ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama Bölümü > Güvenlik & Bilgisayar & İnternet & Webmaster & Programlama > Yeni Başlayanlar

Yeni Başlayanlar Güvenlik ve diğer konularda yeni başlayan kullanıcıların sorunlarının tartışıldığı bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25.12.06, 01:35   #1 (permalink)
#Her yer Direniş!
 
sharmante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: Taksim Gezi Parkı
Mesaj Sayısı: 29.372
Konu Sayısı: 2178
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 2041799
Rep Puanı: 204175604
Rep Derecesi : sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000sharmante 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Twitter Profilini Ziyaret Et
Exclamation İnternette Kimlik ve Kimlik Gizleme Yolları
İnternet Kimlik

1. IP Adresi

IP adresi bi nevi sizin internetteki ev adresinizdir. İnternete bağlanırken her bilgisayara tekil olarak verilir. IP Adresleri Dial-Up tipi bağlantılarda dinamik (her bağlantıda değişir) olmasına rağmen ADSL, Kablo Modem tipi bağlantılarda sabit IP seçeneğide mevcuttur. Bu yüzden bu tip bağlantılarda IP adresinizin açığa çıkmaması daha fazla önem taşır.

2. E-mail Adresi

E-mail adresiniz size her zaman ulaşımı sağlaması açısından en büyük önemi taşıyan kimliklerden biridir. Bir çok açıdan önem taşır. Şifreleriniz buradan geçer, bu yoldan size saldırılar gelebilir, gerçek kimliğiniz e-mail adresinden bulunabilir, size atılan e-maillar zekice yönetmelerle takip edilerek IP numaranız saptanabilir. Olasılıkları çoğaltmak mümkün tabii ki.

Kim niye istesin ?

Firmaların veya başka kimselerin sizin kimliğinizi istemesi için bir çok sebep olabilir. Firmalar cookie, spyware ve benzeri teknolojilerle sizin bilgilerinizi alıp istatistiksel verilerde ve özellikle de reklam sektöründe kullanıyorlar. Bir diğer önemli sebep ise internette herhangi bir şekilde legal olmayan bir işlemde bulunmanız yada özellikle Türkiyede ciddi sorunlara neden olabilecek düşüncelerinizi yayınlamış olabilirsiniz.

Nasıl bulabilirler ?

Bu işlemde temel olarak çok basit. Bir forumda yazdığınız yazıdan sizi takibe aldıklarını farzedelim;
Forum yöneticisine başvururlar, Forum yüksek ihtimalle sizin IP numaranızı ve mesajın yazılma tarihini tutuyordur, bunu ele geçirirler.
Bu IP' nin hangi Servis Sağlayıcısına ait olduğu bulunur.
Hangi saatte bu IP den hangi telefon numarasından bağlanıldığı bulunur.
Türk Telekom gibi ilgili kurumdan da evinizin yeri rahatça tespit edilebilir.
Gördüğünüz gibi gayet rahat, özellikle konu üst seviyede bir konu ise. Aynı zamanda devlet konuları olmasa dahi herhangi bir kişi bir çok yoldan bu verilere erişebilir. Özellikle de sosyal ilişki yollarından.

IP Gizlemek

IP gizlemek için belli başlı temel bir yol var. Proxy, SOCKS gibi bir başka sistem üzerinden internete çıktı yapmamıza izin veren sistemleri kullanmak.


PROXY Kullanımı

Proxy en basit şekilde internete aracı bir bilgisayar vasıtasıyla bağlanmaktır.
Örneğin [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] adresine girmeye çalıştığınızda (istek gönderdiğinizde) makinanız önce Proxy' nize bağlanır. Proxy' niz [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] a bağlanır. Ardından ise aldığı verileri tekrar size gönderir. Dolayısıyla ulaştığınız web sitesindeki kişi ziyaretçinin IP' sini almaya çalıştığında sizin değil aradaki Proxy Sunucunun IP' sini alır. Bu da sizin güvende kalmanızı sağlar.
Ancak tabii ki bu mükemmel bir güvenlik değildir. Sonuçta buradaki Proxy' de de log tutuluyor olabilir ve bu loglardan birkaç adımda çok daha zor bir şekilde belki size ulaşılabilir. (Mesela Çindeki bir proxy den çıktığınızı düşünürseniz, size ulaşmaları bazen imkansıza yaklaşır)

SOCKS ise Proxy ile aynı mantıkta çalışır ancak ICQ, FTP, Telnet vs. gibi protokollerde çok program için Proxy desteği verir. Kullanımı daha rahattır ve mantığı itibarı ile takibi daha da zorlaştırabilir. Örneğin 3-5 makine üzerinden dolaylı çıkış yapabilirsiniz.


