ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Sohbet - Yaşam > Kadın Dünyası

Kadın Dünyası Kadınların bilmek isteyeceği herşey...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04.10.08, 12:21   #1 (permalink)
Süper Tayfa
 
vadaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2006
Mesaj Sayısı: 6.870
Konu Sayısı: 3620
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 54751
Rep Puanı: 5473059
Rep Derecesi : vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000vadaa 0-6000000
Ruh Hali:

Standart Eviniz Sizi Zehirliyor Mu?
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Kaliteli bir iç mekan mı diyordunuz? "En havalısı, en kaliteli olanıdır." Bu sözümüzü unutmayın.

Yorucu bir gün daha geride kalıyor. En sonunda tüm gün boyunca mırıldandığımız eve gitme hayali gerçekleşmiş durumda. Ayakkabılarımızı çıkarıp rahatlıyoruz, koltuğa oturuyoruz ve derin nefes alıyoruz…Bu nokta acaba soluduğumuz havanın nasıl olduğunu hiç düşündünüz mü? Biz düşündük. Çok özlediğimiz evimizi havası o kadar da temiz olmayabilir.


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Evet, iç mekanlar da ki hava kirliliğinden bahsediyoruz. Bu sizi biraz şaşırtabilir çünkü hava kirliliği denildiğinde genelde egzost dumanları ve açık hava akıllara gelir. Evlerimizin içindeki hava, bazen dışarıdaki solumaktan hoşlanmadığımız havalardan bile daha zararlı olabilir. Ortalama bir ev havasında yüzlerce zararlı madde bulunur, bunların nedenleri ise aslında çok basit.[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Ne kadar endişelenmelisiniz?

Bu aslında size özel bir durumdur, bulunduğunuz eve, içindekilere ve bu sorunlarla baş edebilmek için harcadığınız enerjiye göre değişir. Sizin için hazırladığımız basit ama etkili öneriler ile bu sorunu minimum zarara indirebilirsiniz. Bazen iç mekan havasında bulunan zararlı maddeler, dışarıdakilerden daha zararlı olabiliyor. Şimdi bu maddelere ve evimizde ne şekilde bulunduklarına göz atalım.


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Formaldehit

Bu madde evimize bazı kozmetik ürünü çeşitleri, yapıştırıcılar, özellikle bazı tür ahşap mobilyalar, bazı diş macunları ve izolasyon ürünleri sayesinde giriyor. Güçlü bir kokuya sahip bu renksiz gaz, neredese inşaatlardan tırnak cilalarına kadar birçok yerde karşımıza çıkıyor. Solunum güçlüğü, ekzema, allerjik sorunlara neden olur. Formaldehit oranının her ürün için yasal seviyede olması halinde bile, ne kadar çok ürün varsa formaldehit miktarı artıyor ve sizi o kadar risk altına sokuyor.[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Radon Gazı

Sizleri bu konuda daha önce uyarmıştık. Radon gazı uranyum ve toryum gibi elementlerin doğada kurşun gibi elementlere dönüşürken ortaya çıkıyor. Bu gaz doğada kendiliğinden oluşuyor ve evlerimizin içine kadar giriyor. Dünya üzerinde görülen akciğer kanseri vakalarının yaklaşık %15'i radon gazı yüzünden meydana geliyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu'ya göre Evlerini düzenli şekilde havalandırmayan kişilerin alfa radyasyona maruz kalıyor. Sigarayla evin içinde havada askıda kalan gazı dışarı çıkarmıyoruz. Kış aylarında bir de pencerelere hiç hava almayacak şekilde izolasyon yapıp tehlikenin boyutunu artırıyoruz. Evlerdeki gizli tehlike olarak görülen ve akciğer kanserine yol açan radon gazından tek kurtuluş yolu havalandırmadır. Düzenli havalandırılan evlerde bu risk yok denecek kadar azalıyor.

Radon, temeldeki, zemindeki, duvarlardaki yarık ve çatlaklardan geçerek bina havasına karışır. İnşaat malzemelerinden (granit, portland çimento) ya da radon içeren yeraltı sularından da solunan havaya karışabilir. Uranyumdan zengin topraklar üzerine yapılmış evlerde daha yüksek miktarda radon bulunur. Toprağa yakınlığından dolayı, bodrum katların ya da ilk katların havasında, üst katlara göre daha fazla radon vardır. Maden ocakları gibi havalanması iyi olmayan yerlerin havasında da çok yüksek miktarlarda radon gazı bulunabilir. Dış atmosfer havasında çok düşük miktarda radon gazı vardır, fakat bunun sağlığımız için hiç bir tehlikesi yoktur.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Biyolojik Zararlılar

Kum zerrecikleri, polenler, küf, bazı bakteriler, sinekler yüzünden zararlı maddeleri soluduğumuzu söylemek zorundayız. Fakat bu maddeler hepimizde aynı etkiyi yapmaz. Alerjen biriyseniz belirtiler çok basittir, burun tıkanması, hapşırma, göz yaşarması, öksürük, mide bulantısı ve kusma, ciltte kızarıklıklar ve tahriş, baş ağrısı olarak sayabiliriz.

