ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Oyun Dünyası > Tüm Oyunlar

Tüm Oyunlar Oyun tanıtımları, tam çözümler, yorumlar kısaca oyunlarla ilgili herşeyi paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24.09.11, 01:35   #1 (permalink)
Bilgili Tayfa
 
KaBaRDeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jul 2011
Nereden: Artik Kayıp Değilim :D!
Mesaj Sayısı: 1.603
Konu Sayısı: 298
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 273093
Rep Puanı: 27308352
Rep Derecesi : KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000KaBaRDeY 0-10000000
Standart Football Manager 2012 Ön İnceleme
Sports Interactive tarafından hazırlanan kült menajerlik serisi Football Manager 2012'nin ön inceleme versiyonunu oynadık. Bakalım neler değişmiş?

SI Games'i döndürmeyin


Football Manager serisi
futbolla ilgili olan her oyuncu için bir cevher olmuştur. Zira piyasada pek de rakibi yoktur zaten. Son dönemlerde atak yapan FIFA Manager dışında bir de Championship Manager serisi vardır ki, son zamanlarda kendisinden pek haber alamıyoruz.Bu yıl piyasaya sürülecek olan Football Manager 2012, diğer yıllara oranla çok daha sessiz sedasız duyuruldu. Hakkında uzun süre hiçbir bilgi verilmeyen
yeni versiyonun piyasaya sürülüp sürülmeyeceği bile tartışılmaya başlanmıştı.
Fakat SI Games, bekleyenlerini üzmedi ve ansızın yaptığı duyuru ile oyuna ekledikleri yenilikleri videolar ve ekran görüntüleri ile birlikte bizlere tanıttı.Aslına bakarsanız,
FM 2012 duyurulduğunda, oyunun sevenleri bahsedilen yenilikleri hayal kırıklığı ile karşıladı. Forumlarda ve internet ortamında yapılan tartışmalar, FM'nin bu yıl neredeyse hiçbir yenilik eklenmeden piyasaya sürüleceği düşüncelerini öne çıkarıyordu.
Her ne kadar uzun bir liste boyunca, "yenilik" adı altında maddeler hazırlanmış olsa da, aslında bunların hiçbiri beklenen türde değişiklikler olmamıştı.Eyvah, 10-0 oldu...

Açıkcası kendi adıma
konuşmam gerekirse, merakla oyunun ön inceleme versiyonunu beklemeye koyulmuştum. Çünkü oyunu denemeden yargılamak istemiyordum. Sonunda o büyük gün geldi çattı ve Football Manager 2012 ön inceleme versiyonu elimize ulaştı.Hızla indirdim ve başladım incelemeye. Öncelikle bahsetmem gereken oyunun menüleri ve ayar ekranı bayağı bir değişmiş durumda. Ayar ekranının değişiklikleri oyuna ekstra temalar eklemeden renkleri değiştirebilmek, takımların isimlerine tıkladığınızda hangi pencerenin açılmasını istediğinizi seçmek gibi özelliklere sahip.

Bunların haricinde ayar ekranı aynı fakat
yeni oyuna başladığınızda ana sayfanın, taktik ekranının, antrenman ekranının, kısacası her menünün nasıl da değiştiğini farkediyorsunuz.

Oyun içine geçmeden önce
belirtmem gereken çok önemli bir yenilik var. Oyuna başlarken hangi ülkelerde oynayacağınızı seçtiğiniz ekranı hatırlarsınız. Artık o ekran çok önemli değil. Çünkü oyuna başladıktan sonra da eklenmemiş ve seçilmemiş ligleri oyuna eklemenize yarayan bir seçenek FM 2012'ye eklenmiş. Sonunda SI Games, en büyük hatasından dönmüş oldu diye düşünüyorum ve geçiyorum oyun içi bilgilere.
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Ekran görüntüsüne tıklayarak büyük haline göz atabilirsiniz
Menülerde
ve arabirimde yapılan değişikliklerin hiçbiri kötü yönde olmamış ve hatta FM 2011'de elinizin altında bulunması gerektiği halde beş ayrı seçenek sonucu ulaştığınız tüm menülere tek ekrandan ulaşabilmeniz sağlanmış. Eğer taktik ekranındaysanız, takımınızla ilgili neredeyse her seçeneğe bu ekrandan ulaşabiliyorsunuz artık.

