ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Sohbet - Yaşam > Sağlık

Sağlık Sağlığınız ile ilgili güncel bilgileri bu bölüm altından temin edebilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14.08.10, 18:04   #1 (permalink)
Kübi..
 
Sαн'L ۵ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Nereden: KahramanŞehir
Mesaj Sayısı: 7.373
Konu Sayısı: 1485
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 722047
Rep Puanı: 72202950
Rep Derecesi : Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Burnumuzun İçindeki Kasırga:Hapşuuu..

Neden Hapşırırız? Neden "Çok Yaşa" deriz? Tarih de ve inançlarda hapşırma... Hapşıramayanlar. .. Daha çok hapşırmak isteyenler.. . Hapşırma ile başı dertte olanlar... Nedeni tam olarak bilinmeyen hapşırma: "photic hapşırık tepkisi"... Hasta eden hapşırmalar... ve daha bir çok merakedilen yönü ile HAPŞIRMA...

Tıp Terimleri Sözlüğü'nde hapşı*rık:
"Burun mukozasının uyarılması sonucu havanın burundan ve ağızdan neredeyse bir kasırga hızıyla dışarıya boşaltıldığı ani hava boşaltma tepkisidir." diye tanımlanıyor. Hapşırma sırasında, burun ile yutak bölgesi ara*sında bulunan "hançere" adı verilen kapakçık aniden açılıyor. Havanın dı*şarıya atılmasının nedeni bu...

Peki, bütün bunlar niye oluyor?
Hapşırmak bir hastalık belirtisi mi yoksa?
Normal koşullarda hayır. Bu*runa bazı toz zerreleri kaçmış da olabilir. Toz zerrecikleri hassas burun mukozasını uyarınca, burnun temizle*nebilmesi için büyük bir güçle dışarı*ya atılıyorlar. Hapşırma tepkisi yal*nızca insanlara özgü değil. Diğer me*melilerde de görülüyor; tepki geliş*meden önce kısa ve kasılma tarzında bir nefes alma eylemi gerçekleşiyor.

Hapşırmanın nedenleri oldukça çeşitli...
Doktorlar en büyük nedenler arasında:
· alerjileri,
· burun poliplerini,
· baharda uçuşan polenleri,
· tozlar
· hayvan tüylerini gösteriyorlar.
Ama bir de;
· saç taramak,
· cımbızla kaş al*mak,
· fazla yemek yemek
· göz*leri ovuşturmak gibi hiç tahmin edemeyeceğiniz nedenleri de var.
Ayrıca ;
· kadınlar âdet dönemlerinde
· ha*milelikte hormon düzeyindeki deği*şiklikler nedeniyle hapşırmaya daha yatkın oluyorlar.

İNANÇLAR DA VE TARİH SAYFALARINDA HAPŞIRIK

Neden "Çok ya*şa!" ya da "İyi yaşa" deriz?
Hapşırdığınız zaman, çoğunlukla hemen yakınımızdaki kişiler "Çok ya*şa!" ya da "İyi yaşa" deyip sizinle ay*nı duyguları paylaşırcasına gülümsüyorlar. Neden acaba? Aynı olumlu tavır neden hıçkırık, öksürük, geğir*me, kusma gibi toplum içinde isteye*rek ya da istemeyerek verdiğimiz di*ğer tepkilerde de gösterilmiyor?
Eski Romalılar, Yunanlılar ve Papalık
Yüzyıllardan beri böyle alışılageldiği için. Eski Romalılar, hapşırana "Salve" ya da "Sen sağlıklı ol" diyor*lardı; Yunanlılar ise uzun bir yaşam diliyorlardı. "Tanrı seni korusun" di*leğini 6. yüzyılda ilk kez Papa Gregorius söylemişti. Bunun için iyi bir nedeni vardı: O yıllarda veba çok yaygındı. Bu öldürücü hastalığın sey*rine hapşırık da eşlik ediyordu.
Homeros'un Odysseia'sında
Eskiden hapşırık, şeytanların vü*cudu ele geçilmesinin ya da terk et*mesinin bir göstergesi sayılıyordu. Bu nedenle atalarımız, güçlü bir "hapşu"yu şans ya da ölümü gösteren iki taraflı bir simge olarak görüyor*lardı. Nitekim, hapşıran kişiye sağlık dilemeye, Yunanlı şair Homeros'un (M.Ö. 800'ler) Odysseia'sında bile rastlanıyor.
Talmud ve İlyas Peygamber
Museviliğin en önemli ve temel eserlerinden biri olan Talmud'da bu konuya da yer verilmiş. Esere göre, biri dua ederken hapşırmak zorunda kalırsa, bu, Tanrı'nın onu duyduğu ve duasını kabul ettiği anlamına geli*yordu. İncil'de İlyas Peygamberi (Eski Ahit. Krallar 2. Kitap, 4,35) an*latan efsanede, din adamının, henüz ölen bir çocuğa ağız yoluyla suni so*lunum yaptırdığı: çocuğun arka arka*ya yedi kez hapşırarak yaşama dön*düğü ve bu nedenle de hapşırığın ya*şamın simgesi olduğu anlatılıyordu.
Burun; ruha giden yol
Birçok ilkel kabile burnu "ruha giden yol" olarak görüyordu ve hapşırırken.ruhun bir bölümünün bedeni terk edeceğine inanılıyordu. Buna karşı*lık, İngiliz Doktor Oliver Wendell Holmes. 19. yüzyılda tuttuğu notlar*da, doğum sırasında bebeğin hapşır*masının, mutlu bir yaşam sürdürece*ğinin belirtisi olduğunu yazıyordu.

