ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama Bölümü > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama > Programlama

Programlama Programlama hakkında herşeyi paylaştığımız, soru ve sorunlarımızı tartıştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11.02.07, 14:33   #1 (permalink)
Deneyimli Tayfa
 
silentwolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: burada
Mesaj Sayısı: 3.964
Konu Sayısı: 157
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 196650
Rep Puanı: 19663395
Rep Derecesi : silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000silentwolf 0-10000000
Ruh Hali:

Standart C# Öğreniyorum Makale 3: Microsoft Visual Studio Arayüzü
Bu makele, Microsoft Visual Studio ara yüzünü tanımayı sağlar ve etkili bir biçimde kullanmayı gösterir. Ev ve iş yerindeki çalışma ortamını düzenlemek daha verimli çalışmayı sağlar. Yazılım geliştirilirken de çalışılan ortamı tanımak ve kişiselleştirmek rahat çalışılması açısından önemlidir.

Bu makeleyi okuduktan sonra:

* Microsoft Visual Studio çalışma ortamını tanıyacak,
* Menülerin işlevlerini açıklayabilecek,
* Başlangıç sayfasının özelliklerini kullanabilecek,
* Solution Explorer, Toolbox, Properties panellerini tanıyacak,
* Microsoft Visual Studio Yardımı etkili bir şekilde kullanabileceksiniz.

Konu 1: Visual Studio Çalışma Ortamı

Visual Studio, çok gelişmiş özelliklere ve yardımcı araçlara sahip bir dosya editörüdür. .NET platformu üzerinde geliştirilen proje dosyaları dışında metin dosyaları, sql, rtf uzantılı dosyalar da düzenlenebilir. Visual Studio ortamını oluşturan ve kullanımını kolaylaştıran dört ana bileşen vardır:

* Çalışma Sayfaları (Tab Pages)

Visual Studio ortamında dosyalar, birer çalışma sayfası olarak açılır. Bu dosyalar sekmeler halinde sıralanır. Sayfalar arasında CTRL-TAB kısa yolu ile geçiş yapılır.

Bu çalışma modelinde, sadece bir sayfa görünür ve üzerinde çalışma yapılır. Ancak Visual Studio bize, çalışma ortamını parçalara bölme imkânı verir.

Örnek:

o Visual Studio çalışma ortamını açın. Başlangıç sayfası karşınıza çıkar. (Eğer başlangıç sayfasını göremiyorsanız, Help menüsünden Show Start Page komutunu seçin)
o View menüsünden, Web Browser alt menüsüne işaret edin ve Show Browser komutunu seçin. Visual Studio açmak istediğimiz Internet tarayıcısı için yeni bir sayfa oluşturur.
o CTRL tuşuna basılı tutarak TAB tuşuna basın. Açtığınız Internet tarayıcısından başlangıç sayfasına döner.
o Başlangıç sayfasına sağ tıklayın ve çıkan menüden New Vertical Tab Group komutunu seçin. Visual Studio birden fazla sayfa üzerinde çalışma imkânını, sayfaları “sekme gruplarına” ayırarak sağlar.
o Başlangıç sayfasını, sayfa başlığına basılı tutarak, Internet tarayıcısının bulunduğu sekme grubuna taşıyın.İPUCU: Visual Studio ortamını bir web tarayıcısı olarak kullanabilirsiniz.

* Araç Çubukları (Toolbars)

Visual Studio, menü komutlarını için görsel kısa yolları araç çubukları ile sunar. Benzer işlemler için kullanılan komutlar bir araç çubuğunda gruplanır. Örneğin Standart araç çubuğu, yeni dosya oluşturmak, bir dosyayı açmak - kaydetmek gibi genel dosya işlemleri için kullanılır.

Araç çubukları, varsayılan olarak menülerin altında bulunur. Ancak çubukları taşınarak yerlerini değiştirebilir veya kayan duruma getirilebilir. Ayrıca istenen çubuklar saklanılabilir veya gösterilebilir. Araç çubuklarını listesini görmek için View menüsünden Toolbars alt menüsüne işaret edin.

Visual Studio bize kendi araç çubuklarımızı oluşturma imkânı da verir. Farklı işlevlere sahip komutlar gruplanıp, kişisel araç çubuğu oluşturulabilir.

