ForumTayfa

ForumTayfa (http://www.forumtayfa.net/index.php)
-   Şarkıcı - Müzisyen (http://www.forumtayfa.net/sarkici-muzisyen/)
-   -   Sessiz Beatle; George Harrison (http://www.forumtayfa.net/sarkici-muzisyen/194608-sessiz-beatle-george-harrison.html)

b.Jörk 18.01.11 19:51

Sessiz Beatle; George Harrison
 
Selam! Benim adım George ve ben gitar çalıyorum!


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Efsanevi The Beatles grubunun gitaristi olan, birçok unutulmaz şarkı bestelemiş olan George Harrison (1943-2001) John Lennon ve Paul McCartney’e nazaran baterist Ringo Starr ile gölgede kalmış olan bir Beatles üyesi. 14 yaşında tanıştığı Paul McCartney ile doğduğu yer olan Liverpool’da müzik hayatına başladı. 16 yaşında Beatles üyeleriyle takılmaya ve onlarla çalmaya başlamıştı bile, ama Lennon ve diğerleri ona çocuk gözüyle bakıyorlardı. 20 yaşına geldiğinde, 1963’te The Beatles grubunun bir üyesi oldu ve böylelikle uluslararası bir üne ulaştı. Ama hiçbir zaman kendini Beatles’ın tam içinde hissedemedi. “Sessiz Beatle” olarak da bilinirdi. 1 yıl içinde 2 single çıkaran Beatles bir anda tabiri caizse çılgın bir şöhrete kavuşmuştu, beatlemania olarak da bilinen fenomen başlamıştı. George Harrison da genç kızlar arasında çok popülerdi, 21. yaş gününde 30.000 hediye ve kart almıştı.


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Pattie Boyd&George Harrison

1964’te Amerika’ya olan yolculuklarını anlatan A Hard Day’s Night adlı filmi çektiler (ki Beatles’ın en iyi filmlerinden biridir) ve Harrison gelecekteki eşi Pattie Boyd ile bu film vasıtasıyla tanıştı. Amerika’daki konserleri de harika geçmişti ve Beatles artık dünyaca ünlüydü.


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Başta işi sadece aletlerin akortlu olup olmadığını kontrol etmek olan Harrison, zamanla grubun yöneticisi haline dönüşmüştü. Fakat onun üretkenliğinin arttığı zamanlar grup içindeki sürtüşmelerin arttığı zamanlar olmuştu. 1968’den 1970’e kadar süren bu dönemde Harrison şarkıların çoğu enstrümantal olan iki solo albüm kaydetti. Beatles içinde yaptığı son çalışma, 4 Ocak 1970’te Lennon’ın katılmadığı bir kayıt oldu.


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Beatles’ta şarkı sözlerinin çoğunu McCartney ve Lennon yazdıysa da, Harrison da Help! albümünden itibaren her albümde birkaç parça bestelemiştir. "Here Comes The Sun", "Something", "Within You Without You" en ünlü bestelerinden birkaçıdır. "Something" daha sonra Frank Sinatra tarafından da seslendirilmiş ve son 50 yılın en romantik şarkısı seçilmiştir.


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Hint mistisizminden etkilenen Harrison, şarkı sözlerine ve Beatles’ın müziğine de bunu yansıtmış, bu sayede mistisizmi hem Beatles’a hem de geniş kitlelere tanıtma imkânı bulmuştur. 60'lı yıllarda Hinduizm ve Hint kültürüyle tanıştı ve Hint gitarı olarak bilinen sitarı ve Hare Krishna hareketini tüm dünyaya tanıttı. Grup dağıldıktan sonra, Harrison şarkılar yazmaya ve müzik yaşamına devam etti. 1970’te "All Things Must Pass" adlı solo albümünü çıkardı. 1988’de Bob Dylan, Tom Petty, Jeff Lynne and Roy Orbison ile birlikte Traveling Wilburys’u kurdu ve bu grup için de birçok şarkı yazdı. Ayrıca Monty Pyton ve başkalarıyla birçok sinema projesinde de yer aldı. Gruptan arkadaşlığını sürdürdüğü tek kişi John Lennon olmuştu.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Pattie & George


“God” lakaplı Eric Clapton ile de çok yakın arkadaştı, "Here Comes the Sun" adlı şarkısını Clapton’ın arka bahçesinde yazmıştı. Hatta eşi Pattie Boyd ile sorun yaşadığı zamanlarda Boyd, Clapton’la yakınlaşmış, sonrasında Harrison’dan ayrılıp onunla evlenmiştir. Fakat Harrison buna hiç bozulmamış, aksine Boyd ve Clapton’ın düğünlerine katılmış ve ikisiyle de yakın arkadaş olarak kalmıştır. Daha sonra Olivia Trinidad Arias’la evlenmiş ve bir oğlu olmuştur.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Eric Clapton& George


Harrison 1980’de "I Me Mine" adında bir otobiyografi yayınladı. Burada Beatles’tan, hobileri olan bahçecilik ve araba yarışlarından, Hinduzimden bahsetti. Beatles için “Hızlı bir yaşam deneyimi edindik sonra da yıllarca buna güldük” ifadesini kullandı. Zaten hiçbir zaman bu kadar ünlü olup gizliliğini kaybetmek istememişti, belki de bunu biraz da Hinduizmin getirdiği ağırbaşlılığa borçluydu. Beatles’tan sonra da istediği gibi bir hayat yaşadı. Albümlerinin çok satmaması hakkında "Bazen bir albüm çıkarıyorsun ve plak şirketi bunu görmezden geliyor ve birçok insan albümün çıktığından bile haberdar olmuyor ve ben gidip "Hey millet, bakın bana! Ben havalıyım!" diye bağırmıyorum çünkü George Harrison bu değil." demiştir. Harrison hayranlarının gözünde her zaman tek olarak kaldı. 1997’de boğaz kanserine yakalandı ve 2001’de hayatını kaybetti.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Neden bilmem ama George Harrison benim gözümde de her zaman Beatles’ın diğer üyeleri içinde özel bir yere sahip. Mahçup tavırlarıyla, derin şarkı sözleriyle ve sevimli yüzüyle müzik tarihinin unutulmayacaklarından biri olduğu kesin.
Müziğimi 20 yıl önce ya da yarın yapmış olmam önemli değil. Modaya göre değişmiyor. Altı ayda bir pantolonlarım daralıp genişlemiyor. Müziğim hep olduğum gibi kalıyor, ben onu öyle seviyorum.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa