ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Oyun Dünyası > Tüm Oyunlar

Tüm Oyunlar Oyun tanıtımları, tam çözümler, yorumlar kısaca oyunlarla ilgili herşeyi paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06.09.10, 13:28   #1 (permalink)
Turizmci Moderatör
 
NeoJima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Marmaris.
İlişki Durumu: Karmaşık
Mesaj Sayısı: 12.156
Konu Sayısı: 2949
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 889759
Rep Puanı: 88973364
Rep Derecesi : NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et Üyenin Twitter Profilini Ziyaret Et
Arrow Kane & Lynch 2: Dog Days [Inceleme]
Aradan geçen birkaç yıl, Dead Man oyunuyla tanıştığımız dostlarımız Adam "Kane" Marcus ve James Seth Lynch ikilisine bir hayli yaramış. Kane'nin burnu artık kırık değil, Lynch öfkesini kontrol edebilmek için tedavisini hala sürdürse de, bu sorunun üstesinden gelecek gibi gözüküyor. Kısacası oyun karakterler de dahil her açıdan ilk oyundan daha iyi gözüküyor, ama yine de mükemmelin çok ötesinde olduğu aşikar. İlk oyun oldukça yoğun eleştirilere maruz kalmıştı, belli ki IO Interactive az da olsa eleştirileri dikkate almış.Kane ve Lynch aldıkları bir işi berbat ederler ve Şangay'ın yer altı dünyasıyla güçlü bağlantıları bulunan birinin ölümüne neden olurlar. Ardından da Şangay sokaklarını kanla sulayan bir kedi fare oyunu başlar. Dog Days'in konusunu fazla spoiler vermeden bu şekilde özetleyebiliriz. Bu kez oyunda ilkinin aksine Kane yerine Lynch'i yönetiyoruz, ama yine de Kane her zaman yanı başımızda oluyor.

Dog Days tıpkı ilk oyun gibi siper alma sistemine dayandırılmış, düz bir shooter mantığıyla önümüze servis ediliyor. Hatırlarsanız ilk oyunda siper alacağınız yere yöneliyordunuz ve karakteriniz otomatik olarak siper alıyordu. Artık tuşa basarak siper alabiliyorsunuz, ayrıca oyunun kontrollerinin de ilk oyuna göre daha sağlam olduğunu oyuna başladığınız ilk anda fark edebiliyorsunuz. Oyundaki çevre tasarımlarının da oynanışı daha fazla desteklediği bir gerçek. Asla ardına sığınacağınız bir kutunun ya da duvarın uzağında kalmıyorsunuz. Yani artık ilk oyundaki kadar çok açık hedef olma durumuyla karşı karşıya kalmayacaksınız. Fakat şunu da yeri gelmişken hatırlatalım, oyundaki siper aldığınız bazı yerler düşman ateşleri tarafından parçalanabiliyor. Aynı durum düşmanlarınız içinde geçerli, onlar da sizin gibi siper alabiliyorlar. Oyunda nadiren düşmanınızın bir iki saniye önce kafasını çıkardığı noktaya sabitlenip onu vurabiliyorsunuz, çünkü düşmanlarınızın siper arkasından çıkışları çoğunlukla değişik noktalardan oluyor. İyi denilebilecek bu yapay zeka hareketlerini, karşınıza aşırı kalabalık bir halde çıkan düşmanları ve yıkılabilir siperleri göz önünde bulundurduğumuzda oyun normal zorluk seviyesinde bile oldukça mücadeleci bir deneyim ortaya çıkarıyor.

Oyunun aksiyon temposunun iyi ayarlandığını söyleyebiliriz. Her an karşımızda bir düşman görüyoruz ve onlardan düşen silahlar sayesinde oyunda pek fazla mermi sıkıntısı da yaşamıyoruz. Oyun boyunca favori silahım pompalı tüfek olsa da sniper ve çeşitli otomatik silahlar da oldukça işe yarıyor.

