ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Oyun Dünyası > Tüm Oyunlar > Tam Çözüm

Tam Çözüm Oyun tam çözümlerini paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23.04.09, 01:15   #1 (permalink)
^^13.09.2009^^
 
MaStEr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: İstanbuL
İlişki Durumu: Evli
Mesaj Sayısı: 13.196
Konu Sayısı: 4701
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 4000000
Rep Puanı: 102455765
Rep Derecesi : MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et
Standart Murder On the Orient Express Tam Çözüm
Oyun başlasın…

Öncelikle New York, New Paltz’da birkaç polisin bir evi basması ve iki kişiyi tutuklamasını seyrediyoruz. Hemen sonrasında 1934 yılının İstanbul’u bütün güzelliği ile karşımıza geliyor.

Efsane kahramanımız Hercule Poirot, bir süre Türkiye hükümeti için çalışmış ve sonrasında acil olarak geri çağrılmıştır. Poirot’nun arkadaşı olan tren işletmesinin sahibi Bouc ise Matmazel Antoinette Marceau’yu Poirot’nun asistanı olarak görevlendirmiştir.
İşte bu noktada Marceau’yla Sirkeci istasyonunda oyuna başlıyoruz. Amacımız hemen Poirot’a ulaşmak, ancak bu o kadar kolay olmayacak. Öncelikle Marceau’nun envanterini açıp, gerçek cinayet hikayeleri ile ilgili olan dokümanları okuyun. Sonrasında geri dönüp Sirkeci garını inceleyin. Marceau’nun Sirkeci hakkındaki düşüncüleri gururunuzu okşayacaktır. Başladığınız yere geri dönüp ilerleyin ve yolunuzun önündeki aşçıyla konuşun. Aşçıya sol elindeki satırın daha iyi bir satır olduğunu söyledikten sonra yolunuza devam edin. Ekranın sağ üst köşesinde belli belirsiz görünen Ayasofya’yı inceleyin ve ilerlemeye devam edin. Keçileri inceleyin. Sol taraftaki satıcının arabasının üzerindeki kutuyu inceleyin. Marceau, çay ve Türk kahvesinden bahsedecek. Poirot’nun peşinden ilerlemeye devam edin. Yine yolunuz kesilecek.

Kütahya çinisi mi yoksa İznik çinisi mi?

Bu sefer karşımıza çıkan karakterler Kütahya çinisinin mi yoksa İznik çinisinin mi daha iyi olduğu konusunda tartışıyorlar. Oyunun ilk bulmacası her ne kadar yine gururumuzu okşasa da, kötü bir başlangıç. Çünkü Marceau, yolu kesen adamların arkasından dolaşıp ilerleme imkanı varken yapımcılar bunu kısıtlamış ve bizi gereksiz bir bulmacanın içine sokmuş.

Keçilerin bulunduğu ekrana dönüp, sağa doğru ilerleyin. Buradaki satıcının tezgahından Kütahya çinisi ile yapılmış olan kaseyi alın. Geri dönüp az önce seramikler üzerine tartışan adamlarla konuşun ve kaseyi verip, Poirot’nun peşinden ilerlemeye devam edin. Yine bir yol kesme bulmacası ile karşılaşacaksınız. Bu sefer prensesin güneş şemsiyesi kaybolmuş. Geri dönüp soldaki el arabasının üzerinden bir avuç yem alın. Keçilerin bulunduğu ekrana gelip, şemsiyenin önündeki keçiye yemi verin. Prensesin yanına dönüp konuşun ve ilerleyin.

Bu kez önünüz yolunu kaybetmiş bir bayan tarafından kesilecek. Yardım teklifini kabul ettikten sonra bayanın Gemlik’te bazı hayır işlerinde uğraştığını öğreneceksiniz. İlerlediğinizde, Sirkeci garının girişine geleceksiniz. Yolunuzu kapatan iki adamla konuştuktan sonra gara girin.

