ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Her Telden > İslam ve İnsan > Peygamberimiz (Sav)

Peygamberimiz (Sav) Son peygamber Hz.Muhammed (sav) ile ilgili herşey

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01.07.07, 23:50   #1 (permalink)
Tek Aşk Beşiktaş-k
 
kartal-GOL-GOL-GOL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jun 2007
Nereden: beşiktaşın arka sokaklarından
Mesaj Sayısı: 1.722
Konu Sayısı: 249
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 3908
Rep Puanı: 389400
Rep Derecesi : kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000kartal-GOL-GOL-GOL 0-500000
Ruh Hali:

Standart Bİr İnsan Olarak Hz. Muhammed - Zekİ
BİR İNSAN OLARAK HZ. MUHAMMED
ZEKİ

Bir peygamber olduğu için sahibi bulunduğu üstün zihinsel özellikleri anlatan en doğru deyim “Fetanet"tir. Ama; biz günlük konuşma dilimizdeki en yakın anlamlı kelimeyi onun yerine koyarak, biraz anlam aşınmasına uğrama pahasına da olsa, "zeka" diyoruz.
Beş temel peygamberlik özelliğinden biri olarak sahip olduğu zeka, sağduyuyla ve vicdanla dengelenmiş ideal bir durumu gösterir. Aristo'nun “Bir insanı akıl yönünden eğitip de ahlak yönünden ihmal ediyorsanız toplumun başına bir bela hazırlıyorsunuz demektir" ifadesinde işaret edildiği üzere, bir çok üstün zeka sahipleri, bu özellikleri başka insani ve olumlu değerlerle dengelenemediği için çevrelerinin toplumlarının hatta bütün insanlığın başına bela olmuşlar, bir çok felaketler yaşanmasına yol açmışlardır. Bu açıdan bakıldığında Hz. Muhammed dengenin tam zirvesinde durmaktadır.
Üstün zekası en küçük bir kötüye kullanım, kişisel çıkar ve aşırılık aracı olmamıştır. Hayatında bir kez bile ... Tam aksine peygamberlik öncesi hayatında bile Mekke toplumu içinde "el-Emin", "Güvenilir" ünvanıyla çağırılmaktadır.
Bütün hayatı boyunca en zor görünen sorunları çözerken dahi rahat, sakin ve doğal bir tavra sahip olmuştur. Ve en zor sorunları da çözmüştür. O'nu peygamber kılan diğer üstünlükleriyle beraber bu özelliğini de göz önünde bulunduran Bernard Shaw "İnsanlığın sorunlarının üst üste yığılarak neredeyse çözülemez bir noktaya ulaştığı günümüzde Hz. Muhammed'e her zamankinden daha fazla muhtacız. Eğer o aramızda olsaydı bütün bu sorunları, oturup bir fincan kahve içme rahatlığı içinde çözerdi” diyecektir.


HUNEYN'DE MEDİNELİLERLE
Huneyn zaferiyle birlikte akıl almaz boyutlarda ganimet elde edilir. Hz. Muhammed, bu ganimetin önemli bir kısmını kısa bir süre önce müslüman olmuş ve henüz din kalplerinde sağlamca yerleşmemiş bulunan Mekke ileri gelenleri arasında dağıttırır. Beklenen etki gerçekleşir. Şimdi Mekke yöneticileri,
- "Muhammed gerçekten peygamberdir, yoksa bu kadar cömert olamazdı", demektedirler.
Fakat bu durum Medine'den gelen bir kaç gencin de yanlış anlamasına neden olur. Küçük bir dedikodu çıkar.
Denmektedir ki:
- Allah'ın Elçisi kendi halkı ve akrabalarına kavuştu ve galiba artık hep onlarla kalacak.
Dedikodu kendisine ulaşınca zaman kaybetmez. Emir verir bütün Medinelileri bir vadiye toplar. Aralarında Medineli olmayan birisinin bulunmasına ise izin vermez. Herkes merak ve heyecanla beklemektedir.
- "Ey Medineliler" der, "Duydum ki benim hakkımda bazılarınız, halkına ve akrabalarına kavuştu, artık hep onları tercih edecek demektedir."
Böyle ağır ve çirkin bir iddianın O'nun ağzından da tekrarlandığını duyan bütün Medineliler, pişman, ağlamaktadır. Özür dilerler. Fakat O sözü bırakmaz.
- "Siz", der, "Şaşkınlık içinde, putlara tapan bir topluluk değil miydiniz? Allah benim elimle sizi doğru yola eriştirdi."
- Evet, ey Allah'ın Elçisi! Bütün minnetimiz Allah'a ve sanadır.
-"Siz" der, -"birbirine düşman, birbirinin kanını döken paramparça bir halde değil miydiniz? Allah benim elimle sizi birleştirdi, güçlü kıldı."
Pişmanlık ve utanç dalga dalga artmaktadır.
- Evet, ey Allah'ın Elçisi! Bütün minnetimiz Allah'a ve sanadır.
- "Siz"der, "fakir, aç, zavallı insanlar değil miydiniz? Allah benim elimle sizi zengin ve onurlu kıldı."
- Evet, ey Allah'ın Elçisi! Evet!
Bir an durur. Sonra devam eder.
- Ama isterseniz şöyle de diyebilirsiniz. Kendi halkın ve akrabaların sana düşman oldular, aralarında barınma imkanı vermediler. Biz bağrımızı açtık, sana ve dinine sahip çıktık.
Birçok Medineli bu sözlerden duyduğu utancın ağırlığı altında şimdi, katıla katıla ağlamaktadır. Artık sözüne son verip, kendilerini bağışlaması için yalvarırlar. O devam eder.
- Ya da isterseniz şöyle de diyebilirsiniz. Herkes seni yalanladığı sırada biz doğruladık. Herkes sana düşman olup üzerine yürüdüğü sırada biz canlarımızı, mallarımızı uğrunda, saymadan harcadık, siper olduk ...
Medineliler daha fazlasını kaldıramayacaktır. Ortalık biraz yatışınca sözü tekrar ele alır.
- Yeni müslüman olmuş bazı insanlara sizden biraz fazla mal ve para verdiysem ne olur? O insanlar kendi memleketlerine koyun, deve sürüleriyle dönerken, siz de Medine'ye payınıza Allah'ın elçisi düşmüş olarak dönseniz ... istemez misiniz? Allah'a yemin ederim ki Allah beni muhacir olarak yaratmış olmasaydı ben Medine'li olmayı isterdim. Allah'a yemin ederim ki bütün insanlık bir vadiye gitse, Medineliler bir vadiye gitse, ben Medinelilerin yanında olurdum.”
Sonuçta, büyümeye yatkın bir toplumsal sorun daha işin başında ve kökünden halledilmiştir.


