ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Gündem > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Fikirlerimizi özgürce paylaşabileceğimiz bölüm... Hakaret ve Bölücülük yasaktır...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03.01.09, 16:12   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
recep_oflu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: TRABZON/AYDIN
Mesaj Sayısı: 17.593
Konu Sayısı: 8414
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 423205
Rep Puanı: 42317492
Rep Derecesi : recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000
Ruh Hali:

Exclamation 2009 AKP'nin sonu olacak! - ERHAN GÖKSEL
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

2009 AKP'NİN SONU OLACAK
Strateji uzmanı Erhan Göksel, 2008 yılını ekonomik ve siyasi açıdan Odatv.com mikrofonlarına değerlendirdi.

2009 yılının bir önceki yıla göre daha kötü geçeceğini belirten Erhan Göksel, “Türkiye’de ise medyayı elinde tutanlar büyük sermayenin taşeronları olduğu için, büyük sermaye de, Türkiye’de tüketimin artması, kendi sahibi oldukları ekonomilerinin canlanması için sanal bir iyilik dünyası yaratıyor. Halkı pembe gözlüklerle umutlandırarak amaçları doğrultusunda yönlendiriyorlar” dedi.

İşte strateji uzmanı Erhan Göksel’in çarpıcı açıklamaları:

“Ekonomik kriz Türkiye’yi çok zayıflatacağından, Türkiye siyasi olarak büyük güçlere boyun eğmek zorunda kalacaktır.

2009 yılına girmemize bir gün kala, medya üzerinden öyle bir kamuoyu yaratılıyor ki; maalesef akıllara ziyan. Medyaya göre; “2008 dehşet kötü bir yıldı, bu yıl geçecek, yeni yıla gireceğiz ve 2009 yılının ortasından itibaren her şey eskiye dönecek ve dünya rahata kavuşacak, Türkiye ise “cennet” olacak.” Bir kere bu senaryo, tam anlamıyla bir hayal. Yani, “olmayan bir şeyi olacakmış gibi düşünmek ve sonrada buna olmuş gibi inanmak”. İngilizlerin tabiriyle “wishful thinking”.

2009 yılı, 2008’den daha beter ve daha kötü bir yıl olacak.

2009 yılı, 2008’den maalesef daha beter ve daha kötü bir yıl olacak. Eğer insanlar, 2009’da yaşanacakların daha kötü olacağı öngörülerini ciddiye almazlarsa, bu krizi daha da ağır yaşayacaklar. En azından kendileri için kriz daha ağır geçecektir. 2009 yılının daha iyi olacağı şeklindeki hayal dünyası, Türkiye’de böyle; ama dünyada böyle değil. Dünya 2009 da olacaklara son derece gerçekçi yaklaşıyor. Örneğin Amerikan kamuoyu, Amerika’daki sokaktaki halk; 2009’un daha da kötü geçeceğini düşündüğü için son derece açık biçimde bireysel her türlü önlemini alma yolunda adım atıyor. Bu adımların en başında da “tüketmemeye”, tasarruflarını elde tutmaya özellikçe çaba harcıyorlar. Özetle, varlıklarını korumaya, devam ettirmeye çalışıyorlar. Koskoca Amerika’da bile kazaklar yamanıyor, pantolonların yırtıkları dikiliyor, yeni hiç bir şey alınmıyor. Üç yılda bir değiştirdikleri yeni arabalara bakmıyorlar bile.Türkiye’de ise medyayı elinde tutanlar büyük sermayenin taşeronları olduğu için, büyük sermaye de, Türkiye’de tüketimin artması, kendi sahibi oldukları ekonomilerinin canlanması için sanal bir iyilik dünyası yaratıyor. Halkı pembe gözlüklerle umutlandırarak amaçları doğrultusunda yönlendiriyorlar. Büyük sermaye, televizyon ve gazeteler aracılığıyla, insanların beyinlere fiyat düşürdük, bir daha bulamazsınız, tam alış-veriş zamanı diye “tüketim” pompalayarak, halkı; geleceğe ilişkin hayal yüklü umutlarla uyutmaya çalışıyorlar; sadece kendilerini düşünüyorlar. Düşünmüyorlar ki, tükettirerek geleceklerini mahvettirecekleri bu halk ilerde onlara yine lazım olacak.