Sirkeci, gardan öte bir sanat eseridir

Sol tarafa doğru ilerleyip Poirot’yu takip edin. Burada Mary ve Arbuthnot’u göreceksiniz. İlerlemeye devam edin. Bileti görevliye verin ve yırtık bilet parçasını alıp ilerleyin. Duvardaki resimleri ve sandığı inceleyip ilerleyin. Sonunda Poirot’ya yetişeceksiniz ancak Poirot’nun trene binmesinde bir sorun var gibi gözüküyor. Envanterinizden trenin planını inceleyip, Michel ile konuşun ve yolcu listesini alın. Poirot ile konuşun. Michel ile tekrar konuşup, kendi odanızı Poirot’a vermeyi teklif edin.

Bölüm I: OLGULAR

Poirot’nun yer sorunu, Marceau’nun kendi odasını Poirot’ya vererek Bayan Ohlsson’un yanına taşınmasıyla çözülecek.

Poirot ile bütün seçenekleri kullanarak konuşun ve bütün yolcular hakkında bilgi alın. (Bayanların konuşma sırasında bir gün Türklerin de Amerikalılar gibi hamburger yiyecekleri lafı geçtiğinde, az önce yediğim hamburger boğazımda düğümlendi sanki) Son olarak Poirot’nun Ratchett’i bozum bozum bozmasını seyrettikten sonra gecenin bir yarısı aşçının et bulamamasından dolayı işi bırakmak üzere olduğunu göreceksiniz. Trende sorumlu kişi olduğunuz için bu sorunu çözmek zorundasınız.

Sol tarafa doğru iki kez ilerleyin. Arbuthnot ve MacQueen ile konuşun. Banktan kalkan bayanı görene kadar ilerleyin. Demir kapıyı inceleyip, ilerlemeye devam edin. Michel ve Tayyip ile konuşun. Sol tarafa ilerleyip, el arabasının üzerindeki kutuları inceleyin. Marceau, Sırpça bilmediği için kutuların üzerini okuyamayacak. Geri dönüp tekrar Michel ile konuşun ve Michel’i de alıp kutuların olduğu yere gelerek, kutuları tekrar inceleyin. Etin olduğu kutuyu bulunca, tren tekrar hareket edecek.

Gerçekleri biliyorsanız, ipuçlarıyla uğraşmayın

Bayan Ohlsson ile tuvalet muhabbetinden sonra Marceau, Poirot’nun söylediklerini hatırlayarak kapıları dinlemeye karar verecek. Herhangi bir kapıyı dinlemeye çalıştığınızda ise kapıların kalınlığından dolayı başarılı olamayacaksınız. Yukarı doğru ilerleyip, salon vagonuna geçin. Barın arkasına geçip çekmeceyi açın ve seloteyp ile kâğıtları alın. Çekmecenin üzerinden beş adet bardak ve buz tutacağını alın. Dolapları inceleyin ve geri dönün.

Envanterden yolcuların yerleşim planını inceleyin. Bütün odaları (1-16) bir bardağı kapılarında kullanarak dinleyin. Bütün odaları dinledikten sonra odanıza geri dönün. Bir süre sonra Bayan Ohlsson da gelecek. Odadan çıkıp salon vagonuna oradan da restorana geçin. Michel’i görünce tıklayıp Marceau’nun Michel’i takip etmesini sağlayın. Ne yazık ki Michel, Marceau’yu yine yakalayacak. Bagaj vagonundan çıkın.

Küçük bir çığ düşmesi sonucunda tren yolu kapanacak ve ani bir frenle Poirot yatağından düşecek. Videodan sonra Bayan Ohlsson bir çığlık duyacak. Konuştuktan sonra kapıyı dinleyin. Trene birisinin bindiğini gösteren videodan sonra bir odanın zili çalacak. Tekrar kapıyı dinleyin. Tam uyurken bir gürültü daha. Tekrar kapıdan gözetleyin. Kimonolu bir bayanın salon vagonuna girdiğiniz göreceksiniz. Vagonun kapısını açmaya çalıştığınızda kapıyı kilitli bulacaksınız. Geri dönüp Michel ile konuşun ve odanıza geri dönün.

