ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Sohbet - Yaşam > Sağlık

Sağlık Sağlığınız ile ilgili güncel bilgileri bu bölüm altından temin edebilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03.01.08, 09:25   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
Miss.Nobody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: iSTaNBuL..
Mesaj Sayısı: 7.193
Konu Sayısı: 1289
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 405545
Rep Puanı: 40552428
Rep Derecesi : Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000Miss.Nobody 0-10000000
Ruh Hali:

Exclamation Kış Hastalıklarından Korunun!
Kış aylarının gelmesiyle özellikle soğuk havaların da etkisiyle kimi hastalıklarla karşılaşma riskimiz artar. Nezle, soğuk algınlığı, grip, bronşit ve zatürre bu hastalıkların başında gelir. Alacağınız bir takım önlemlerle bu hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz...
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, kış mevsimiyle gelen bulaşıcı hastalıklar ve korunma yolları ile ilgili bilgiler verdi.

Nezle - Soğuk Algınlığı
Soğuk algınlığı; çeşitli virüslerin yol açtığı ve üst solunum yollarında bazı yakınmalarla seyreden hafif seyirli bir hastalık. Özellikle mevsimlerin değiştiği aylarda ani ısı değişiklikleri nedeniyle soğuk algınlığı görülme sıklığı artıyor. Kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirme, güneş ışınlarından daha az yararlanma ile kötü havalandırma koşulları, enfeksiyonun gelişmesini ve yayılmasını hızlandırıyor. Halsizlik, hafif baş ağrısı, hafif bir ateş, öksürük, gözlerde kızarma ve yaşarma, üst solunum yollarında yanma hissi ile burun akması soğuk algınlığının en önemli belirtilerini oluşturuyor. Soğuk algınlığı en fazla bir hafta on gün içinde tedavi edilmesine gerek duyulmadan kendiliğinden geçiyor. Ancak hastalık; sinüzit, ortakulak iltihabı ve zatürree gibi komplikasyonlara neden olursa hastanın iyileşmesi zorlaşıyor ve tedavi süresi de uzuyor. Soğuk algınlığında antibiyotik tedavisine gerek duyulmuyor. Hastalıkta belirtilere yönelik tedavi uygulanıyor. Baş ağrısı, kırıklık ve ateş için parasetamollü ilaçlar kullanılabiliyor. Burnu tuzlu suyla yıkamak, burun tıkanıklığını giderici spreyler ya da burun damlaları etkili oluyor. İstirahat edilmesi ve stresten uzak durulması, vücut direncinin yeniden kazanılmasına yardım ediyor.
Nezleden nasıl korunmalı?
· Toplu yaşanan kapalı ortamlardan uzak durmaya özen gösterin.
· Hasta kişilerle yakın temasa geçmeyin,.
· Virüsler bulaştıkları yerlerde canlı kalabiliyorlar. Bu nedenle özel eşyanızı soğuk algınlığına yakalanan kişilerle kullanmamaya özen gösterin.
· Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın.

Grip (İnfluenza)
Grip, bulaşıcı bir akut virüs hastalığı olarak tanımlanıyor. İnfluenza virüsünün yapısı çok sık değiştiği için toplumda herhangi bir dirençle karşılaşmadan hızla yayılabiliyor, tüm dünyayı etkileyen salgınlara yol açabiliyor. Genellikle sonbaharın soğuk aylarında ve kış aylarında da salgın halinde görülebiliyor. Grip; küçük çocukları, vücut direnci düşmüş yaşlıları ve kronik hastalığı olan kişileri daha çok etkisi altına alıyor. Sonbahar ve kış mevsimlerinde toplu ulaşım araçları, sinema ile tiyatro gibi kalabalık grupların bulunduğu yerlerin de hastalığın bulaşmasını kolaylaştırdığı biliniyor. Titremenin de eşlik ettiği ateş 39 - 40 dereceye çıkıyor. Başta, eklemlerde ve kaslarda, özellikle sırt ile bel bölgesinde ağrı oluşuyor. Bunların yanı sıra halsizlik ve bitkinlik, bazen de mide bulantısı ile kusma da görülebiliyor. Boğaz ağrısı, şiddetli öksürük ve göğüste yanma gibi yakınmalara da sıkça rastlanıyor. Grip, 4 - 5 gün içinde yavaş yavaş düzelmeye başlıyor ve genellikle bir hafta içinde geçiyor. Gribin etkin bir şekilde tedavisi için öncelikle yatak istirahati öneriliyor. Yüksek ateşin düşürülmesi ve kas ağrılarının dindirilmesi, tedavide en önemli hedefi oluşturuyor. Ateşi düşürmek için parasetamol içeren ilaçlardan yararlanılıyor. Bol bol sıvı tüketmek gerekiyor.