Dünya borsalarının dibe vuruşu, 2009 yılı sonuna kadar devam edecek.
2009’da öncelikle ekonomik olarak neler olacağına kısaca bir değerlendirdikten sonra, bunun siyasi yansımalarını ele alayım. Tabiî ki böyle kapsamlı bir konunun çok uzun olarak değerlendirilmesi gerekir ama yer darlığı ve böyle kısa bir röportajda ancak başlıklarını zikrederek geçebileceğim.

Benim analizlerim ve bu analizlerden çıkardığım öngörülerim şu anda Türkiye’yi kaplayan genel iktisadi anlayışlarla taban tabana çelişmekte. Beklenenin aksine, bana göre; dünya borsalarının dibe vuruşu, 2009 yılının sonuna kadar devam edecek. 2009’a 8600-8800’ler seviyesinde seyrederek giren Amerikan ve Japon borsalarının 2009 sonuna doğru 7000’lerin altına ineceğinden, hatta 6500’lere kadar düşebileceği ortada. B. Obama’ nın dediği gibi; bu “krizin dibine en erken 1-1.5 yıl sonra inilecek” gibi. Adeta dipsiz bir kuyuya düşen taş gibi bu iniş devam edecek. Amerikalılar, Japonya’nın 1980 sonları -1990’larda yaptığı ve başarılı olamadığı para politikalarını aynen uyguladılar. Faizleri neredeyse sıfıra düşürdüler. Görülüyor ki, bu da yetmedi. Sanıyorum bundan sonra Beyaz Saray ve ABD, bazı şirketlerin tahvillerinin devlet tarafından rehine edilerek üretim sektörüne dolaylı yardım etme planları bile yapıyor. Bütün bunları geçmişte Japonya fazlasıyla yapmıştı. Buna rağmen Japon krizi 10 yıl sürdü ve Japonya bir anlamda bu krizden hala çıkamadı. 1980’li yıllarda dünyadaki 10 büyük bankanın, dördü Japon bankasıydı. Şu anda büyük bankalar arasına giren Japon bankası yok. Bunun da altını çizmek gerekiyor.

Amerika Ekonomisi % 35’in daha üzerinde daralacak.

1929 Krizi’nde dünya ticareti, yani ülkeler arasındaki ticaret tam % 65 küçüldü. Amerikan Gayri Safi Milli Hasılası ise 1929-1933 arasında % 35 civarında küçüldü. Benim yaptığım bütün tespitler bu küçülmelerin daha da büyük oranda olacağını gösteriyor. Dünya ekonomisi belki % 65 daralmayacak; 1929 da küreselleşme zayıftı, ülke ekonomileri kapalı ekonomiydi. Yaptığım hesaplamalara göre; Amerika ekonomisinin gelecek 5 yılda % 35’in çok daha üzerinde daralacağını görüyorum.

Dünya piyasaları toparlanmadan, Türkiye’nin toparlanması kesinlikle mümkün değil.

Bugün için en kritik şey, 1929 ölçeğinin çok ötesinde bütün dünya piyasalarının Amerika’ya ve dolara tam anlamıyla indeksli hale gelmiş olmasıdır. Bu krizde dünyanın ABD ve Çin dışında kreditörü yok. Çin de -henüz ABD ile karşı karşıya gelmeye henüz kendisini hazır hissetmediği için- kendi parası Yuan yerine Doları destekliyor. Yani Çin, ABD’yi desteklediği için, Dünyanın yeni bir para birimine geçebilmesi de imkansız. Kesin olan bir şey var: Amerikan piyasaları toparlanmadan Avrupa; Avrupa toparlanmadan da Türkiye’nin toparlanması kesinlikle mümkün değildir. Bunları Türkiye’de dövizin seyri, iç-dış borç stokunun geleceği için söylüyorum. Özellikle borsada oynayanlar için şunun altını çizeyim: IMKB, 2009 sonunda 20 binlerin çok altını, hatta 15 binleri bile görebilir. Ayrıca şunu da ekleyeyim; Amerika’daki finans krizinin Amerikan ekonomisini vurmaya başlaması, kısaca ekonomik kriz daha yeni başladı. Bugüne kadar yaşanan Finans krizi idi.