ANNEN OLSAYDI...
Müslümanlardan bir genç zina etmek için izin ister. Kendince mantıklı bir gerekçesi de vardır:
Bu sayede namuslu kadınlar onun tehlikesinden korunmuş olacaklardır. Hz. Muhammed sorar:
- istediğin şeyi başkalarının annenle yapmalarını kabul eder misin?
- Vallahi, hayır!
- Başkaları da anneleri için böyle bir şeye razı olmazlar
- Kızın için kabul eder misin?
- Vallahi, hayır!
- Başkaları da kızları için böyle bir şeye razı olmazlar.
- Kızkardeşin için kabul eder misin?
- Vallahi hayır!
- Başkaları da kızkardeşleri için böyle bir şeye razı olmazlar.
Gencin sağduyusuna seslenerek, izin istediği şeyin gerçekte ne kadar kötü ve çirkin olduğunu gösterir. ikna eder.
Sonra
- "Yaklaş", der
Elini gencin kalbinin üzerine koyarak dua eder
- Ya Rabbi! Bunun günahlarını affet, kalbini temizle, günahtan koru.
Genç o günden sonra bir namus örneği olarak yaşar. (47)

KAÇ TANRIYA İNANIRSIN
Mekke'deki ilk ve en sıkıntılı yıllardır. Kendisine iman edenler, henüz bir avuçtur. Bu bir avuçtan bir tanesi de İmran’dır ki, babası Hüseyin Mekke'nin en akıllı, en iyi konuşan insanlarından biri kabul edilir. Oğlunun da müslüman olduğunu duyunca onu bu kötülükten geri çevirmek ve Hz.Muhammed'i, tartışıp mat ederek başlattığı bölücülüğü(!) bitirmek için O'nun yanına gider. İyi hazırlanmıştır, sorar:
- Nedir bu duyduklarımız! Bizim tanrılarımızı reddediyormuşsun. Oysa senin baban, deden ve ataların herkesle beraber bu tanrılara inanıyordu. Ve onlar akıllı, şerefli insanlardı.
Hz. Muhammed:
- "Şimdilik senin atalarını da, benim atalarımı da bir kenara bırak" der ve devam eder "Sen kaç tanrıya inanıyorsun?"
- Sekiz
- Bunların kaçı yerde kaçı gökte
- Yedisi yerde biri gökte (Allah)
- Sana bir musibet gelirse kime dua edip, yardım dilersin
- Göktekine
- Malın helak olursa, kime dua edersin
- Göktekine
- Rızkı kimden istersin
- Göktekinden
- Hastalanınca şifayı kimden beklersin
- Göktekinden
- Yalnız o senin duanı kabul ettiği halde diğerlerini ne diye ona ortak ediyorsun? Hüseyin, şaşırmıştır.
- "Şimdiye kadar böyle bir kimse ile hiç konuşmamıştım", der.
Hz. Muhammed son hamlesini yapar
- Hüseyin, müslüman ol ki kurtulasın.
Hüseyin:
- O zaman ben kabileme ve akrabalarıma ne derim, yüzlerine nasıl bakarım?
- De ki: "Allah'ım benim için en doğru yolu göster." Hüseyin müslüman olur. Oğlu İmran sevinçle babasının boynuna sarılır. Hz. Muhammed, manzarayı mutluluktan ağlayarak seyrederken, Allah'a hamdetmektedir. (48)


