ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Sohbet - Yaşam > Sağlık

Sağlık Sağlığınız ile ilgili güncel bilgileri bu bölüm altından temin edebilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12.12.07, 20:13   #1 (permalink)
Paylaşımcı Tayfa
 
BonCuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Düş'lerden
Mesaj Sayısı: 2.704
Konu Sayısı: 196
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 27999
Rep Puanı: 2798371
Rep Derecesi : BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000BonCuK 0-3000000
Ruh Hali:

Arrow Kök Hücre Nedir ? Nasıl Yapılır ?
KÖK HÜCRE NEDİR ?
Erkeğin spermi ile kadının yumurtası birleştiğinde, yani döllenme sonrası oluşan hücre (Zigot) tek başına tüm organizmayı meydana getirebilecek genetik bilgiye ve güce sahiptir. Vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilecek potansiyele sahip olan bu ilk embriyonel hücreye herşeyi yapabilen anlamında "Totipotent Hücre" denilmektedir. Döllenmeyi izleyen ilk dört ile beş gün içerisinde tek hücreden meydana gelen tüm hücreler aynı güce sahiptir, yani döllenme sonrası ilk dört gün içerisinde oluşan hücreler rahim içerisine yerleştirildiğinde her biri tek başına bir organizma, yani insan oluşturabilecek güçtedirler. Anne karnında ilk dört gün içerisinde eğer herhangi bir nedenle bu hücreler birbirinden ayrılırsa, ayrılan her hücre kendi başına büyüyebilir ve ayrı bir insan meydana gelebilir. Beşinci günden, yani 2-3 hücre bölünmesinden sonra meydana gelen hücreler "Blastosit" denilen küresel bir şekil alırlar. Beşinci günden sonra oluşan ve bu kürenin içerisindeki hücrelerher hücre türüne dönüşebilecek güce sahipler. Gerekli ortam sağlandığında bu hücreler bilinen yaklaşık 200 hücre türüne dönüşebiliyorlar. Tüm organizmayı oluşturma gücüne sahip olan veya tüm hücre türlerine dönüşebilen kök hücreler, insan gelişiminin ilk aşamalarında, yani embriyon

KÖK HÜCRE NAKLİ NEDİR ?

Bilindiği gibi Kök Hücreler vücuttaki bütün dokuları ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptirler. Kök Hücrelerin Kanser, Sinir Sistemi Hastalıkları ve Hasarları, Kalıcı Omurilik Hasarı Nedeniyle Oluşan Felçler, Metabolik Hastalıklar (Diyabet), Kalp Hastalıkları, Kemik Hastalıkları tedavisinde kullanılabilmektedir.
Kök hücre elde etmenin iki ana yöntemi vardır. Birincisi bebeklerin göbek bağından. İkincisi ise embriyonlardan.(Cenin-Fetus). 1998’de yapılan araştırmalar Ceninden elde edilen embriyonik kök hücrelerin, göbek bağından elde edilenlerden onlarca kat daha etkin olduğunu ortaya koydu.
Bunlara ek olarak hastanın kendi ilik hücresinden alınıp üretilen Kök Hücrelerde klinik deneme aşamalarını bitirdi ve yaygın uygulanmaya başlandı. Bu hücreler diğer hücrelere göre çok daha güvenilir ve risksiz olduğu için daha çok tercih edilmektedir.
Prof. Dr.Wang Taihua’nın yönteminde alınan kök hücreler, laboratuvar ortamında çoğaltılıyor ve uygun hale getiriliyor. Daha sonra yaklaşık 75 - 100 milyon adet kök hücre enjeksiyon yöntemi ile omurilik veya damar içine enjekte ediliyor. 90 günlük bir süreçte kök hücreler hasarlı dokuları onarıyor.

