ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Sohbet - Yaşam > Sağlık

Sağlık Sağlığınız ile ilgili güncel bilgileri bu bölüm altından temin edebilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21.09.10, 10:51   #1 (permalink)
Kübi..
 
Sαн'L ۵ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Nereden: KahramanŞehir
Mesaj Sayısı: 7.373
Konu Sayısı: 1485
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 722047
Rep Puanı: 72202950
Rep Derecesi : Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000Sαн'L ۵ 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Kış Ayı HastaLıkLarı
GRİP

Belirtileri:
Grip hastalığı sıklıkla burunda kuruma yanma genizde yanma kaşıntı hissi burunda tıkanıklığın yanı sıra önce beyaz şeffaf daha sonra da giderek koyulaşan burun akıntısı ile kendini gösteriyor. Hafif olmak üzere ateş de görülüyor. Hastada genel vücut kırgınlığı oluyor. Ayrıca gribe yakalanan kişi ağır kilolar kaldırmış gibi eklem ve adalelerinde yorgunluk hissi burundan ve genizden gelen akıntıya bağlı öksürük balgam çıkarma hissi ve problem devam ederse baş ağrısı ile karşı karşıya kalıyor.

Tedavisi: Gribin tedavisinde hekimler ısrarla “antibiyotik kullanmayın” önerisinde bulunuyor.
“Hastada çok yüksek ateşe eşlik eden çok koyu ve kanlı burun akıntısı olursa öksürük balgam devam ederse antibiyotik gerekebilir. Onun dışında bol sıvı alarak akıntının yumuşatılması kolayca çıkarılmasının sağlanması sigara içiliyorsa kesilmesi gün içerisinde sıcak buharla genzi yumuşatmak sebze ve meyve yiyerek vitaminle vücuda takviye yapılması çok aktif olan dönemlerde de vücudun dinlendirilmesi tedavinin esas parçasıdır.”
Özellikle alerjisi olanlarda vücut direnci zayıf kişilerde hastalığın uzun sürüp tekrarlayabileceğini belirtiliyor. “Yaşlılarda ve akciğer hastalıklarında gribin ortaya çıkması bu problemleri ağırlaştırabilir. Yakından takip edilmesi gerekiyor. Gribal enfeksiyonlarda esas vücudun direncinin yüksek tutulup koruma mekanizmasının geliştirilmesi gerekiyor” diyor.

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN
Gripten korunmak için öncelikle aşlıların kronik hastalığı bulunanların ve çocukların aşılanması gerekiyor. Bunun yanında alınması gereken önlemler ise şöyle: Toplu çalışma ortamlarında havalandırma düzenli yapılmalı sigara içilmesine izin verilmemeli hasta kişiler erkenden uyarılarak ortamdan uzaklaştırılmalı ve tedavileri sağlanmalı.

NEZLE:
Nezle virüslerin sebep olduğu ve acil tedavi gerektirmeyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Genellikle "rhinovirüsler" adı verilen bir virüs türü nezle yapmaktadır.
Havadan solunarak alınan rhinovirüsler burun mukozasına tutunurlar. Bağışıklık sistemi devreye girerek virüsü vücuttan uzaklaştırmaya çalışır. Virüsleri atma çabasıyla burun akması hapşırma ve ateş gibi tepkilere neden olur. Vücut virüsten kurtulunca bu reaksiyonlar sona erer.
Toplumda grip ile nezle tabirleri eşanlamlıymış gibi kullanılmaktadır. Oysa bunlar farklı hastalıklardır. Nezle virüslerle meydana gelen bir hastalıktır ve hafif seyreder. Grip ise daha ani başlayan ve sıklıkla ateşin daha yüksek seyrettiği bir hastalıktır. Salgınlar yapar ve yatağa düşürür. Nezle veya grip için hiçbir bir antibiyotiği kullanmaya gerek yoktur.

Nezle olunca hangi şikayetler olur: (Semptomlar)
Hapşırmalar nezlenin habercisi olabilir.
Erken dönemde boğazda kaşıntı hissi ve sık hapşırma
Burun tıkanıklığı burun akması
Balgamsız öksürük. Bu öksürük özellikle geceleri artar.
Hafif ateş. İlk iki gün yüksektir.
İştahsızlık.
Hafif ishal.
Huzursuzluk.

Tedavisi nasıldır?
Bol sıvı gıda alınmalıdır.
Hastalığı yaymamak için başka kimselerden uzak durulmalıdır.
Aşırı giyinmekten kaçınılmalıdır.
Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
Burun tıkanıklığını gidermek için burun açıcı spreyler (dekonjestanlar) kullanılır.
Ağrı ve ateş için ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

FARENJİT
Kış aylarında en sık karşılaştığımız hastalıklar arasında yer alan “farenjit” boğazın arka duvarının bazen mikrobik bazen metabolik bazen de çalışılan ortamın ısısına tozuna bağlı olarak reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkıyor.