ABD ve Küresel Krizin Türkiye’ye yansıması henüz olmadı bile. Bu kriz, bir iki ay içinde mutlaka bize yansıyacak. ABD finans krizi başladığında büyük varlık yitiren Avrupa finans dünyası -yani mortgage ve hedge fonlarda büyük para kaybeden Avrupa- bugünden sonra gelişecek olan deflasyon ve üretim çöküşü nedeniyle –yani Amerika’da ekonomik kriz derinleştikçe- Avrupa ekonomisi bundan çok ağır yaralar alacak. Kriz öncesi Avrupa’nın toplam ihracatının % 60’ı Amerika’ya yapılıyordu. Amerikan Ekonomisi, Avrupa mallarını alamadığı zaman % 60’lık bir ihracat küçülmesi yanı sıra, -yarı yarıya küçüldüğünü varsaysak, yani % 30 küçülse- ayrıca Avrupa Birliği’nin kendi yapısal ekonomik sorunlarını da işin içine kattığımızda, Avrupa ekonomilerinde önümüzdeki 5 yıl boyunca çok ciddi bir krizin içinde olacağında hiç kuşkum yok.

Bu krizi önlemek için çok geç kalmış olsa da Türkiye’nin IMF’ye başvurduğunu hepimiz biliyoruz. Bana göre temelde IMF ile hükümet arka planda çoktan anlaştı bile. Sorun detaylarda sanırım. Hükümet temel ihtiyaç malzemelerinin KDV’sinin % 1 - % 8 gibi olanlarının, IMF’nin dayatması üzerine % 18’e çıkarılmasını kabul etti sanırım. IMF tarafı anlaşmayı ancak bu şartla kabul edeceğini söylüyor. Tabii ki, seçime giren bir hükümetin seçim öncesi temel ihtiyaç maddelerinin KDV’sini % 18’e çıkarmak için “evet” demesi; İktidar için açıkça seçim kaybı demektir. Muhtemelen, taraflar perdenin arkasında anlaşıp, seçimden sonra KDV’yi % 18 yapmak üzere bir mutabakata vardılar.

Türk Hükümeti, sadece seçimlere kadar gitmeyi hedef almış durumda.

Şimdi gelinen bu noktada Türk Hükümeti’nin sadece seçimleri hedef aldığını, bu seçimleri aştıktan sonra, “seçimden sonrası tufan” mantığıyla hareket ettiğinden ben hiç kuşku duymuyorum. Şimdi düşünebiliyor musunuz? Türkiye bütçesinin en önemli kalemleri geçen hafta bütçe Meclis’den geçerken, tamamen IMF’nin isteğiyle aniden yatırıma kapatıldı. 14 milyar YTL’ye yakın bütçede IMF kesinti yaptı.

Aralık ayında genel ihracatta gerileme % 28,4 oldu.

Daha kriz gelmeye başlamadan Aralık ayında genel ihracatta gerileme % 28,4 oldu. Sanayi % 32,3; Tekstil % 32,1; Deri mamulleri % 20,9; Konfeksiyon % 31; Kimya sanayi % 47; Madencilik % 28,1; Otomotiv ihracatındaki gerileme ise % 49,5 oldu.

Ayrıca şu garabete bakın ki; Hükümet ne yaptığının bile gerçekten farkında değil; Türkiye’de bu krizde en ağır biçimde otomotiv sektörü çökerken, en büyük istihdam kollarından birisinde büyük işsizlik dalgaları olacakken, otomotive bağlı satış düşmesi sonucu devletin en önemli vergi kaybı da bu alanda olurken, satışları daha da düşürecek olan otomotiv ve motorlu taşıtların vergilerine Hükümetin % 12 zam yapmış olmasını anlamaya gerçekten akıl yetmiyor.

Hükümet 2009’da büyük bir gelir sıkıntısı içine düşecek.

