ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Sohbet - Yaşam > Kadın Dünyası > Bebeğim

Bebeğim Anne, Bebek Sağlığı ve Çocuk Gelişimi ile İlgili Paylaşım Yapabiliceğimiz Bölüm

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02.12.13, 18:45   #1 (permalink)
Administrator
 
ApocalypsE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Nereden: İstanbul
İlişki Durumu: Evli
Mesaj Sayısı: 11.808
Konu Sayısı: 1212
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 4000000
Rep Puanı: 108306858
Rep Derecesi : ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000ApocalypsE 0-10000000
Ruh Hali:

Üyenin Facebook Profilini Ziyaret Et Üyenin Twitter Profilini Ziyaret Et
Arrow Mahremiyet Bebeklerin de Hakkı


Çocuklar için özel hayat kavramı, yenidünya toplumlarının tartıştığı bir sorun. Yeni nesil, hayatının ne kadarı özel bilmiyor. Bunun sebebi de sosyal medya. Peki, ailelerin henüz birey sayılmayan bebeklerinin özel fotoğraflarını, görüntülerini sosyal medyadan herkesin göreceği şekilde paylaşması ne kadar doğru?
Özel hayatınıza dair bir sırrınızı kâğıda yazar, onu da boynunuza asar ve şehrin caddelerinde dolaşır mısınız? Bu soru soruluyor ilkokul öğrencilerine İngiltere’de. Çocuklar gülüyorlar önce, “O kadar da aptal değiliz.” diyorlar. Sonra 10 yaşında bir kız çocuğu evinin kapısını açıyor, kocaman bir fotoğrafını, yatağının üzerinde pijamalarıyla çekilmiş, bahçesine asıyor. Fotoğrafın yanında sevdiği şeyler ve birkaç sırrı yazılı. Kapıyı açık bırakıp odasına gidiyor. Duvarlarda kendi fotoğrafları... İngiltere’de 8-10 yaş grubu çocuklarına ‘özel hayat gizliliği’ eğitimi vermek amacıyla hazırlanmış bir video bu. Gerçek hikâyeden yola çıkılarak hazırlanan videoda kızımız odasında kitap okurken, okul arkadaşları bu fotoğraflarını birbirine gösteriyor, aralarında gülüşüyor. Sonra bir adam geliyor, fotoğrafa bakıyor, açık kapıdan içeri giriyor, küçük kızın duvarlardaki fotoğraflarından birini çantasına koyuyor, onunla sohbet ediyor. Kızımız pek yüz vermiyor ama adam hiç de hoş olmayan gözlerle kızı ve odasını, duvardaki fotoğraflarını inceleyip gidiyor. Filmin mesajı şu: Çocuklar ‘aptalca’ dedikleri fiili sanal âlemde yapıyor, fakat farkında değiller. Yani sosyalleşmek için paylaştığınız özel fotoğraflarınız, arkadaşlarınızla yaptığınız özel yazışmalar size özel kalmıyor. Kötü niyetli insanların da eline geçebiliyor. Amaç, bu yaş grubu çocuklara ‘özel hayat, mahremiyet’ eğitimi vermek.
Yeni dünya düzeninin, yeni toplumsal problemi bu... Yeni dünyanın çocukları, hayatının ne kadarı özel, sosyalleşmenin sınırı ve sır nedir, kamusal hayat ne gerektirir bilmiyor. Üstelik bu yeni neslin büyük bir kısmının şöyle bir özelliği var; doğumlarından itibaren anne ve babaları tarafından sanal âlemde fotoğrafları, özel anları (sevinçleri, hüzünleri) yayınlanmaya başlıyor. Yeni nesil annelerin masumane bir hevesle yaptığı bu yayınlar (bebeğim ve ben blogları, Instagram fotoğrafları, Facebook paylaşımları) henüz kendi hakkında karar veremeyecek durumdaki bir bireyin (bebeğin-çocuğun) özeline, mahremine müdahale anlamına geliyor. Bu çocuklar, yukarıdaki örnekte olduğu gibi bundan etkileniyor ve mahremlerini ifşa ediyor. Çünkü özel hayat kavramı onlarda oluşmuyor. Doç. Dr. Artun Avcı buna dair, “Çocukların her anının ebeveynler tarafından ayrıntılı olarak sosyal ağlarda paylaşımı, hukuki açıdan olmasa dahi etik açıdan (teşhir etme arzusunu kışkırtması ve tüketim kültürünün parçası olması anlamında) sakınca oluşturabilir. Ebeveynler, çocuklarını yeterince büyümemiş, korunmaya muhtaç varlıklar olarak görmek yerine onların ötekiliğine/farklılığına, öznelliğine ve kişiliğine saygı duymalı. Her çocuk, temel haklara sahip potansiyel bir birey.” tespitlerinde bulunuyor.
