ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Oyun Dünyası > Online Oyunlar > World of Warcraft

World of Warcraft World of Warcraft hakkında herşey...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15.12.06, 19:34   #1 (permalink)
^^13.09.2009^^
 
MaStEr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: İstanbuL
İlişki Durumu: Evli
Mesaj Sayısı: 13.196
Konu Sayısı: 4701
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 4000000
Rep Puanı: 102455765
Rep Derecesi : MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000MaStEr 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et
Standart Warrior Nasil İyi Tanklık Yapar
Asıl olarak 5 kişilik instance gruplarını ele alalım, her ne kadar yazının büyük çoğunluğu raid instancelarına yönelik olsa da, düşük levelda öğrendikleriniz sizi Molten Core’da bile kolaylıkla tanklık yapacak kadar geliştirecektir.

Talent oluşturma kısmına pek giremeyeceğim çünkü bence 31/20 arm fury bile diğer herhangi talent kurulumu gibi yararlı olabiliyor ve prot olmak o kadar da gerekli değil veya çok az yardımcı oluyor. Bu yüzden sadece temelde bilinmesi gerekenlere değindim bu da başlangıç için çok faydalı olacaktır. Ancak, Tactical Mastery aldığınızı varsayarak konuşuyorum, almadıysanız da hemen gidip alın. Bu talent olmadan tanklık yapamazsınız. Aslında, bu talent olmadan warrior olarak hiçbişey yapamazsınız (aslında yapabilirsiniz ama etkili olarak yapamazsınız).

Öncelikle, tanklığa 3 bakış açımız var.

1 – Başlangıç olarak bir kalkan edinin!
Bu çok basit gibi görünebilir ama 2h silahla tanklık yapmaya çalışan kişiler gördüğünüzde şaşıracaksınız. Buna mazeret olarak size sunacakları cevaplar “Böyle daha fazla hasar veriyorum”, “Kalkanım ve 1h silahım yok” veya “ 2h silahla daha fazla threat yaratıyorum” olacaktır. Bunların hepsi saçmadır. Öncelikle siz tanksınız, rogue veya mage değil. Eğer bir kalkanınız veya 1h silahınız yoksa MT olmaya çalışmayın. Fazla threat yaratabilmek ise sunabileceğiniz en kötü mazerettir çünük Shield Bash bile 2h il elde edeceğiniz threat miktarını hemencecik size kazandırır, ve adında da görüldüğü bir kalkan gerektirir.

Her zaman kalkan kullanmanızın gerekmesinin en büyük sebebi aldığınız hasar miktarının düşmesidir. Eğer 2h silahta ısrar ederseniz, priestin sizi heallamak için daha çok uğraşmak ve daha çok mana harcaması gerekir. Level 60’ta benim kullandığım kalkan %12 hasar indirimi sağlıyor.

İkinci olarak ise, Revenge skillidir ki bu skille ilerde ayrıntılı olarak değineceim ama belirtmeliyim ki -> kalkan = block = revenge.

(Biliyorum ki süper ultra bir tank olduğunuzda 2h silah kullanabilirsiniz ve herhangi biri kadar iyi olduğunuzu düşünebilirsiniz, ama gerçekte hayır değilsiniz. Bu yüzden bunu bırakalım ve “Hayır, ben 2h silahla tanklık yapabiliyorum” şeklindeki mesajlardan kaçınalım.)

2 – Defensive Stance kullanın!
Defensive Stance olmazsa olmazdır. Alınan hasarı %10 olarak düşürdüğü gibi, fazladan threat yaratmakta ve aggro tutmak için birçok güzel yeteneklere sahiptir. Defensive Stance’de tanklık yapmayı reddeden birçok warriorla gruplarda bulundum ve onlara göre, verdikleri hasarın %10 düşmesi, aldıkları hasarın %10 düşmesinden daha önemli. Bunlar kötü warriorlar. Zamanınızın çoğu defensive stance’de geçmeli. Genel kural olarak, “eğer defensive stancede yapabiliyorsanı, defensive stancede yapın”. Bu durum Sunder Armor’dan Demoralizin Shout’a kadar herşey için geçerli. Bütün bunlar çok geliyorsa, defensive stance yaptığınız her saldırının da threat sağladığını düşünürsek, aggro kaybemeniz gittikçe zorlaşır.