Bunun dışında KDV ve gelir vergilerinin, son aylarda her ay yaklaşık % 5 düşmesi, hatta toplam olarak baktığımızda son 6 ayda, KDV tahsilatının toplam tahsilat içindeki oranının % 3’lere inmiş olması, en önemli vergi kalemi olan ithalatın da düşmesi, hükümet açısından 2009 da büyük bir gelir sıkıntısını da şimdiden net bir biçimde göstermektedir. Toplam vergi gelirleri geçen yıl (2007) Kasım ayına göre bu yılın (2008) Kasım ayına göre; Gelir vergisi % 6,45; Motorlu Taşıtlar vergisi % 21,22;
Dahilde Alınan KDV % 21,06; Özel Tüketim vergisi % 8,86; Özel İletişim vergisi % 3,37; Gümrük vergileri % 7,92; İthalat KDV’si % 15,76; Harçlar % 6,68 oranında düşmüştür.

2009 yılı AKP iktidarının sonu olur.

Bunun sonucu ne olacak? Ya para basarak maaş ödeyeceksiniz –enflasyon-, ya da IMF’nin politikalarına uyarak, tüm vergileri arttıracaksınız; her iki halde de krizin faturasını yoksul halk kitlelerine yıkacaksınız; böylece yabancıların Türkiye’deki yatırımlarını garanti altına alacak, sonra da onların Türkiye’deki acentası haline gelmiş olan işbirlikçi büyük sermayeyi kollayacaksınız. Tabii ki bu; iki ucu keskin kılıç. Eğer Hükümet IMF’nin politikalarına uyarsa, 2009 yılı AKP iktidarının sonu olur.

Ancak bunun yerel seçimleri etkileyeceğini düşünmüyorum. Yerel seçimlere girerken AKP’nin siyaseten henüz bir rakibinin ortaya çıkmadığı düşünülürse, AKP belediyeleri büyük anlamda silip süpürecektir. AKP‘nin baştan beri yaşanan bu ekonomik krizi anlayamaması ve göremediği krizi yönetememesinden dolayı; bir biçimde oy kaybedecek. Ayrıca Başbakan’ın çok yanlış bir strateji izleyerek DTP ile polemiği ile başlayan DTP - AKP kavgası sonucunda büyükşehirlerdeki Kürt oylarının AKP’yi terk etmesi, % 47’nin üzerinde beklenen oylarının, % 40’lara belki onun da altına düşmesine yol açacak. Ancak AKP’nin karşısında % 20-25’lik bir parti olmadığı için -CHP’nin % 20 - % 25’i geçemeyeceğini, MHP’nin de 15’leri geçemeyeceğini görüyorum- böyle bir durum söz konusu olduğunda, yani benim öngörülerim gerçekleşirse; AKP aldığı bu oyla Güneydoğu hariç, bütün bölgeleri silip süpürecektir. Elbette istisnai bir kaç yer hariç.

Yerel Seçimin sonuçları, muhalefet partilerinde büyük bir depresyon ve çöküntü yaratacaktır.

Böyle bir durum AKP’den çok, yerel seçimin hemen ertesinde Cumhuriyet Halk Partisi de başta olmak üzere muhalefet partilerinde büyük bir depresyon ve çöküntü yaratacaktır. AKP için de bu ekonomiyi -Hükümetin son derece acz içinde olması nedeniyle- 2009 içinde yönetemeyeceğinden önümüzdeki 2009’un sonuna kadar taşıyamayacağını ve 2009 sonunda veya en geç 2010 başında Türkiye’nin bir genel seçime gitmek zorunda kalacağını, çok iddialı olarak söyleyebilirim.

Dünyadaki sorunlar, Türkiye’ye katlanarak çok daha ciddi olarak yansıyacak.

2009 da Dünya’da neler olacak? Dünyadaki sorunlar Türkiye’ye tahmin edilenden çok daha ciddi olarak yansıyacak. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu krizi aşabilmesinin en önemli ve tek yolu -küresel sermayenin en önemli yönetim noktası olan- Amerikan Devleti’nin ve Amerikan Toplumu’nun üretim yapması, yani üretimi artırmasıdır. Ancak reel sektörün bu konuda üretim yapması bu ortamda mümkün değildir. Halkın yani tüketicilerin parası kalmamıştır. Para, bir kısım zenginin elinde toplanmıştır. Ayrıca halka ait menkul ve gayri-menkul değerler de -özellikle de halkın ev ve iş yeri gibi emlaklarında- büyük değer yok olmaları meydana gelmiş, varlıklar kaybolmuştur ki; bu bile Amerikan halkı için başlı başına bir felakettir.