Jüri 12 kişiden oluşur

Sabah kahvaltı sırasında muhabbet ederken Michel gelecek ve Poirot’nun sizi çağırdığını söyleyecek. Evet, Ratchett öldürülmüş. Poirot’yu davayı incelemeye ikna edecek diyalogları seçerek konuşun. Poirot davayı kabul ettikten sonra Marceau’ya bir öneride bulunacak. Eğer Marceau isterse Poirot’dan minimum yardımı alarak, katili bulmaya çalışacak ve iyi bir öğrenci olduğunu ispatlayacak. Eğer istemezse, birçok konuda Poirot karar verecek ve yardım edecek. Bu aslında oyun için bir zorluk seçimi. Biz tabii ki zor olanını seçiyoruz. Yani Poirot’un önerisini kabul edin (“I am honored, I gladly accept the challange!”)

Doktor, Marceau’yu cesedin yanına götürecek. Cesedi inceleyip cep saatini ve yastığın altındaki silahı alın. Ratchett’in baş ucunda silahı olmasına rağmen kendisini savunmaması ilginç değil mi? Ratchett, 1:15’de hayata öldürülmüş. Yerden peçeteyi, masanın üzerinden dişleri, bibloyu ve bardağı alın. Küllüğü inceleyip sigarayı, iki farklı kibriti ve yanmış kağıt parçasını alın. Pencereden dışarıyı inceleyin. Yukarıdaki çantayı inceleyin ve uyku ilacını alın. Bardağı incelediğinizde Marceau bardakta bir leke fark edecek.

Odanın diğer tarafına geçip yerden pipo temizleyicisini alın. Kapının arkasında asılı duran ceketi inceleyin ve şapkayı alın ve inceleyin. Marceau şapkanın içerisinde Rev. 13:18 yazısını fark edecek. Bu notu unutmayın ileride işinize yarayacak. Doktorla bütün seçenekleri konuşun. Cinayet hakkında bütün bilgileri aldıktan sonra doktorla tekrar konuşarak cinayet mahallini korumasını isteyin. Bu konuşmanın sonucunda Marceau, Poirot’nun yanına giderek öğrendiklerini anlatacak. Uzun süren bir konuşmanın ardından Poirot, yanmış kağıtta yazanları okuyabilmek için bazı nesneler isteyecek.

Salon vagonundan geçerek restorana gidin. Sonuna kadar ilerleyip, masanın üzerinden gaz lambasını alın. Odaların bulunduğu vagona geri dönüp sırayla odalara girmeye çalışın. 5-6 numaralı odada raftaki her üç çantayı da inceleyin. Çantalardan çıkan kutuyu ve mendili envanterinizde inceleyin. Kapının arkasındaki dolabı açıp ayakkabıları inceleyin. Marceau’nun odasına gidin. Bavulları ve masanın sol tarafındaki şapka kutusunu inceleyin. Kutunun içinden şapka telini alın. 9 Numaralı odada Poirot, 10 numaralı odada da ceset var. O yüzden 11 numaralı odadan devam edin. Bavulu inceleyip mektubu alın ve okuyun. Yerdeki üniforma düğmesini alın.

12 ve 13 numaralı odalar kilitli. 14 numaralı odaya gidin. Şapka kutusunu inceleyip şapka telini alın. Raftaki bavulları inceleyin. Bulmaca kutusunu alıp, yakından inceleyin. Her üç yüze de tıkladığınızda (sol yüzün hem üst hem alt kısmı hareket ediyor) farklı yönlerde oklar göreceksiniz. Amacınız bu okları kullanarak kutunun kayan parçalarının yerini değiştirmek ve kutuyu açmak. Sol üst yüzü sağa, sol alt yüzü sola kaydırın. Sağ yüzü yukarı kaydırın. Sol yüzleri tekrar eski yerlerine getirin. Sağ yüzü bir adım daha yukarı kaldırın. Sol üst yüzü sola, sol alt yüzü sağa kaydırın. Sol alt yüzü aşağı kaydırın. Son olarak üst yüzü sola kaydırıp kutuyu açın. Sonuç aşağıdaki resimdeki gibi olmalı:

Kutunun içinden çıkan kolyeyi alıp inceleyin. Banyodan geçerek 15 numaralı odaya girin. Bavulu inceleyip pipo temizleyicilerini alın. 16 numaralı odaya gidip, bavulu inceleyin ve deriyi alın. Kanepenin üzerindeki kutuyu açıp, daktilo şeridini alın.