Gripten nasıl korunmalı?
· Hasta kişilerle yakın temaslardan kaçının.
· Kalem, kitap ve bardak gibi özel eşyalarınızı hasta kişilerle kullanmayın.
· El temizliğine özen gösterin. Elinizi göz ve burnunuzla temas ettirmeyin.
· Özellikle kapalı mekanlardan, havalandırması iyi olmayan yerlerden mümkün olduğunca uzak durun.
· Mevsime uygun giyinmeye özen gösterin.
· Grip aşısını yaptırmayı ihmal etmeyin.

Akut Bronşit
Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonunun ardından gelişen bronşit, bronşların iltihaplanması sonucu ortaya çıkıyor. Akut bronşite genellikle influenza gibi bronşlara yerleşen virüsler neden oluyor. Virüs, solunum yoluyla ya da hasta kişiyle el sıkışma gibi yakın temasla bulaşıyor. Soğuk algınlığı ve grip geçiren kişiler, uzun süre kapalı ortamlarda kalanlar ve havalandırması olmayan yerlerde çalışanlar risk grubunu oluşturuyorlar. Ayrıca beden dirençleri daha düşük olduğu için sigara içen kişiler de daha kolay bronşit oluyorlar ve tedaviye daha zor yanıt veriyorlar. Kuru öksürük bronşitin tipik belirtisini oluşturuyor. Özellikle geceleri yoğunlaşan öksürük bazen günlerce sürebiliyor. Bronş içinde yerleşmiş bulunan hücreler yeterli sıvı alınıp ıslatılmadığı takdirde balgam gelişiyor. Her bronşitin tedavisinde antibiyotik kullanılmasına gerek duyulmuyor. Öksürük yakınmasına karşı öksürük kesici ilaçlar veriliyor. Ancak balgamla seyreden bronşitte genellikle antibiyotikten yararlanılıyor. Yüksek ateş ve ağrısı olan hastalarda tedaviye ağrı kesici ekleniyor. Akut bronşit tedavisi ortalama 10 gün sürüyor.
Bronşitten nasıl korunmalı?
· Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde mümkün olduğunca sokağa çıkmayın.
· Kapalı ve iyi havalandırılmayan ortamlardan uzak durun.
· Bronşite yakalanmış kişilerle yakın temas kurmaktan kaçının.
· Sigara içmeyin, içilen mekanlarda da bulunmayın.
· Elinizi sık sık sabunlu suyla yıkayın.

