ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Gündem > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Fikirlerimizi özgürce paylaşabileceğimiz bölüm... Hakaret ve Bölücülük yasaktır...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30.04.11, 09:24   #1 (permalink)
Yönetici
 
hepaestus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: İstanbul
Mesaj Sayısı: 20.787
Konu Sayısı: 2480
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 810764
Rep Puanı: 81073050
Rep Derecesi : hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000hepaestus 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et
Standart Kurtulmuş muhafazakarları kızdıracak
'Siyasette yelpaze, sağ-sol, taban demokrasisi gibi kavramların artık karşılığı yok' diyen Kurtulmuş, 1950'lerde başlayan klasik mahafazakar sağ siyaset anlayışının 2010'da bittiğini söyledi. 'Muhafazakarlık en geri ideolojidir. Değişim gerek' diye de ekledi.

HAS Parti lideri Numan Kurtulmuş, çok partili sistemle başlayan klasik muhafazakar sağ siyasetin AK Parti ile sona erdiğini söyledi. 'AK Parti'nin bugünkü anlayışı, DP'nin son üç yılındaki kibir imparatorluğuna benziyor' dedi.

Akşam gazetesinden Nebahat Koç'un haberine göre Kurtulmuş, yakından tanıdığı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi hedefinden Çılgın Proje'ye, 'muhafazakar sağ' kavramından sandık sonuçlarına kadar çarpıcı öngörülerde bulundu. İlk mitingini cuma günü Adıyaman'da yapmaya hazırlanan Kurtulmuş'un mesajları şöyle:

MHP'Yİ MECLİS'TE İSTİYOR

İzlediğim en belirsiz seçim bu. Seçime üç gün kala, hala yüzde 28-30 kararsız seçmen var. Sayın [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] anladığım kadarıyla MHP'nin de içeriye girmesini istiyor. Kürt meselesine ilişkin adım atacaksa MHP'nin o parlamentoda olması lazım. Doğu ve Güneydoğu listelerinin bu kadar zayıf olmasının sebebi, oradan da 20 değil, 30-35 bağımsız milletvekili girsin istiyor. Yukarıda da kendisi CHP'yle ikili kavganın oyununu oynayacak. Tanıdığım Tayyip Bey, böyle bir tablo istiyor.

ASKERLE ANLAŞTI, REFORM YOK

MHP'nin baraj altında kalmasını istese, Tayyip Bey, referandumdaki üslupla siyaset yapardı. Bunu yapmıyor. Şimdi sistemi sahipleniyor. Askerle de anlaştığını görüyorum. Seçim sonrası hiçbir büyük reform yapmayacak. Hatta ve hatta eğer Abdullah Bey'le arasında 2012-2014 kavgası var ya, 2012'yi kesinleştirdiği anda hiçbir şeye dokunmayacak Tayyip Bey. Anayasayı bile yapmayabilir. Erdoğan, 2007 seçim sonrası bürokratik oligarşiyle hesaplaşacağını söyledi ancak hiçbir somut adım atmadı. Referandum sonrası hiçbir adım atılmadı. AK Parti 'mış' gibi yapıyor.

'2012'DE KÖŞK'E ÇIKIYORUM' DEDİ

Abdullah Bey'e son haberi gönderdiğini söylüyorlar. 'Napıyorsa yapsın artık, ben 2012'de çıkıyorum Köşk'e' diye. Tayyip Bey'in psikolojisi 2012- 2014'e kadar devam edemez, götürmez.

GÜL DÖNMEZ

Sayın Gül için de yapacak bir şey yok. Tayyip Bey-Gül çatışması halinde, arkadaşlar geçen saydı, en fazla 12-13 kişi imza atar. Tanıdığımız Abdullah Bey, siyasete dönmez. Olacak şey uluslararası bir görevdir. O da epeydir konuşuluyor. BM Genel Sekreterliği'ni bir Türk'e vermezler, çok zor. Kemal Derviş modeli gibi,
daha ez etkili bir görev olabilir.