Poirot’nun odasına gidip masanın üzerinden cımbızı alın ve Poirot ile konuşun. Envanterinizde cımbız ve yanmış kağıdı bir arada kullanın. Gaz lambasını masanın üzerine koyun. Şapka telini masanın üzerine koyun. Cımbızı şapka telinin üzerine koyup bunun da üzerini diğer şapka teli ile kapatın. Kibritle lambayı yakın.

Remember little Daisy Armstrong

Bulduğunuz kolyedeki resim, Poirot’nun anlattıkları, envanterinizdeki cinayet hikayeleri ve oyunun başında seyrettiğiniz video kafanızda bir şeyleri canlandırdı mı? Armstrong ve Sonia isimli çiftin Daisy adında bir kız çocuğu olur. Dasiy iki yaşında iken kaçırılır. Dadıdan şüphelenilir ancak bir şey bulunamaz. Başka bir ipucu polisi, ilk videoda seyrettiğimiz çiftlik evine götürür. İki adam yakalanır ancak beraber yaşadıkları kadın hakkında bir şey öğrenilemez. Adamlar idama mahkum edilir. Birisi kaçar (Robert), diğeri ise idam edilir (Jeffrey). Bir süre sonra öldürülür. Sonia tekrar hamile kalır ancak erken doğum sırasında bebeğiyle beraber ölür. Armstrong intihar eder. Bundan bir süre sonra Robert’in cesedi bulunur. Son olarak dadı intihar eder ve masum olduğu anlaşılır. Bütün bunların arkasında ise Casetti vardır. Evet, Casetti aslında trende öldürülen Ratchett’in ta kendisidir.

Bölüm II: KANIT

Michel, Marceau’ya trenin ısıtma sisteminde bir arıza olduğunu ve onarılması gerektiğini söyleyecek. Ratchett’in odasına gidin ve pencereden dışarıyı inceleyin. Hardman’ı takip edin. İlginçtir ki, Hardman birden ortadan kaybolacak. Hardman’ı takip ederken, trenin ilk vagonuna girmiş olacaksınız. Yine odaları tek tek gezmek durumundasınız. 1-2 numaralı odadan başlayın. Pencere haricinde burada incelenecek bir şey yok. 3-4 numaralı odaya girin. Kanepenin üzerinden eldivenleri, masanın üzerinden de pasaportu alın. Pasaport Abdullah Özbilen’e ait. 5-6 numaralı odada bir şey yok. 7-8 numaralı odaya gidin. Vazoyu inceleyin. Odanın sol tarafında görünen iki metali inceleyin. Banyoya girip dolaptan ingiliz anahtarını alın. 9 numaralı odaya girip, bavulu inceleyin ve pasaportu alın. 10 numaralı odaya girip masanın üzerinden pasaportu alın.

Tayyip Şensoy’un pasaportu bu. 11 numaralı oda kilitli dolayısıyla 12 numaralı odaya girin. Yerdeki yırtık kağıt parçalarını alın ve aşağıdaki resimde olduğu gibi birleştirin:

Quite Interesting

13 numaralı odaya girin. Doktorun çantasını inceleyip içerisinden çıkan notu alın ve okuyun. Doktorun montunu inceleyin. Masanın üzerinden pasaportunu alın. 14 numaralı odaya girin. Kanepeyi inceleyip altından kar ayakkabılarını alarak inceleyin. 15 numaralı odaya girip, kanepenin üzerinden kitabı ve masanın üzerinden Matteo’nun pasaportunu alın. Son olarak 16 numaralı odaya gidin ve radyoyu inceleyin. Trenden dışarı çıkıp lokomotife kadar ilerleyin ve makinist ile konuşup, dişleri verin. Sol taraftan çekici almak istediğinizde Tayyip, çekici basıncı ölçmek için kullandığını söyleyecek. Tayyip’e deri parçasını verin ve çekici alın. Arkadan bir parça kömür alın. Lokomotiften çıkıp arkadaki vagonun altını ve kırık boruyu inceleyin. Ekranın üzerindeki vagonlardan seçerek ya da cesedin bulunduğu vagonun penceresinden girerek, Calais vagonuna gidin. Michel ile konuşup, bagaj vagonunun ve Athens-Paris vagonunun anahtarlarını alın. Restoran vagonunun en ucuna kadar ilerleyin. Bagaj vagonunu anahtar ile açıp girin. Sandıkların olduğu yerde iki sandıkta Poirot yorum yapacak. Bunlardan üzerinde “Two Paris” yazanda çekici kullanarak, çivileri sökün ve kar ayakkabılarını alın. Envanterde kar ayakkabılarından bakır teli sökün. İlerleyip duvardaki notu okuyun. İlerleyip varilleri ve kilitli kapıyı inceleyin.

