ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Fotoğrafçılık > Türkiyeden Fotoğraflar

Türkiyeden Fotoğraflar Türkiyeden çekilmiş güzel manzara fotoğraflarını paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27.02.12, 18:27   #1 (permalink)
Yeni Tayfa
 
akkasugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Nov 2009
Nereden: Balıkesir -Burhaniye
Mesaj Sayısı: 56
Konu Sayısı: 48
Takım: Fenerbahçe
Rep Gücü: 20361
Rep Puanı: 2034949
Rep Derecesi : akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000akkasugur 0-3000000
Ruh Hali:

Standart Türkiye'den Fotoğraflar
Türkiye'den Fotoğraflar

KIYIKÖYAntik çağlardan bu yana yerleşim merkezi olan Kıyıköy, Trakya'nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli'nin bir ilçesi. Yöre, İstanbul'a 164 km. uzaklıkta huzurlu bir tatil merkezi. Kıyıköy'de doğaya ve tarihe yolculuk yaparak farklı bir haftasonu geçirebilirsiniz.

İstanbul'un yanıbaşında Karadeniz sahilinde yer alan Kıyıköy, temiz havası, bozulmamış mimari dokusu, eşsiz güzellikteki doğası, leziz deniz ürünleri ile dikkat çekiyor. Yılın ikinci ve üçüncü ayında başlayıp, dördüncü aya kadar devam eden ve lezzetli balıklar listesinde üst sıralarda yer alan kalkan balığı ile ünlü Kıyıköy'de hem doğaya, hem tarihe yolculuk yaparak farklı bir haftasonu geçirebilirsiniz.9. yüzyılda yapılan ve Bizans döneminin dini eserleri arasında yer alan bu manastır, kayalara oyularak inşa edilmiş. İlçenin kuzeybatısındaki vadinin yamacında yonca planlı bir şapel, tek nefli büyük planlı bir kilise ile bunun yanında düzensiz yerleştirilmiş odalar, mezar şapeli ile düzgün hücrelerden oluşan kompleksin duvarlarında kazınmış haçlar, bazı resimler, çeşitli kabartmalar bulunuyor. Kıyıköy ortaçağ Salmydessosu 'nun surla çevrili alanı içinde yer almış doğusu Karadeniz'e, kuzey ve güneye bakan yamaçları dere vadisine dimdik inerken, sadece batı yönü geçit vermiş antik kentin surları, ilk kez Lustirianus döneminde 6. yüzyılda yapılmış. 9 ve 10. yüzyılda da onarım görmüş. Duvar yüksekliği yer yer 6 metreyi bulan surların kalınlığı ise 2.20 metre.

Kıyıköy'de bir haftasonu konaklamaya karar verdiyseniz, ilçede lüks olmasa da 20'ye yakın mütevazi pansiyon bulunuyor. Pansiyonlarda iki veya üç kişilik odaların bulunmakta. Bir kısmı deniz manzaralı sessiz, sakin olan pansiyonlardan başka, kiralanan evler, yazın ise çadır kurulabilecek kamp alanları var.ÇOMAKDAĞ KÖYÜÇomakdağ Köyü'nde konaklama tesisi yok. Köyün sekiz-on kişilik misafirhanesi için Köy Muhtarı ile temasa geçilebilir. Köy yaşantısını yakından tanımak isteyenlere bazı evler pansiyon olarak kiralanıyor. Milas'ta, Bafa Gölü kıyısında ve Milas-Söke karayolu üzerindeki Çamiçi Kasabası'ndan ayrılan yol ile ulaşılan Herakleia'da çeşitli konaklama tesisleri bulunuyor. Bodrum ve İassos diğer tesislerin yoğun bulunduğu turistik yöreler.

Çomakdağ Köyü'ne İzmir-Milas yolu üzerinden Köşk Köyü'nü geçince Milas Tuğla Fabrikası yanından sola ayrılan yol ile ulaşabilirsiniz.
Kafaca Köyü'ne kadar asfalt sonrasında stabilize yolda Efçe Köyü'nde sola yukarı ayrılan yönde Eksitaş, Tetendere, Çomakdağ, Kızılağaç köyleri yer alıyor.
Beşparmak Dağları üzerindeki köylere Milas Askerlik Şubesi önünden kalkıp günde 2 sefer yapan minibüslerle de gitmek mümkün.

Çomakdağ Köyü'nde lokanta bulunmuyor.

Köyü günübirlik ziyaret ediyorsanız akşam yemeği için Milas'a yakın Tuzla-Boğaziçi Köyü girişinde yer alan balık çiftliklerinde çipura, levrek, ızgara türü balık ziyafeti çekebilirsiniz.

Bir başka seçenek Bafa Gölü kıyısındaki restoranlar olabilir. Çomakdağ Köyü'nde ki üş zeytinyağı fabrikası bölgeden toplanan zeytinleri işlerken sıfır-beş asitli zeytinyağından ve zeytinlerden ekonomik fiyatla yöre halkından alabilirsiniz.

Ticari olmamakla birlikte tepelerde çam fıstığı yetiştiriliyor. Bölgenin engebeli arazi yapısı nedeniyle traktörlerin giremediği yamaçlarda tarım hala atlarla yapılıyor ve bu yüzden Milas çevresinde gezici nalbantlar sık sık köyleri dolaşarak atların düşen nallarını yeniliyorlar.


KAPUZBAŞI ŞELALELERİ

Deniz seviyesinden 2000 m. yükseklikteki yörede Yedigöller ve Kapuzbaşı Şelaleleri görülüyor. Aladağlar'a yürüyerek çıkış dört, iniş iki saat sürse de Yedigöller ve Şelale çevresinde kamp yapan birçok gezgine rastlanıyor. Kayseri ili Yahyalı ilçesine 76 km. mesafede Kapuzbaşı Köyü yakınlarında 7 şelale olarak bulunan Kapuzbaşı Şelaleler bölgesi doğal sit alanı...
ALADAĞLAR

Kayalar arasında yer yer 70 m. yükseklikten coşkuyla akıp çevreye uçuşan su zerrecikleriyle serinlik saçan görkemli şelale Aladağ ve Aksu çayı sularıyla birlikte Zamantı Irmağına karışarak Seyhan Nehrine akıyor. Şelale dökülüşü sırasında çıkardığı ürpertici sesler ve görüntüsü nedeniyle ziyaretçilerini etkileyip beyin yorgunluğu ve düşüncelerden çarçabuk kurtararak, şaşkınlık içinde bırakıyor. Dağcılık, avcılık, akarsu balıkçılığı için uygun ortamların bulunduğu bölgede Yahyalıya bağlı 3 km. uzaklıkta Yeşilköy ve 10 km. uzaklıkta Derebağ Şelaleleri bulunuyor.

[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir.Kayıt Olmak İçin Tıklayınız...]
Kapuzbaşı Şelaleler Bölgesinde yemek yenecek bazı kır lokantaları ve kafeler var. Şelale suyunun oluşturduğu nehir kıyısında kurulu ağaç evler ve masalar kamp alanlarında odun ateşinde pişirilmiş pul biber soslu, süper lezzetli doğal alabalıkları yufka ekmek ve bahçeden henüz koparılmış domateslerden yapılan salatayı yeme imkanınız var.
Kayseri'den geçiyorsanız şehir merkezindeki İskender kebapçısında yoğurtlu, tereyağlı iskender kebabının yanısıra buğusu, kokusu, dumanı üzerinde fırında pişirilmiş kağıtta pastırma bir başka denemeye değer yöresel tatlardan.
Kapuzbaşı Şelaleleri nehir kenarında bazı ağaç evler var. (Robinson hayatı severlere) ve organize turlarla şelale yakınına veya Aladağ yedi göllere çadırlarla gelip kamp kurmak, uyku tulumunda yatmakta mümkün. Doğal bal, keçi peyniri, köy yumurtası, bahçe domatesi, yufka ekmekli sabah kahvaltısı ise özlenen lezzette.

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde bulunan Kapuzbaşı Şelalelerine ulaşmak için yola çıkanları hiç de kolay olmayan toprak, inişli, çıkışlı, virajlı, zor koşullarda açılmış bir güzergah bekliyor.
BABAKALEGözden uzak, alabildiğince sakin, dinlendirici ve tertemiz havasıyla Asya Kıtası'nın batıdaki en uç noktası Babakale.
Babakale, deniz ürünlerinin de cenneti.
Buram buram tarih kokan balıkçı köyünün geçmişi 1723 yılına dayanıyor. Bu tarihte kurulan Babakale, dönemin izlerini taşıyan görkemli kalesi, antik su yolları, camii, hamamı, çeşme ve ulu çınarı ile zamana yolculuk yapmanıza da neden olan güzellikler taşıyor.

