ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Oyun Dünyası > Tüm Oyunlar > Tam Çözüm

Tam Çözüm Oyun tam çözümlerini paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15.12.06, 22:24   #1 (permalink)
aggressive
 
eFSaNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: not connected
Mesaj Sayısı: 4.393
Konu Sayısı: 1023
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 72894
Rep Puanı: 7287628
Rep Derecesi : eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000
Ruh Hali:

Standart [Tam Çözüm] Age of Empires 2: Age of Kings
Age of Empires 2: Age of Kings

Kader (Kazı Kazan)

O zamanlar az da olsa aldığımız para bize gerçekten batıyordu. Bunu şimdi daha iyi anlıyorum. Kader de zamanının efsane para tuzaklarından bir tanesiydi. Bakkala kutu içerisinde oyuncak gelirdi. Bir tane mutlaka büyük araba, piyano, bebek, uçak falan olurdu. Peki bunlar satılır mıydı? Hayır! Peki nasıl bizim olacaktı? Şans ile, kader ile...

Bir nevi kazı kazan stili işte. Parayı ver, yüzlerce kazınacak bölgeden birini (veya sayıyı) seç. Kazı ve kaderine razı ol. Genelde hep vampir dişi, misket falan çıkardı tabi ki. Sonradan anladık ki o büyük hediyelerin bir çoğu aslında kazınacak bölmelerde yok. Sadece ilgi çekmek, bizi gaza getirmek için konulmuş birer numune (artık bakkala mı kalırdı, ne olurdu bilemiyorum).

Bunun da sayısız çeşitleri vardı aslında. Bir de leblebi tozlu versiyonu vardı. Ufak kaplar içerisinde leblebi tozlarının her birinin içinden bir sayı çıkardı. Artık o sayıda ne varsa şansına. Gariptir ki onda da genelde takma vampir dişi olurdu. Ne dişmiş mübarek.

Kames

Zamanının efsane top markası. Bilmeyen, duymayan, görmeyen çok şey kaybetmiş demektir. Şu anda kullanılabilir durumda bir 'Kames' görsem vurmaya kıyamaz, öpüp başıma koyar, saygı ile izlerdim herhalde. Bu cümlemden de anlaşıldığı üzere uzun süredir bir Kames görebilmiş değilim.

Bilenler bilir. Plastik toplar vardı zamanında. Yönünü sizin vuruş gücünüzden çok, rüzgar belirlerdi. Rüzgar olmasa dahi top sekiz çizerek yol alırdı. En ufak bir dikende de işi biterdi. İşte böyle bir zamanda çıktı Kames ve bir anda efsane olmayı başardı. O zamanlar için çok mu pahalıydı, yoksa bizimkiler mi az harçlık verirdi bilmiyorum ama 5 kişi birleşip ancak alabilirdik bu topu. Zaten o topa bir kişinin sahip olması, o zamanların en güzel hava atma sebeplerinden biri demekti. İşin garip (ve de güzel) yani bu top patlamazdı. Daha doğrusu patlatmak için oldukça uğraşmamız gerekirdi. 10 tane plastik topu harcadığımız sürede, 1 Kames bize hayli hayli yeterli oluyordu. İşin kötü yanı, topun gerçekten birazcık sert oluşuydu. Az yüzümüz kızarmamıştı kaleci olduğumuz zamanlarda. Hemen ardından ağlamaklı bir ifadeyle gereken tepkimiz de gelirdi; 'Abanmayın kardeşim şu topa!!!'

Kames ilk olarak 3 katlı olarak piyasaya çıkmıştı galiba (bu konuda yanılıyor olabilirim). Daha sonraları 6 katlı, 9 katlı, 15 katlı şeklinde onlarca taklidi çıksa da hiç biri orijinal Kames kadar dayanıklı olamadı. Bu arada Google'da bir tane bile Kames top fotoğrafı bulamadım. Üzücü ve bir o kadar da garip aslında. Neyse ki bu bayram köyde eski zımbırtıların arasında ilk çıkanlardan olmasa da bir Kames top bulabildim ve sizler için resmini de çektim. Buyurun, doya doya bakın.

Meybuz

Zamanının efsane dondurması. Daha doğrusu zamanının dondurmamsı şeysi. Daha da doğrusu bildiğin bol sulu renkli boya konsantresinin, ince uzun bir plastik içerisinde buz haline gelmiş versiyonu. O zamanlar biz gerçekten az harçlık alıyorduk, veya harçlıklarımızı çok fazla şeye dağıtıyorduk. Ve dondurma için ayrılan kısma da ancak bir 'Meybuz' parası kalıyordu.