SOĞUK SAVAŞ KAVRAMI

Siyasette yelpaze, sağ-sol, taban demokrasisi kavramlarının artık karşılığı yok. Bunlar soğuk savaş sonrasının kavramları. Taban demokrasisinde siyaset yapan elitler, halk ise ayakkabı tabanı gibi eziliyor. Bu dönemden itibaren artık yeni bir dönem başlıyor. AK Parti ve CHP'nin yaptığı gibi gerilim siyaseti yok. Taban, yelpaze kavramları değişecek. Benim için önemli olan üslup, yöntem, muhteva. Milletin merkezindeyiz. Hak, hukuk, adalet yeni politik dili oluşturacağız. Politik muhafazakar değilim. Muhafazakar siyaset en geri, tutucu ideolojidir.

DP GELENEĞİNİN SON HALKASI AK PARTİ

1950'de başlayan klasik mahafazakar sağ siyaset 2010'da bitmiştir. DP, AP geleneğinin son halkası AK Parti ile bu seçimde sona ermiştir. Hepsinde bir kapitalizm hayranlığı vardır. Mağdurların partisi diye ortaya çıkan AK Parti de bu açmaza düşmüştür. DP'nin son üç yılındaki kibir imparatorluğuna benziyor bugünkü anlayış. Bunun uzantısı olarak 1980-2010 arası neoliberal politikaların en acımasız uygulandığı ülke Türkiye olmuştur. AK Parti neoliberal bir parti, CHP de sosyal demokratlıkla ilgisi olmayan partiye dönüşmüştür.

KARS'TAKİ HEYKEL

İnsanlık Anıtı'nın yıkılması muhafakazarlıktan. Tabanla ilgisi yok. Muhafazakarlıkta heykel imajı kötüdür ya... Kars'ta kimsenin heykelle ilgilendiğini sanmıyorum. Muhafakazar refleks dediğim bu. Onun üzerinden mesaj verecek. 'Ayasofya açılsın, zincirler kırılsın', 10, 20 yıl Türkiye'nin muhafazakar siyasetinde en önemli sloganlardan birisiydi. Ayasofya'nın müze olması uluslararası politikanın sonucu. Buna hazır bir zihin değil. AK Parti de muhafakazar iktidarlar içinde en çok gücü toplayan parti olmasına rağmen zihni buna müsait değil. Onun için de çözemiyor.Başkanlık sistemi sıtmaya razı etmek
Başkanlık sistemi, ölümü gösterip sıtmaya razı etmek. Ben ilk günden beri böyle düşünüyorum. Bu sistem, Türk toplumunun yapısına da uygun değil. Padişahlık zamanında bile başkanlık sistemi yoktu. Osmanlı'nın işlerini padişahlar değil sadrazamlar yaptı. Padişahlık sembolik bir anlamdı.

Erbakan Hoca, toplumun bir kesimi tarafından sevilen, önemli bir kısmı tarafından şüpheyle bakılan, ama düşmanı da az olan bir adam. Demirel, bir kesim tarafından sevilen, bir kısmı tarafından düşmanlık beslenen, önemli kesimi tarafından da şüpheyle bakılan bir adam. Herkesin karşıtları olmuştur. Tayyip Bey'i yüzde 30-35 çok seviyor, kalanın tümü nefret ediyor. Nefret duygusu bu kadar yüksek politikacı olmadı.
KİMSE FİRAVUNLARI PİRAMİTLE ANMIYOR

