ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Gündem > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Fikirlerimizi özgürce paylaşabileceğimiz bölüm... Hakaret ve Bölücülük yasaktır...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29.04.12, 14:40   #1 (permalink)
Bilgili Tayfa
 
andremedo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Sep 2010
Nereden: Nerden: SYDNEY-AUS
Mesaj Sayısı: 1.603
Konu Sayısı: 857
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 359923
Rep Puanı: 35991299
Rep Derecesi : andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000
Ruh Hali:

Standart DÜNYANIN İLK DİLİ TÜRKÇEDİR , işte ispatı
(Değerli arkadaşlarım,sayın Tahir Türkkan’ın internet sitesindeki bilgilere dayanarak aşağıdaki iletiyi hazırlanmis. İsteyen istediği şekilde kullanabilir. )

Türkçe insanoğlunun kullandığı ilk dildir. Hz. Allah , Adem Aleyhisselam’a bütün dilleri öğretmiş fakat Adem Aleyhisselam bu bilgiyi kullanma fırsatı bulamadan "unutmuş” ( delil : "Biz evvelce Âdem'e vahiy ve emretmiştik. Fakat Âdem unuttu." (Ta Ha, 115) ) ve yeniden kendi çabasıyla konuşma yeteneğini kazanarak diğer canlılardan daha üstün duruma gelmiştir.

İlk insan yeryüzüne vardığında , insanın ilk hayret ettiği nesne Güneş olmuştur. İlk insanlar Güneş karşısında hayret ifadesi olarak A sesini çıkarmıştır. Bu A sesi zamanla A, A+A , A+A+A ve A+A+A+A=AĞ şekline dönmüştür. İnsanın boğazı, gırtlağı, ağzı, dili, dişi ve dudakları insanlığa lâyık bir şekil aldıkça bu "A" vokali, bir çok yeni söyleniş şekli bulmuştur. Kullandığımız 8 ünlü ses önüne bir okunmaz "Ğ" getirdiğimiz zaman oluşan 8 tip kök, aynen ilk ana kök olan "AĞ" özelliğindedir. İlk insanların ilk devrinde bu okunmaz "Ğ"; Y,K,G,H,V,M,B,P,F olmuştur. Bu dilin mucidi olan insanın, düşünce kuvveti yükseldikçe, kendisini saran dış dünyanın çeşitli tabakalarındaki yakın, uzak objeleri birbirinden ayırt etmek için çabalamış ve bunun neticesinde boğazından sonra dilini, dişini, dudağını kullanabilecek hale geldikçe S,R,T,D,N,L... gibi türlü kategorilerden sessiz harflere türlü sesli harfleri yardımcı kılarak kökler yaratmıştır.

İlk insan yeryüzüne vardığında , insanın ilk hayret ettiği nesne Güneş olmuştur. İlk insanlar Güneş karşısında hayret ifadesi olarak A sesini çıkarmıştır. Bu A sesi zamanla A, A+A , A+A+A ve A+A+A+A=AĞ şekline dönmüştür. Bu savımızı destekleyen delilimiz şudur : bebeklerin dünyaya gelir gelmez ilk çıkarabildikleri ses AĞdır. Dolayısıyla milattan sonra yirmibirinci yüzyılda yaşadığımız şu ana kadar tarihteki bütün dillerin atası ; AĞ kelimesidir. Ancak Türkçe dışındaki bütün dünya dilleri ile bu AĞ kelimesinin arasında büyük boşluk vardır, yani bu AĞ kelimesi ile Türkçe dışındaki bütün diller arasındaki köprü kurulamamıştır. Çünkü AĞ kelimesinin kök olarak kullanılabildiği tek dil Türkçedir. Dillerin gelişimi sürekli bir evrim olduğundan, bu esas kökü (AĞ) içeren kelimeler bulunması gerekir. Bu kelimelerin bulunduğu dil ise tarihin ilk dili olmalıdır.

Dünyadaki bütün dillere bakınız, Türkçe dışındaki dillerde 'AĞ' kelimesinden türemiş etimolojik bir çözümleme ile açıklanabilen bir kelime bulamazsınız. Ağ kelimesiyle , kelimelerin türediği yegane (tek) dil Türkçedir. Türkçede bütün kelimeler 'AĞ'dan türemiştir. 'AĞ' kelimesi ile bütün varlıkların isimlerinin çözümlenebildiği tek dil ise Türkçedir. Türk dilinde ana ve esas kök (sesli-sessiz) şeklindedir:

Ağ, Ak, Ah Ay, Ab...