Yanımızda birisi rasgele hapşırdığı zaman biz de mikrop kapar mıyız?
Kulak-burun- boğaz uzmanları, hapşırırken, ağızdan çıktıktan sonra ha*vada etkinliği 45 dakika devam eden ve 2.000–5.000 bakteri damlacığı içe*ren bir bulutçuğun püskürtüldüğünü belirtiyorlar. Ama bu bakterilerin ço*ğunluğu zararsız. Hapşıran kişi, stafilokoklar gibi patojen bakteriler taşı*madığı sürece, soğuk algınlığına ya*kalandığımızda sık sık yaşadığımız gibi, başkalarına hastalık bulaştırma*mız mümkün değil.

Hapşırığın öldürücü olabil*diği ağır vakalar da var...
Ancak tıpkı, Chicago'da Dr. Selig J. Kavka'nın 81 yaşındaki annesinin yaşadığı olayda olduğu gibi. Uzun zamandır kansız*lık sorunu olan yaşlı kadın, iki defa şiddetli hapşırmış ve bu yüzden kalp krizi geçirerek ölmüştü. Aynı şey bir*kaç hastasının daha başına gelince, iç hastalıkları uzmanı olan Dr. Kavka, olayın temeline inmeyi denedi.

Han*gisi önce gelişiyordu?
Hapşırık mı kalp krizine, yoksa kalp krizi mi hap*şırığa yol açıyordu?
Doktorun elinde, kalp krizinin hapşırığa yol açtığına ilişkin iki kanıt vardı. Birincisinde doktorlar, güçlü ve sık sık hapşırmayı ağır hastalarda, genellikle beyin hastalıkları ya da epilepsi (sara) belirtisi olarak kabul ediyorlardı. İkinci kanıt ise, hapşırı*ğın beyinde, henüz yeri tam olarak belirlenemeyen özel bir bölge tara*fından kontrol edilmesiydi. Nöroşi*rurji uzmanları, beyin ameliyatı sıra*sında, mekanik dokunmayla tesadü*fen uyarılan hastaların, narkoz altın*da bulunmalarına rağmen hapşırdık*larına tanık olmuşlardı.

Lütfen yardım edin hapşırmak istiyorum
Hapşıramamaktan ya da az hapşırmaktan şikâyetçi insanlar oldu*ğunu biliyor muydunuz? Bir gün Dr. Kavka'nın muayenehanesinde beli*ren bir kadın, hapşırabilmek için sa*bun köpüğü yuttuğunu söylemişti. Kadının bu girişimi başarılı olmuştu, ama güçlü şok dalgalarının etkisiyle sol gözünün retinası yırtılmıştı.

Lütfen yardım edin daha çok hapşırmak istiyorum
Bir hapşıran öteki hapşırana ne demiş? “Hadi yarışalım mı?”
Bu tepkiyi harekete geçirecek da*ha rahat ve aaaifli yollar da var: ör*neğin enfiye... Almanya'nın eski baş*bakanı Helmut Schmidt, incir, bal, rezene, yasemin, sandal ağacı ya da limon ile zenginleştirilmiş ve toz haline getirilmiş nikotinden zengin en*fiyeyi Kuzey Yarıkürede de popüler hale getirmişti. Öyle ki, birbirleriyle yarışan hapşırık kulüpleri bile ortaya çıktı. Ama dikkat! Bunun da yan et*kileri var. Sodyum bakımından zen*gin olan enfiyenin tansiyonu yüksel*ten etkisi var. Doktorlar, enfiye kul*lananların, kullanmayanlara oranla yüksek tansiyondan üç kat daha çok şikâyetçi olduklarını belirtiyorlar.
Öğrencilerin okullarda eğlenmek için kullandıkları hapşırık tozu (tıpta ptarmikum olarak geçiyor) biraz daha masum. Yaramaz yumurcaklar yeşil ve siyah boynuzotu, meyhaneciotu, mayıs çiçeği, mercanköşk ve tütünden oluşan bu karışımla arkadaşlarını ve öğretmenlerini kızdırıyorlar.

