiye sokarlar. Müşterilerle ilişkiye girmek bunun da bir adım ötesinde olup, çalışanların müşterilerle doğrudan ilişkiye girmelerine izin verir.
- İş karakteristikleri kuramı: evrensel bir iş dizaynı modelinden çok bireyle iş arasındaki uyuma önem veren bir yaklaşımdır. İşin ölçü yapılarak, ilgili iş karakteristikleri sınıflandırılmış ve 4 merkezi iş karakteristiği bulunmuştur. Bunlar : iş çeşitliliği, otonomi, sorumluluk ve bireyler arası etkileşimdir.
İŞ KARAKTERİSTİK MODELİ
Temel İş Kark.  Önemli psikolojik durumlar  çıktılar

Beceri çeşitliliği  yapılan işin birey için  yüksek içsel iş güdülemesi
Görev kimliği anlam taşıması deneyimi
Görevin önemi

Otonomi  yapılan işlerin sonuçlarından  yüksek düzeyde iş tatmini
Sorumluluk alma deneyimi yüksek düzeyde iş performansı

İşten alınan geri bildirim iş aktivitelerinin sonuçlarından  işte yüksek etkililik, düşük
Bilgili olma oranda iş gelmeme ve iş değiştirme


! ! !
Aracılar:
- genel tatmin
- bilgi ve beceri
- geliştirme ihtiyaçlarının kuvvetlenmesi
Hackman ve oldham beş temel iş karakteristiği:
- beceri çeşitliliği
- görev kimliği
- görevin önemi
- otonomi
- işten alınan geri bildirimdir.
İş karakteristikleri kuramı ve temel iş karakteristikleri çalışanların güdü ve tatminini etkileyerek üç önemli psikolojik durumunu ortaya çıkarmaktadır. Bunlar :
1. işin birey için anlam taşıması
2. işin sonucunda sorumluluk alma
3. sonuçlar hakkında bilgili olma
iş dizaynına yaklaşımlar
A- sosyal bilgilendirme süreci  iş dizaynının bireylerarası yönünü daha çok ele alıp incelemiştir. Özellikle bu süreç başkalarının bize işimiz hakkında söyledikleri üzerinde durmaktadır. Bu modelin iş çevresi hakkında 4 temel öncülü bulunmaktadır. Birincisi, diğer insanlar iş çevremizi anlamamız konusunda ipuçları vermektedirler. 2. diğer insanlar iş hayatımızın neyin önemli olduğu hakkındaki yargılamalarımızda bize yardımcıdırlar. 3. çevremizde bulunan kişiler işlerimizi nasıl görmemizi söylemektedirler.4. diğer insanlardan aldığımız olumlu/olumsuz geri bildirimler işlerimiz hakkındaki duygularımızı anlamamıza yardımcıdırlar.bu süreç (sıp) iş dizaynına iş yerinde mevcut diğer insanların ve sosyal ilişkilerin önemini göstermek açısından önemli katkılarda bulunmuştur.
B- Disiplinler arası yaklaşım iş dizaynı önemini katan Michael campion ve paul thayer geleneksel yaklaşımlar üzerine modeline inşa ederken iş çevresi sosyal boyutları üzerinde durmamaktadır. Dört yaklaşım olan mekanistik, güdüsel, biyolojik ve algısal/motor yaklaşımların gerekli olduğunu ancak hiçbir yaklaşımın tek başına işlerin iyi dizayn edilmemesinden kaynaklanan performans sorunlarını giremediğini savunmaktadır. Disiplinler arası yaklaşım, işi dizayn edene veya yöneticiye istediği sonuçlara ulaşabilmesi için diğer alternatifleri de göz önüne alması gerektiğini vurgular. Mekanistik ve güdüsel iş dizaynı yaklaşımları, bilimsel yönetimin işin basitleştirilmesi ve iş karakteristikleri yaklaşımına çok benzemektedir. İş dizaynında biyolojik yaklaşım, iş yerindeki fiziksel ortam ile bireyin etkileşimi üzerinde durmaktadır. Örneğin: bir işi yapabilmek için ne kadar adele gününe ihtiyaç var? Gibi konular bu yaklaşım tarafından ele alınır. Algısal/motor yaklaşımı daha çok operasyonel ve teknik işlerdeki bireylerin ilgisi, konsantrasyonu, ergonomisi veya bunları azaltan faktörlerle ilgilenir ve mühendislik temellidir. Algısal/motor yaklaşımı, iş dizaynında bireyin iş çevresinin fiziksel ortamıyla olan etkileşimi üzerinde durur.

İŞ DİZAYNI YAKLAŞIMI VE SONUÇLARI

İş Dizaynı Yaklaşımı Olumlu Sonuçları Olumsuz Sonuçları

Mekanik yaklaşım azalan eğitim süreci azalan iş tatmini
(makine mühendisliği) artan personel kullanım düzeyi azalan güdüleme
Hata miktarında azalma işe gelmeme oranlarında
Zihinsel aşırı yüklenme veya artış
Yorgunluğun azalması
Azalan stres düzeyi

Güdüsel yaklaşım yüksek iş tatmini eğitim süresinde artış
(endüstri müh.) artan güdülenme personelden faydalanma
İşe daha fazla katılma miktarında azalma
Yükselen başarı düzeyi hata sayısında artış
İşe gelmeme oranlarında maliyetler
Azalma

Biyolojik yaklaşım daha az fiziki güç kullanma iş çevresi ve alet alımından
(biyoloji) azalan yorgunluk kaynaklanan yüksek
Daha az sayıda sağlıkla maliyetler
İlgili şikayetler daha az sayıda hastalanma
Daha az devamlılık artan iş tatmini

Algısal-Motor yaklaşım azalan hata miktarı azalan iş tatmini
(deneysel psikoloji) kaza oranlarında azalma güdülünme miktarında
Daha az zihinsel stres azalma
Azalan eğitim süresi
Personelden daha çok
Faydalanma


Miss Alone isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Örgütsel Davranış Ders Notları - Ünite 5 Miss Alone Ödevler - Dersler - Tezler 0 18.05.10 19:24
Örgütsel Davranış Ders Notları - Ünite 4 Miss Alone Ödevler - Dersler - Tezler 0 18.05.10 19:21
Örgütsel Davranış Ders Notları - Ünite 3 Miss Alone Ödevler - Dersler - Tezler 0 18.05.10 19:20
Örgütsel Davranış Ders Notları - Ünite 2 Miss Alone Ödevler - Dersler - Tezler 0 18.05.10 19:19
Örgütsel Davranış Ders Notları - Ünite 1 Miss Alone Ödevler - Dersler - Tezler 0 18.05.10 19:18


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.