Trenden dışarı çıkın ve sağ tarafa doğru ilerleyin. Bir süre sonra Poirot, Marceau’yu kar ayakkabıları olmadan yürümemesi için uyaracak. Kar ayakkabılarını Marceau’nun üzerinde kullanarak sağdan ilerlemeye devam edin. Silahı kullanarak kurdun yolunuzdan çekilmesini sağlayın. İlerlerdeki ağaçtaki metal parçasını alın.

Kar ayakkabılarını giydiğiniz yere gelip bu sefer soldan ilerleyin. Önce yukarı doğru sonra sola sonra tekrar yukarı doğru ilerleyin. Kurdu silahla kaçırın ve yukarı doğru ilerleyin. Uçurumu inceleyin ve bıçağı alın. Bıçağı envanterinizde inceleyin. Sağ tarafa ilerleyip kulübeyi bulun. Kapıyı ve pencereyi inceleyin. Çekici pencerede kullanarak metal çubuklardan birini alın. Metal çubuğu kilitte kullanarak, kilidi açın ve içeri girin. Üniformayı alıp inceleyin. Bir anahtar bulacaksınız. Üniformanın bir düğmesinin eksik olduğunu fark ettiniz mi? Kulübede ilerleyip sandalyenin üzerindeki bıçağı alın ve inceleyin. Sobayı ve soba borusunu inceleyin. İngiliz anahtarını kullanarak, soba borusunu alın ve kulübeden çıkın. Kar ayakkabılarını giyip, kurdu kaçırdığınız ekrana gelin. Üç kez sol tarafa ilerleyin ve ağaçtaki metal parçasını alın. Trene geri dönüp kırık borunun olduğu vagonun yanına gidin. Soba borusunu eksik olan yere takın.

Tekrar trende başlayacağız. Restorana gidin. En arkadaki masadan kartları ve bıçağı alın. Arkadaki kapıyı açın ve aşçıyla konuşun. Bagaj vagonuna gidip, metal parçalarını sirke ve yağ varillerinde kullanın. İki boş bardağa sirke ve yağ doldurup aşçıya götürün. Aşçı gittikten sonra mutfağa girip, dolabı açıp portakal suyunu alın. Sağdaki masanın üzerinden keseri alın. Soldaki çekmeceden damlalığı alın. Mutfağın diğer tarafına geçip kek hamurunu alın.

Et Voila!

Artık bütün karakterlerle konuşup parmak izlerini alacağız ve ipucu toplayacağız. Hazır mutfaktayken bagaj vagonuna gidip aşçıyla konuşun ve parmak izini alın. Salon vagonuna gidip herkesle konuşun ve eksik olan pasaportlarla parmak izlerini tamamlayın. Barmenle konuştuktan sonra barın üzerindeki buz kabını ve fanusu alın. Son olarak Foscarelli ile konuştuktan sonra yolcuların vagonuna gidin. 1-2 numaralı odaya gidip Masterman ile konuşun. Bavulları inceleyip kartı ve kitabı envanterinizde tekrar inceleyin. 3-4 numaralı odaya gidip, kanepenin üzerindeki çantadan mektupları alın ve envanterinizde okuyun. MacQueen ile konuşun. 5-6 numaralı odaya gidip, masanın üzerinden pasaportu alın ve Schmidt ile konuşun. 7-8 numaralı odaya gidip masanın üzerinden İncil’i alın ve envanterinizde inceleyin. Son satırdaki sayılara dikkat edin, ileride lazım olacak. Raftaki bavulu inceleyip, kartpostalı alın ve envanterinizde tekrar inceleyin. Ohlsson ile konuşun. 11 numaralı odaya gidip Hubbard ile konuşun. 12 numaralı odaya gidin. Bavulun üzerindeki etiketi inceleyin. 14 numaralı odaya gidin. Masanın üzerinden pasaportu alın. Aynı masanın üzerinden bileziği almaya çalışırken, prenses içeri girecek. Prensesle konuşun. Konuşma bittikten sonra Prensesle birkaç kez daha konuşursanız, özellikle Poirot hakkında oldukça ilginç yorumlar yapacak. 15 numaralı odaya gidip Arbuthnot ile konuşun. 16 numaralı odaya gidip masanın üzerinden pasaportu alın. Buradan çıkıp her zamanki yerinde oturan Michel ile konuşun.