O zamanlar için kornet fazlaca lükstü bize. Kornet yiyenlere imrenerek bakardık. Ama bize ne onlardan! Biz Meybuz'umuzu alır, tamamen buz olan kısmı kalana kadar emerdik. Buz olan kısmı ile ne yapacağınız da size bağlıydı. Ben koşa koşa eve gittikten sonra içine vişne suyu kattığım zamanları hatırlıyorum. Aslında ilk çıkan Meybuz'lar gerçekten güzeldi. Ama sonra her şeyin olduğu gibi bunun da sayısız taklitleri çıkmıştı. Hatta Uğur Dündar abimiz birkaç Meybuz imalathanesine baskın yapmıştı. Meğersem içinde meyve suyu dışında her şey varmış. İşte o zamanlar yasaklamıştı bizimkiler Meybuz'u bana. Ama kim takar!

En son ne zaman meybuz yedim hatırlamıyorum. Hatta şu anda satılıyor mu onu bile bilmiyorum. Ama ilk fırsatta bir tane alacağım.

Bölüm 1

Age of Kings için hazırlamaya başladığımız bu dizinin ilk bölümünde oyunun genelinde standart olan askeri birimleri özetleyeceğiz. Bunlar sırasıyla Infantry (piyadeler), Archery (okçular ve diğer atış yapabilen birimler) ve Cavalry (Süvariler) olacak. Buraya Siege weapons (kuşatma silahları) ve her ırk için ayrı tipte olan özel askeri birimleri koymadık. Yazı dizimizin ileri bölümlerinde bunlarla birlikte diğer birimleri, binaları, teknolojileri vb. bulabileceksiniz.
İzleyen sayfalarda göreceğiniz bazı tanımları da açıklamadan geçmek istemiyorum:
 • Eğer düşmanın belli tip bir birimine zarar vermek istiyorsanız, o zaman, bahsedilen birimin Kime Karşı Etkili kısmında listelenen kısmına bakın.
 • Bahsedilen birimlerin karşısında en zayıf kaldığı birimler de Kime Karşı Zayıf kısmında veriliyor.
 • Örnek: Spearman. Amacınız düşman Skirmisher ve süverilerine karşı koymak ise Spearman bu iş için uygun seçimlerden biri olabilir. Ama, aynı esnada düşman kılıçlı piyadeleri, okçuları, Scorpion veya Mangonel'leri de aynı savaşa girmişlerse, o zaman Spearman'lerin başı dertte demektir. Diğer bir şekilde de şöyle yorumlayabiliriz. Eğer düşman Spearman'lerini altetmek istiyorsanız en iyi çözüm kılıçlı piyade, okçu, Scorpion veya Mangonel'lerinizi yollamaktır.
Not: Bu ve bundan sonraki bölümlerde oyunun orjinalinde kullanılan isimlerin Türkçe karşılığı verilmeyecektir (bazı temel bilgiler ve terimler hariç). Bunun sebebi, her terimin ve isimin Türkçe'de tam karşılığının bulunmaması ve bulunanlardan bazılarının ise çok komik olmasıdır. Örnek verecek olursak: Pers (İran) ırkının özel süvarisi olan War Elephant ve Elite War Elephant birimlerinin Türkçe'ye çevrilmiş hali Savaş Fili ve Seçkin Savaş Fili oluyor...

nfantry - Piyadeler


Infantry (piyade) adı üzerinde, yaya askerler, göğüs göğüse savaşacak en temel askeri birimler. Bunların üretimi kısmen ucuz ve çabuk. Barrack'ta (kışla) üretiliyorlar. Genel olarak atlı okçulara, binalara karşı daha etkililer (kısa mesafe olduğu için). Ancak, kuşatma silahlarına (Siege Weapons) karşı pek etkili değiller. Zırh ve kabiliyet gibi özellikleri demirci'de (Blacksmith), görüş mesafesi ve yürüme hızı gibi özellikleri de Kışla'da (Barrack) geliştiriliyor.Militia

En temel askeri birim. Üretmesi çabuk, maliyeti düşük. Bu tip asker sadece Dark Age (karanlık çağda) üretiliyor. Oyuna başladığınızda birkaç tane yapmayı ihmal etmeyin.

Üretildiği yer: Barracks
Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, CataphractMan at Arms

Militia'dan daha güçlü. Üretmesi çabuk, maliyeti düşük.

Üretildiği yer: Barracks
Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, CataphractLong Swordsman

Man at Arms'dan daha güçlü. Üretmesi çabuk, maliyeti düşük.

Üretildiği yer: Barracks
Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, CataphractTwo-handed Swordsman

Long Swordsman'den daha güçlü. Üretmesi çabuk, maliyeti düşük.