Hapşırığı durdurmak?
Yapay olarak harekete geçirilebildiğ ine göre, hapşırığı yapay olarak durdurabilmek de mümkün müydü? Eskiden bunun yapılabileceğine ina*nıyorlar ve bu amaçla üşenmeden yüzlerine hayvanların içyağını sürü*yorlar; sarımsak, bayır turpu yiyorlar ya da fındık yağı veya zeytinyağı içiyorlardı. Ancak, bugün uzmanlar bunların boşuna yapıldığını belirti*yorlar. Hiçbir şey hapşırmayı durdu*ramıyor. 12 yaşındaki bir İngiliz kı*zın başına gelenlerde olduğu gibi. Trisha Reay için ızdırap süreci basit bir nezleyle başlamıştı. Ama zavallı kızcağız, izleyen 153 gün boyunca, her 15 saniyede bir sürekli hapşırmıştı; yani yaklaşık 881.000 defa...
Yine böyle bir hapşırık krizine tutulan 17 yaşındaki Amerikalı June Clark, bu sorunundan elektroşok yardımıyla kurtulabildi. 167 gün boyunca hiç durmadan hapşırmıştı. Almanya'nın Essen kentindeki Uniklinik'te çalışan bir pro*fesör, bu sorunun bir tür virüs enfeksiyonu sonucu beyin dokusunun iltihaplanması yla ortaya çıktığını belirtiyor ve ola*yı, kafa içinde işlemekte olan elektrik devresinin kısa devre yapması şeklinde yorumluyor.

Saatte 300 de*fa
Ama 23 yaşındaki Amerikalı genç kızı, bir hafta boyunca saatte 300 de*fa hapşırtan şey, sarhoş bir adamın bir külah dondurmayı kaba bir şekil*de kızın yüzüne bastırmasıydı. Bu iş*kenceden, ancak bir narkoz maddesi olan kokain hidroklorid yardımıyla kurtulabildi.

Sürekli hapşırdığı için dört kez işinden atıldı
Ya 38 yaşındaki Bremenli tornacı*nın basma gelenlere ne demeli? Sü*rekli arka arkaya hapşırmak zorunda kalan adamcağız, her defasında de*ğerli bir malzemenin kullanılamaz hale gelmesine yol açıyordu. Bu ne*denle arka arkaya dört kez işinden atıldı. Bir günde, neredeyse 100 defa hapşırmak ve 800 kez öksürmek zo*runda kalıyordu. Yaklaşık 5 doktor gezmiş ve bahar nezlesi, öksürük, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelen 500'e yakın ilaç kullanmıştı. Aylarca bu şekilde yaşadıktan sonra, bir gün sorun kendiliğinden çözülmüştü.

Rekor
Bu konudaki rekor, 987 gün bo*yunca sürekli hapşırarak "Guinness Rekorlar Kitabı"na girmeye hak ka*zanan İngiliz Donna Griffıth'e ait.

Hapşırık kalıtsal olabilir mi?
Was*hington Eczacılık Fakültesi'nde gö*revli Profesör Roberta Pagan, hapşı*rık için bir şey söyleyememekle bir*likte, hapşırık nöbetinin özellikleriyle kalıtsal yapı arasında bir ilişki oldu*ğunu saptadı. Yani, nesiller boyu ba*zı ailelerin üyeleri arka arkaya üç ke*re, başka ailelerin üyeleri ise sekiz kere hapşırıyorlar. Ancak nedeni he*nüz açıklanamıyor.