İkilinin ölüm saçan yeni macerası çatışma olarak bir hayli yoğun geçse de, oyunu bitirdikten sonra aklınızda oyuna dair oldukça az sahne kalacaktır. Oyunun en dikkat çekici yönüyse kamera açısı. Oyunu oynarken sanki birisi elinde kamerayla sürekli karakterinizi takip ediyormuş hissine kapılıyorsunuz. Bilhassa hızlı koştuğunuzda kamera çılgın bir şekilde sarsılıyor. Neyse ki yapımcılar kameranın sallanmasını tercih edilebilir seçenekler arasına dahil etmişler. Ancak kameraya ışık vurduğunda oluşan parlama, çatışma anında ekrana sıçrayan kanlar ya da koşarken ekranın anlamsız bir şekilde blurlaşması gibi bir takım efektler size bırakılmış seçenekler arasında yer almıyor. Başlangıçta bunları rahatsız edici bulabilirsiniz, fakat oyunu oynadıkça bu efektlere alışmaya başlıyorsunuz. Sallanan kamera özelliğini ise oyunu daha da zor bir hale getirmek isteyen arkadaşlara öneriyorum, çünkü bu seçenek nişan almanızı ciddi bir şekilde zorlaştırıyor.

Şayet çok fazla ateşe maruz kalırsanız olduğunuz yere yığılıp, ilk oyundaki gibi birinin gelip sizi kurtarmasını beklemek yerine, kendinizi güvenli bir noktaya sürükleyebiliyorsunuz. Benzer bir işleyiş düşmanlar için de geçerli. Onlar da yere düştüklerinde ölmeyebiliyorlar ve şayet son darbeyi vurmazsanız bir süre sonra ayağa kalkıyorlar. Yerde ayakta oldukları kadar zekice hareket ettikleri söylenemez ancak kendilerini savunabilmeyi başarıyorlar. İlk oyunu oynayanlar yapay zeka tarafından kontrol edilen Lynch’in düşmanını öldürdükten sonra bile üzerine kurşun yağdırmaya devam ettiğini hatırlayacaklardır, bu oyunda da çoğu kez aynı şeyi yapacağınıza emin olabilirsiniz.

Lynch’i yönetmenin Kane’den pek de farklı olduğunu söyleyemem. Oyunu oynadıkça Lynch’in oldukça ilginç bir karakter olduğunun farkına varıyorsunuz. Çoğu kez Lynch’nin psikopat yanını bastırmak için kendi kendine konuştuğunu ya da etrafta delice bağırdığını fark ediyorsunuz. Oyun en iyi internet üzerinden co-op şeklinde oynanıyor. Yapay zeka kontrolündeki Kane zaman zaman iyi işler çıkarsa da asla gerçek bir insan tarafından yönetiliyormuş gibi hissettirmiyor. Ayrıca bölümlerde ikili iş birliğine uyacak bir şekilde hazırlanmışlar.


__________________Ya ya ya Ben özel
Ya ya ya Ben güzel
Ya ya ya Ben herşeyindim ya.

NeoJima isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.09.10, 13:28   #2 (permalink)
Turizmci Moderatör
 
NeoJima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Marmaris.
İlişki Durumu: Karmaşık
Mesaj Sayısı: 12.156
Konu Sayısı: 2949
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 889759
Rep Puanı: 88973364
Rep Derecesi : NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000NeoJima 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et Üyenin Twitter Profilini Ziyaret Et
Standart Cevap: Kane & Lynch 2: Dog Days [Inceleme]
Ancak oyunun hikaye modunu ister yalnız başınıza, isterseniz de bir arkadaşınızla oynayın sizi kısa süreli bir eğlence ve kendini sürekli tekrar eden bir oynanış bekliyor. Az önce de dediğim gibi yalnızca birkaç tane birbirinden farklı ve akılda kalıcı sahneyle karşılaşıyorsunuz. Oyun hikaye olarak sizi kendine bağlamaya çalışsa da, oyunun sonunu görmek için pek sabırsızlanmıyorsunuz, zaten oyunu bitirdiğinizde de karşılaşacağınız sondan pek tatmin olur musunuz bilemiyorum.

Oyunda aynı anda yalnızca iki silah taşıyabiliyorsunuz ve oyunda ilerledikçe karşınıza daha da güçlü silahlar çıkıyor, ancak oyundaki çoğu silah ilk andan itibaren oyunda yer alıyor. Yapımcılar bir tabanca ve büyük bir silah taşıma gibi bir sınırlandırmaya gitmemişler, ancak zaman zaman silah değiştirirken kararsızlığa düştüğünüz oluyor. Pompalı tüfekler yakın mesafede çoğu oyunda olduğu gibi yüksek hasar gücüne sahip, ancak sürpriz bir şekilde uzak mesafedeki hedefleriniz için de bir hayli kullanışlılar. Otomatik silahlar tüm etrafınıza mermi yağdırmanızı sağlasa da, uzak mesafeler için her zaman kullanışlı olmuyorlar. Tüfekler oldukça etkili olsa da kullanım süreleri biraz uzun sürüyor ve çoğunu beş altı atıştan sonra doldurmanız gerekiyor. Çatışma anlarında çevreyle etkileşime de girebiliyorsunuz. Örneğin, yangın söndürme tüpünü alıp düşmanınıza fırlatıp ardından ona ateş ederek herkesi havaya uçurabilirsiniz. Oyunda el bombasının olmadığını düşünürsek, bu tür stratejik hareketler bu açığı kapatmaya yetecektir.