Amerikan Endüstrisi’nin beşte biri “askeri endüstri”dir.

Hatırlatalım; Amerikan Endüstrisi’nin beşte biri “askeri endüstri”dir. Amerika bu krizi ancak -daha önce de söylediğim gibi- savaşla aşar. Şimdilerde, birkaç gün gündür İsrail’in Hamas’a olan saldırısını görüyoruz. Ben bu konuda Afganistan’dan bizim coğrafyamıza kadar bütün bir coğrafyanın, bizzat Tel Aviv - Washington kaynaklı bir büyük savaşın başlangıcı da olduğunu düşünüyorum. Bu coğrafya yeniden dizayn edilmek zorunda ve yeniden dizayn edilmenin koşullarını da böyle bir ekonomik kriz döneminde, çok basit bir şekilde anlatırsak “şiddet kullanarak”, “sertlikle” ve despotizmle çözmek mümkündür. 1929 krizi 10 yıl sürdü ve 2. Dünya savaşıyla finanse edilerek çözüldü bu işler. Ayrıca 1929 krizi dünyayı Faşizm’le tanıştırdı. Bütün Faşist hareketler, 1929 kriziyle oluşmuştur. Portekiz, İspanya’dan İtalya ve Hitler’e, hatta Japonya’da İmparator’a rağmen. İktidardaki partinin faşistleşmesinin temel kaynağı bu olmuştur.

İsrail’in Hamas’a saldırısının altında yatan neden, İran’ı tahrik etmektir.

Bütün bu söylediğimiz şeyler, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyaya çok şiddetli yansıyacaktır. Ayrıca İsrail’in Amerika’nın İran konusundaki tutumu, Obama’yla da değişmeyecektir. Ben herkesin söylediğinin tersine, İsrail’in Hamas’a saldırısının altında yatan nedenin, İran’ı tahrik etmek olduğunu düşünüyorum çünkü bugün bütün Arap dünyası sessiz kalırken, İran’ın bir çıkış yapması, Hamas’ı desteklemesi çok muhtemeldir. Böyle bir durumda İran’ın da çatışma içine dahil olmasıyla, İsrail’in ekmeğine yağ sürecektir. İsrail bütün açıklamalarıyla bu işe devam edeceğini söylüyor. Muhtemelen kara harekatına bile girişebilir. Amerika ise şaşırtıcı bir şekilde, ortalıkta büyük bir sivil katliam da olduğu halde, İsrail’in “kendini” savunduğunun altını çizerek, açıklamada bulunmuştur.

2009 yılı, Dünyanın 2. Dünya Savaşı yılları kadar tehlikeli ve sıcak bir döneme gittiğinin göstergesidir.

Bütün bunlar 2009 yılının belki de 2. Dünya Savaşı yılları kadar tehlikeli ve sıcak bir döneme gittiğinin göstergesidir. Türkiye bunlardan kendini yalıtabilecek mi? Ekonomik krizden yalıtabilmesi asla mümkün değil. Türkiye, Ekonomik krizi çok ağır yaşayacak; çünkü ne hükümet ne iş dünyası bu ekonomik krizi vaktinde fark edemedi. Hiç bir önlem alamadı. Hala da tam anlayabilmiş değiller. Bu ekonomik kriz Türkiye’yi çok zayıflatacağından, Türkiye siyasi olarak büyük güçlere boyun eğmek zorunda kalacaktır, Ekonomisini ve sosyal patlamaları olabildiğince önleyebilmek için.
Türkiye’de etnik anlamda bir Kürt-Türk savaşının çıkma olasılığı artmıştır.

