ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Her Telden > Biyografi > Şarkıcı - Müzisyen

Şarkıcı - Müzisyen Şarkıcı - Müzisyen biyografilerini paylaştığımız bölümümüz.

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08.11.10, 21:24   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
Ahєпк~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2008
Nereden: Göçebe
Mesaj Sayısı: 21.191
Konu Sayısı: 4874
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 2039700
Rep Puanı: 203966782
Rep Derecesi : Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000Ahєпк~ 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et
Arrow Steve Ray Vaughan
1972'de ekmek parasını gitar çalarak çıkartmaya kesin kararlı ve mecburiyetten de öyle olmaya mahkum Dallaslı bir velet için Austin'e taşınmak ölüp cennete gitmekten daha iyi bir şeydi. Tüm şehir onun gibi insanlarla doluydu.
Austin' de bütün gün enstrümanıyla prova yapabilir bütün gece klüplerde çalabilir bütün güzel piliçlerle vakit geçirebilir canı istediği zaman Georgia çam ağaçlarının üzerinden atlayabilecek derecede kafa bulabilir sonunda paçayı uykuya kaptırınca en yakın koltukta sızabilirdi. (ancak ayaklandığı zaman tüm bunları tekrarlamak üzere güne başlamak şartıyla...)
Etrafında başının etini yiyebilecek ne bir anne baba ne kurallar veya sorumluluklar konusunda onu sıkıştıracak okul müdürü ne de karanlık yerlerde onu pusuya yatırıp canına okuma fırsatı kollayan *** oğlanları vardı.
17 yaşındaki Steve Vaughan'ın istediği şeyler: müzik uyuşturucu ve kadınlardı ve Austin'de de bunlardan bolca bulunuyordu.
Kanunen henüz içki içebilecek bir yaşta olmadığı halde kısa Süre içinde Austin'deki barların vazgeçilmez genç gitaristlerinden biri haline geldi. Marshall anfilerin volümünü sonuna kadar pompalayıp zalim ve hayvani bir güç gösterisine dönüşen yaklaşımı sert bir tonu tanımlıyordu. Her zaman bulabildiği en kalın tellerle çalmaktan hoşlanıyordu. Bazılarına göre sonrasında bugünlerinden daha iyi olmadı.
20-30 gramlık cigaralık 10 dolar aylık kiralar 75 dolar civarında idi.
Gitarı dışında sahip olduğu pek birşey yoktu ve koltuklarda uyuyarak idare ediyordu.
En sevdiği kendine örnek seçtiği gitar idol'ü kendi kardeşi olan Jimmie Vaughan'dı. Jimmie Vaughan'ın da kendisinden başka bir hayranı yoktu zaten.
Steve için gitarlardan başka hiç birşeyin önemi yoktu.
Sahneye çıktığı zaman kafası önüne eğik sıkı bir doğaçlama pasajının içinde yol alırken cennete en yakın olduğu zaman dilimini yaşardı. Orada burada koltuklarda yatmak için etrafta dolaşırken bile baltasını portatif stereo'sunu ve en sevdiği plakları yanına almayı hiç ihmal etmezdi.
Böylece oturup Albert King Muddy Waters B.B. King Eric Clapton hatta Jimi Hendrix ile çalıp prova yapardı. Elinde gitar olmadan TV bile izleyemeyen bu adamın bir 7-Eleven veya bir Meksika restoranında sırada beklerken parmaklarının air gitarının (gerçekte elinde bulunmayan hayali 'hava gitarı') tel ve perdelerinde dolaştığı rivayet olunur. Hatta bir rivayete göre Stevie kız arkadaşı Glenda Maples ve Christian Plicque ile aynı evi paylaşırken bir gün gürültülü bir ayrılık anının birkaç dakika sonrasında Christian arkadaşının durumunun nasıl olduğunu görmek için odaya bir göz attığında Stevie'i yatakta gitarına sarılmış mışıl mışıl uyur bulur.