Üretildiği yer: Barracks
Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
Kime karşı zayıf : Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, CataphracteFSaNe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.12.06, 22:28   #2 (permalink)
aggressive
 
eFSaNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: not connected
Mesaj Sayısı: 4.393
Konu Sayısı: 1023
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 72894
Rep Puanı: 7287628
Rep Derecesi : eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000eFSaNe 0-8000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: [Tam Çözüm] Age of Empires 2: Age of Kings
Infantry (devam)


Champion


En güçlü piyade tipi (Her ırka özgü tipler hariç). Üretmesi çabuk, maliyeti düşük.

Üretildiği yer: Barracks
Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, Cataphract


Spearman

Orta seviye piyade birliği. Mızraklı oldukları için süvarilere karşı çok etkililer (Brave Heart - Cesur Yürek Filmini hatırlayın).

Üretildiği yer: Barracks
Kime karşı etkili: Skirmisher ve Süvariler
Kime karşı zayıf: Kılıçlı piyadeler, okçular, Scorpion, MangonelPikeman


Orta seviye piyade birliği. Spearman'den daha güçlü. Mızraklı oldukları için süvarilere karşı çok etkililer.

Üretildiği yer: Barracks
Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, Cataphract


Irklara özel piyade tipleri de şöyle:
 • Beserk ve Elite Beserk (Viking)
 • Huskarl ve Elite Huskarl (Goth)
 • Samurai ve Elite Samurai (Japon)
 • Teutonic Knight ve Elite Teutonic Knight (Teuton)
 • Throwing Axeman ve Elite Throwing Axeman (Frank)
 • Woad Raider ve Elite Woad Raider (Celtic)
Archers - Okçular

Atış yapabilen tüm birimler bu sınıf altında toplanmış.
Oyunda sadece yanındaki düşmanla değil uzaktaki düşmanla da atış yaparak savaşabilen asker tipine genel olarak Archer (Okçu) ismi verilmiş. Gerçekçilik katmak için yaptıkları atışlardan bazılarını rastlantısal bir şekilde ıskalayabiliyorlar. Archery Range'de üretiliyorlar ve gerekli teknolojik araştırmaları tamamlarsanız atış mesafesi ve güç gibi özelliklerini Blacksmith'te geliştirebiliyorsunuz. Bu gruptaki bütün birimler binalara ve duvarlara karşı son derece etkisiz. Saldırı ve savunmada uzun mesafede son derece etkililer. Ancak, düşmanla yüz yüze geldiklerinde çok çabuk yok edilebildiklerini unutmayın.


Archer

Hafif ve çabuk. Yakın dövüşte çok zayıf. Savaşta uzun mesafeden düşman için çok zararlı.

Üretildiği yer: Archery Range
Kime karşı etkili: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Cavalry Archer, Monk, Teutonic Knight, War Elephant
Kime karşı zayıf: Skirmisher, Knight, Mangonel, Woad Raider, HuskarlCrossbowman

Archer'ın daha kuvvetlisi. Hafif ve çabuk. Yakın dövüşte çok zayıf. Savaşta uzun mesafeden düşman için çok zararlı.

Üretildiği yer: Archery Range
Kime karşı etkili: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Cavalry Archer, Monk, Teutonic Knight, War Elephant
Kime karşı zayıf: Skirmisher, Knight, Mangonel, Woad Raider, HuskarlArbalest

Crossbowman'in geliştirilmiş hali. Hafif ve çabuk. Yakın dövüşte çok zayıf. Savaşta uzun mesafeden düşman için çok zararlı. Crossbowman'in kullandığı Crossbow'un çelikten yapılmışını kullanıyor ve daha fazla zarar verebiliyor.

Üretildiği yer: Archery Range
Kime karşı etkili: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Cavalry Archer, Monk, Teutonic Knight, War Elephant
Kime karşı zayıf: Skirmisher, Knight, Mangonel, Woad Raider, HuskarlSkirmisher

Atış yapabilen zırhlı askerler. Genelde bu askerler en önde ilerleyenlerdir ve düşmana sapan, yay ve mızrak ile atış yapar ve zarar verirler. Oyundaki karakter animasyonlarında sadece mızrak attıklarına tanık oluyoruz, ancak zırhları sayesinde düşman okçularına karşı en etkili birimdir.

Üretildiği yer: Archery Range
Kime karşı etkili: Archers (tüm okçu birimler), Monk, Cavalry Archer
Kime karşı zayıf: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Mangonel
Archers (devam)Elite Skirmisher

Skirmisher'in daha da geliştirilmiş hali.

Üretildiği yer: Archery Range
Kime karşı etkili: Archers (tüm okçu birimler), Monk, Cavalry Archer
Kime karşı zayıf: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, MangonelCavalry Archer

Bu tip askerleri at üzerindeki Crossbowman olarak tanımlayabiliriz. Atlı oldukları için hızlı hareket kabiliyetine sahipler ve çok iyi vur-kaç operasyonları yapabiliyorlar. Ancak zırhlı olmadıkları için, tüm okçular gibi yakın mesafede çok çabuk yok edilebiliyorlar.
Üretildiği yer: Archery Range
Kime karşı etkili: Swordsman, Monk, Teutonic Knight, War Elephant

Kime karşı zayıf: Archer, Skirmisher, Light CavalryHeavy Cavalry Archer

Cavalry Archer'ların geliştirilmiş hali.