Peki yapabileceğiniz hiçbir şey yok mu? Tam aksine birçok şey var. Kaliteli bir iç mekan havası yaratmak için son moda ürünlerden ziyade bazı basit ve pratik adımları uygulamalısınız. Bu sayede gözle görülmese bile çok kaliteli bir iç mekan havasına sahip olacaksınız.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
1: Formaldehit ve Organik Uçucu Bileşken içeren ürünleri tercih etmemeye çalışın:

Mesela evlerinizde masif mobilya veya çelik ürünler tercih edin. Boyaları ve bazı çözücüleri evinizin içinde muhafa etmeyin. Temizlik ürünlerini kullandıktan sonra kapaklarını iyice kapayın, bir poşet içerisinde iyice sıkarak havayla ilişkisini kesin ve öyle saklayın.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
2: Evinizi Daima İyi Havalandırın :

Özellikle evin içinde bazı değişiklikler düşündüğünüz zamanlarda mutlaka havayı da değiştirmeyi unutmayın. Yeni duvar kağıtları, yeni bir duvar boyası ve yeni mobilyalar evinizin çehresini değiştirebilir. Bu noktada kesinlikle evinizi iyi havalandırın. Hatta tırnaklarınızı ojeyle boyarken bile cam açık olsun. Eğer banyoda suyla işiniz varsa ve siz akan suyun fazla klorlu olduğunu düşünüyorsanız, banyoyu iyice havalandırın. Unutmayın klor havayı zararlı hale getirir.Özellikle sıcak suyla duş alırken banyoyu havalandırmak çok faydalı olacaktır.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
3: Alerjiye Dikkat:

Eğer evinizde devamlı alerji sorunuyla baş başa kalan birey varsa, toz ve diğer uçucu maddelerden evinizi arındırmalısınız. Bu noktada söylememiz gereken, evin tozunu alırken havanın daha çok kirleneceğini unutmamanız gerektiğidir. Eğer alerji sorunu sizdeyse, toz alma işini başkasına bırakmalısınız. Evde toz alınırken bulunmak zararlı olabilir. Astım ve diğer solunum sorunlarının bulunduğu bir kişinin yanında toz almamaya çalışın. Bu konuda gelişmiş teknoloji kullanan elektrikli süpürgeleri de deneyebilirsiniz.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Bir Nefes Temiz Hava:

Vücudunuza iyi bakıyorsunuz. Sağlıklı bir beslenme düzeni, egzersiz ve aksattırmadığınız sağlık taramaları sayesinde gayet iyi hissediyorsunuz. Yaşadığınız mekanları da önemsemelisiniz. Evinizi zararlı maddelerden tamamen arındırmak sadece bir hayaldir, ayrıca gereksizdir. Fakat zararlı gazları, kimyasallar ve alerjenleri belirli bir oranda tutmak için yapmanız gerekenleri artık biliyorsunuz. Günden güne daha rahat nefes alacaksınız ve aldığınız havanın temizliğini hissedeceksiniz.


[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Uçucu Organik Bileşikler (VOC)

Bu tür bileşikler binlerce üründe bulunabilir. Çocuklarda bağımlılık yaratabilecek uçucu organik bileşikleri içeren silgi ,kalem,defter gibi ürünlerde, bazı kuru temizlemeden geçmiş giysilerde (temizlik sırasında kullanılan bir tür kuru temizleme sıvısı nedeniyle) , yeni cilalanmış mobilyalarda, kimyasal temizleyicilerde, bazı hava temizleyicilerinde ve musluk suyunda bulunuyor.

Sigara içilen veya yeni cilalanmış mobilyaların olduğu bir evde yaklaşık 12 ay kadar kalabiliyor. Bununla beraber böcek ilaçlar ve aerosol spreylerde mevcut. Uçucu Organik Bileşikler kanser başta olmak üzere, çocuklarda gelişim bozukluklarına, doğurganlığın düşüşe geçmesine, mide bulantısı ve özellikle burun-boğaz tahrişine neden olduğu yapılan birçok çalışma ile açığa çıkmış durumda.


__________________
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]


" Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir "

M.KEMAL ATATÜRKvadaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.08, 12:33   #2 (permalink)
Yeni Tayfa
 
AtésH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Sep 2008
Nereden: AméD
Mesaj Sayısı: 98
Konu Sayısı: 5
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 2368
Rep Puanı: 235560
Rep Derecesi : AtésH 0-250000AtésH 0-250000AtésH 0-250000AtésH 0-250000AtésH 0-250000AtésH 0-250000AtésH 0-250000AtésH 0-250000AtésH 0-250000AtésH 0-250000AtésH 0-250000
Ruh Hali:

Standart Cevap: Eviniz Sizi Zehirliyor Mu?
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]

ŞöyLe Bi Hatun Evimde oLsunda Evim Beni öLdürsün


__________________
Exen !!!!

Duman Avcısı
AtésH isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Birinin sizi kıskanıyor olması, onun sizi çok seviyor olduğunu mu gösterir? q£Lincik Anketler 26 31.05.11 23:02
Aynaları süsleyin eviniz değişsin nk83 Hobi 1 07.05.08 11:22
'PKK ilişkileri zehirliyor' alayına_gider Türkiye Gündemi 0 10.01.08 10:07
Burcunuz ve Eviniz nk83 Astroloji 19 20.11.07 18:06
Eviniz İçin Hoş PufLar CimCim3 Kadın Dünyası 0 03.11.07 14:59


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.