Örnek:

o Başlangıç sayfasının üstündeki bir araç çubuğuna sağ tıklayın. Çıkan menü, var olan tüm araç çubuklarını listeler. İşaretli olan çubuklar eklenmiş çubuklardır. Bu listeden Web araç çubuğunu seçin.

o Web araç çubuğu üzerine çift tıklayın. Bu işlem çubuğu floating (kayan menü) duruma getirir. Tekrar çift tıklandığında, çubuk Dockable (sabit duruma) gelir.

o Araç çubuğuna sağ tıklayın. Listenin en altındaki Customize (özelleştir) komutunu seçin.

o Toolbars sekmesinde New (yeni) komutuna tıklayın. Çıkan pencerede çubuğa “Genel İşlemlerim” yazın. Ok tuşuna basın. Visual Studio verilen isimde bir araç çubuğu oluşturur ve kayan durumda görüntüler.

o Commands (komutlar) sekmesinde, Categories (kategoriler) listesinden Help kategorisini seçin. Bu listenin yan tarafında bulunan Commands listesinden Index komutunu bulun. Bu komutu taşıyıp, oluşturduğumuz “Genel İşlemlerim” araç çubuğuna bırakın.Bu şekilde şu komutları da ekleyin.

Categories CommandsTools Options

File Exit

View Show Web Browser

Window Close All Documents

* Araç çubuğunu, çalışma ortamının altına taşıyarak sabitleyin.
* Araç çubuğuna sağ tıklayın ve listeden “Genel İşlemlerim” çubuğunu seçerek çalışma ortamından kaldırın.

* Menüler

Birçok çalışma ortamının yaptığı gibi Visual Studio da, benzer öğeler üzerinde işlevleri olan komutları menüler halinde gruplar. Araç çubuklarından farkı sabit olmaları ve özelleştirmeye açık olmamalarıdır. Menüler bu makelede detaylı olarak ele alınacaktır.

* Paneller

Paneller, Visual Studio içindeki pencerelerdir. Çalışma ortamında birçok panel bulunmasıyla beraber, Solution Explorer, Toolbox, Object Browser, Properties, Watch, Output, Search Result, Task List gibi sıkça kullandığımız paneller vardır.

İPUCU: Görmek istenilen paneller View menüsünden seçilebilir.

Paneller, Visual Studio ortamı içersinde istenilen yere taşınabilir veya sabitlenebilir. Panellerin birkaç genel özelliği vardır:

o Auto Hide (Otomatik Gizle):

Panelin, fare üzerindeyken gözükmesi ve fare çekildikten sonra gizlenmesidir.

o Dockable (Sabitlenebilir):

Panelin, Visual Studio ortamı içersinde bir yerde sabitlenebilme özelliğidir.

o Floating (Kayan):

Kayan paneller herhangi bir yere sabitlenemez. Ancak her sayfanın üstünde durur ve böylece sürekli görünür.

Panellerin bu özellikleri Window menüsünden erişilebilir.

Örnek:

o View menüsünden Other Windows alt menüsünü işaret edin ve Favorites panelini seçin. Panelin başlığında, biri Auto Hide diğeri Close olan iki düğme görülür.
o Auto Hide düğmesine basarak paneli gizleyin.
o Paneli tekrar seçin, Window menüsünden Auto Hide özelliğini seçin. Daha sonra aynı menüden Floating özelliğini seçin. Panelin taşınabildiği ancak sabitlenemediği görülür.
o Panel seçili iken, Window menüsünden Dockable özelliğini seçin. Bu sefer panelin, taşındığı zaman çalışma ortamının herhangi bir yerine sabitlenebildiği görülür.
o Panel seçili iken, Window menüsünden Hide komutunu seçin. Paneli tekrar açmak için bu etapları tekrarlayın.

Konu 2: Start Page

Visual Studio Çalışma ortamını açtığımız zaman karşımıza ilk gelen başlangıç sayfasıdır. Bu sayfa üç bölümden oluşur.

· Projects

O ana kadar çalıştığınız projeleri gösterir. Bu menüden son projelerinizi açabilirsiniz. Son projelerde gözükmeyen bir proje (Open Project) veya yeni bir proje (New Project) açabilirsiniz.

· Online Resources

Bu bölümde örnek uygulamalar (Find Samples) ipuçları bulabilir, en yeni teknolojileri, güncellemeleri veya en son eklenen haberleri takip edebilir, MSDN kütüphanelerinde kod örnekleri, modüller araştırabilirsiniz.