İnsanların beşde birinde var olan ve nedeni bilinmeyen hapşırık
Bir de, özellikle otomobil sürücü*leri için çok tehlikeli olan "photic hapşırık tepkisi" var. Bu tepki, karan*lıkta ilerlerken birden parlak bir ışığa bakıldığında beliriyor. Örneğin, bir süre tünelde gittikten sonra dışarıya çıkınca... İnsanların yaklaşık beşte biri bu reflekse sahip, ama bu kadar sık rastlanmasına karşın, nedeni bu*güne kadar açıklanamadı. İngiliz fi*lozof Francis Bacon bu konu üstünde çok düşünmüştü. 1635'te, ışığın be*yindeki suyun çekilmesini sağladığı*nı, bunun sonucunda da gözyaşları*nın yoğun bir şekilde aktığını ve bir şekilde bütün bunlara hapşırık tepki*sini harekete geçirdiğini yazmıştı.
İngiliz Gerald Legg, kısa bir süre önce daha sağlam temellere dayanan bir açıklama yaptı. Bilim dergisi "New Scientisfe olayın nedenini şöyle açıklıyordu: "Ani ışık yansıma*sından dolayı göz bebekleri küçülü*yor, bunun sonucu olarak gözyaşı bezleri tuzlu sıvılarının salgılanması*nı artırıyor. Gözyaşı, gözyaşı kana*lıyla burun boşluğunun üst bölümüne ulaşıyor. Burada, burun içindeki mu*koza dokusunu uyarıyor ve hapşırık tepkisi harekete geçiyor. Burun mu*kozası, soğuk algınlığı nedeniyle za*ten hassas olduğu takdirde, tepki da*ha da çabuk ortaya çıkıyor."
Araştırmacı N. Deshmukh, "photic hapşırık tepkisi"ni elektriksel olayla*ra bağlıyor. Görme siniri ve burun ile bağlantılı olan "trigeminus siniri", beyinde birbirlerine o kadar yakın duruyorlar ki, uyarılar bir sinirden di*ğerine kolayca atlayabiliyor.
Bilim adamları, otomobille bir tü*nel yolculuğundan çıktıktan sonra göze yansıyan ışığın yol açtığı hapşı*rığın nedeni konusunda hemfikir ola*na kadar yapılacak tek şey var: Yanı*nızdan mendilinizi eksik etmemek...

Sakın hapşırığınızı tutmayın.
Gürültülü bir "hapşu" sesiyle baş*kalarını rahatsız etmek istemeyen ba*zı kibar insanlar, hapşırmaları gerek*tiğinde, burun deliklerini ve ağızları*nı sıkıca kapatıyorlar. Sakın bunu yapmayın! Sağlığınız için çok zararlı bir davranış. Dışarıya çıkamayan ha*vanın yarattığı basınç beyindeki damarları etkileyeceği için, gökyüzün*de şarkı söyleyen meleklerin arasına karışabilir ya da şiddetli bir baş ağrısı veya güçlü bir burun kanaması yaşa*yabilirsiniz. Daha da ilginç şeyler duymak istiyorsanız hemen ekleye*lim: Deforme olmuş yüz kemikleri, kulak ve ağız boşluğu ya da ense omurlarıyla kendinizi en yakın hasta*nede bulabilirsiniz. Beyin felcinin yaşandığı olaylara bile rastlandı. Öy*leyse, annelerimizin de hep söylediği gibi, var gücünüzle hapşırın. Sinema*dayken yanınızdaki kişileri rahatsız edersiniz belki, ama sağlığınızı da korumuş olursunuz.
[Turkish Line]ALINTIDIR__________________
~Hk.
Sαн'L ۵ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.08.10, 18:07   #2 (permalink)
Tek Aşk Beşiktaş-k
 
cнαямiиg кαятαLiçє - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2007
Mesaj Sayısı: 20.765
Konu Sayısı: 1417
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 494185
Rep Puanı: 49415222
Rep Derecesi : cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000cнαямiиg кαятαLiçє 0-10000000
Standart Cevap: Burnumuzun İçindeki Kasırga:Hapşuuu..
hapşırmaktan nefret ediyorum


__________________
B J K
F E D A !
cнαямiиg кαятαLiçє isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.08.10, 18:10   #3 (permalink)
Kübi..
 
Sαн'L ۵ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Nereden: KahramanŞehir
Mesaj Sayısı: 7.373
Konu Sayısı: 1485
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 722047
Rep Puanı: 72202950
Rep Derecesi : Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Burnumuzun İçindeki Kasırga:Hapşuuu..
Alıntı:
cнαямiиg кαятαLiçє Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hapşırmaktan nefret ediyorum
SağLık için hapşırmak gerek


__________________
~Hk.
Sαн'L ۵ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kasırga FotoğrafLarı- `ukαŁα Dünyadan Fotoğraflar 0 08.12.09 23:26
Avucumun İcindeki S0n CakıL Ta$ı. Miniqh.MeLenq Romantizm & Duygusal Yazılar 0 11.12.07 19:02
The Brave One (İçindeki Yabancı) 5 Ekim nk83 Sinema 2 08.10.07 19:15
Şişe İçindeki Kum Sanatı... Kızıla Boyalı Saçlar Hobi 4 28.02.07 15:33
Dünyanın İçindeki Gizli Cennetler...! FrOsT_X Dünyadan Fotoğraflar 2 24.01.07 20:09


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.