Üstün zekası en küçük bir kötüye kullanım, kişisel çıkar ve aşırılık aracı olmamıştır.
Hayatında bir kez bile ... Tam aksine peygamberlik öncesi hayatında bile Mekke toplumu içinde "el-Emin", “Güvenilir” ünvanıyla çağırılmaktadır.


YERSEN RIZKINDIR
Medine'li yahudilerden biri karşısına geçer, elinde bir parça ekmek vardır. Çevrelerini, yahudi, müslüman, putperest, münafık birçok insan sarmış onları izlemektedir. Yahudi ekmeği göstererek sorar:
- Ey Muhammed! Bu benim rızkım mıdır? Tuzak bellidir. Hz. Muhammed "Evet" derse, ekmeği yemeyip atacak ... "Hayır" derse, bu defa yiyecek ve her durumda O'nu yalanlayıp, insanlar karşısında küçük düşürmeye çalışacaktır.
Hz. Muhammed uzun boylu düşünmeden cevap verir. - Eğer yersen rızkındır! (49)


BİR HALKIN EFENDİSİ
Mescidde arkadaşlarıyla beraberdir. içeri hızla yabancı bir ulak girer. Elinde önemli bir diplomatik mektup bulunmaktadır. Medine'nin ve müslümanların tamamen yabancısı olan ulak soluk soluğa sorar.
- Bu halkın efendisi kimdir?
O sırada Hz. Muhammed ayaktadır ve oturmakta olan arkadaşlarına kendi elleriyle ikramda bulunmaktadır. Ulağın sorusunu duyunca hiç düşünmeden cevap verir.
- Bir halkın efendisi ona hizmet edendir.
Hiç düşünmeden verilen bu cevapla, ulağın sorusunu cevaplamış, arkadaşlarına ve bütün müslümanlara nezaket dersi vermiş ve siyaset felsefesine önemli bir prensip koymuştur. Hem de hiç düşünmeden bir anda, aynı cümleyle ... (50)


BİZİ SEN YÖNET
Necran hıristiyanlarını temsil eden bir heyet kendisini Medine'de ziyaret etmektedir. Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olduğu iddialarını tekrarlayıp, bunu Hz. Muhammed'in de onaylamasını isterler. O ise onları mantık ve sağduyuya davet eder.
- Allah'ın ölmeyeceğini ve İsa'nın ölmeye mahkum olup öleceğini bilmiyor musunuz?
- Evet, biliyoruz.
- Rabbimizin her şeyin koruyucusu ve rızıklandırıcısı olduğunu bilmiyor musunuz?
- Evet
- İsa, bunlardan herhangi birini yapabilir mi?
- Hayır
- Ne yerde ne gökte hiçbir şeyin Allah'a gizli kalmadığını bilmiyor musunuz?
- Evet
- İsa bunlardan hiçbir şeyi bilir mi?
- Hayır.
- Rabbimizin dilediği şekilde İsa'yı ana rahminde suretlendirdiğini, ne yemek yediğini ne su içtiğini, ne de abdest bozduğunu bilmiyor musunuz?
- Evet
- Her anne gibi, İsa'nın annesinin de ona hamile olduğunu, sonra her annenin çocuğunu doğurduğu gibi onu doğurduğunu, sonra her çocuk gibi emzirildiğini, yemek yiyip su içtiğini ve abdest bozduğunu bilmiyor musunuz?
- Evet
- Öyleyse iddia ettiğiniz gibi nasıl olacaktır.
Necran hıristiyanları bakakalırlar. Müslüman olmazlar, fakat “bizi sen yönet” derler. O da arkadaşlarından birini onların başlarına vali olarak tayin eder. (51)


Bütün hayatı boyunca en zor görünen sorunları çözerken dahi rahat, sakin ve kendiliğinden bir tavra sahip olmuştur. Ve en zor sorunları da çözmüştür. O 'nu peygamber kılan diğer üstünlükleriyle beraber bu özelliğini de göz önünde bulunduran Bernard Shaw "İnsanlığın sorunlarının üst üste yığılarak neredeyse çözülemez bir noktaya ulaştığı günümüzde Hz. Muhammed'e her zamankinden daha fazla muhtacız. Eğer o aramızda olsaydı bütün bu sorunları, oturup bir fincan kahve içme rahatlığı içinde çözerdi" diyecektir.


__________________
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]


kartal-GOL-GOL-GOL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.