Ka, Ha, Ya, Ba..

aynı varlığın ifadesi olarak alınmıştır. Aslında bunlar, şu çeşitli sözlerin basitleşmiş şekilleridir:

AĞ + AK + AĞ = KAĞ

AĞ + AH + AĞ = HAĞ

Kap, Hap, Yak, Yat ... gibi tek heceli Türkçe kelimeler, daima etimolojisinde (çözümlemesinde) çeşitlilik bulunan ilk TÜRK kelimenin morfolojik (sonuç) şeklidir. Mesela yukarıdaki kelimeleri etimolojilerine irca edelim (çözümleyelim) :

AK + AP = AKAP = KAP

AH + AP = AHAP = HAP

AY + AT = AYAT = YAT

Buna göre Yap, Yak, Yat ... gibi kelimeler asla kök değildirler. Etimoloji ilminin emri budur. Bunlar birer şekildir. Bu şekli izah eden ilim de morfolojidir. Morfoloji ilmi, etimolojiyi gücendirmeksizin bu esas kökü alıyor, ve onu etimolojinin de hoşuna gidecek şekillere sokuyor. Bunu da tesadüfen yapmıyor.

Müstakil bir ilim, fonetik ilmi de hem etimolojiyi, hem de morfolojiyi gözönünde tutarak kelimeleri kulağa hoş gelecek yolda yürüyor. Sesli harfleri mümkün olan yerlerde kaldırıyor. Meselâ:

Ayıpılamak = ayıplamak

Karışılamak = karşılamak

Türkçe'deki Ak,Ar,Al,As,Aş... kelimeleri tek hecelidir. (sesli-sessiz) kuralına uyar. Ancak Yok, Çok, Göz, Göl... kelimeleri asla kök değildir. Bunların birleşik hecelerin kısalmış hali olduğu derhal görülebilir. Yani bunlar aslında tek kelime değil; birden çok kelimenin anlattığı bir kavramın tek kelime haline indirgenmiş halidir. İlk anakök ; AĞ kelimesidir.

Türkçe dışındaki dünya dilleri ile AĞ kelimesinin arasında büyük boşluk vardır, yani AĞ kelimesi ile Türkçe dışındaki diller arasındaki köprü kurulamamıştır. Çünkü AĞ kelimesinin kök olarak kullanılabildiği tek dil Türkçedir. Dünyadaki bütün dillere bakınız, Türkçe dışındaki dillerde 'AĞ' kelimesinden türemiş etimolojik bir çözümleme ile açıklanabilen bir kelime bulamazsınız. Ağ kelimesiyle , kelimelerin türediği yegane (tek) dil Türkçedir. Türkçede bütün kelimeler 'AĞ'dan türemiştir. 'AĞ' kelimesi ile bütün varlıkların isimlerinin çözümlenebildiği tek dil ise Türkçedir. İlk insandan bu yana dillerin gelişimi ; sürekli bir evrim olduğundan, bu esas kökü (AĞ) içeren kelimeler bulunması gerekir. Bu kelimelerin bulunduğu dil ise tarihin ilk dili olmalıdır.

En eski dillerde görülmesi gereken bu özellikleri halen taşıyan ve pek çok örneklerini hemen bulabildiğimiz tek dil Türkçe'dir.

Öyleyse Türkçe, insanoğlunun konuşmaya başladığı günden beri varolan, ve tarihin tesbit edebildiği en eski dildir!.. Bu yüzden son derece düzenli kurallara sahiptir. Bütün diğer dillerin de anası olmuştur.

Tarihin ilk dili Türkçedir. Bütün cihana meydan okuyorum!!!

