ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Her Telden > Biyografi > Tarihsel kişilikler

Tarihsel kişilikler Tarihsel kişileri paylaştığımız bölümümüz...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30.09.07, 09:32   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
alayına_gider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Ankara
Mesaj Sayısı: 20.856
Konu Sayısı: 4583
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 721912
Rep Puanı: 72187646
Rep Derecesi : alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000alayına_gider 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Bir Kadın Casus : Mata Hari
Bir Kadın Casus : Mata Hari
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

1876'da Hollanda'da orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mata Hari’nin gerçek ismi Margareta Zelle’dir. Ailesi tarafından rahibe okuluna gönderilen Mata Hari belli bir süre buruda okuduktan sonra bir İskoç kaptana âşık oldu ve onunla evlendi. Doğu Hint Adaları'na kocasıyla birlikte giden Zelle, daha sonra ondan boşandı. Gizemli Doğu Hint danslarını kullanarak Mata Hari (Cava dilinde 'Şafağın Gözü' anlamına geliyordu) olarak anılmasına yol açan ünü elde etti. Pekçok hükümet yetkilisi onun danslarını izliyor ve o da bu sayede önemli isimlerle ilişki kuruyordu.

I. Dünya Savaşı sırasında Almanlar onu kadrolarına aldılar. Fransa karşı casusluk teşkilatı bir süre sonra onun Almanlar hesabına çalıştığını anladı. Fransızlar Zelle'ye iki taraflı çalışması teklifinde bulundular. Zelle de bunu kabul etmiş göründü, ancak Fransızlar ona güvenmiyordu. Bu yüzden Mata Hari'yi denemek için Belçika'ya altı Fransız ajanla ilişki kurması için gönderdiler. On beş gün içinde bu altı ajanın tamamı da Almanlar tarafından yakalandı ve kurşuna dizildi. Bu olay, altı ajanın hayatına malolsa da hiçbir zaman Mata Hari'ye güvenilmeyeceğini göstermesi bakımından önemliydi.

Hari, Almanlar tarafından da artık benimsenmediği için Fransa'ya dönmek zorunda kaldı. Fransızlar cephelerdeki yenilgilerini bu kadının üzerine attılar. Oysa Zelle'nin daha sonra kendisini dünyanın en ünlü casuslarından biri haline getirecek kadar önemli biri olmadığı söyleniyordu. Fransızlar propagandalarından vazgeçmediler ve 1917 yılında Hari'yi kurşuna dizdiler.


Alıntı:
1917 yılının sonbaharında, Fransız askeri mahkemesi Mata Hari adıyla bilinen bir dansözü ölüme mahkum etti. Alman Reich'ına hizmet etmekle suçlanan kadın, 15 Ekim'de Vincennes'te kurşuna dizildi.

Suçlu muydu, değil miydi? Casus muydu, piyon muydu? Bu soru tarihi bir tartışma olarak gelenekselleşti. Erkek fantazileri, çoğul kültürlü imaj üreticileri Mata Hari adını "dişi şeytan" klasiklerini destekleyen efsanevi bir figüre dönüştürdüler.

Mata Hari 7 Ağustos 1876'da Hollanda'nın Leeuwarden kentinde dünyaya geldi. Ailesi ona Margaretha Zelle adını verdi. Zengin bir ailenin çocuğuydu. O ve kızkardeşi tam bir burjuva hayatı içinde yetiştirildiler. Genç Margaretha'nın en büyük özelliği hayal gücüydü. Daha ilk gençliğinde hayatı "yaşamayı" seçmişti. Ekzotik bir artalan ile erişkinliğe ulaşmayı istiyordu. 11 Temmuz 1895 yılında daha 18 yaşındayken kendisinden yirmi yaşa büyük bir subay olan Campbell MacLeod ile evlendi. 30 Ocak 1896'da ise bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Çocuğun adını Norman John koydular.

Dört ay sonra MacLeod'un mecburi askeri hizmeti yüzünden ailecek Java'ya taşınmak zorunda kaldılar. Margaretha Zelle MacLeod için kritik bir dönemdi. Oğlu hastalıktan ölmüştü. Margaretha ise bir kız çocuk dünyaya getirdi o acılı günlerde. Kocası ona şiddet uyguluyor, evde terör estiriyordu. Evlilik hayatı Margaretha için bitmişti. Bir gün herkesin başını döndürecek egzotik dansların kraliçesi olacak kadın, böyle bir hayattan atlayacaktı sahnelere.

Margaretha ilk olarak çok özlediği Hollanda'ya döndü. 1906'da evliliğini yasal olarak da bitirdi. Kızını eski eşine bıraktı ve kendi hayatına yelken açmaya karar verdi. Kendini keşfetmek için dünyayı dolaşmayı istiyordu. Amsterdam, Berlin, Paris ve Viyana'ya gitti. Mata Hari (Şafağın Gözü) takma adıyla dans etmeye başladı. Kısa bir süre içinde eğlence ve şarabın eksik olmadığı masaların baş konusu haline geldi. Gerçek bir seks sembolü, başına buyruk bir kadın olduğu söyleniyordu.