IE için Proxy kullanımı


Web sitelerinde IP adresinizi çok basit şekilde Proxy ile saklayabilirsiniz.
Önce çalışan proxyler bulmanız gerekiyor.
Internet Explorer' ı açın
"Araçlar » Internet Seçenekleri » Bağlantılar » Yerel Ağ Ayarları"
"Yerel Ağ için Proxy sunucusu kullanın" kısmını seçin
"Addres" kısmına proxy adresinizi girin. (203.108.89.199 gibi)
"Port" kısmına Proxy' nizin portunu girin (Genelde 80 olur)
"Yerel Adresler İçin Proxy Sunucusunu Atla" kısmını sçeerseniz "[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]" gibi lokalde çalıştığınız adresler proxy üzerinden erişilmez. Seçmeniz tavsiye edilir.
"Gelişmiş" butonuna tıklayarak farklı protokoller için farklı proxy' ler belirleyebilirsiniz. "Özel Durumlar" kısmına ise 127.0.0.1; 212.154.12.17 gibi IP nizi görecek yani Proxy üzerinden bağlanılmayacak IP adreslerini girebilirsiniz. ";" işareti ile ayırarak istediğiniz kadar girin.
Önemli Not : Internet Explorer FTP için buradaki Proxyleri kullanmıyor. Yani gerçek IP' niz karşı FTP nin loglarına kaydedilecektir. FTP de IP bırakmamayı da SOCKS kısmında anlatacağız.
"OK" ile onaylayarak tüm pencereleri kapadıktan sonra [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] adresine girerek test yapabilirsiniz. Karşıdaki IP sizin gerçek IP' niz ise Proxy' niz çalışmıyordur, Proxy ayarlarına girdiğiniz IP ise çalışıyor, Sayfa hiç açılmıyor ise Proxy sunucusunu değiştirmeyi deneyin.

Not: Gerçek IP Numaranız

Gerçek IP numaranızı öğrenmek için;
"Başlat » Çalıştır" veya "Windows Tuşu+R"
"cmd" yazıp "Enter" basın bu sizi DOS komut satırına götürecektir.
Komut satırına "ipconfig" yazıp enter' a basın
IP Address' in karşısındaki sizin gerçek IP numaranız.
Bu proxy işlemlerini kolaylaştırmak için yardımcı bi programda kullanabilirsiniz. Bu program sayesinde güncel Proxyleri otomatik bulabilir, otomatik olarak belirli aralıklar ile IP değiştirebilir, Proxyleri hız ve çalışma testinden geçirip kullanabilirsiniz.

Not: Proxy seçerken "High Anon." Proxyleri seçmeye özen gösterin diğer Proxyler sizin bilgilerinizi http Header lar içerisinde taşıyor olabilir. Bunu bilen bazı siteler sizin IP' nizi gene ele geçirebilirler.

Şu an sadece internette IP bırakmadan dolaşıyorsunuz. ICQ' yu açtığınızda ise gene gerçek IP !
Bunun için her programda ilgili Proxy ayarlarınızı düzeltmeniz gerekiyor. Bazı Proxyler Telnet, FTP gibi uygulamaları desteklemiyor olabilir.


SOCKS Kurulumu ve Kullanımı

Permeo Security Driver bunun iş örnek bir uygulama olabilir. Linux, FreeBSD, Solaris ve Windows işlemleri için farklı versiyonları var.

Ancak bu programı da kullanmak için aynı Proxy sunucusu bulduğumuz gibi SOCKS desteği olan sunucular bulmamız gerekmektedir.

Bu iş içinse SockChain çok güzel bir uygulama. SockChain'i yükleyip çalıştırın.

"Tools » Proxy Manager" ı açın.
"Update List" i tıklayın. Web sitesinden güncel sunucuların bir listesini alacaktır. Ancak hiç sevinmeyin bunları da test edeceğiz ve geriye kalan 3-5 tanesini kullanabileceğiz ancak.
"Test All" butonuna basarak bütün sunucuları test etmesini bekleyin.
Çalışan sunucuların yanında Ampul çalışmayanların yanında ise Çarpı işareti bulunacaktır. Herhangi bir çalışan sunucu IP numarasını bir kenara not alın. Şimdi onu az önce yüklediğimiz Permeo Security Driver ile kullanacağız.
Not : İsterseniz ayarlarından SocksChain' i de herhangi bir Proxy Server üzerinden çalıştırabilirsiniz.
Aslında Permeo Security Driver' ın yaptıklarını SockChain de yapmasına rağmen Permeo daha kullanışlı.
Şimdi sağ alt köşede (taskbar) Permeo nun ikonunun olması gerekiyor.
"Sağ Tuş » User Properties"
"In Office" in yanındaki "Edit" butonuna basın.
Küçük ikonlar "+" New' e basın.
"Name or Address" kısmına az önce kenara not aldığımız sunucunun adresini girin.
"Ok" ile pencereleri onaylayıp kapatın.
Taskbar' daki "Sağ tuş" ile tıklayığ "In Office" kısmını seçili değilse seçili hale getirin. Seçili ise o şekilde kalsın.
"In Office", "Out of Office" farklı konfigürasyonlar içindir. İki konfigürasyon arasında rahat geçiş yapabilirsiniz. "Disable" ise SOCKS kullanımını iptal eder.
Internet Explorer / Tarayıcınız açıksa kapatın yeniden açın ve test için [Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...] adresine girin. Karşıdaki IP sizin gerçek IP' niz ise SOCKS çalışmıyordur, ayarlara girdiğiniz IP ise çalışıyor, Sayfa hiç açılmıyor ise Sunucuyu değiştirmeyi deneyin.
SOCKS ve Proxy yöntemleri bağlantınızı yavaşlatabilir. Bunun için sunucuları test etmeniz ve stabil, hızlı bir sunucu bulmaya çalışmalısınız. Bazı sunucular birebire yakın hız verebiliyorlar. Zaten güvenliğiniz hızın önünde gelmelidir.