Yeni nesilde özel hayat algısı aşınıyor
İşin bir de şu boyutu var ki, büyük bir muamma; bu çocuklar yetişkin bir birey olduklarında dijital geçmişlerinin onlara ne gibi bir etkisi olacak? Artun Avcı, Kanadalı bilim adamı Marshall Mcluhan’ın 1960’larda yaptığı bir tespiti hatırlatıyor; sosyal ağların ‘görmek ve görünmek’ üzerine işlemesi. Avcı’nın bunu hatırlattıktan sonra yaptığı tespitler, yeni dünyanın yeni bireyleri ve psikolojik yapıları hakkında da ipuçları verir nitelikte ve biraz da korkutan bir dikkat çekiciliğe sahip: “Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal ağlarda bireylerin özel (ve kısmen mahrem) hayatları giderek kamusallaşırken mahremiyet algısı da giderek aşınıyor. Bu olgunun mahremiyet hakları/mahremiyetin korunması ilkesi açısından sakıncalı olabilecek sonucu, sosyal ağları kullanan bireylerin aynı anda ‘hem röntgenci hem de teşhirci’ bir konuma doğru savrulması. İnternet kullanıcıları eskiden olduğu gibi ‘anonimlik zırhına’ bürünmüyor. Kendini ‘teşhir etme arzusunun’ başkasını ‘röntgenleme arzusu’ ile birleşmesi, görmeyi ve görülmeyi doğal, meşru hale getirme tehlikesini de beraberinde getiriyor. Bireyler, kendi özel ya da mahrem hayatlarını teşhir ederek gözetimin ‘gönüllü kölesi’ haline geliyor. Gözetim ve denetim, neredeyse her yerde. Bu olgunun birey olmayı, farklı olabilme ve farklı düşünebilme hakkını, bireyselleşmeyi engelleyeceği açık. 1984 gibi kara-ütopik romanların ana teması olan ‘iktidarın her an her yerde her şeyi denetlemek ve gözetlemek arzusu’nun ‘teşhir etme’ ya da ‘kendini metaya dönüştürme’ arzusu ile birleşmesi, kültürel alanı sömürgeleştirme tehlikesi içerdiği açık. ‘Sado-mazoşist’ bir kültürel ortamın önüne geçebilmek için internet kullanıcılarının eleştirel, etkin ve etik ilkelerle hareket etmesi gerekiyor.”
Çocukların ebeveyn üzerinde hakkı var
Amerikan Üniversitesi iletişim ve medya araştırmaları bölümü müdürü Prof. Dr. Kathryn Montgomery, bu konuya dair kanunların ülkeden ülkeye değiştiğini söylüyor. Ancak genel kanısı ailelerin çocuklarına haksızlık yaptığı yönünde. Bu neslin çocuklarının özel hayat hakkına saygı duymayan ve değer vermeyen bir çevre içinde büyüdüğünü düşünüyor. Montgomery, gelecek nesillerin özel hayat güvenliğinin öncekilere göre risk altında olduğunu vurguluyor.
İstanbul Üniversitesi Din Psikolojisi Anabilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Atalay, konuyu çocuk hakları açısından ele alıyor. Ona göre, İslamda çocukların da ebeveyn üzerinde birtakım hakları var. Çocuğa güzel bir isim konması, rızkının helalinden temin edilmesi bunlardan ikisi. Bir de geleceğini inşa etmek var ki bunu şöyle açıklıyor Atalay: “Çocukların haklarını belirleyen hadislerin ışığı altında, çocuğun ileride istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalmasına yol açmamak da anne-babanın hassasiyet göstermesi, gereken hususlar arasında sayılabilir. Dolayısıyla bu konuda ebeveyn, aslında son derece dikkatli olmalı ve bir ölçü olarak anne ve babaları tarafından kendi fotoğraf ve bilgilerinin paylaşılması durumunu tasavvur ederek hareket etmeli.”


Paylaşılan herşey, çocuğun siber kimliğini etkiliyor


Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya bölümü öğretim üyesi İsmail Hakkı Polat’a göre, geleceğin yetişkin bireyleri olan çocuklara, bugünün ebeveynlerinin verebileceği en büyük armağan, ‘kendi ayakları üzerinde durana kadar koruyabildiğimiz mahremiyetleri’ olabilir. Polat, içinde bulunulan dünyada paylaşımdan kaçınmanın, ‘sürüden ayrı kalmanın’ çok zor olacağını vurgulamadan da geçmiyor. Ancak unutulmaması gereken kullanıcılarına hizmeti bedava veren sosyal ağların gücü, onlar üzerinden bireylerin yaptığı paylaşımlar. Yani özelinize dair verdiğiniz her türlü bilgi, fotoğraf, video...