Grubunu Austin'e taşınması bir yıl bile olmadan Blackbird dağılır. Stevie'e göre Christian bir "wimp" (koroda söyleyen bir rahibe) gibi şarkı söylüyordu. Eğer Stevie gitarının volümünü köklediği zaman vokal duyulmuyorsa sorun onundu. Bir pansy gibi sahnede at gibi zıplayıp oynayarak gösterişli bir şekilde yürüyen ve sahnede caka satan tüysüz genç bir siyahi oğlan derisinin rengi doğru olsa bile bir blues grubuna uymuyordu. Blackbird'ten zıplar ve gider bilinmeyenin derinliklerinde kaybolur. Ta ki
Marc Benno'nun Porche'sini Austin'e sürdüğü ana kadar.
Marc Benno Hollywood'da meşhur olmuş Doğu Dallaslı kıvırcık saçlı bulunmuş ama sahibi belirsiz kimsesiz bir şarkı sözü yazarı çocuk gitarist ve piyanistti.
Dallas'ta eskiden stüdyo Club'da izlediği ve çok etkilendiği Jimmie Vaughan'ı arayıp bulduğunda kendisiyle çalmasını teklif edinceye kadar Stevie bilinmeyenin derinliklerinde dolaşıyordu.
Benno'nun her türlü teklifini reddeden Jimmie onu biraderi Stevie'le tanıştırır. Bir Porche'nin içinde gelen kurtuluş yeraltındaki hazinelerin bekçisi olan cücelerden biri gibi karşısında durmaktadır.
Gece Sürüngenleri çok kısa bir Süre içinde oluşturulur ve çok sıkı bir halde turneye çıkarlar.
Hayatının hiçbir döneminde olmadığı kadar bir zenginliğin içinde bulur kendini.
Bir yüzme havuzu hizmetçisi ve nereye gitmek isterse onu arabayla oraya götürecek biri vardır. "Hey oğlum L.A.'da bir köşede duruyorum ve işte karşımdan Chuck Berry geçiyor" der bir telefon klubesinden bir arkadaşıyla konuşurken. "Tanrım! inanamıyorum buna."
Olup biten herşey gerçekten de inanamadığı kadardır. Bütün bu saltanat çok sürmez ve kendini bir anda tekrardan Austin'de bulur.
Bu kez hem meteliksizdir hem de burnu kırılmıştır.
Stevie Doyle ve Billy Etheridge Nighcrawlers grubunu bir arada tutmaya karar verir. Hiç olmazsa kendine çeki düzen verip yoluna girmiş olan Nighcrawlers bundan önceki durumundan daha azgın bir haldeydi.Bu arada Doyle Bramhall'ın büyük kardeşi Ronnie de Austin'e gelir. Müzisyenlik açısından Stevie'nin yakınına bile yaklaşamayacağını bildiği halde beyaz Hammond B-3 orguyla Nighcrawlers'ın funk sounduna katılır. Orada o harekete o enerjiye ayak uydurmaya çalışır.
Stevie bütün kabiliyetine ve gelişmekte olan içgüvenine rağmen ne zaman Jimmie'nin yanına gitse yine o küçük salak karides kafalı birader kimliğine bürünürdü. Ne zaman kendisinin gitar çalışını nasıl bulduğunu Jimmie'ye sorsa aldığı yanıt hep sert olurdu. "Eğer ne yaptığını bilmiyorsan buraya gelip bu bok yiyeni çalma ve eğer sonunu getiremeyeceksen hiç birşeye başlama." Bir soloyu acıklı bir şekilde 'dink dink' bitirmenin affedilir bir yanı yoktur çünkü.