· My Profile

Bu bölümde çalışma şeklinize göre bir profil seçebilirsiniz. Profiller; kullanılan kısa yollara, panellerin yerlerine ve görünümlerine, Visual Studio yardımını kullanırken yapılan filtrelemeye göre değişir.

Örneğin, profili Visual Basic Developer olarak ayarlarsak ToolBox, sayfaların sol tarafında çivili olarak durur. Yardım panelinde bir arama yapmak istediğimizde ise, sonuçlar Visual Basic filtresine göre çıkar. Ayrıca Solution Explorer paneli CTRL-R kısa yolu ile açılır.Görünüm, kısa yollar ve yardım filtresi birbirinden bağımsız olarak da ayarlanabilir. Bu durumda seçilen profil, custom (özel) olarak gözükecektir.

At Startup seçeneklerinden, Visual Studio açılırken hangi pencerenin gözükeceğini belirleyebilirsiniz. Örneğin, başlangıçta en son çalıştığınız projenin açılmasını istiyorsanız, “Load last loaded solution” seçeneğini tercih etmelisiniz.

İPUCU: Giriş sayfasını kapattıktan sonra, Help menüsünden Show Start Page seçeneğine tıklayarak açabilirsiniz.

Konu 3: Menüler

Visual Studio menüleri birçok uygulamanın menülerine benzer niteliktedir. Menü isimlerinde, belirli bir harfinin altı çizilmiştir. Belirtilen harfler ALT tuşu ile birlikte basıldığında, o menülere kısa yolla ulaşılır. Menü komutlarının bazılarında ise, sadece o komuta özel bir kısa yol tanımlıdır. Bu kısa yollar CTRL veya SHIFT gibi birkaç tuş kombinasyonu ile gerçekleşir.

* File (Dosya)

Tüm dosya işlemleri bu menü altındadır. “Standart” araç çubuğu ile bu menüdeki bazı komutlara ulaşılır. File menüsündeki komutlar ile:

o Yeni bir proje, bir dosya veya boş bir solution (çözüm) oluşturmak,
o Oluşturulmuş bir projeyi veya var olan bir dosyayı açmak,
o Web üzerinde paylaştırılmış dosya veya projeler açmak,
o Açık olan dosya veya projeleri kapatmak,
o Recent Files (en son kullanılan dosya veya projeler) açmak,
o Dosyaları kaydetmek, yazdırmak mümkündür.

* Edit (Düzenle)

Tüm yazı düzenleme işlemleri için, bu menüdeki komutlar kullanılır. “Text Editor” araç çubuğu da bu menünün komutlarına kısa yoldur. Edit menüsündeki komutlar ile:

o Copy, Cut, Paste, Delete, Select All gibi temel işlemler
o Find And Replace, Go, Bookmark gibi navigation işlemleri
o Outlining ile metinleri gruplama işlemleri
o Satırları yorum satırı yapma, yorum satırlarını kaldırma, büyük küçük harf çevrimi gibi ileri seviye işlemler gerçekleştirilir.

* View (Görünüm)

Visual Studio çalışma ortamındaki tüm paneller bu menü komutlarıyla gösterilir. Ayrıca Navigate Backward ve Navigate Forward komutlarıyla en son çalışılan satıra geri dönülür.

* Project (Proje)

Projeye dosya eklemek, çıkarmak, proje özelliklerini göstermek için bu menü kullanılır.

* Build (Derleme)

Projelerin çalışmak üzere derlenmesi için gereken komutlar, bu menü altındadır.

* Debug (Hata Ayıklama)

Projede hata ayıklarken gereken komutlar Debug menüsü altındadır. Projenin debug durumunda başlatmak, BreakPoints (hata ayıklarken durulması gerek satırları ayarlamak) gibi işlemler yapılır.

* Tools (Araçlar)

Visual Studio ile beraber yüklenen yardımcı araçların listelendiği menüdür. Araç çubuklarını özelleştirmek için kullanılan Customize seçeneği gibi Options seçeneği de en sık kullanılan özelliklerden biridir.

Visual Studio çalışma ortamının tüm ayarları Options menüsünden yapılır. Environment ve Text Editor en sık kullanılan seçeneklerdir.