3 – Healerı koruyun.
Eğer healerınıza saldıran birşey varsa, hemen ondan kurtulmasını sağlayın, en önemli görevlerinizden biri priestiniz can kaybediyorsa herşeyi bırakıp prieste saldıran mobdan aggro almaktır. Eğer priest inerse siz de inersiniz. Bunu yapmanın çeşitli yöntemleri vardır ve duruma göre değişir. Eğer priest size yakınsa, hedef değiştirip Taunt yapın ve yeteri kadar aggro alana kadar o mobu bırakmayın. Eğer priest sizden uzaksa, asıl amacınız ona olabilecek en kısa sürede ulşmaya çalışmak olmalı. Benim favori tekniğim, Berserker Stance’e geçmek, Intercept, tekrar Defensive Stance’e geçmek ve Taunt. Eğer prieste saldıran birden fazla mob varsa şu şekilde devam etmek isteyebilirsiniz; Battle Stance, Mocking Blow, veya daha kötü durumlarda Challenging Shout. Bir warrior olarak, priestiniz sizin ondan aggroyu uzak tutacağınıza güvenmektedir, sizin ondan sizi heallamasını beklediğiniz gibi. Eğer priestinizde aggro varsa sizi iyileştiremez.

Şimdi 3 temel açıyı öğrendiğimize göre bir tankın dünyasına girebiliriz. Ancak, bu sadece başlangıç.

Tanklk yaparken 3 aşama ile karşılacaksınız, bunlardan herbiri en az diğeri kadar önemlidir ve tamamen bir tank olmak istiyorsanız bunların hepsinde ustalaşmalısınız.

4 -İlk aggroyu daima siz alın!
Bir grup halindeki moblarda ilk aggroyu almak kadar önemli birşey yoktur, aggro olmazsa az rage gelir bu da daha zor aggro almanıza yol açar. Bu kaçınılmaz bir döngüdür ve kötü bir başlangıç kötü bir sonla bitebilir.

-Yapabiliyorsanız Charge ile başlayın – Bu sadece size rage verdiği gibi, ayrıca rakibi sersemletmekte bu fazladan threat kazandırmaktadır. Eğer charge ile başlayamıyorsanız (mobları çekmeniz gerekiyorsa), Blood Rage, size başlangıçta aggro yaratacak hareketleri yapmanız için gereken rage’i sağlayacaktır.
-Demoralizing Shout ile devam edin – Bu skill, sadece mobların vuruş gücünü düşürdüğü gibi, saldırdığınız mob dışndaki diğer moblarda da threat yarattığında mobların healerınıza olan ilgisi azalacaktır.
-Whirlwind eklemeye çalışın – Bu yeteneği gözden kaçırmayın. Berserker Stance’de olabilir ama 4 moba vurabilmeniz demek, 4 mobda threat yaratıyorsunuz demektir.

Bütün bunlar 5 saniye sürecektir, sadece ve sadece bu 5 saniyeden sonra grubun kalanı saldırmalıdır.

5 - Threat yaratma
Her mobda ilk aggroyu aldıktan sonra, mobların sizden başkasına saldırmasını engellemek için daha fazla threat yaratmak isteyeceksiniz. Şanlısınız ki bir warrior olarak bu durumu sağlamak için birçok yeteneğiniz bulunmakta.

Sunder armor,
Revenge,
Shield bash,
Disarm.

Bunlar, size verilmiş 4 anahtar aggro yapıcı yetenektir ve hotbarınızda bunları kolay ulaşabileceğiniz yerlere koymalısınız.

Sunder Armor, bizim spam yapılabilir (Ç.N:cooldownu olmadığından arka arkaya kullanılabileceğinden bahsetmiş) bir yeteneğimiz olup , düşük rage gereksinimi yüzünden bunu bol bol kullanırken kendinizi bulacaksınız ve bu yetenek çok güzel miktarda threat yaratır. Tanklık yaptığınız bütün moblarda Sunder Armor bulunmalı.

Revenge, çok fazla threat yaratan çok güzel bir yetenektir. Sadece dodge, block veya parry yaptıktan sonra kullanılabilir, ve birkaç revenge yaptıktan sonra Ragnaros’un kendisi bile gelse sizden o mobu bir daha alamaz. Bu yetenek kullanılabilir hale geldiği zaman, mutlaka asıl hedef üzerinde kullanılmalıdır. Mobların size yapışkan gibi yapışmasını sağlayacaktır.

Shield Bash sadece büyü yapılmasını engellemekle kalmadığı gibi, mobların sizden nefret etmelerini de sağlar! Büyü yapan yapmayan bütün moblarda threat yaratabilirsiniz. Bu da asıl hedef üzerinde kullanılabilecek bir yetenek olup, siz diğer moblardan aggro almaya çalışırken asıl hedefin size saldırmasına yol açacaktır.

Disarm, size verilen hasarın azaltılması için çokkullanışlı bir yetenektir, aynı zamanda güzel threat sağlar. Mortal Strike kullanan birçok mob bulunmakta ve hepimiz Mortal Strike’ın ne kadar sorun çıkardığını bildiğimiz için, disarm etmek onları MS kullanmaktan men etmekte ve sizden nefret etmelerine yol açmaktadır.