Nighcrawlers kısa bir Sürede ZZ Top'un menejeri Bill Ham'in dikkatini çeker. Ham rock 'n'roll çevrelerinde hatırı sayılır biriydi. Stevie'yi ilk dinlediği an çok etkilenir ve yüksek sesle Jimmie ve Stevie'yi aynı grupta çaldırmaktan ne kadar hoşlanacağının düşünü yaşar. Jimmie her zamanki gibi böylesi bir teklifle fazla ilgilenmez. Stevie ise jimmie'nin olup olmaması umurunda bile değil Ham'in diyeceklerini duymak ister.
Bill Ham bir grubun huyunu şevkini tutum ve gidişatını sınavdan geçirmek için onları birkaç haftalık bir tura çıkarmaktan hoşlanırdı. Texas'tan çıkmış en büyük rock'n roll grubu haline gelmeden önce ZZ Top'un da forma girmesi için gereken kırbaçlamayı da bu metodu kullanarak gerçekleştirmişti. Eğer Nighcrawlers acemi askeri eğitim kampının başka bir şekli olan bu deneyimden sağ çıkabilirse kendilerini Ham'a ispatlamış olacaktı. Ama hesap çarşıdakine uymaz ve sonunda cehennemin içinden geçen bir tura çıkmaları için Ham'in kendilerini kandırmasına izin verdikleri için kendi budalalıklarını kendilerine ispatlamış olurlar.
Güney'in sadece bir Greyhound otobüs terminalini kaldıracak büyüklükteki eskiden trenlerin su almak için durduğu tüm ara istasyon kasabalarında durup üzerinde tek bir prizi bulunanyerden yirmi santim yüksekliğinde sahneye konulan basamaklı platformu bulunan klüplerde çalarlar. Çalarlar çalmasına ama zaman öylesine diplerde dolaşıyordur ki grup daha kasabaya varmadan angajmanların yarısı iptal edilir. Gerçekleştirilenlerde ise dinleyici sayısı bir düzinenin altındadır. Ham'ın kontrat imzalamış olduğu tek müzisyen Stevie idi. Austin'den gelen diğer iki gitar sihirbazları Van Wilks ile Eric Johnson Ham'in Lone Wolf (Yalnız Kurt) Pruductions ekibinin içinde yeralıyordu. Tanrı'nın bu yeşil gezegenindeki önceden ne yapacağının sezilmesi en güç işbirliği yapmaktan en uzak kendini en fazla dağıtmış müzisyenlerden biri olan ZZ Top'dan Dusty Hill'in biraderi Rocky Hill de bu ekipteydi.
Çok geçmeden Nightcrawlers'ın ikinci versiyonu Missisippi'nin bir yerlerinde dağılır.
Vaughan 1981'de Otis Rush'un bir şarkısından adını alan Double Trouble'ı kurdu. Grupta Johny Winter'ın eski basçısı Tommy Shannon ve davulcu Chris 'Whipper' Layton vardı.
1982'de Montreux Caz Festivali'nde olumlu eleştiriler aldıktan sonra Vaughan Texax Flood'u kaydetti.
O yıl David Bowie yeni 45!liği "Let's Dance" için lead gitarı çalmasını istedi. Jimi Hendrix'e saygısını göstermek için "Voodoo Child"ı yorumladı.
Zamanımızın bu en büyük blues gitaristi diğerlerine oranla yine de şanslı sayılırdı. Diğerleri gibi 24 ya da 26'sında değil otuzaltısında cennetle karşılaştı.
27 Ağustos 1990 da helkoptere binerken konsere gitmek için yolculuk ettiğini sanıyordu. Oysa yoculuğu konsere değil gitarından hiçbir zaman ayrılmayacağı başka bir mekanaydı.
Yolculuk ettiği helikopter düştü ve Lynyrd Skynyrd'ın başına gelen kazanın bir benzeri daha yaşandı. .
Adını müzik tarihine Texas gitar efsanesi olarak yazdırdı.
Aptallar kulübünün bir üyesi olup olmadığı tartışılır ama cesedi yakışıklılar arasında adı mutlaka anılır.

Albümleri

Texas Flood (1983)
Couldn't Stand the Weather (1984)
Soul to Soul (1985)
In Step (1989)
Family Style (w/ Jimmie Vaughan as the Vaughan Brothers) (1990)
In Session (w/ Albert King) (1999)


__________________
Sevmek seni; hayvanlar alemi belgeseli.
Alemsin sen Alem..
Bense aleminin içinde ki hayvanın yeryüzüne yansımış şekli.
Daha doğmadan hangi Aslan tarafından yeneceğine karar verilmiş,
` Ceylanın Teki.Ahєпк~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Steve Ballmer ( Steve Ballmer Hakkında - Steve Ballmer Kimdir ? ) -Asi Ruh- İş Adamı 0 21.06.09 00:36
Steve Francis -Asi Ruh- Sporcu 0 06.05.09 10:31
Steve Irwin -Asi Ruh- Sporcu 0 06.05.09 10:05
Steve VAI _ For The Love Of God . . . Opeth Yabancı Video Klip 2 19.12.08 21:37
Stevie Ray Vaughan-Little Wing alayına_gider Yabancı Video Klip 0 23.11.07 01:38


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.