Yalnız bırak beni, lütfen

Athens-Paris vagonuna gidip araştırmaya orada devam edin. 1-2 numaralı odaya girip pasaportu alın. 11 numaralı odaya gidip Hardman’ı, Michel’in eşyalarını karıştırırken yakalayın. Hardman ile konuşun. Michel’in bavulundan pasaportunu ve resmi alın. Resmi inceleyin. Resimdeki kızı herhalde tanımışsınızdır. Tanımadıysanız prensesin odasından aldığınız kolyedeki resimle karşılaştırın. Bu çok büyük bir ipucu. 13 numaralı odaya gidip Constantine ile konuşun. Sonrasında çıkıp bu vagonun görevlisi olan Matteo ile konuşun. Trenden çıkıp lokomotifin yanındaki Abdullah Özbilen ile konuşun ve parmak izini alın. Abdullah’ın Türkçe seslendirilmiş olması oldukça ilginç. Abdullah’la konuştuktan sonra lokomotife çıkıp Tayyip ile konuşun.

Şu an itibarıyla bütün yolcuların ve görevlilerin parmak izlerini aldık. Sadece Hardman’ın gerçek pasaportunu almalıyız. Bu yüzden Calais vagonuna gidip 16 numaralı odaya girin. Masayı inceleyip Hardman’ın pasaportunu, mektubunu ve kartını alın. Mektup ve kartı envanterinizde inceleyin. Poirot’un bütün istekleri tamamlandığına göre yanına gidip konuşun.

Tres Bien Mademosielle

Artık bagaj vagonundaki gizli odanın anahtarına sahip olduğumuza göre buraya bir göz atabiliriz. Köşedeki kasayı inceleyin. Kasa Ratchett’in kasası ve elimizdeki tek ipucu Ratchett’in şapkasındaki Rev: 13.18 yazısı. İncil’i hatırlayın. 13. Bölüm 18. cümle.

- Six hundred three score and six (666)Önce düğmenim sol tarafına tıklayarak, saat yönünün tersi yönünde düğmeyi 6’ya ayarlayın. Daha sonra düğmenin sağ tarafına tıklayarak düğmeyi tam 360 derece çevirerek, yine 6’ya getirin. Son olarak düğmenin sol tarafına tıklayarak, yine 360 derece çevirerek 6’ya getirin. Marceau bir tık sesi duydum dediğinde, kasayı açtınız demektir. Sonuç olarak yapmanız gereken düğmeyi önce saat yönünün tersinde çevirerek 6’ya; sonra saat yönünde çevirerek 6’ya ve tekrar saat yönünün tersinde çevirerek 6’ya getirmek.

Kasayı açtıktan sonra içinden çıkan dokümanı alın ve okuyun. Odanın diğer tarafındaki sandığı metal çubuğu kullanarak açın. Üniformayı alıp inceleyin. Kitapları, yatağı ve tabakları inceleyin.

Şimdi sırada ortalıktaki parmak izlerini toplamak var. Poirot’nun “Quiet interesting” dediği yerlerden tek tek parmak izleri toplayacağız. Öncelikle kömür ve çekici bir arada kullanarak, kömür tozu elde edin. Kömür tozunu damlalık ile kullanın. Artık parmak izi almak istediğimiz yerde, önce damlalığı kullanacağız sonra da seloteyp ile izi alacağız.
Sandıktaki kitaptan başlayabiliriz. Aldığınız parmak izini yolcuların parmak izleriyle karşılaştırın. Hiçbirisi ile uymayacak. Sandığın kilit bölümünden de parmak izi alın. Yolcuların parmak izleriyle karşılaştırınca bu izin MacQueen’e ait olduğunu göreceksiniz. Şimdi bu odadan çıkıp odanın kapı kolundaki parmak izini alın. Bu parmak izi de Michel’in parmak iziyle uyacak.