KÖK HÜCRE NAKLİNDE %70 BAŞARI

Shandong Bütünleşmiş Geleneksel ve Modern Tıbbi Araştırma Enstitüsü'ne bağlı Shandong Kızıl Haç Örgütü Uygulama Hastanesi Baş Profesörü Dr.Wang Taihua kalıcı omurilik hasarı nedeniyle felç olan hastaların yapılan Kök Hücre enjeksiyonuyla tekrar hareket kabiliyetlerini kazandıklarını açıkladı. Dr.Wang Taihua, ilk araştırmasını yaşları 2 ile 64 arasında 171 omurilik felçlisi ve kas erimesi olarak da bilinen sinirsel ALS hastası üzerinde yaptı. China Medical Journal dergisinde yayınlanan sonuçlara göre, gönüllü deneklere Kök Hücre enjeksiyonundan sonra, yüzde 70’i yeniden hareket kabiliyetini kazandı.
Araştırma 2001 Yılında başladı ve 2005 Yılında Araştırmanın çarpıcı sonuçları, New Scientist ve Nature gibi en saygın bilim dergilerinde yayınlandı. Bunun üzerine şu anda Çinli'lerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından yüzlerce hasta Dr. Wang’ın kliniğine akın etmeye başladı. Shandong Enstitüsü’nün verilerine göre, son 6 ayda tüm dünyadan 50 ülkeden 700 hasta başvurdu. Klinikte 2007 sonuna kadar boş yatak olmadığı açıklandı.

NEDEN ÇİN HALK CUMHURİYETİ ?

Kök hücrelerin embriyonlardan elde edilmesi birçok etik ve dini tartışmayı beraberinde getiriyor. ABD, İngiltere, Almanya ve İtalya gibi birçok Batılı ülkede, siyasi otoriteler kök hücre araştırmalarına yasaklar getiriyor. Muhafazakâr gruplar, “Kök hücre temini için bir canlının imha edilmesini kabul edilemez” buluyor. Çin’deki durum ise ABD ve Avrupa’nın tam tersi. Çin Sağlık Bakanlığı, ulusal kök hücre araştırma merkezi kurulması için 36 milyon dolar bütçe ayırdı. Kök hücre çalışmalarına son 5 yılda 300 milyon dolar harcandı.
Shandong Bütünleşmiş Geleneksel ve Modern Tıbbi Araştırma Enstitüsü'ne bağlı Shandong Kızıl Haç Örgütü Uygulama Hastanesi, Çin Sağlık Bakanlığı tarafından Kök Hücre Nakli'ne izin verilen ilk Hastane olma özelliğini taşıyor. Hasta taleplerinin yoğun olması ve Shandong eyaletinin Çin'in başkenti Pekin şehrine biraz uzak kalmasından dolayı Shandong Kızıl Haç Örgütü Uygulama Hastanesi, Beijing Yanshan Yanhua Phoenix Hastanesi ile birleşmiş ve tedavi merkezini Pekin şehrine taşımıştır.
Prof.Dr.Wang Taihua’nın tedavi ettiği bazı hastalar İngiliz The Guardian’a şu açıklamaları yaptı:Yeni Zelandalı Willie Terpsta (64): Konuşma yeteneğimi kaybedince doktorlar, ALS adlı merkezi sinir sistemi rahatsızlığına yakalandığımı söyledi. Kaslarım eriyor ve vücudumu kontrol edemiyordum. Çin’e geldim. Kafatasıma iki delik açıp kök hücre enjekte ettiler. Birkaç gün sonra kollarımı hareket ettirmeye başladım.
Amerikalı Van Golden (51): Ben Teksas’ta doğdum ve Katolik Kilisesi’ne üyeyim. Kök hücreye karşı çıkıyordum. Ancak iki yıl önce bir trafik kazası geçirip felç kaldım. Bu yüzden inancıma aykırı olmasına rağmen Çin’e geldim. Tedavi gördüm. Henüz yürüyemiyorum. Ama yıllar sonra ilk kez ayak parmaklarımı hissetmeye başladımSORULAR ve CEVAPLAR

KÖK HÜCRE TEDAVİSİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Tüm değişik organlar içinde kök hücre girintileri bulunmaktadır (ör. beyin için, Alt-ventriküler bölgede bulunan girinti, DG). Sinirsel Kök Hücre enjeksiyonu, hedeflenen alana kök hücreleri doldurabilir ve böylece hasar gören dokunun yeniden üreme yeteneği sürdürülür. Kök hücreler, hücrenin işlevini yeniden kazanmasına yardımcı olmak için özel molekülleri ifraz ettirebilir veya hastalıkları tedavi etmek üzere hücre hasarını durdurabilir.