Zatürre
Kış mevsiminde daha sık görülen zatürre, bakteri ya da virüslerin yol açtığı ciddi bir akciğer enfeksiyonu olarak nitelendiriliyor. Ne yazık ki, günümüzde gelişmiş tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen zatürre hala en sık ölüme neden olan hastalıklardan birini oluşturuyor. Zatürre her yaşta görülmekle birlikte bebek, küçük çocuklar ve ileri yaştaki bireyleri daha çok etkiliyor. Tüm zatürre olgularının yarısından pnömokok bakterisi sorumlu tutuluyor. Pnömokoklar hasta kişiyle yakın temas sonucu bulaşıyor. Bakteriler tek başına veya damlacıklar içinde solunum yoluyla vücuda giriyorlar. Belirtiler genellikle üst solunum yolları enfeksiyonunun ardından ani olarak başlıyor. Yüksek ateş, üşüme - titreme, öksürük, balgam, nefes alırken batar tarzda göğüs ağrısı, nefes darlığı, iştahsızlık gibi yakınmalar hastayı yatağa düşürüyor. Ancak hastalık sinsi bir şekilde de ilerleyebiliyor; kuru inatçı bir öksürüğe karşılık göğüs ağrısı, nefes darlığı ve balgam gibi diğer belirtilere rastlanmayabiliyor. Zatürre mutlaka antibiyotikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Günümüzde hemen her bakteriye karşı etkili antibiyotikler mevcut. Tedavide önemli olan antibiyotiğin doğru seçilmesi, yeterli doz ve sürede kullanılması. Yatak istirahati vücut direncinin yeniden kazanılmasında önemli rol oynuyor. Zatürrenin tedavi süresi 1 - 3 hafta sürüyor.
Zatürreden nasıl korunmalı?
. Zatürreye karşı önlem almada etkili yol aşı yaptırmak. Zatürre için de pnömokok mevcut, ancak bunların koruyuculuğu yüzde 100 değil. Fakat bu aşılar sayesinde hastalarda hem hastalığa yakalanma hem de ölüm oranlarında azalma söz konusu.
. Grip aşısının her yıl yinelenmesi gerekirken, pnömokok aşısı ile 5 yıl boyunca süren bağışıklık elde ediliyor.
. Özellikle kalp, akciğer, kan, böbrek ve diyabet hastaları, dalağı alınmış kişiler, 65 yaşın üzerindekiler gibi yüksek risk taşıyan kişilerin mutlaka zatürre aşısı yaptırmaları öneriliyor.

Grip Aşısı Kime, Ne Zaman Yapılmalı?
Günümüzde, grip aşısı bu hastalıktan korunmanın en güvenli yolunu oluşturuyor. Grip aşısı Eylül-Aralık ayları arasında tek doz olarak uygulanıyor. Grip aşısını her sonbahar mevsiminde yinelemek gerekiyor. 65 yaşın üzerinde olanlar, astım, kronik akciğer hastalığı, kronik kalp ve damar sistemi hastalığı, diyabet ile böbrek yetmezliğinden yakınanlar aşılanması gereken gruplar içinde yer alıyor. Ayrıca sağlık personeli, toplum hizmetinde çalışanlar, risk grubundakilerle yakın temasta olanların da grip aşısı yaptırmalarında yarar var. Ancak 6 aydan küçük bebeklerin, hamileliğin ilk 2 ayı içinde olan kadınların (doktor tarafından önerilmediği takdirde) ve yumurtaya karşı alerjisi olanların grip aşısı yaptırmamaları gerekiyor.


__________________

.
.
Miss.Nobody isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.08, 14:35   #2 (permalink)
Yeni Tayfa
 
musti_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2007
Mesaj Sayısı: 9
Konu Sayısı: 1
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 1017
Rep Derecesi : musti_17 0-250000musti_17 0-250000musti_17 0-250000musti_17 0-250000musti_17 0-250000musti_17 0-250000musti_17 0-250000musti_17 0-250000
Standart Cevap: Kış Hastalıklarından Korunun!
ellerine sağlık grip aşısı çok etkili herkesin yapatırmasını tavsiye ederim ..


__________________
Candan seven bir kuldum.Ne ummuştum ne buldum ?Ne yazık ki en sonun da el oldum unutuldum.......
musti_17 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.08, 14:35   #3 (permalink)
Uzman Tayfa
 
bruno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Feb 2007
Nereden: Son Barikat'tan
Mesaj Sayısı: 5.667
Konu Sayısı: 505
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 14167
Rep Puanı: 1414844
Rep Derecesi : bruno 0-2000000bruno 0-2000000bruno 0-2000000bruno 0-2000000bruno 0-2000000bruno 0-2000000bruno 0-2000000bruno 0-2000000bruno 0-2000000bruno 0-2000000bruno 0-2000000
Standart Cevap: Kış Hastalıklarından Korunun!
bugün hastayım, soguk aldım midem yanıor...