Herkes her yere dokunmuş

Odalara gitmeden önce envanterdeki bazı nesneler üzerindeki parmak izlerini yazının başlangıcındaki notta anlatıldığı gibi alın ve eldeki parmak izleriyle karşılaştırın. Bu nesneler: Kırık kar ayakkabıları (Atbuthnot’un parmak izi), kırık kilit (Matteo’nun parmak izi), Ratchett’in odasından aldığınız bardak (Masterman’ın parmak izi), kulübeden aldığınız bıçak (Kimsenin parmak iziyle uymayacak).

Artık odalardaki parmak izlerini alabilirsiniz. Önce bagaj odasında kar ayakkabılarını bulduğunuz sandığın üzerindeki parmak izlerini alın ve karşılaştırın (Foscarelli’nin parmak izi). Burada daha önce incelediğiniz içi boş kutudan da parmak izini alın ve karşılaştırın (Foscarelli’nin parmak izi).

Athens-Paris vagonuna gidip 7-8 numaralı odaya girin ve önce vazonun sonra odanın sol tarafındaki metal çubuğun üzerindeki parmak izini inceleyip, karşılaştırın (Vazo – Debenham, metal çubuk-Arbuthnot). Calais vagonuna gidip 11 numaralı odanın banyo kapısının kolundaki parmak izini alın ve karşılaştırın (Ohlsson’un parmak izi). Son olarak 10 numaralı odaya gidin ve pencerenin altındaki parmak izini alıp karşılaştırın (Foscarelli’nin parmak izi).

Parmak izleriyle işimiz bitti. Şimdi sırada ayak izleri var. Pencereden çıkıp yerdeki ayak izlerini inceleyin. Kek hamurunu ayak izinde kullanın. Buz tutacakları ile ayakkabının şeklini almış olan hamuru alın. Hamuru içi buz dolu kapla kullanarak şeklinin bozulmasını engelleyin. Athen-Paris vagonuna gidip 1-2 numaralı odaya girin. Kapının yanındaki dolabı açıp ayak izini ayakkabılarla kullanın. Bu şekilde bu vagonda bulacağınız bütün ayakkabıları deneyin. Bu vagonda ayak izine uyacak kimseyi bulamayacaksınız. Aynı işlemleri Calais vagonunda tekrarlayın. Sonuç olarak sadece Masterman ve Foscarelli’nin (1-2) odasındaki ayakkabılardan bir tanesi elinizdeki ayak izine uyacak. Ayak izlerini karşılaştırdıktan sonra Poirot ile konuşun.Bölüm III: Poirot, arkasına yaslanır ve düşünür…

Eğer bu noktada hâlâ ayak izini almadığınız bir yolcu kaldıysa, odaları tek tek gezip tekrar ayak izlerini kontrol edin (Poirot’s Instructions’dan bu işlemi bitirip bitirmediğinizi görebilirsiniz).

Odanıza gidip raftaki çantayı inceleyin ve kimonoyu alın. Şimdi bütün şüphelilerle konuşma zamanı. İlk olarak Michel’e bakın. Her zaman oturduğu yerde yok. Michel’in koltuğunun karşısındaki banyonun kapısını açmayı deneyin. Kilitli bulacaksınız. Salon ve restoran vagonlarına gidip herkesle konuşun. Mutfaktaki aşçıyı unutmayın. Athens-Paris vagonuna gidip Matteo’yu arayın. O da yerinde yok. 16 numaralı odaya girin. Bir süre sonra pencerenin yanından birisi geçecek. Hemen vagondan dışarı çıkın. Marceau kaçırılacak ve daha önce bulduğunuz kulübeye kapatılacak.

Ne şemsiyeymiş be!