Belirtileri:
Hastalık kişilerde beslenme alışkanlığı ve sigaranın yanı sıra midedeki asit problemlerine kadar değişik nedenlerden oluşabiliyor. Farenjit ortaya çıktığında ses kısıklığı boğazda kuruluk yanma ağrı yutkunma zorluğu toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet gelişiyor. Hastalığın seyrinde belirli bir başka hastalık ortaya çıkmasa da kişinin çalışma performansını ve iş gücünü azaltıp rahatsızlık vermesiyle biliniyor.
Tedavisi:
Hastalığın tedavisi yapılırken önce “boğaz kültürü” alınıyor. Bu kültür sayesinde hastalığın “mikrobik” olup olmadığı tespit ediliyor.
Bu mikropların bulunup bulunmadığına göre hastalığın tedavisi ilaçla yapılıyor. “Hastalık eğer mikrobik değilse sıvıyla mide problemleri varsa düzeltilmesiyle sinüzite bağlı akıntı varsa bu akıntının tedavisiyle mümkün oluyor” diyor. Tedavide sigaranın kesilmesi çok önemli; alkol çok acılı ve ekşili gıdaların tüketilmesi ise hastalığın iyileşmesini önlüyor.

LARENJİT:
Akut larenjit genellikle akut viral üst solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik eder. Fizik muayenede larenksin mukoza yüzeylerinde yaygın hiperemi veya vaskülarizasyonda artış görülür. Nedenler viral bakteriyel toksik veya mekanik olabilir.

Semptomlar:
Hafif ateş halsizlik
Ses kısıklığı
Öksürük
Larengoskopide kızarık ödemli vokal kordlar
Tedavi:
Solunum havasının nemlendirilmesi
Bol hidrasyon ve mukolitik ajanlar
Öksürük kesiciler ekspektoranlar
Ses istirahati
Bakteriyel kontaminasyon düşünülüyorsa sistemik antibiyotik (H.influenza streptokok ve stafilokoklara etkili)
Belirgin ödem varlığında sistemik kortikosteroid

KRONİK LARENJİT:
Üç formu ayırt edilmektedir. Kronik kataral kronik hiperplastik ve kronik atrofik larenjit.

Nedenler;
toksik-irritasyona bağlı fiziksel irritasyona bağlı kronik zorlu burun solunumu kronik hatalı ses yüklenmesi akut larenjitin yetersiz tedavisi alkol kullanımı allerjik mukoza reaksiyonları hormonal değişiklikler.

SİNÜZİT
Başımızın içindeki kemiklerin arasında bulunan “sinüs” boşluklarında enfeksiyon oluşması sonucunda “sinüzit” hastalığı ortaya çıkıyor. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında oluşan “sinüzit” hastalığı alerjisi olan tozlu ve asitli ortamlarda çalışan kişilerde daha fazla görülüyor. Bu arada nadiren de olsa doğumsal veya sonradan oluşmuş “travmalar”ın etkisiyle deformite gelişen kişilerde de ortaya çıkabiliyor.
Belirtileri:
Sinüzitte sürekli baş ağrısı mevsimsel değişikliklere bağlı olarak görülen iki kaşın arasında yanaklarda ve alın bölgesinde şiddetli ağrı burundan gelen şeffaf akıntı soğuk havanın etkisiyle oluşan sızlama gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Bu arada yanaklardaki sinüzitlerin temelinde enfeksiyonların yattığını belirtiliyor daha çok kış aylarında rastlanan sinüzitin yazın denize dalan kişilerde de görüldüğünü belirtiyor.
Tedavisi: Öncelikle sinüslerin burna açılan bölgesindeki tıkanıklığı açmak gerekiyor. Tıkanıklığı giderici ilaçlar veriliyor. Bol sıvı alınıp sekresyon azaltılmalı. Hastalık ileri safhadaysa antibiyotik kullanılıyor. Daha ileri safhadaysa değişik cerrahi müdahaleler yapılıyor. Eğer akut safhadaysa antibiyotik kronikse cerrahi müdahale uygulanıyor. Sinüzit tedavisi olan kişi yeniden sinüzit olabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra da dikkat edilmesi gerekiyor.