Üretildiği yer: Archery Range
Kime karşı etkili: Swordsman, Monk, Teutonic Knight, War Elephant

Kime karşı zayıf: Archer, Skirmisher, Light CavalryHand Cannoneer

Ateşli silahlardan belki de elde taşınan ilk türünü kullanıyorlar. Kullandıklarına tüfek veya tabanca demek doğru olmaz. Çünkü, silahları tahta bir sapa bağlanmış çelik bir borudan ibaret. Yani, el topu diyebiliriz kısaca. Bu silah doğal olarak uzun mesafede hiç hassas değil, nişan almak falan pek sözkonusu olamıyor. Ancak, kısa mesafede son derece öldürücü. saldıran düşman piyadelerinin korkulu rüyası.
Üretildiği yer: Archery Range
Kime karşı etkili: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Monk, Teutonic Knight
Kime karşı zayıf: Archer, Mangonel
Irklara özel Archer tipleri de şöyle:
 • Chu Ko Nu ve Elite Chu Ko Nu (Çin)
 • Janissary ve Elite Janissary (Türk - Yeniçeri)
 • Longbowman ve Elite Longbowman (Briton)
 • Mangudai ve Elite Mangudai (Moğol)
Cavalry - Süvariler

Süvari birimleri keşif ve savaş için kullanılıyor. Bu birimleri Stables'da (ahır) üretiyor ve araştırdığınız teknolojilerle Blacksmith'te geliştirebiliyorsunuz.Scout Cavalry

Çok geniş bir görüş mesafesi ve hızlı oluşlarıyla bunlara öncü atlı askerler diyebilirsiniz. Monk'lar tarafından dönüştürülmeye karşı dayanıklılar.

Üretildiği yer: Stables
Kime karşı etkili: Archer, Mangonel, Cavalry Archer, Bombard Cannon, Monk
Kime karşı zayıf: Pikeman, Knight, CamelLight Cavalry

Scout Cavalry'den daha geniş bir görüş mesafesi var. Hızlılar ve Monk'lar tarafından dönüştürülmeye karşı dayanıklılar.

Üretildiği yer: Stables
Kime karşı etkili: Archer, Mangonel, Cavalry Archer, Bombard Cannon, Monk
Kime karşı zayıf: Pikeman, Knight, CamelKnight

Ağır zırhlı ve çabuklar.

Üretildiği yer: Stables
Kime karşı etkili: Archer
Kime karşı zayıf: Pikeman, Camel, MamelukeCavalier

Şovalye kelimesi Türkçe'ye Fransızca'dan bu kaynaktan girdi. Ağır zırhlı ve çabuklar. Knight'ın daha iyisi.

Üretildiği yer: Stables
Kime karşı etkili: Archer
Kime karşı zayıf: Pikeman, Camel, Mameluke
Cavalry (Devam)Paladin

Ağır zırhlı ve çabuklar. Cavalier'in daha iyisi.

Üretildiği yer: Stables
Kime karşı etkili: Archer
Kime karşı zayıf: Pikeman, Camel, MamelukeCamel

Diğer at ve fil üstündeki süvarilere karşı aynı sınıftaki en etkili birim.
Üretildiği yer: Stables
Kime karşı etkili: Knight, Cataphract
Kime karşı zayıf: Piyade ve okçular (infantry ve archers)Heavy Camel

Diğer at ve fil üstündeki süvarilere karşı aynı sınıftaki en etkili birim. Camel'in daha iyisi.
Üretildiği yer: Stables
Kime karşı etkili: Knight, Cataphract
Kime karşı zayıf: Piyade ve okçular (infantry ve archers)
Irklara özel Süvari tipleri de şöyle:
 • Cataphract ve Elite Cataphract (Bizans)
 • Mameluke ve Elite Mameluke (Saracen - Arabistan Çöl Kabileleri)
 • War Elephant ve Elite War Elephant (Pers - İran)


eFSaNe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.01.07, 22:02   #3 (permalink)
Banned
 
angel1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jan 2007
Mesaj Sayısı: 125
Konu Sayısı: 54
Rep Gücü: 0
Rep Puanı: 2050
Rep Derecesi : angel1 0-250000angel1 0-250000angel1 0-250000angel1 0-250000angel1 0-250000angel1 0-250000angel1 0-250000angel1 0-250000angel1 0-250000angel1 0-250000angel1 0-250000
Ruh Hali:

Standart Cevap: [Tam Çözüm] Age of Empires 2: Age of Kings
saol ........


angel1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.