Asıl hedefin size devamlı saldırabilmesini sağlayacak kadar aggro alabilmeniz için, zamanınızın çoğunu ona saldırarak geçirmelisiniz. Ancak, diğer mobları da gözardı edemezsiniz. Bütün moblara karşı uyguladığınız threat yaratıcı hareketler sırasında mutla bir tanesini asıl hedefinize yapmalısınız. Bunun anlamı ise, üzerinizde kaç mob olursa olsun, zamanınızın yarısınıasıl hedefi üzerinizde tutmak için harcayacak, kalan yarısını ise priestinizin sizi heallereyerek agro almaması için harcayacaksınız.

Doğal olarak, hangi moblar üzerinde aggro arttırdığınızı ve hangilerinin gözünüzden kaçtığını bilmek isteyeceksiniz. Bunun için sunderthiss adlı add-on u öneriyorum. Bu addon, mobun hedef kutusunda onu kaç kere sunderladığınızı görmenzi sağlıyor. Bu şekilde, her sunderladığınız moba tekrar geri baktığınızda, ona kaç kere sunder yaptığınızı takip edebilirsiniz. (Ç.N: Sunder Armor her moba en fazla 5 kere uygulanabilir. Rank 5’te 5 kere uygulandığı zaman mobun armorunu 2250 düşürür).

6 - Aggroyu geri kazanmak
Bazı durumlarda, kendini tutamayan bir mage, delicesine vuran bir rogue veya priestin greater healına karşı aggroyu tutamayan (hiçbir zaman priestin hatası değildir, priest aggro alırsa bu sizin hatanızdır) siz bile, aggro kaybedeceksiniz. Aggroyu nasıl geri kazanacağınızı biliyorsanız, bu konu o kadar da önemli değildir.

En aşikar seçim burada Taunt olacaktır. Tooltipte ne diyorsa onu yapar ve mobun size tekrar saldırmasını sağlar. Eğer sadece bir mob varsa ve herşey iyi gidiyorsa, hızlı bir taunt ve aggro yapıcı yeteneklerimize geri dönebiliriz.

Ancak, durum bundan kötüye doğru giderse, diğer yetenekleinizi de kullanmak durumunda kalabilirsiniz. H

-Mocking Blow, Battle Stance gerektirir ve uyguladığınız mobun 6 saniye boyunca sadece size saldırmasını sağlar, bu da size birkaç sunder, belki revenge ve shield bash içişn gerekli süreyi sağlayacaktır.

-Challenging Shout, bütün mobların 6 saniye boyunca size saldırmalarını sağlar, bu da size sunderlarınızı yollamak için gerekli süreyi verecektir. (Ç.N: ancak 10 dakika cooldownu olduğu için sadece çok acil durumlarda kullanılmasını öneririm)

-Veya, olabilecek en kötü pozisyonda, herşeyin kötü gittiği ve bütün mobları sizin alamayacağınızın kesin olduğu durumlarda, aggroyu geri kazanmak için , son ve tek, geri dönülemeyen taktiğimizi, uber threat yaratma kombinasyonu... Challenging Shout ve Retaliation. Evet dostlar, işler kötü giderse, savaşmadan ölmek yok, warriorlar asla ölün demez, sırtınızı duvara verin, hatta köşe ise daha iyi (arkadan gelecek saldırı istemiyoruz şimdilik) ve Challenging Shout’a basın, ardından Retaliation’a. Şimdi oturun ve rakamların uçuşmasını seyredin, ve threat seviyenizin nasıl yükseldiğini izleyin. Eğer kötü bir pulldan dolayı cloth giyenleriniz hasar alıken sizi bu da kurtaramazsa hiçbirşey kurtaramaz (Bunu alışkanlık haline getirmeseniz iyi olur çünkü her yarım saatte bir uygulanabildiğinden tekrar tekrar yapılacak birşey değildir ).

7 - Main Assistler
Birçok kişi main tankın aynı zamanda main assist olması gerektiğini düşünmekte ki bu oldukça yanlıştır. Main tank ve main assist herzaman birbirlerinden ayrı 2 kişi olmalıdırlar, genellikle çok iyi hasar veren bir sınıf main assist rolünü üstlenmelidir.

Bunun sebebi, sizin tank olarak hiçbir zamanaynı hedefe saldırıyor olmayacağınızdandır. Düzenli olarak, bütün moblardan aggro alabilmek için hepsine saldırmanız gerekmektedir. Eğer sadece tek bir hedefe saldırırsanız, herhangi bir zamanda gelen bir heal dolayısıyla diğer moblar direkt olarak priestinize koşacaklar ve healerınızı korumak hakkında söylediklerimizi hatırlıyor musunuz? Eğer bir tank olarak aynı zaman main assistlik yapıyorsanız, devamlı hedef değiştirdiğinizde herkes farklı hedefe saldıracaktır, ve çok yüksek damage verilen 2 mobu aynı anda üzerinizde tutmak gibi bir durum başınıza gelecek en kötü şeylerdendir.