ZATÜRRE
Alt solunum yolu hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıkların arasında yer alan “zatürre” halk arasında “akciğer iltihabı” olarak tanımlıyor. Tıp dilinde “pnömoni” olarak adlandırılan “zatürre” hastalığında akciğerlerde bulunan hava keseciklerinin iltihabi bir sıvıyla dolduğunu ve akciğerlerin oksijen alışverişi bozuluyor. Hastalık bakteriler virüsler mycoplazma pnömosistis gibi mikroorganizmalar ile görülüyor.
Belirtileri:
Türlerine göre belirtileri değişiyor. Bakteriyel zatürrede ateş titreme öksürük sarı yeşil renkte veya kanlı balgam göğüs ağrısı ve terleme olabiliyor. Virütik zatürrede ateşin yanında başağrısı kuru öksürük kas ağrısı ve halsizlik gibi gribal enfeksiyon belirtileri görülebiliyor. Mycoplasma zatürresinde ise en yaygın şikayet öksürük.
Tedavisi:
Nedene hastanın yaşına altta başka kronik bir hastalık bulunup bulunmamasına göre “tedavi planı” yapılıyor. Genç ve sağlıklı erişkinlerde bakteriyel mycoplasma ve ricketsia enfeksiyonlarında “antibiyotik” kullanımı tedavide başarı sağlıyor. Viral zarürrelerde iyileşme kendiliğinden olabiliyor.
Zatürre hastasının ateşi düştükten sonra antibiyotik tedavisine doktorun önerdiği süre devam edilmesi gerekiyor;
“Antibiyotiklerin yanı sıra ağrı ve ateş için parasetemol veya nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar balgam söktürücü ilaçlar kanda oksijen düzeyi düşerse oksijen tedavisi veriliyor. Hastaların diyetine dikkat etmesi ve günde en az 8 bardak su içmesini öneriyoruz. Bu arada antibiyotik verdiğimiz halde hastanın ateşi 3 gün yüksek seyredebilir. Eğer 3’üncü günden sonra ateş hala yük¤¤¤¤e doktora danışmak gerekir.”
Zatürre aşısı ise özellikle kalp akciğer kan böbrek ve diyabet hastaları dalağı alınmış kişiler 65 yaşın üzerindekiler ve bakımevi gibi yerlerde yaşayanlar gibi yüksek risk taşıyan kişilere yapılıyor.gebelere ve 2 yaşın altındakilere zatürre aşısının yapılması doğru değil.

“Zatürrenin tedavisinde antibiyotiklerin yanı sıra ağrı ve ateş için parasetemol veya nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar balgam söktürücü ilaçlar kanda oksijen düzeyi düşerse oksijen tedavisi veriliyor. Antibiyotik verdiğimiz halde hastanın ateşi 3 gün yüksek seyredebilir. Eğer 3. günden sonra ateş hala yük¤¤¤¤e doktora danışmak gerekir.”

“Üst solunum yolu enfeksiyonlarını mevsime bağlı hastalıklar olarak tanımlıyoruz. Özellikle de mevsim geçişlerinde gün içindeki ısı farklarının çok olduğu ilkbahar ve sonbaharda bu hastalıklar daha çok görülüyor. Kışın havalar soğuk olsa da stabil olduğundan önlem alınabiliyor ancak mevsim geçişlerinde daha korunmasız oluyoruz.

ZATÜRRE TÜRLERİ

Bakteriyel zatürre:
Bakteriyel Zatürre her yaş grubunda görülüyor. Alkolikler yeni ameliyat olmuş hastalar kronik akciğer ve kalp hastalığı olanlar bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde hastalığa yakalanma riski artıyor.
Belirtileri:
Ateş titreme öksürük sarı veya yeşil renkte kanlı balgam çıkarma göğüs ağrısı ve terleme. Dakikadaki solunum sayısı ve nabız hızı artarken ağır vakalarda kanda oksijen azalmasına bağlı olarak dudaklar tırnaklar morarabilir hastada bilinç bulanıklığı gelişebilir.
Virütik zatürre
Zatürrelerin yarısının “virüsler” yoluyla olduğu biliniyor. Özellikle de çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonuna bazen de zatürreye neden olan birçok virüs saptanmışvirütik zatürrelerin çoğunun ciddi olmadığını ve “antibiyotik” kullanmadan kısa sürede iyileşebiliyor “İnfluenza virüsü ağır zatürreye yol açabilir. Kalp akciğer hastalığı olanlarda gebelerde ölüme dahi yol açabiliyor.”
Belirtileri:
Ateş başağrısı kuru öksürük kas ağrısı ve halsizlik gibi gribal enfeksiyonlarda görülen belirtilerle ortaya çıkıyor. Bazen viral zatürreye bakteriyel zatürre de ekleniyor ve o zaman bakteriyel zatürreye ait belirtiler görülüyor.