Environment (Ortam): Sayfa düzeni ve görünüm ayarları, yazı tipi (font) ve renk ayarları, komutlar için kısa yol ayarları, Internet tarayıcısı ayarları, yardım ve dinamik yardım ayarları yapılır.

Text Editor (Metin Düzenleyicisi): Farklı programlama dillerine özgü yazı düzeni yapılır.

Örnek:

o Tools menüsünden Options komutunu seçin.
o Sol panelde bulunan Environment menüsünden Fonts and Colors (Yazı düzeni ve Renkler) sekmesine gelin.
o Sağ panelde bulunan Display items (Öğeleri Listele) menüsünden Text alanının seçin ve Item background (Öğe arka planı) özelliğini Light Grey (Açık Gri) olarak belirleyin. Tüm sayfaların arka plan rengi açık gri olacaktır.o Sol panelde Environment menüsünden Web Browser sekmesine gelin. Home Page (ana sayfa) özelliğinin altındaki Use Default seçeneğini kaldırın ve metin kutusuna [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] yazın.
o Sol panelde Text Editor menüsünden Basic alt menüsünü seçin. Burada Visual Basic diline özel metin düzenleme seçenekleri bulunur. Sağ panelde, Display sekmesinin altında Line Numbers (Satır Numaraları) seçeneğini işaretleyin. Bu seçenek, Visual Basic projelerinde çalışırken satır numaralarını gösterir.

* Window (Pencere)

Sayfaların ve panellerin görünümleri ve özelliklerini değiştirmek için kullanılan komutlar bu menü altında bulunur. Tüm açık çalışma sayfaları bu menü altında görüldüğü gibi, istenen sayfa seçilerek ön plana getirilir. Ayrıca, Close All Documents (Tüm Sayfaları Kapat) komutu ile açık olan bütün sayfalar kapatılır. Auto Hide All (Tümünü Otomatik Gizle) komutu ile, sabit hale getirilmiş tüm paneller gizlenir.

* Help (Yardım)

Visual Studio çalışma ortamında çok sık kullanılan yardım panellerinin görünümü bu menü ile sağlanır. Bu menü ile ayrıca, kullanılan Visual Studio çalışma ortamının sürümü hakkında bilgi alınır, son güncellemeler kontrol edilir, teknik destek için gereken e-posta adreslerine veya telefonlara ulaşılır.

Yardım kullanımı bu makelede detaylı olarak ele alınacaktır.

Konu 4: Solution Explorer Paneli

Visual Studio çalışma ortamında projeler bir solution (çözüm) altında açılır. Bir solution içine farklı dilde ve tipte projeler dâhil edilebilir. Visual Studio ile bir solution açıldığında, Solution Explorer paneli ile solution içinde bulunan tüm projeleri, ilgili dosya ve klasörleri görüntüler. Panelde koyu yazı tipinde gözüken proje, solution içindeki başlangıç projesidir.

Bu panelden, öğeler üzerinde silme, kopyalama, taşıma, ismini değiştirme işlemleri yapılabilir. Ayrıca panelin üst kısmında, seçilen öğe üzerinde basit işlemler gerçekleştirmek için bir araç çubuğu bulunur.

* Refresh (Yenile)

Proje dosyaları üzerindeki değişikliklerin gözükmesini sağlar.

* Show All Files (Bütün Dosyaları Göster)

Seçilen projenin bulunduğu klasördeki tüm dosyaları ve alt klasörleri gösterir. Panelde gözüken beyaz öğeler proje içine dâhil edilmemiş öğelerdir. Projede kapsamında kullanılmak istenen öğeler (örneğin arka plan resmi), üzerine sağ tıklanıp Include In Project komutu ile projeye dâhil edilmelidir.

* Properties (Özellikler)

Paneldeki tüm öğelerin özellikleri, Properties komutu ile görülebilir. Bu komut seçildiğinde, öğenin özellikleri Properties paneli ile görüntülenir. (Properties paneli bu makelede detaylı olarak ele alınacaktır.)Solution Explorer paneli, View menüsünden görülebildiği gibi, varsayılan klavye seçeneklerinde CTRL-ALT-L kısa yolu ile de görülebilir.