Oyunun multiplayer ve yeni Arcade modunda silah satın alma seçeneğiniz de var, ama dilerseniz çevredeki silahları da kullanabiliyorsunuz. Bu modlarda amaç kazanabildiğiniz kadar para kazanmak ve siz düşmanınızı öldürdükçe para kazanıyorsunuz. Oyunda üç farklı multiplayer modu var. Fragile Allience modunu ilk oyundan da hatırlıyoruz. Bu mod sekiz oyuncuya kadar oynanabiliyor ve suçlular polisten kaçmaya çalışıyorlar, ayrıca bu kaçış esnasında oyuncuların birbirine ihanet etme serbestlikleri de var. Undercover Cop modu da benzer bir işleyişe sahip, ancak bu sefer oyuncular arasından rastgele bir oyuncu gizli bir polis olarak seçiliyor ve suçlu rolüne bürünmüş diğer oyuncuları durdurmaya çalışıyor. Cops&Robbers modu ise on iki oyuncuya kadar destek sağlıyor ve oyuncular iki ayrı gruba ayrılıyor. Bir grup hırsızlık yapmaya çalışırken, diğer grup ise onu durdurmaya çalışıyor. Amacınız her zaman aynı. Para, elmas ve uyuşturucu için savaşın, bunlardan toplayabildiğiniz kadar toplayın ve ardından sizi bekleyen araca ulaşın. İyi oyuncularla oynadığınızda bu üç mod da gerçekten eğlenceli ve oyunda ihanet etme gibi bir durumun da var olması bu eğlenceyi daha da arttırıyor. Bu arada multiplayerı oynamak isteyen arkadaşlara, oyunda ihanet edenlerin işaretlendiğini ve diğer oyuncuların o kişiyi hain damgası yemeden öldürebilme şanslarının olduğunu da hatırlatalım.

Arcade modunu Fragile Allience’ın single player versiyonu olarak tarif edebiliriz. Bu modda size verilmiş üç can var ve siz bu canlarınızı bitirene kadar aynı bölümü tekrar tekrar oynuyor ve para kazanıyorsunuz. Elbette ki her sefer bir öncekine göre oyuncuyu daha da zorluyor. Arcade mod multiplayera geçmeden önce yeteneklerinizi geliştirmek ve iyi silahlar açabilmek için ideal olsa da aynı bölümü üst üste oynamak insanı sıkabiliyor.

Dog Days grafik konusunda pek fazla iç açıcı değil. Oyundaki çevre tasarımları göze hoş gelse de düşük detaylar ve başarısız animasyonlar gözlerden kaçmıyor. Yapımcılar ses konusunda ise oldukça iyi bir iş çıkarmışlar. Şehrin güzel ambiyansına, karakterlerimizin birbiri ile olan tartışmaları ve dinmek bilmeyen silah sesleri eşlik ediyor. Diyaloglar anındaki dudak senkronizasyonu şüphesiz daha iyi bir şekilde ayarlanabilirdi, ancak bu haliyle de pek fazla göze batmadığı söylenebilir.

SON SÖZLER
Dog Days oynanabilecek bir oyun olsa da herkesin ilgisini çekeceğini zannetmiyorum. Özellikle düz bir shooter oyunu olması itibariyle, çeşitlilikten hoşlanan oyun severler, her ne kadar oyun süresi aşağı yukarı beş saat olsa da, bu oyundan hoşlanmayabilirler. Ancak sıkı bir shooter fanıysanız Dog Days hoşunuza gidebilir. Güzel oyunlu günler.


__________________Ya ya ya Ben özel
Ya ya ya Ben güzel
Ya ya ya Ben herşeyindim ya.

NeoJima isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kane & Lynch 2: Dog Days'in yeni ekran görüntüleri MaStEr Screenshot 0 29.04.10 00:47


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.