Mata Hari'nin parlak hayatı I. Dünya Savaşı'nın patlamasıyla değişti. Genç kadın tutunacak bir kent arayışı içinde kıtayı bir baştan bir başa katetti. Herhangi bir plan ya da hedefi olmaksızın seyahat ediyordu. Bu seyahatler sırasında çeşitli kademelerden subaylarla tanıştı. Gizli servislerle ilişkisi de bu küçük aşk vakalarıyla başladı. Bu dönemdeki ilişkilerine dair tam bir kanıt hiç bulunamadı, rivayetler, spekülasyonlar hala dağ gibi. Zaten davası sırasında konuşan şahitlerin de söyledikleri şaibeli ve çelişkiliydi. Araştırmaların büyük bir kısmı, Mata Hari'nin çift taraflı çalışan ve kişisel yakınlıklara dayalı olarak çeşitli gizli servislere bilgi sağlayan bir casus olduğunu gösteriyor.
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Macar Mata Hari, Türk elçiyi baştan çıkardı mıİkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar için casusluk yaptığından kuşkulanılan Macar asıllı İngiliz Lady Effingham’ın, aralarında Türk büyükelçisi Tevfik Rüştü Aras’ın da bulunduğu diplomatları baştan çıkarmaya çalıştığı ortaya çıktı.

MI5’ın yeni açıklanan belgelerine göre aynı zamanda Polonyalı bir silah tüccarının sevgilisi olan kadın, bir takım imkanlara sahip olmak için bedenini sunmaktan çekinmiyordu.

İNGİLTERE, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Türk büyükelçisi Tevfik Rüştü Aras’ın da adının geçtiği bir casusluk skandalını konuşuyor. MI5 istihbarat servisinin açıklanan arşiv belgelerine göre, Polonyalı bir silah tüccarının sevgilisi olan Macar asıllı Malwina Gertler, İngiliz aristokratla yaptığı evlilik sayesinde üst düzey yabancılarla yakınlık kurma fırsatı buldu. İngiliz basını kadının o dönemde Türkiye’nin Londra büyükelçisinin de aralarında bulunduğu diplomatları baştan çıkarmaya çalıştığını öne sürdü. Hürriyet ulaştığı arşiv belgelerinde Tevfik Rüştü Aras’ın ismini dönemin Londra büyükelçisi olarak tespit etti.

Gertler, İspanyol iç savaşına silah satan Polonyalı Edward Stanislas Weisblatt’ın sevgilisi olduğu halde 1938 yılında Effingham kontunun büyük oğlu ile evlendi. Bu evlilik tamamiyle ’iş amacıyla aranje’ edilmiş bir evlilikti. Polonyalı sevgiliden gelen para sayesinde kadın hem İngiliz vatandaşı, hem de asalet ünvanına sahip olmuştu. Gertler İngiltere’de, sevgilisi ise Nazilerin işgal ettiği Fransa’da kalmış, geri dönememişti.

Belgelere göre Lady Effingham, adeta ikinci bir Mata Hari gibi davranmıştı.

Yetkililer Lady Effingham’ın Londra sosyetesindeki "egzotik" ilişkileri gözönüne alındığında bir casus olduğu konusunda ikna olduklarını düşünmüşlerdi. Lady Effingham’ı sosyal yaşamı içinde tanıyan Lord Cottenham adlı tanık, "O dikkati çekmeyen başıboş herhangi bir Çingene kızı değildi, çok seksi bir kadındı" diyordu.

1938 yılında çok yakında MI6 Başkanı olması beklenen Stewart Menzies’e kadının ajan olabileceğine dair ihbar gelmişti. Bu da kadının genel tutum ve davranışına bağlanmıştı. MI5’e göre, Lady Effingham dönemin Sovyetlerin Londra Büyükelçisi Ivan Maisky ile ’senli benli’, Türk Büyükelçisi Tevfik Rüştü Aras ile de ’samimi ve dostane’ bir ilişki yaşıyordu.


ŞANSLI MATA HARİ


Mısır’ın Londra Temsilcisi Nüshet Paşa ile de sık sık bir araya geldiği söylenen kadının, ’en yakın dostluğu’ ise Suriye Kralı olmaya çalışan Prens Habib Lütfullah ile yaşadığı öne sürüldü. Savaş Dairesi’nde görevli binbaşı Mitchell ve Churchill’in oğlu Randolph’un Macar aşçısı da kadının yakın çevresinde yer alıyordu.

Weisblatt’ın Alman ajanı ya da çifte casus olup olmadığı bilinmiyor. MI5’dan Maxwell Knight, kadının doğrudan ya da dolaylı olarak Almanlar için çalışıyor olabileceğine işaret ederken, Lady Effingham 1941 yılında gözaltına alındı. Yeterli kanıt olmadığından üç ay sonra serbest bırakıldı. Kadın, Fransa’daki sevgilisiyle diplomat kuryeleri aracılığıyla haberleştiğinden İngiliz istihbaratı, aleyhinde kanıt olabilecek bir şey bulamamıştı. 1945 yılında Lord Howard’tan boşanan Malwina Gertler, hayatının geri kalan kısmını göç ettiği Avustralya’da geçirdi.


Moda kitaplarındaki şifreler
İNGİLİZ arşivlerinde saklı sırlara göre, Almanlar İkinci Dünya Savaşı boyunca moda kitaplarını gizli haberleşme aracı olarak kullandı. Kitaptaki resimlerin içine mors alfabesiyle gizli mesajlar yazılarak İngiliz yetkililerinin uyguladığı sansür delinerek çok önemli sırlar yerlerine ulaştırıldı. 1942 yılında iki Alman ajanın sorgulamasına kadar İngiliz istihbarat servisi MI5 mors alfabeli mesajlardan hiç haberdar değildi.


alayına_gider isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.10.09, 22:53   #2 (permalink)
Acemi Tayfa
 
Omega* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Nereden: System32
Mesaj Sayısı: 661
Konu Sayısı: 53
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 58491
Rep Puanı: 5847786
Rep Derecesi : Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000Omega* 0-6000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Bir Kadın Casus : Mata Hari
Erkek zannediodum ben


__________________
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Omega* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2022 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.