Ey Türk evladı ! Daha ne zamana kadar içine kapanık kalacaksın?


andremedo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.04.12, 14:42   #2 (permalink)
Bilgili Tayfa
 
andremedo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Sep 2010
Nereden: Nerden: SYDNEY-AUS
Mesaj Sayısı: 1.603
Konu Sayısı: 857
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 359923
Rep Puanı: 35991299
Rep Derecesi : andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: DÜNYANIN İLK DİLİ TÜRKÇEDİR , işte ispatı
Proto-Türkler ne demektir ? Proto-Türkler ; Ön Türkler demektir yani bu kelime ‘Türk’ kelimesinin kavram olarak ortaya çıkmadığı dönemler için kullanılır. Proto-Türkçede her şey Türk’ün anlam hazinesinde karşılığını bulur. Örneğin yan yana bir insan, bir at, bir kartal resmi varsa, bu büyük ihtimalle “Bu adamın adı Kartal’dır” anlamına gelir. İt (İtici-uyarıcı güç) kavramı it (köpek) ile , At (Nam, ad, isim) kavramı At ile anlatılmıştır. Şematik figürlerde boynuzlar, bacaklar, kuyruklar ayrı anlamlar taşır. Proto-Türkçede her şey , Türk’ün anlam hazinesinde karşılığını bulur.

Latin alfabesinde harfler bir mana ifade etmez. Çoğu bir hece bile değildir. Ancak başka harflerle birleşerek heceleri, heceler de kelimeleri oluşturur. Çoğu hecede bile anlam yoktur, anlamlar kelimelerle ortaya çıkar. Halbuki Proto-Türkçe yazı sisteminde öyle değildir. Proto-Türkçede Tamğa sistemi vardır; konu çizgiler noktalar ile ifade edilir ve her biri kendi içinde tam ve yeterli bir anlam taşır. Tek başına iken anlam taşıyan ve birer kelime olan bu tamğalar, eğer bir cümle içinde iseler iki şekilde karşımıza çıkar. Birincisi , okunuşunu ve anlamını korur. İkincisi, başındaki sesli harf düşer , kalan sessiz harften sonra başka bir sesli harf gelir ve cümle içinde yerini öyle alır. Proto-Türkçe’ de her işaret tamğadır, aynı zamanda tek seferde söylenebilen bir hecedir ve ayrı bir kavram ifade eden bir kelimedir. Eski Türkçenin ( Proto-Türkçenin ) aslı hece kelimelerden oluşurdu. Sonradan heceler kaynaşarak kelimeler oluşturmuştur.

Dünya tarihi Orta Asya ile başlar. Orta Asya tarihi , şimdiki Türk boylarının atası olan Orta Asya insanı ile başlar. Milattan Önce (M.Ö. ) 15.000 ’lerde milyonlarca yıldır varlığını sürdüren Orta Asya’daki muazzam iç deniz kurumaya başlamış, neticede beş büyük iç deniz oluşmuş , sonra bunlar çöle dönüşmüştür. Bu önemli iklim değişikliği sonucu Türklerin büyük ataları ( = Proto-Türkler ) , dört bir yana göç etmiş, dilini, kültürünü, sembollerini de beraberinde götürmüş, dünyanın hemen her köşesine tamğasını vurmuştur. Tacikistan Tarih, Arkeoloji ve Etnoloji Kurumu müdürü Vadim A. Ranov, 1993 yılında yayımladığı eserinde ; Kuldura bölgesi başta olmak üzere Orta Asya’daki yerleşik kültür merkezlerinin sekizyüz elli bin yıl ( 850.000 yıl) önce ortaya çıktıklarını tespit etmiştir, o tarihte Orta Asya’da sosyal bir hayat yaşanmaktadır.

Yerleşik Orta Asya insanı piktogram ( duvar resimleri M.Ö. 30.000 ) , sonra sağdan sola yazılan sembol şekiller =piktoglif ( yazı türünde resim M.Ö. 15.000 ) yani tamğalar kullandılar. Bütün diller , bu tamğaların alfabe şeklindeki çeşitliliğinden başka bir şey değildir. Fransa’da 30.000-20.000 yıl öncesine ait resimleri keza Afrika’da resimler bulunmasına rağmen, hiç yazıya rastlanmamıştır. Rodezya’da Cebelitarık’ta İsviçre’de bulunan resimler de yazı öğesi taşımaz. Hindistan ve Hindi Çini’de de bir proto-yazı yoktur. Çok sonraları ortaya çıkan ve M.Ö. 3000 yıllarında yaygınlaşan Sümer çivi yazısının kökeni ve Pre-Mısır işaretleri, bu Orta Asya resim-yazıya dayanmaktadır. Çin ise yazıya M.Ö. 3000lerde kavuşmuştur. İlk yazı M.Ö. 7000 tarihlidir ve bu yazı örnekleri Asya’daki Tamgalı-Talas-Issık üçgeninde bulunmuştur. Bu kültürü, içdenizlerin kuruması ile gittikleri yerlere taşımışlardır. Türklerin ilk göçü, 40.000 yıl önceye dayanmaktadır.