KÖK HÜCRE TEDAVİ MEKANİZMASI NEDİR ?

Bir insanın bir hastalığa yakalanması, belirli dokuları temsil eden kök hücrelerin sayısının ve işlevinin diğer organlara nazaran daha az olduğu anlamına gelmektedir. Kemik iliği, kan dolaşımı boyunca hareket edecek olan yetişkin kök hücrelerini ortaya çıkarmaktadır. Yetişkin kök hücrelerinin bir kısmının ayrılması, vücuda enjekte edilmeden önce kültür yoluyla yapılabilir. Kök hücreler, bir yerde toplanmak üzere kan damarları boyunca ilerleyecektir ve ardından, patolojik değişiklikler ile vücudun bir kısmına yönelecektir ve etrafındaki kök hücrelerin tedavi etkisi yaratmak üzere farklılaşmasını teşvik edecektir. Alan çevresinde hücrenin hasar görmesiyle ortaya çıkan bozukluğa yol açan birden fazla neden olduğu halde, hepsinin kök hücrelerin faaliyet sayısı ile alakası vardır. Böylece, patojenisi hakkında daha fazla şey bilmeye gerek kalmama koşulu altında hastalıklar tedavi edilebilir.

TEDAVİ PROSEDÜRÜ NASILDIR ?

Bir ay boyunca haftada 2, toplam 8 sefer Sinirsel Kök Hücre Transplantasyonu yapılır.Bu zaman zarfında ayrıca Akupunktur, Geleneksel Çin Tıbbı bitki ilaçları ve Geleneksel Çin Masajı ile tedavi desteklenir. Hastaneye yatırıldıktan bir gün sonra bir MR görüntüsü ve kan testi yapılır. Bu işlem hastaneden ayrılmadan bir gün önce tekrarlanır. Amaç tedavinin etkisini görmektir.

KÖK HÜCRE TRANSPLANTASYONU NEDİR ?

Enstitümüz geleneksel cerrahi transplantasyon ile ayrıca intravenöz enjeksiyon yolunu kullanmaktadır. Çünkü Sinirsel Kök Hücrenin, vücuttaki hasar görmüş dokulardan sinyaller almak ve onları tedavi etmek için hedef dokulara doğru kan damarları yoluyla hareket ettiği kanıtlanmıştır.

KÖK HÜCRE ENJEKSİYONUNDAN SONRA HERHANGİ BİR YAN ETKİ VAR MIDIR ?

Sinirsel Kök Hücre enjeksiyonundan sonra, bazen ateş veya sarsıntı gibi geçici alerjik reaksiyonlar görülebilir. Çoğu durumda, herhangi bir yan etki görülmez, bu gibi semptomlar bile zamanla yok olur. Ayrıca Kök Hücrenin,
enjeksiyon yapılan bünyeye uyum sorunu yoktur.

SHANDONG KIZIL HAÇ ÖRGÜTÜ UYGULAMA HASTANESİ HAKKINDA ?

Shandong Bütünleşmiş Geleneksel ve Modern Tıbbi Araştırma Enstitüsü'ne bağlı Shandong Kızıl Haç Örgütü Uygulama Hastanesi yeni ilaçlar geliştirmesine ve klinik araştırmalar yapmasına onay verilen tek hastanedir. Ayrıca Sinirsel Kök Hücre tedavisini üstlenmeye yetkili tek hastanedir. Özel dereceli Hasta odaları ve 20’den fazla uzmandan oluşan ekibi ile, hem hastalar hem de aileler ile ilgilenme kapasitesine sahiptir. Ve ayrıca, Türk hastalar ve aileleri için özel restoranı mevcuttur. Hasta taleplerinin yoğun olması ve Shandong eyaletinin Çin'in başkenti Pekin şehrine biraz uzak kalmasından dolayı Shandong Kızıl Haç Örgütü Uygulama Hastanesi, Beijing Yanshan Yanhua Phoenix Hastanesi ile birleşmiş ve tedavi merkezini Pekin şehrine taşımıştır.

KÖK HÜCRE TRANSPLANTASYONU YAPTIRABİLMEM İÇİN NE YAPMALIYIM ?