(Ref: MSDN, Solution Explorer)

Konu 5: Toolbox Paneli

Toolbox (Araç Kutusu) paneli, projelerde kullanılan çeşitli bileşenlerin listelendiği paneldir. Buradaki öğeler, sekmeler içinde gruplanmıştır. Her sekme, ortak platformlarda çalışan veya benzer işlevleri olan nesnelere sahiptir. Örneğin, Data sekmesinde veri tabanı işlemlerinde kullanılan bileşenler vardır. Windows Forms bileşenleri Windows platformunda çalışan projelerde, Web Forms bileşenleri ise Web tabanlı projelerde kullanılan nesnelerdir. ClipBoard Ring sekmesinde ise kopyalanan metinler bulunur. Nesnenin silik gözükmesi, o anda çalışılan sayfada kullanılamayacağı anlamına gelir.Toolbox panelinde nesneler, en sık kullanılandan en az kullanılana göre sıralanmaktadır. Örneğin, Windows Forms sekmesinde en üstte Label, Link Label, Button, TextBox nesneleri bulunur. Nesneler, yerleri ve sıraları taşınarak değiştirilebilir, ayrıca başka bir sekmeye de taşınılabilir. Varsayılan sıralama dışında, alfabetik olarak da sıralama yapılabilir.

Visual Studio çalışma ortamın, Toolbox panelindeki nesnelere yeni isim verme, nesneleri silme veya panele yeni sekmeler ve nesneler ekleme imkânlarını da sağlar.

Örnek:

* View menüsünden Toolbox panelini seçin
* Panelde herhangi bir yere sağ tıklayın ve Show All Tab (Bütün Sekmeleri Göster) komutunu seçin
* Windows Forms sekmesinde TextBox nesnene sağ tıklayın. Çıkan menüden Rename Item (Ad Değiştir) komutunu seçin ve “Metin Kutusu” yazın.
* “Metin Kutusu” nesnesini taşıyarak sekmenin en üstüne getirin.
* Panele sağ tıklayın ve Sort Items Alphabetically (Nesneleri Alfabetik olarak Sırala) komutunu seçin. Metin Kutusu nesnesinin, alfabetik sırada yerini aldığı görülür.
* Panele sağ tıklayın ve Add Tab (Sekme Ekle) komutunu seçin. Sekmeye “Medya” ismini verin.
* Sekmeye sağ tıklayın ve Add/Remove Items (Nesne Ekle/Kaldır) komutunu seçin. Customize Toolbox diyalog kutusu çıkar. Burada Toolbox paneline eklenebilecek tüm bileşenler listelenir. Com Components sekmesine gelin ve listeden Windows Media Player nesnesini işaretleyin. Ok tuşuna basarak, diyalog kutusunu kapatın. Windows Media Player nesnesinin, oluşturulan Medya sekmesine eklendiği görülecektir.

Toolbox paneli varsayılan klavye seçeneklerinde CTRL-ALT-X kısa yolu ile ulaşılır.

Konu 6: Properties Paneli

Properties (Özellikler) paneli, seçilen bir nesnenin özelliklerini görüntüler. Paneldeki görünüm, Özellik adı - değeri şeklindedir. Silik olarak gözüken özellikler salt okunurdur ve değiştirilemez. Panelin üzerindeki açılır liste, çalışma sayfasındaki nesneleri listeler. Buradan istenilen nesne seçilerek özellikleri görüntülenir.

Paneldeki özellikler kategorilere göre gruplanmıştır, ancak alfabetik olarak da dizilir. Panelin üstünde bulunan araç kutusundan Categorized(Kategorileştirilmiş) veya Alphabetic (Alfabetik) seçilerek özelliklerin görünümleri değiştirilir.Panelin en altında bulunan bölümde, her özelliğin açıklaması bulunur.

İpucu: Bir nesnenin üzerindeyken F4 tuşuna basınca, Properties paneli görüntülenir.

Konu 7: Help Kullanımı

Yazılım geliştirirken en çok kullanacağımız kaynaklar yardım dosyaları olacaktır. Bir programlama dilinin çok çeşitli özellikleri, kullanım farklılıkları olabilir. İyi bir programcı bütün bu özellikleri ezbere bilen değil, bu özellikleri en kısa sürede bulan, öğrenen ve kullanandır. Yardım dosyalarının kullanımını bilmek, programcılığın temelini oluşturan önemli unsurlardan biridir.

DİKKAT: Visual Studio Yardımını kullanmak için, MSDN (Microsoft Developer Network) yardım kütüphanelerinin yüklenmiş olması gerekiyor.