Yani SI Games, oyunu oynarken oyuncunun
işini kolaylaştırabilmek için elinden geleni ardına koymamış. Her türlü menüyü iç içe geçirerek hızlı erişim ve hızlı oyun imkanı tanınmış. Hız demişken, oyunun genel yapı itibariyle de hızlandığını belirtmem gerekiyor.

Menüler ve arabirimde
yapılan değişiklikler yalnızca bununla sınırlı değil ama hepsini tek tek anlatmaya kalkarsam, sayfalar dolusu değişiklikten bahsetmem gerekeceğinden bu kadarıyla yetinebiliriz diye düşünüyorum.
Gel evladım seninle konuşalım biraz

Gelelim
oyunun diğer yeniliklerine. Football Manager 2011'de oyuncularla iletişim kurma seçeneklerini hatırlıyorsunuzdur. FM 2012 ile artık onlarla daha derin ve daha samimi iletişim kurabilmenize olanak tanınıyor. Ağzınızdan çıkan her cümleye, "aggresive, assertive, passionate, calm, cautious ve reluctant" olarak adlandırılan duygulardan birini atamanız isteniyor.

Bu yalnızca
maçlar dışında oyuncularla girdiğiniz diyaloglarda değil, maç içerisinde takımınıza "gaz" vermek amacıyla yaptığınız konuşmalarda da bulunuyor. Ayrıca gerçekten işe yarayan bir sistem ve eğer oyuncularınızın karakterlerinin nasıl olduğunu anlarsanız, nabza göre şerbet vererek onların maç içerisindeki performanslarını doruk noktaya çıkarabiliyorsunuz.
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Ekran görüntüsüne tıklayarak büyük haline göz atabilirsiniz
Örneklemem gerekirse, Beşiktaş'lı Egemen Korkmaz'ın hırslı ve agresif bir oyuncu olduğunu bildiğimden, Manchester United ile yapılacak maç öncesinde "Passionate" yani tutkulu seçeneğinin altından "bu maçta senden çok iyi performans bekliyorum" cümlesini seçtiğimde, sahayı Rooney ile javier Hernandez'e dar etti diyebilirim. Tabii maç 0-0 bitti ama orası ayrı bir konu.

Ek olarak söyleyebileceğim bir de
"Team Meeting" adlı seçeneğin oyuna eklenmiş olduğu. Bu ekranda tüm takımı toplayıp karşınıza alarak, yine az önce bahsettiğim duygu yüklü konuşmalarınızdan birini yapabiliyorsunuz.

Ardından da
takım oyuncularınız yaptığınız konuşmaya göre bir tepki veriyor ve siz de takımın bir problemi olup olmadığını kaptanınıza sorabiliyorsunuz. Eğer "banane takımın sorunlarından, ben işime bakarım arkadaş" diyorsanız, direkt olarak oyuncularınıza verdikleri tepkiyi beğenip beğenmediğinizi söyleyebiliyorsunuz.
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Ekran görüntüsüne tıklayarak büyük haline göz atabilirsiniz
Bunların haricinde hazır maç konusuna değindim, maç motoru ve maç ekranından da bahsedeyim yeri gelmişken. 3D maç motorunda çok büyük değişikliklere gidilmemiş. Fakat grafiklerde ve animasyonlarda gelişmeler olduğunu görmemek de imkansız.
SI Games
her yıl az da olsa grafikleri geliştiriyor ve bu hızla giderlerse 20 yıl kadar sonra inanılmaz grafiklere sahip olabilirler diye düşünüyorum.

Oyuna yeni eklenen
iki de kamera açısı var. bunlardan biri sahayı ters taraftan görmenizi sağlarken, diğeri "Director's Camera" adındaki, benim TV kamerası olarak adlandırdığım bir kamera. Nedir o derseniz eğer, ben de size, pozisyona göre açı değiştiren kamera seçeneği derim.