Karar verildikten sonra ilk iş olarak size vereceğimiz formları dolduracak ve tıbbi dosyanızı hazırlamaya başlayacaksınız. Formlar doldurulduktan ve raporlarınız İngilizceye tercüme edildikten sonra Shandong Kızıl Haç Örgütü Uygulama Hastanesine yollanacaktır.
Başkan Prof.Dr.Wang Taihua ve Ekibi 3 iş günü içinde dosyanızı inceleyecek ve kararını bildirecektir. Kök Hücre Nakli Tedavisine uygun bir hasta olup olmadığınız 4 - 5 gün içinde size resmi olarak bildirilecektir. Kurulun kararı olumlu olursa, size Çin’de bir refakatçiniz ile birlikte geçireceğiniz tedavi dönemi hakkında bilgiler verilecektir.
Uygulanacak tedavi yöntemi, hastanede kalacağınız odalar, tedavinizi yapacak olan doktorlar, tedavinizin ücretlendirilmesi, hastanedeki sosyal hayat, Türkiye ile iletişiminiz gibi aklınıza gelebilecek her konuda bilgilendirileceksiniz. Elbette tedavi sürecinizle ilgili sizin de aklınıza gelen her türlü soruyu bu bilgilendirme aşamasında sorabileceksiniz.
Bilgilendirme sürecini takiben, pasaport ve vize işlemlerinizin başlatılacak ve akabinde Shandong Kızıl Haç Örgütü Uygulama Hastanesine, bizim eşliğimizde ulaştırılarak tedavi süreciniz başlatılacaktır.

GENEL KATILIM KOŞULLARI

Shandong’da dosyası onaylanan her hasta şirket merkezimize davet edilecek ve “KÖK HÜCRE TRANSPLANTASYONU'NA KATILIM SÖZLEŞMESİ” ni imzalayacaktır.
Hastanın ve refakatçisinin en az 1 yıl geçerli olan pasaportları istenecektir. ÇİN Halk Cumhuriyeti vize işlemleri ve uçak biletlerinin alımı şirketimiz tarafından gerçekleştirilecektir. Hastalarımıza Shandong’da Başkan Prof.Dr.Wang Taihua ve Ekibinin gerekli gördüğü süre ile Kök Hücre Nakli ve diğer tedaviler uygulanacaktır. Her odada bir hasta ve refaketçinin kaldığı modern servislerde “EKONOMİK” ve “VIP” olmak üzere iki oda seçeneği vardır. Odalarda Tuvalet - Banyo, Buzdolabı, LCD Tv, Bilgisayar ve 24 saat kesintisiz İnternet erişimi mevcuttur.
Servislerde İngilizce konuşan doktor ve hemşireler hizmet vermektedir. Bu süre zarfında Hastalar hastaneyi terk etmeyecektir. Hasta ve Refakatçiler, kendileri için şirketimizin Shandong’da düzenlediği değişik gezi programlarına katılabilecektir. Bir hastaya ikinci bir Kök Hücre Nakli tedavisi gerektiğinde, Başkan Prof.Dr.Wang Taihua ve Ekibinin raporu ile hastalarımıza ikinci tedavi dönemi hakkında ayrıntılı bilgi verilecek ve ödeme koşulları bildirilecektir. Kök Hücre Nakli tedavisi aşamaları dönem - dönem duyurulacaktır. Hastalarımız bu duyurularda izin verdikleri sürece isimleri, tanıları, yaşları, cinsiyetleri ile belirtilecektir. Kök Hücre Nakli Tedavisine katılan her hasta tıbbi bilgilerinin bilimsel araştırmalarda kullanılmasını şimdiden kabul etmiş sayılır.


__________________
BonCuK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.02.10, 12:51   #2 (permalink)
Yeni Tayfa
 
fanatix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Mesaj Sayısı: 1
Konu Sayısı: 0
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : fanatix 0-250000
Standart Cevap: Kök Hücre Nedir ? Nasıl Yapılır ?
bu bilgileri nereden aldığınızı ya da bu Çin'deki hastaneyle iletişimi sağlayan Türkiye'deki merkezle ilgili bir bilginiz varsa öğrenebilir miyim?


fanatix isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.