Türklerin Orta Asya’dan göçleri olmuştur. Türklerin Orta Asya’dan göçlerini , bu göçlerin yollarını , insanların gittikleri yerlere kendi kültürlerini taşımalarından, mağara ve duvar resimlerinden , dikili taşlardan tespit etmek mümkündür. Ancak bu duvar resimlerini ve bu resim yazıları , sadece Türk Tamğalarını tanıyarak deşifre edebilmekteyiz. İlk paragrafımızdaki konuya dönersek , bu dil, tarih öncesi çağların biricik medeniyet dili olmuş, uzun asırlar boyu diğer kavimler tarafından kullanılmıştır. Değişik diller aslında zamanımızdan çok kısa bir süre önce ortaya çıkmıştır.

Türklerin Orta Asya’dan göçleri olmuştur. Örneğin Tuna havzası da biz Türklerin en eski yerleşim bölgelerimizdendir. Türkler buradan Avusturya Alpleri, İsviçre Alpleri, İtalya Alpleri’ne ulaşmışlardır. Bir kısmı yollarına devam ederek Fransa’ya girmişler, Pireneler’den geçerek İspanya’ya varmışlardır. Oradan Portekiz’e ulaşmışlardır. Bugün Fransa’da ve İspanya’da yaşayan Basklar, İskit Türklerinin bir koludur. Bir kol da Fransa’dan İngiltere’ye geçmiş ve adanın kuzeyine yerleşmişlerdir. Bugün İskoç diye bilinen bu halkın atası ; İskit Türkleridir. Bunu kendileri de kabul eder. ÖnTürklerden bir kol da Mezopotamya’dan yollarına devam ederek Mısır’a yerleşmişlerdir. Bunu Mısır yazıtlarındaki Türk tamğalarından tespit ediyoruz. Çin alfabesinde ise 41 Türk Tamğası şekil olarak bulunur, anlamları ise değişmiştir. ÖnTürklerin bir kolu Sibirya’ya yayılırken, bir kolu da Berring Boğazı’nı aşarak Alaska’ya ulaşmış, oranın Eskimolarını meydana getirmiş, bir kolu da Kanada ve Amerika’ya inerek Kızılderili denilen halkları oluşturmuştur.

alinti; ulku ocaklari.com


andremedo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.05.12, 02:00   #3 (permalink)
Süper Tayfa
 
alayına_gider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Ankara
Mesaj Sayısı: 20.856
Konu Sayısı: 4583
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 721910
Rep Puanı: 72187646
Rep Derecesi : alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: DÜNYANIN İLK DİLİ TÜRKÇEDİR , işte ispatı
zorlaya zorlaya yapılmış bir çalışma olmuş hani ilk dil olsa ilk millet olsak dünyanın en büyük imparatprluğu da kurmuş olsak o olsak bu olsak istediğiniz herşey biz olsak bu günümüze faydası ne acep.


alayına_gider isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.05.12, 03:49   #4 (permalink)
Bilgili Tayfa
 
andremedo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Sep 2010
Nereden: Nerden: SYDNEY-AUS
Mesaj Sayısı: 1.603
Konu Sayısı: 857
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 359923
Rep Puanı: 35991299
Rep Derecesi : andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000andremedo 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: DÜNYANIN İLK DİLİ TÜRKÇEDİR , işte ispatı
sende fayda arama kardesim,turklugun nederece asil bir irk oldugunu anlatiyoruz kurban...


andremedo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Uzak dogudaki erkeklerin erkekliklerinin ispatı AyIşıĞı Garip Olaylar 4 11.04.10 15:20
Işte dünyanin en tuhaf insanlari ve garip nesneleri q£Lincik Dünyadan Fotoğraflar 8 27.06.09 17:39
Işte Dünyanin En Mutlu çifti.. Ri_A Kadın Dünyası 2 24.09.07 23:43
Recep GARİP-KUŞLARIN DİLİ Dr.TaKa Ünlü Şairlerden Şiirler 0 17.04.07 16:51


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.