Sayın Erdoğan bu kadar [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]lık yaptı, cumhurbaşkanlığına hayırla yad edilmek istiyor. Ama keşke Türkiye'nin sosyal barışını sağlamış, işsizlik sorununu çözmüş, bölgeler arası dengesizliği halletmiş olarak hatırlansa. Dünyanın hiçbir yerinde krallar, padişahlar yaptıkları imar faaliyetleriyle hatırlanmıyor. Almanya'nın bütün büyük kanallarını Hitler yapmış, Roma'nın bütün meydanlarını Mussolini yapmış. Hakikaten muazzam imar faaliyetleri. Ama kimse Hitler'i, Mussolini'yi bunlarla hatırlamıyor.
Ya da daha ağır olacak ama Mısır'daki piramitler hala statik hesaplamasını yapamadığımız, hayranlıkla seyrettiğimiz yapıtlar. Ama kimse firavunları piramitlerle hatırlamıyor. Tarihin dersi bu. Kanuni Sultan Süleyman zamanında İstanbul'da yapılan hangi mimariyle biz Kanuni'yi anıyoruz. Kanuni adı üstünde, kanunnameleriyle ya da devlete verdiği düzenle hatırlıyoruz. Fatih Sultan Mehmet'i de İstanbul'u da fethettiği için değil, devlet içinde yaptığı atılım ve reformlarla hatırlıyoruz.

Neresinden baksanız hayal. Üzerinde çok konuşulacak. Bence seçimden sonra da unutturulacak bir proje. Hayali şöyle tamamlayalım: Oradan çok hafriyat çıkacak. Onunla, suni ada yapılabilir. İstanbul Boğazı'nda muhtemelen Dolmabahçe önlerine suni bir ada yapalım, oraya da başkanlık sarayı yapalım. Sayın Tayyip Bey orada otursun. Hayal projesi de en güzel şekilde tamamlanmış olur.
RÜYAMDA GÖRSEM İNANMAZDIM

Saadet'ten kopuşumuz muazzam operasyondu. Olanda hayır vardır. Allah biliyor ya, nasıl oldu da böyle oldu onu da bilmiyorum. O defteri kapattık iç dünyamızda. Şimdi söylüyorsunuz Saadet falan... Uzakta bir hayal, hikaye gibi geliyor. İleri siyasi tarihle ilgilenenler yazacaklar bunu, o dönem tam bir operasyondu. Geçmişe doğru bakıyorum, tabii biz o işin sıcaklığıyla anlamadık ne olduğunu.
Bazı abilerimizin büyük dahliyle o süreçler oldu. Muazzam bir operasyondu. O dönem tam bir operasyondu. İşin içerisinde çeteler var... Mahkemeler açılıyor, partinin aleyhine. Normalde 2-3 sene sürmesi mümkün olan dava bir günde aleyhimize bitiyor! 'Siz misiniz referandumda evet' diyenler de işin içinde olabilir.
Bu işin arkasında kimler var bilmiyorum, bilsem çekinmeden söyleyeceğim. Böyle olacağını rüyamda görsem inanmazdım. Allah'tan her şey herkesin gözü önünde oldu. Hiçbir şey söylememize gerek kalmadı.

KAPİTALİZM HAYRANLARI

Sağ muhafazakar çizginin iki temel özelliği var. Birisi farkında olmadan büyük bir kapitalizm hayranlığıdır. Menderes'in 'Her mahalleye bir zengin', Özal'ın da, 'Ben zenginleri severim' lafı bunun göstergesidir. Demirel ve Erbakan'da kalkınmacılık tarafı ağır basıyor. AK Parti kapitalizm hayranlığı sağ muhafazakar çizginin son halkasıdır. Halk dini anlamda muhafazakarlaşıyor ama Türkiye 1980'nden beri dünyada neoliberal tezleri en acımasız uygulayan ülkedir. 24 Ocak kararları, 12 Eylül ihtilali, 28 Şubat kararları, 2001 krizleri... 1980'den 2011'e gelen süreç, kapitalizmle uyumun sağ mantığın altın devridir.
Bundan sonra adaleti, hakça paylaşımı esas almayan hiçbir söylem Türkiye'de tutmayacaktır. Yoksul oluşturuldu, çaresiz 'under-class' (sınıf altı) lafını iktisat hocasıyım, 2006'dan beri kullanıyoruz, ondan evvel kullanmıyorduk. Sınıf altı yoktu. Yaklaşık 20 milyon. Oraya yardımla, sadakayla aşıyor. CHP'de aynısını yapıyor.
6. FİLO'YO DENİZE DÖKERDİM