İleride pişmanlık duymamak için…


Klinik psikolog Mehmet Dinç, özel hayatın mahremiyeti ve kutsiyeti olduğunu vurguluyor: “Bugün anne-babaya komik gelen yarın çocuk için utanç olabilir, bugün çocuğun önemsemeden ya da övünçle paylaştığı şeyler yarın pişmanlık ve dert getirebilir. Halihazırda internette videoları çok izlenen bebek, çocuk ve gençlerle alakalı yapılmış bir araştırma yok ancak insanları eğlendiren videoları, resimleri ya da bilgileri olan insanlar için bu paylaşım, genellikle eğlenceden ziyade özgüvenlerini zedeleyici, sosyal ilişkilerine zarar verici bir hal arz edebilir. Çünkü internete konulan bir şeyi tamamıyla silmek mümkün değil.”


__________________
MusAElif
ApocalypsE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.12.13, 23:40   #2 (permalink)
Acemi Tayfa
 
mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jun 2011
Nereden: Yalıyarın dibinden...
Mesaj Sayısı: 506
Konu Sayısı: 126
Rep Gücü: 648604
Rep Puanı: 64859334
Rep Derecesi : mediter 0-10000000mediter 0-10000000mediter 0-10000000mediter 0-10000000mediter 0-10000000mediter 0-10000000mediter 0-10000000mediter 0-10000000mediter 0-10000000mediter 0-10000000mediter 0-10000000
Standart Cevap: Mahremiyet Bebeklerin de Hakkı
Bebeklerin mahremiyeti denilince ilk aklıma gelen:
(erkek veya kız farketmez hatıra olsun düşüncesiyle) bebeklerin- çocukların çıplak çekilmiş fotoğraflarıdır. Albüm içinde kalacağı düşünüllerek çekilmiş olsa bile bu tür fotoğrafların çekilmesine her zaman karşı olmuşumdur.
Bu nedenledir ki; eşim tarafından çekilmiş olan 2 yaşındaki (erkek) yeğenimin fotoğraflarını hemen çekildiği gün yırtarak yok etmişimdir.
Hele, (isterse mahsum bir fotoğraf olsa bile) bir özel fotoğrafın sanal ortamda paylaşılması son derece sakıncalı ve gereksizdir.
Ama günümüzde Face ve twit gibi sosyal ağlarda iş çığırından çıkmış, bu akıma kapılan kişiler (özel yaşamı, yer yer de mahremiyeti) paylaşma yarışına girmiş. Kişiler gerçek yaşamdan kopmuş ve sanal yaşar hale gelmiştir.
Bu gerçek yaşamdan kopuşta en büyük pay yine başta TVler olmak üzere medyadadır.
Medya o derece yozlaşmayı, ahlak erpozyonunu körüklemekte ve yanlışı doğru gibi lanse etmektedir ki;
Yarışmalarda, kazanmak için her türlü (şaklabanlık, rezillik) , kendisine ödül kazandıran program sunucusunu (kırk yıllık dostmuş gibi) öpücüklere boğması normalmiş gibi sergilenmekte alkışlanmaktadır.
Diğer taraftan , onur -gurur abidesi olması gereken (özellikle bayanlar) evlilik programlarına talip olarak gelmekte, onların reddediişi de normalmiş, onur kırılmazmış gibi lanse edilmekte, bir talibe gelen adaya (o olmadıysa, bunu verelim misali) başaka bir adaya talip olması normalmiş gibi lanse edilmektedir.
Sonuç olarak, sanal bir alemde kişiler (sanal aleme evlerinin güvenli ortamında girdikleri için) kendilerini güvende hissetmektedirler ki, bu son derece yanlıştır. Sanalda paylaşılan hiç bir şey silinse bile tamamen yok edilemez...
Özellikle gençler bu konuda çok dikkatli olmak zorundadır...


mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İbrahim Hakkı Hz ( İbrahim Hakkı Hz Hakkında - İbrahim Hakkı Hz Kimdir ? ) Eda™ Şair 0 23.09.08 17:24
Hakkı Devrim ( Hakkı Devrim Hakkında - Hakkı Devrim Kimdir ? ) dişi kartal Gazeteci 1 22.09.08 01:10
Mahremiyet kalkıyor mu? CommA Türkiye Gündemi 1 27.05.08 13:51
Burak Hakkı ( Burak Hakkı Hakkında -Burak Hakkı Kimdir ? ) dişi kartal Manken 0 10.05.08 16:50
Unutulmaz Futbolcular - Hakkı Yeten (Baba Hakkı) bruno Beşiktaş 1 10.02.08 02:01


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.