Daha kolay bulduğum bir yöntem ise, gruptaki birinin main assist olarak belirlenmesi ve herkesin assist macrolarını o kişi olarak belirmesi (hatta sizin bile) olacaktır. Bu şekilde, grubunuz sizi devamlı hedef değiştirmekle ve kime saldıracaklarını bilememekle suçlayamayacaklardır.

8 - Yaratıkları çekmek
Yaratıkları herzaman siz çekin.
Tanklığın en önemli bölümlerinden biri budur. Yaratıkları çekmek demek, yaratıkların ilk önce sizi hedeflemesi demektir ve sizin yaratıkları bir başkasından almak yerine size saldırırken aggro yaratmanız daha kolaydır. Zamanla nerde ve ne zaman çekeceğinizi öğreneceksiniz.
Diğer bir faydası ise en kötü senaryolarda, bir pull kötü olduğunda, örneğin bütün bir odayı patrolu görmediğini için çektiğinizde ve size saldıran 10 mob varken, sadece siz ölürsünüz. Bütün takımın ölmesi engellenmiş olur. Ancak, grubunuzu bilgilendirmelisiniz ki, kötü bir pullda grubunuz size yardım etmemeli, priestiniz sizi heallememelidir. “Kötü pull, kimse heal veya saldırı yapmasın” şeklinde bir macro ile bu durumlarda hayat kurtarabilirsiniz.

9 - Ne zaman ve nerede mobları çekmeli
Her zaman patrolları görmek için biraz zaman ayırın.
Sadece etrafta patrol olmadığından emin olduğunuzda mobları çekmeyi düşünebilirsiniz.
Sadece size doğru doğrudan açık bir yolu olan mobları çekin. Bu o çok açıktır, ancak diğer mobların arasından çektiğiniz moblar, bu mobları da yanlarında getirecektir.
Her zaman bir köşenin arkasından mobu çekmeye çalışın. Bu olay, menzilli mobların sizi görememesine ve duvarın yanından koşup size ulaşmasıyla sonuçlanacaktır.
Patrol rotasını bilin. Her zaman bir rota vardır. Bunu öğrenmek işinizi kolaylaştırır, hangi grubu ne zaman çekeceğinizi bilirsiniz veya ne zaman bekleyip patrolu çekeceğinize karar verebilirsiniz.

10 - Siz ve menzilli silahınız
Alabileceğiniz en hızlı menzilli silahı alın, hasar burada konu dışıdır, statlar güzeldir ama gerek yoktur.
Menzilli silahınızı bilin, bu durum garip duyulabilir, ama tuşa bastıktan sonra ne kadar zamanda ateş edeceğini bilmeniz gerekir. Çekmek için çok uygun durumdayken ateşe bastığınızda, çekmeye çalıştığınız grubun yanında dolaşa bir patrolun ateş etmek için gereken sürede geri gelmesi kadar kötü bir durum yoktur. Menzilli silahınızın hızını bilmeniz, bir grup mob çekmekle, bir grup mobun yanında patrolu da çekmek arasındaki farkı belirler.

11 - Grup Liderliği
Eğer grubun kontrolünü alırsanız herşey daha kolaylaşır. İlk saldırması gereken siz olduğunuz için, dövüşün nasıl ve ne zaman olması gerektiğine de sizin karar vermeniz gerekir. Birçok zaman lider olmak isteyen kişilerle karşılacaksınız. Mobları kendisi çekmek isteyenler olacak, onlara izin vermeyin.

Tanklığın en önemli bakış açılarından bir tanesi grubu kontrol etmektir. Onların sizi takip etmelerini sağlamalısınız yoksa işler kötü gidecektir. Bir instance’a birden çok kez girip tecrübe kazandığınızda, hemen herkesten daha iyi yöneteceksiniz, bunu kendi avantajınıza kull******.

Yapılacak saldırılar için sorumlku siz olmalısınız, sap, sheep, shackle veya sleep yapılmasını istediğinizde bunu takım arkadaşlarınıza söyleyin. Ancak, siz hazır olsanız bile bütün grubun sizin gibi hazır olduğunu düşünmeyin. Biz tank olarak yere oturmayız, Duracell tavşanı gibi devamlı ayakta durabiliriz, anca büyü yapanlar bunu yapamaz. Diğerlerinin mana seviyesini kontrol etmeniz çok iyi olacaktır. Eğer manaları bittiyse kendi başınıza kaldınız demektir, ve hepimiz biliyoruz ki heal olmadan birçok moba karşı warriorun ne kadar dayanacğı aşikardır. Bir sonraki mob grubunu çekmeden önce hiçkimsenin yerde oturup su içmediğine emin olun.

Not: Alıntıdır


MaStEr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.