Müslüman gençler, 6. Filo'ya karşı destek verseydi, Türkiye'nin tarihi değişirdi. Müslümanlık üzerinden siyaset yapmamak lazım. Saadetin içindeyken de öyleydim. Benim kendi Müslümanlığımdan şüphem yok. Halkımın da beni Müslüman olarak gördüğünü zannediyorum. Bunu ikide beri söylememe gerek yok ki.

Türkiye'deki sağ muhafazakar siyaset, hepsini içine katarak söylüyorum, niteliği ve başlangıcı itibariyle antikomünisttir. Ruslar, tehlikeli görülüyordu. Ruslara karşı, onların yayılmasını önlemek için antikomünist bir şeye ihtiyaç vardı. Komünizme karşı olmak imanın 7. şartı gibi bir şeydi o dönemlerde. Dünya dengesinin verdiği bir şey. 6. Filo'daki solcu gençlere karşı, camiden çıkanların onları kovalamasının altında da bu yatıyor, dinsiz imansızlar. Bir dinle bakalım adamlar ne yapıyor? Tam da Türkiye'nin hayrına olan bir şey yapıyor aslında.
Ben o zaman lise yıllarındaydım, o günkü algı belliydi, kanlı pazar belliydi. Herhalde, üniversite yıllarında falan olsaydı, 6. filonun adamlarını dökmeye giderdim herhalde.
BÖYLE BIYUK MI OLUR!

23 yaşından bu yana bıyığım böyle. [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] Genel Başkanı olunca,
simgeler üzerinden millet gidiyor ya... Çok mail, mesaj aldık, ikazlar... 'Böyle
bıyık mı olur' diye.
İKİ SÖYLEŞİ BENİ DERİNDEN ETKİLEDİ

Kurtulmuş, [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]'nden kopuş sürecinde, AKŞAM'da yayımlanan 'Numan Bey gidecek' başlıklı Fatih Erbakan ropörtajıyla Radikal'de 'Zekamı ölçmeye makine dayanmaz' başlığıyla verilen Necmettin Erbakan söyleşisinin kendisini çok üzdüğünü söyledi. [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]'nin şimdi bir genel başkan yardımcısının oyuncağı haline geldiğini ifade etti.


Kaynak : [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]


__________________
hepaestus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.11, 09:39   #2 (permalink)
Romantik Sapık
 
Amorphis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Bakırköy
Mesaj Sayısı: 21.070
Konu Sayısı: 1388
Rep Gücü: 1670857
Rep Puanı: 167082249
Rep Derecesi : Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000Amorphis 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Kurtulmuş muhafazakarları kızdıracak
Ne kadar örnek bir üslub..

Erdoğan-Gül çatışmasını bilmem de, günümüzün siyasi yapısını çok güzel anlatmış bence.


__________________
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ


@1390015

Amorphis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Numan Kurtulmuş AKP'ye mi katılacak Architect Türkiye Gündemi 0 04.03.11 02:12
Taraf, muhafazakarları o diziyle vurdu! # Ldy. Muhteşem Yüzyıl 3 01.01.11 22:51
Erbakan Kurtulmuş’a kal dedi Architect Türkiye Gündemi 0 30.09.10 14:43
Kurtulmuş’a tehdit: Terk et yoksa.. Architect Türkiye Gündemi 1 22.08.10 17:36
Numan Kurtulmuş'tan demokrasi tarifi KuzenLiwe Türkiye Gündemi 0 12.04.09 09:58


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.