Visual Studio Yardımı programcıya, gelişmiş özelliklere sahip paneller ve yardım dosyaları ile geniş bir kullanım kolaylığı sağlar.

Visual Studio Yardım dosyalarının yapısı başlık, içerik, ilişkili konular (See Also) bölümlerinden oluşmuştur. Ayrıca her yardım dosyasının altında bulunan Send Comments bağlantısı ile konu hakkında yorum gönderilebilir.

Visual Studio Yardım panelleri Dynamic Help, Search, Index ve Contents olarak dörde ayrılır. Bu paneller, Help menüsünden ulaşılabilir.Dynamic Help (Dinamik Yardım)

Dynamic Help paneli, içeriği otomatik olarak değişen bir araçtır. Kod yazarken, panellerde veya sayfalarda nesneler seçildiğinde, kullanıcının başka bir işlem yapmasına gerek kalmadan, o nesne hakkında yardım konularını listeler. F1 tuşuna bastığımız zaman ise seçilen nesneye ait, Dynamic Help panelindeki ilk yardım konusu yeni bir sayfada görüntülenir.

Paneldeki yardım konuları Help, Samples ve Getting Started olarak üç bölüme ayrılmıştır. Help bölümünde, seçilen nesne, bu nesneyle ilişkili olan kavramların listelendiği bölümdür. Samples, konuyla ilgili kod örnekleri bulunan yardım dosyalarını gösterir. Getting Started çalışılan sayfalara göre değişen, temel işlemleri içeren başlangıç yazılarını gösterir.

Search (Arama)

MSDN kütüphanelerinde arama yapılan paneldir. Look for metin kutusuna, aranacak anahtar kelimeler girilir. Filtreleme (Filtered by) ile arama sonuçları belli konulara göre sınırlanır ve istenmeyen seçeneklerin gösterilmesi engellenir.

Search panelinde, Search in titles only, Match related words, Search in previous result, Highlight search hits arama seçenekleri bulunur:

Search in titles only: Sadece konu başlıklarında arama yapar, içerik kısmına bakmaz

Match related words: Kelimeleri yazıldığı gibi arar, benzer yazımlı kelimeleri aramaz.

Search in previous result: İlk aramadan sonra aktif olan bu seçenek ile kelimeler, bir önceki aramada bulunan sonuçlar arasına bakılır.

Highlight search hits: Bulunan yardım sayfalarında, aranan kelimelerin seçili olmasını sağlar.

Bulunan sonuçlar Search Results (Arama Sonuçları) panelinde gösterilir. Bu panelde

o Title, konunun başlığını

o Location, MSDN kütüphanelerinde hangi başlık altında bulunduğunu

o Rank, konunun, aranılan kelimeye olan yakınlık derecesini ifade eder.

Index (Dizin)

Yardım dosyalarındaki bütün konuları alfabetik sırada dizer. Filtreleme işlevi, arama panelinde olduğu gibidir. Bu panelin özelliği, aranacak kelime yazılırken, bu kelime ile başlayan tüm konuların alfabetik sırada gösterilmesidir. Bu şekilde, aranan konulara çok hızlı bir şekilde ulaşılabilir.

Eğer bir konu ile ilgili birden fazla yardım dosyası varsa, Index Results (Dizin Sonuçları) panelinde bu seçenekler gösterilir.

Contents (İçerik)

Contents panelinde, tüm MSDN içeriği konulara göre hiyerarşik yapıda, kategorilere ayrılmış olarak gösterilir. Bu panelde de aynı şekilde filtreleme yapılarak istenmeyen içerikler çıkartılabilir.

Bir yardım dosyası açıkken, Help menüsünden Sync Contents (İçerik Senkronizasyonu) komutu seçilerek o yardım dosyasının Contents panelindeki yeri bulunabilir.

LAB 3.1: Help Kullanımı

Bu lab tamamlandıktan sonra:

* Dynamic Help kullanımını öğrenecek,
* Search paneli ile arama yapabilecek,
* Contents paneli ile MSDN kütüphanelerinin hiyerarşik yapısını öğrenecek,
* Index paneli ile içeriğe hızlı bir şekilde ulaşabilecek,
* Yardım dosyalarını yorumlayabileceksiniz.

Bu labı tamamlamak için, MSDN yardım kütüphaneleri yüklenmiş olmalıdır.