__________________
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]


TEK ADAM ATAM!
bruno isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.08, 15:14   #4 (permalink)
Banned
 
MrJnL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jul 2007
Nereden: İn Dark.
Mesaj Sayısı: 2.244
Konu Sayısı: 102
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 457439
Rep Derecesi : MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Kış Hastalıklarından Korunun!
Artık Cok Gec.


MrJnL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.08, 15:24   #5 (permalink)
Süper Tayfa
 
eLa Da SiLvA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Mar 2007
Nereden: Alayına İsyan, Alayına Beşiktaşk!!!
Mesaj Sayısı: 11.807
Konu Sayısı: 899
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 84840
Rep Puanı: 8481568
Rep Derecesi : eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Kış Hastalıklarından Korunun!
Alıntı:
bruno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bugün hastayım, soguk aldım midem yanıor...
Alıntı:
MrJnL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Artık Cok Gec.
Size iğne bapıcam


__________________
*.*
˜*•. ˜*•.•*˜ .•*˜
˜*•. ˜”*°•.˜”*°•.•°*”˜.•°*”˜ .•*˜
˜”*°.˜”*••*”˜.°*”˜
.•*˜.•°*”˜.•°*”˜”*°•.˜”*°•. ˜*•.
.•*˜ .•*˜*•. ˜*•.
.•˜•.

Başım BelaDA (:

*.*
˜*•. ˜*•.•*˜ .•*˜
˜*•. ˜”*°•.˜”*°•.•°*”˜.•°*”˜ .•*˜
˜”*°.˜”*••*”˜.°*”˜
.•*˜.•°*”˜.•°*”˜”*°•.˜”*°•. ˜*•.
.•*˜ .•*˜*•. ˜*•.
.•˜•.
eLa Da SiLvA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.08, 15:28   #6 (permalink)
Banned
 
MrJnL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jul 2007
Nereden: İn Dark.
Mesaj Sayısı: 2.244
Konu Sayısı: 102
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 457439
Rep Derecesi : MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000MrJnL 0-500000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Kış Hastalıklarından Korunun!
ELin Hafifse OLabiLir.
Daha Önceki İgne Yaptıgın KisiLerden Referans ALmam Gerekiyor Bu Konuda.


MrJnL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.08, 15:58   #7 (permalink)
Süper Tayfa
 
eLa Da SiLvA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Mar 2007
Nereden: Alayına İsyan, Alayına Beşiktaşk!!!
Mesaj Sayısı: 11.807
Konu Sayısı: 899
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 84840
Rep Puanı: 8481568
Rep Derecesi : eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000eLa Da SiLvA 0-9000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Kış Hastalıklarından Korunun!
Alıntı:
MrJnL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ELin Hafifse OLabiLir.
Daha Önceki İgne Yaptıgın KisiLerden Referans ALmam Gerekiyor Bu Konuda.

İlk olcak


__________________
*.*
˜*•. ˜*•.•*˜ .•*˜
˜*•. ˜”*°•.˜”*°•.•°*”˜.•°*”˜ .•*˜
˜”*°.˜”*••*”˜.°*”˜
.•*˜.•°*”˜.•°*”˜”*°•.˜”*°•. ˜*•.
.•*˜ .•*˜*•. ˜*•.
.•˜•.

Başım BelaDA (:

*.*
˜*•. ˜*•.•*˜ .•*˜
˜*•. ˜”*°•.˜”*°•.•°*”˜.•°*”˜ .•*˜
˜”*°.˜”*••*”˜.°*”˜
.•*˜.•°*”˜.•°*”˜”*°•.˜”*°•. ˜*•.
.•*˜ .•*˜*•. ˜*•.
.•˜•.
eLa Da SiLvA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.