Yatağın altına bakıp prensesin şemsiyesini alın. Pencereyi açıp dışarı bakın ve şemsiyeyi kapıda kullanarak kilidi düşürün. Dışarı çıkıp yandaki kutudan eşyalarınızı geri alın. Envanterinizi incelerseniz bagaj vagonundaki odanın anahtarının kaybolduğunu göreceksiniz. Yerdeki kırık kilidi alın, kar ayakkabılarını giyip trene geri dönün. Poirot’nun yanına gidip konuşun. Konuşma bittikten sonra Poirot’nun valizini inceleyin ve mektubu alıp okuyun. Athens-Paris vagonuna gidip, 16 numaralı odaya girin. Radyoyu inceleyin. Envanterinizde yağ bıçağını ve ingiliz anahtarını beraber kullanarak bıçağı eğin. Eğik bıçağı, çekici ve çivileri bir arada kullanarak telgraf anahtarı yapın ve masanın üzerine koyun. Envanterinizde bakır telle keseri bir arada kullanarak, teli iki parçaya ayırın ve bunları telgraf anahtarında kullanın. Envanterinizde ingiliz anahtarı ile bileziği bir arada kullanın. Masanın üzerine fanusu koyup, içerisine portakal suyunu boşaltın. İlginçtir, bunu envanterinizde yapamıyorsunuz. Heykeli fanusun içine koyun. Bileziği fanusun içine koyun. Radyoyu açıp, telgraf anahtarını kullanın. Barnaby’a bütün soruları sorun. Sorular bitince radyoyu kapatın. Sonra tekrar açıp cevapları öğrenin. Çok hızlı oldu değil mi? Bir kez daha deneyelim. Radyoyu tekrar kapatıp açın ve anahtarı kullanın.

Salon vagonuna gidip daha önce Marceau ile konuşmayan Debenham ile ve sonrasında da restoran vagonuna gidip Constantine ve Helena ile konuşun. Son olarak Poirot’nun odasına gidin ve Poirot ile konuşun. Poirot bütün yolcuları salon vagonunda topladıktan sonra bulduğu üç çözümü anlatacak.

Poirot’nun çözümleri

Birinci çözümde trene dışarıdan giren birisi cinayeti işliyor ve kim olduğu bilinemiyor. İkinci çözümde trende Ratchett ile alakası bulunan bütün yolcular bu cinayeti beraber işliyor. İşin başında ise Caroline Hubbard var. Üçüncü çözüm ise kitapta yer almayan sürpriz çözüm. Bu çözüm Michel (Robert) üzerine kurulu ve büyük sürpriz ise Daisy’nin hâlâ yaşıyor olması. Poirot bu çözümleri anlatırken sık sık Marceau’ya sorular soracak. İşte bu soruların cevapları şöyle olacaktır.1. Çözüm

1. Threatening letter.
2. The detective is Cyrus Hardman, posing as salesman of typewriter ribbons.
3. Matteo, the Athens-Paris Coach attendant and Dr. Constantine.
4. Through the door left unbolted by Monsieur MacQueen.
5. Attendant's uniform
6. Masterman confirmed the dosage of the sleeping draught.
7. Stiletto
8. Torn letter
9. The killer hid in an empty room in the Athens-Paris Coach.

2. Çözüm

1. 1:15 AM
2. In America
3. Sırayla bu seçimleri yapın: Countess Andrenyi, Colonel Arbuthnot, Mary Debenham, Princess Dragomiroff, Antonio Foscarelli, Hector MacQueen, Edward Masterman, Greta Ohlsson, Hilgarde Schmidt, None of the above.
4. Colonel Arbuthnot
5. All these clues agree with the first solution.
6. When he said the snow was bright.
7. Monsieur Ferrier.
8. Steak knife
9. Pipecleaner
10. Handkerchief
11. Broken padlock
12. Scarlet kimono

3. Çözüm

1. The Engineer
2. The pile of Books.

Bakalım Marceau, polise hangi çözümü sunacak? Bu noktada ne yazık ki seçim yapamıyorsunuz. Marceau’nun üç çözüm hakkındaki düşüncülerini sırayla söyletin ve son videoyu keyifle seyredin.


__________________
|| [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] ||[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Konu açmadan önce "[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]" seçeneğini kullanalım..
MaStEr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Orient Expressions - Kerkük Divanı S3RW3T Türkçe Video Klip 0 27.01.08 17:44
Sabahat Akkiraz & Orient Expressions - Kök ve Dal S3RW3T Türkçe Video Klip 0 27.01.08 17:41
Bir Murder hikayesi.. NeoJima SilkRoad Online 1 11.03.07 17:11
Agatha Christie: Murder on the Orient Express | inceleme Murat_1995 Tüm Oyunlar 0 16.01.07 12:11


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.