Dynamic Help

1. Help menüsünden Show Start Page komutuna tıklayın.
2. Help menüsünden Dynamic Help komutunu seçerek Dynamic Help panelini açın. Panelde gösterilen ilk konunun ismi nedir?
3. CTRL-ALT-X tuşlarına basıp Toolbox panelini açın. Dynamic Help menüsünde ne değişti?
4. Toolbox panelinde, Windows Forms tabında Button nesnesini seçin. Dynamic Help panelindeki ilk konunun ismi ne olarak değişti?

Button seçiliyken F1 tuşuna basın. Açılan sayfanın ismi nedir?

Contents

1. Help menüsünden Sync Contents komutuna tıklayın. Button Members konulu yardım dosyası hangi konuların altında bulunuyor?

2. Contents panelinin ilk başlığı olan Visual Studio .NET altında, Gettings Assitance altında, "Using Help in Visual Studio .NET” altında, “Tips for Using the Help Keyword Index” konulu yardımı açın. File menüsünden Print komutunu seçin ve sayfayı yazdırın.

DİKKAT: Sayfayı yazdırmak için bilgisayarınıza bağlı bir yazıcı bulunması gerekiyor.

İPUCU: Yardım dosyalarını yazdırmak, özellikle uzun metinlerde, kolay çalışma imkânı sağlar.

3. Contents panelini kapatın.

Search

1. Help menüsünden Search komutunu seçin. Look for metin kutusuna Visual Studio .NET yazın. Search in titles only, Match related words seçeneklerini işaretleyin. Search düğmesine basın.

Kaç tane konu bulundu? En üst dereceli konu nedir?

2. Search in previous results seçeneğini işaretleyin. MSDN kelimesini aratın. Kaç konu bulundu?

3. Search in previous result seçeneğini kaldırın. MSDN kelimesini tekrar arattığınız zaman kaç konu bulunur? Search in titles only seçeneğini kaldırınca kaç konu bulunur?

4. Search Results ve Search panellerini kapatın.

Index

1. Help menüsünden Index komutuna tıklayın. Look for metin kutusuna "file types" yazın. İlk çıkan konu nedir?
2. Filtre olarak Visual Basic seçin. İlk hangi konu gösteriliyor?
3. “File Types” konusu üzerine tıklayın. Açılan sayfada Solution Files (.sln and .suo) adlı bölümü inceleyin.
4. Project Files başlığında, Visual Basic and Visual C# alt başlığı altında, “File Types and File Extentions in Visual Basic and Visual C#” konusuna tıklayın.
5. Açılan yardım dosyasını inceledikten sonra, sayfanın See Also başlığı altında “What's New in Projects” konusuna sağ tıklayın. Açılan menüden “Open Link in New Window” komutunu seçin. Window menüsünden “New Vertical Tab Group” komutunu seçin.

Bir önceki yardım dosyasıyla arasındaki benzerlikleri inceleyin.

6. Window menüsünden “Close All Documents” seçeneği ile bütün sayfaları kapatın ve Visual Studio ortamından çıkın.

Makele Sonu Soruları & Alıştırmalar

1. Visual Basic profili için, Object Browser paneline hangi kısa yolla ulaşılır?
2. Visual Studio ortamında tüm sabitlenmiş panelleri gizlemek için hangi menü komutu kullanılır?
3. Properties panelindeki özellikler alfabetik olarak nasıl sıralanır?

Kaynak : Yazılım Profesyoneli 1


__________________
bir silahım olsaydı...
hiç bir farklılık ayrımcılığa neden olamaz.
Hürriyet Hürriyettir.

silentwolf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.12.07, 14:53   #2 (permalink)
Yeni Tayfa
 
zagamedline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2007
Mesaj Sayısı: 2
Konu Sayısı: 0
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : zagamedline 0-250000
Standart Cevap: C# Öğreniyorum Makale 3: Microsoft Visual Studio Arayüzü
paşam bu yazının kaynağını nerden bulabilirim...


zagamedline isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.08, 19:51   #3 (permalink)
Yeni Tayfa
 
deejaay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Mesaj Sayısı: 7
Konu Sayısı: 0
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : deejaay33 0-250000
Standart Cevap: C# Öğreniyorum Makale 3: Microsoft Visual Studio Arayüzü
çok saol ...


deejaay33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.