Ayrıca
hızlı taç atışları gibi pozisyonlarda da kendinden geçiyor diye eklerim. Tabii bu ön inceleme versiyonu olduğundan böyle şeyler normal, tam sürümde çoğu eksiklik giderilecektir.
Takımlar mercek altında

Oyundaki yenilikler say say bitmiyor aslında. Oyunu daha
güzel ve oyuncuyu içinde tutacak bir hale getirmek isteyen Sports Interactive, oyuna bir de her sezon başında takımların tek tek incelenmesi gibi bir özellik eklemeyi uygun görmüş.
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Ekran görüntüsüne tıklayarak büyük haline göz atabilirsiniz
Bence çok da iyi yapmış, zira ilk sezonda okuması çok keyifliydi. Her takımın önemli
oyuncularını, neler yapabileceğini, hedeflerinin ne olduğunu, oyunda yer alan medya kuruluşları inceliyor ve gazetelerden sezon öncesi hazırlık kampları hakkında bilgi alırcasına okuyabiliyoruz. Tabii oyunda 10. sezonunuzu geçirirken ne kadar ilgi çekici olacaktır, orasını uzun süre oynadıktan sonra görebileceğiz.
Haber kaynağı ekranına gelen oyuncu tavsiyeleri çok daha isabetli ve mantıklı seçenekler sunarken, Backroom Advice olarak adlandırılan ve yardımcı antrenörünüz ile diğer antrenörlerin sizlere tavsiyeleri de değişikliğe gidilen şeylerden biri olmuş.
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

Ekran görüntüsüne tıklayarak büyük haline göz atabilirsiniz
Backroom Advice
seçeneğenin değişen tarafı ise yalnızca görünüşü aslında. Artık ekranın sol tarafında bir liste, sağda ise dev bir alanda küçücük yazıları görebiliyorsunuz. Tavsiyeler konusunda da daha isabetli kararlar verdiğini söyleyebilirim oyunun. Antrenörünüz ne kadar kötü olursa olsun, isabetli sert şut çeken bir adamınıza "söyle sert şut çekmesin bu" demiyorlar en azından.


Bir menajerin son sözleri
Oyunda yapılan değişikliklerin neredeyse hepsini sizlere bu şekilde anlatmış oldum sanırım. Daha da derinlemesine bir oynanış sonucunda mutlaka birkaç ufak tefek
yenilik daha karşımıza çıkacaktır ama zaten önemli olanlar yukarıda sizlere anlattıklarım aslında.Peki oyunun hiç mi eksisi yok? Karşıma birkaç çökme problemi dışında bir problem çıkmadı diyebilirim. Zaten ön inceleme sürümü olduğundan bu tarz hataların olması çok normal. Tam sürüm piyasaya sürüldükten sonra her şey normale dönecektir.

Football Manager 2011
bende uzun süreli bir oynanış isteği uyandırmamıştı açıkcası ama Football Manager 2012'yi bir süre oynadıktan sonra, tam sürümü için büyük bir heves içerisinde olduğumu farkettim.

Sports Interactive
, yavaş yavaş oyuncuların isteklerini de oyuna eklemeye başlamış diyerek sözlerimi noktalamak istiyorum. 21 Ekim'de piyasada olacağı kesinleşen Football Manager 2012'yi mutlaka bekleyin diyorum. Zira bomba gibi bir menajerlik oyunu karşımızda olacakmış hissine kapıldım.

Herkese
iyi oyunlar, futbol ve oyun dolu günler diliyorum.


__________________Acı çekmemiş bir ruh ; Mutluluktan ne anlar...

Dalından koparılan yaprakların
Sararan yanlarına yazdım adını.
Sahte bir gülüşten ibarettin oysa
Ve hiç bilmedin ellerimin soğuğunu…
Eylül’dü…
Di’li geçmiş bir zamandı
Yaşadığımız.


Belki unuturuz onu
Tüm kasımdan kalma çiçekler gibi
Arasına koyarız şarkı yazdığımız
Kırık hayaller saklı defteri
KaBaRDeY isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Football Manager 2011 - Ön İnceleme ZeuS Tüm Oyunlar 1 16.08.10 17:01
Football Manager 3RSAN Flash Oyunlar 0 03.09.09 17:31
Football Manager 2009 (PC) Ön İnceleme ZeuS Tüm Oyunlar 2 22.10.08 11:13
Football Manager 2008 (PC) - Demo İnceleme ZeuS Tüm Oyunlar 0 04.10.07 00:56


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 22:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.