Mycoplasma zatürresi
“Mycoplasma”lar insanda hastalık nedeni olan ve serbest yaşayan canlılar olarak biliniyor. Hem bakteri hem virüs özelliği taşıyorlar. Genellikle hafif şiddette ancak insandan insana kolaylıkla bulaşan ve bu nedenle salgınlar halinde seyreden bir zatürre etkeni olarak nitelendiriliyor. Tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte en sık çocuk ve genç erişkinlerde görülüyor. Tedavi edilmese de hastalıktaki ölüm oranı düşük seyrediyor.
Belirtileri:
Hastanın en yaygın şikayeti öksürük oluyor. Ayrıca ateş titreme bulantı kusma baş ve kas ağrısı halsizlik görülebiliyor.

PAÇAVRA HASTALIĞI

Sürekli değişen virüsler neden oluyor
Grip sürekli değişen virüslerin neden olduğu bir hastalık. Soğuk algınlığı ile arasındaki temel farklılıklar ancak klinik ortamda ayırt edilebiliyor. Soğuk algınlığı daha çok burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle ortaya çıkan yetişkinlerde ateşi hemen hemen hiçbir zaman yükseltmeyen bir tabloya sahip. Ama grip halk arasındaki söyleniş biçimiyle paçavra hastalığı kişiye yoğun bir yorgunluk durumu ve halsizlik veriyor.
Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerine ilave olarak sürekli baş ağrısı gribin bir başka ayırt edici özelliği. Ayrıca etkin tedavi edilmediği takdirde hastalık ilerleyerek başka hastalıklara neden olur ve asıl öldürücü niteliği bu dönemde kazanır. Gribe yolaçan virüs influenza virüsüdür. Bunun A B ve C tipleri olmak üzere üç tipi bulunmaktadır. İnfluenza A tipi virüsün neden olduğu grip çok büyük salgınlara yolaçar.Soğuk Algınlığı


SOĞUK ALGINLIĞINDA KLİNİK BELİRTİ VE BULGULAR NELERDİR?
Hastalığın bünyeye yerleşme süresi 24 - 72 saat arasında değişir. İlk belirti kuru kaşıntılı boğaz ağrısıdır. Ateş normaldir veya hafif yükselebilir. Bebek ve küçük çocuklarda ateş daha yüksektir. En sık görülen belirtiler burun akıntısı burun tıkanıklığı hapşırma boğazda yanma ve öksürüktür. Koku ve tat duygusunun azalması kulaklarda basınç hissi ve ses kalitesindeki değişiklikler gibi durumlara da sıkça rastlanır. Belirtiler ortalama 7 gün sürer. Vakaların dörtte birinde bu süreç 2 haftaya kadar uzayabilir.

SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ
Kapalı ve kalabalık yerlerde hastalık hızla yayılır. Dolayısıyla açık havada ve havalandırması iyi olan yerlerde bulunmak infeksiyon riskini azaltır.
Virüsler mikrobun bulaştığı yerlerde (kapı tokmağı telefon gibi) canlı kalabildikleri için bu yüzeylere temastan sonra virüsleri rahatlıkla burnumuza veya gözlerimize transfer edebiliriz. Bunu engellemek için ellerimizi sık sık sabunlu su ile yıkamalıyız.


SOĞUK ALGINLIĞINDA NASIL BİR TEDAVİ UYGULANIR?
Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Tedavi belirtilere göre yapılmalıdır. Burun tıkanıklığını giderici spreyler veya burun damlaları öksürük giderici ilaçlar baş ağrısını azaltmak için ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca istirahat edilmesi ve stresten uzak durulması da vücut direncinin yeniden kazanılmasına yardım eder.
Bu tedavilere ek olarak ABD’de hastaların üçte biri Avrupa’da % 40 - 70’i alternatif tedavi kullanmaktadır. Alternatif tedavi olarak sıklıkla esansiyel yağlardan oluşan mentol içinde bir sülfür bileşiği olan ‘Ajoenc’in etkisinden yararlanmak için sarımsak çinko ve yüksek dozlarda (günde 1 - 2 gram) C Vitamini alınarak antioksidan etkilerden yarar sağlayabilmektedir


__________________
~Hk.
Sαн'L ۵ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Aşk hastalıkları * ' Mira ' * Romantizm & Duygusal Yazılar 0 30.08.10 00:56
Akıl Hastalıkları! mavi düş'üm Psikoloji 0 17.11.09 13:15
Göz Hastalıkları eLPadrino Sağlık 26 17.08.09 13:36
Cilt Hastalıkları Dr.TaKa Sağlık 53 18.05.07 03:00


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.