SOCKS Sunucusu üzerinden FTP Kullanımı

Bu yöntem ile bağlandığınız FTP Serverın loglarında sizin değil üzerinden bağlandığınız sunucunun IP adresi gözükür.
Aslında Permeo Security Driver ile FTP lerin otomatik olarak SOCKS üzerinden çalışması gerekiyor ancak bunu becerebildiği söylenemez. Bu yüzden FTP Client Programımızın ayarlarını kendimiz yapacağız. Ben popüler olan Cute FTP ve FTP Voyager için ilgili ayarları gösterecğim diğer FTP programları içinde benzer ayarları siz yapabilirsiniz.

Cute FTP Pro v2.0
"Edit » Global Settings" yada "Alt+F7"
"Connection » SOCKS4 & 5"
"Use the highlighted Socks Server when Connecting" seçeneğini seçin.
"Add" e tıklayın.
"Host Name" kısmındaki "" i silin ve SOCKS sunucunuzun IP adresini yazın.
"Port" kısmına da portunu yazın. (genelde 1080)
"OK" deyip onayladıktan sonra yapacağınız bütün bağlantılar SOCKS sunucunuz üzerinden gerçekleşicektir.
Log Windows bağlantı durumlarını takip edebilirsiniz. Log Windows' u açmak-kapamak için "Window » Hide/Show Invidiual Log Windows"

Kısaca FTP Voyager 9.0.1
"View » Options"
"Connection » Proxy"
"Internet Access Type" kısmından SOCKS 5 kısmını seçin. Bu SOCKS sunucunuza göre değişebilir, SOCKS 4A veya SOCKS 4' te olabilir
"Proxy Name" kısmına SOCKS Sunucu IP Adresini girin
Port" kısmına da portunu yazın. (genelde 1080)
"OK" deyip onayladıktan sonra yapacağınız bütün bağlantılar SOCKS sunucunuz üzerinden gerçekleşicektir.
FTP Voyager hız olarak gayet başarılı. Bağlantının durumunu sol alt köşedeki log penceresinden izleyebilirsiniz.
Not : İşiniz bitince FTP penceresini kapatın. Çünkü siz kapatmadığınızda FTP Programlarının bir çoğu bağlantıyı canlı tutabilmek için karşıdaki server a belli aralıklarla komut gönderir. Sistemde gereksiz yere kalmak ve loglanmak istemeyiz değil mi ? Unutmayın ki "Serv-U FTP Server" gibi bir FTP Serverın aktif bağlantıları gösteren küçük progr*****ları vardır. Bu sayede server yöneticisinin gözüne batabilirsiniz !
Bir çok FTP Programında "Keep Alive" başlığı altında bu özelliği bulabilir ve iptal edebilirsiniz.

Cute FTP için Keep Alive İptali;
"Edit » Global Settings" yada "Alt+F7"
"Conection » Smart Keep Alive"
"Enable Smart Keep Alive" kısmındaki işareti kaldırın.
FTP Voyager için Keep Alive İptali;
"View » Options"
"Conection » Keep Alive"
"Enable Keep Alive" kısmındaki işareti kaldırın.
FTP ve Web üzerinden IP Gizlemeyi öğrendik aynı şekilde bir çok uygulamanın Proxy, SOCKS desteği bulunmaktadır. Yaptığımız örnekleri temel alarak gerekli ayarları yapabilirsiniz.

alıntı.


__________________
.
.
sharmante isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.03.07, 17:27   #2 (permalink)
Süper Tayfa
 
Dr.TaKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Mar 2007
Mesaj Sayısı: 14.233
Konu Sayısı: 3005
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 1082423
Rep Puanı: 108239595
Rep Derecesi : Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000Dr.TaKa 0-10000000
Ruh Hali:

Standart Cevap: İnternette Kimlik ve Kimlik Gizleme Yolları
Çok sağol.Eline sağlık.repp borcum olsun...


__________________

Dr.TaKa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.