Benim en büyük endişem; Türkiye bu ekonomik krizin etkilerini şayet hafifletemezse, Türkiye’de etnik anlamda bir Kürt Türk savaşının çıkması olasılığının iyice artmış olmasıdır. Her şey bu yöne doğru gidiyor. Yerel seçimlerde, DTP-AKP kavgasının da sonuçta DTP’ye yaradığını - seçimlerden önce olacağını hiç zannetmiyorum ama seçimlerden sonra eğer DTP kapatılırsa- bu kavganın daha da büyüyeceğine ve şiddetleneceğine, bunun da büyük şehirlerdeki Kürt nüfusla Türk nüfus arasındaki bir çatışmayı da tetikleyeceği endişesini taşıyorum.”Konu recep_oflu tarafından (03.01.09 Saat 16:14 ) değiştirilmiştir.
recep_oflu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.09, 16:32   #2 (permalink)
Süper Tayfa
 
Dr.TaKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Mar 2007
Mesaj Sayısı: 14.233
Konu Sayısı: 3005
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 1082423
Rep Puanı: 108239595
Rep Derecesi : Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: 2009 AKP'nin sonu olacak! - ERHAN GÖKSEL
1 kerede felaket tellallığı yapmayın..


__________________

Dr.TaKa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.09, 16:49   #3 (permalink)
Süper Tayfa
 
recep_oflu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: TRABZON/AYDIN
Mesaj Sayısı: 17.593
Konu Sayısı: 8414
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 423205
Rep Puanı: 42317492
Rep Derecesi : recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000recep_oflu 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: 2009 AKP'nin sonu olacak! - ERHAN GÖKSEL
Alıntı:
Dr.TaKa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
1 kerede felaket tellallığı yapmayın..

Felaket tellallığı diyosunda mami bu adam öyle bir istihbarata ve bilgiye sahip ki bence Türkiye'deki en iyi stratejist.Adam 2-3 yıl sonra ne olacağını-olabileceğini harfi harfine söylüyo ve de çıkıyo..Acısıyla-tatlısıyla...


recep_oflu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.09, 18:57   #4 (permalink)
Yönetici
 
hepaestus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: İstanbul
Mesaj Sayısı: 20.787
Konu Sayısı: 2480
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 810764
Rep Puanı: 81073050
Rep Derecesi : hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et
Standart Cevap: 2009 AKP'nin sonu olacak! - ERHAN GÖKSEL
ben bazen bu adamın katıldığı programlara denk geliyorum adamın acaip tespitleri var şaşırıyorum boşa sallamıyo yani..

ama bu konuda nedir bilemem..


__________________
hepaestus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.09, 18:58   #5 (permalink)
Banned
 
Burcu_BJK1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Nov 2008
Mesaj Sayısı: 8.871
Konu Sayısı: 1285
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 7855824
Rep Derecesi : Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: 2009 AKP'nin sonu olacak! - ERHAN GÖKSEL
Kısmet!!!!

hayırlısı neyse olsun !


Burcu_BJK1903 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.09, 19:51   #6 (permalink)
Banned
 
Corps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Mesaj Sayısı: 5.201
Konu Sayısı: 914
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 1694510
Rep Derecesi : Corps 0-2000000Corps 0-2000000Corps 0-2000000Corps 0-2000000Corps 0-2000000Corps 0-2000000Corps 0-2000000Corps 0-2000000Corps 0-2000000Corps 0-2000000Corps 0-2000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: 2009 AKP'nin sonu olacak! - ERHAN GÖKSEL
akp nin alterneti,fi yok...


Corps isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.09, 19:55   #7 (permalink)
Banned
 
Burcu_BJK1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Nov 2008
Mesaj Sayısı: 8.871
Konu Sayısı: 1285
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 7855824
Rep Derecesi : Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000Burcu_BJK1903 0-8000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: 2009 AKP'nin sonu olacak! - ERHAN GÖKSEL
Alıntı:
Corps Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
akp nin alterneti,fi yok...


artık gitmeli


Burcu_BJK1903 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bu ülke kefensiz-tabutsuz gömülecek noktaya gidiyor-ERHAN GÖKSEL recep_oflu Serbest Kürsü 0 28.12.08 17:12
MHP:301 kaldırılırsa "AKP'nin sonu olur" recep_oflu Türkiye Gündemi 0 04.04.08 03:53
Sonu Britney gibi mi olacak? nk83 Magazin 0 04.02.08 16:24
Musampa'nın sonu ne olacak ? recep_oflu Trabzonspor 0 16.09.07 13:42
Halk seçerse AKP'nin adayı kim olacak?? recep_oflu Türkiye Gündemi 1 11.05.07 16:33


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.