Osmanlı donanmasının geçtiği, korsanların uğrak yerlerinden olan bu en uç noktada, bir gün 3. Ahmet, deniz seferlerinden dönerken kötü hava şartları yüzünden bölgedeki köye sığınmış. Halk, "Padişahımız geldi" diye koşup etrafını sarmış. Korsan saldırılarından bıkıp usandıklarını yana yakıla dile getirmişler.
Babakale tepeleri kekik kaplı, koyunlar bu otlarla beslendiği için etleri de, süt mamülleri de farklı ve naturel oluyor. Ezine peynir imalatındaki şöhretini yüzde 80 koyun, yüzde 20 keçi sütü karışımına borçlu. Az tuzlu tam yağlı beyaz peynirine İstanbul'dan büyük talep olunca Ayvacık'ta peynire yatırım yapanlarda artmış. Has zeytinyağı, zeytin, kekik suyu, bölgede satılan diğer çeşitler.
Babakale yakınlarında bulunan plajı ile ünlü ve gün batımının bir başka seyir yeri olan Aklimana hakim tepede hizmet veren moteller var.


MAZI
Bodrum'a birkaç kilometre uzaklıkta, Gökova'nın da yanıbaşında uzanan Mazı, sahil şeridindeki ince kumu, tertemiz denizi ve anıt ağaçlarıyla ünlü bir tatil yöresi. En önemli özelliği yeni yapılan yolu ve imara açılmamış doğası nedeniyle bakir bir köy olması. Geçen yıl turizme açılan ve yazın en sıcak aylarında bile tenha olan sahili ile sakin bir tatil düşleyenlere tam anlamıyla cenneti vaadediyor Mazı.


Billur gibi tertemiz bir denizi, henüz imara açılmamış ,yemyeşil doğası, anıt ağaçları ve anıt kayaları ile Bodrum'un yanıbaşında bakir bir köy Mazı. Bodrum'a bu kadar yakın olupta nasıl diğer koyların aksine böyle bakir kaldığını merak edebilirsiniz. 25 yıldır yapılamayan ve sonunda geçen yıl asfaltlanınca turizme açılan Mazı Köyü; İnce yalı sahilinde güneşlenmek, Ege'nin berrak sularında kafa dinlemek ve deniz ürünleriyle küre girmek isteyenler için tam anlamıyla bir cennet.

NASIL GİDİLİR?Mazı'ya özel araçla gidecekseniz Milas ve Güllük'ü geçtikten sonra Bodrum'a doğru yol alırken, solunuzda Mumcular ayrımını göreceksiniz. Mumcular'a girip sağa dönünce "Yeniköy ve Yukarı Mazı" köylerinden sonra asfalt ve çam ormanı içinden geçen yolda son olarak karşınıza "Aşağı Mazı" köyü çıkacak.
Pansiyon tabelalarının yanında İnce Yalı sahiline inebilirsiniz. Mumcular-Aşağı Mazı köyü sadece 25 km. Ancak Aşağı Mazı köyünden İnce Yalı sahiline inen 1.5 kilometrelik yol oldukça virajlı. Bu nedenle toprak yokuşta aracınızın hızını düşürmeyi unutmayın.
Otobüsle gitmek isteyenler önceden haber verdikleri takdirde, Mumcular yol ayrımında inip pansiyonların araçları ile karşılanıyorlar. Bodrum Havaalanı'na inenler ise taksiyle Mazı'ya ulaşabilirler.
Bir başka alternatif de şehirlerarası otobüsten Milas'ta inip Milas-Mazı arasında çalışan minibüslerle Mazı'ya ulaşmak. Minibüsler Milas'tan 06:00-15:00 saatlerinde kalkıyor. Mazı'ya ulaşmanın bir başka yolu da Bodrum'dan otomobil kiralamak. Bodrum Mazı seferleri bir saat, 15 dakika sürüyor. 55 km lik yola kişi başı 6 milyon ödenen minibüsler Bodrumda kapalı garaj içinden kalkıyor, Aşağı Mazı Köy meydanına yapılıyor.
Mazı'dan kalkış: 06.45 - 07.15 - 08.15 - 12.30 - 19.00
Bodrum'dan kalkış: 10.00 - 12.30 - 15.00 - 18.00 - 20.30
Mazı deniz ürünleri açısından hayli zengin bir tatil yeri.

Akşamdan denize bırakılan ağlar, sabahın erken saatlerinde toplanıyor. Balıkçıların sahil restoranlarına canlı canlı getirdiği balıklar arasında başta akvaryum balığı güzelliğinde ıskaroz balıkları olmak üzere sokkan, akya, mercan, loğos, barbunya, karavida ve ahtapot gibi çeşitler bulunuyor. Çorbasına doyamayacağınız iskorpitin yanı sıra, sütte bekletilip sodayla yumuşatılan sübyenin ve kalamarın tadına doyamayacaksınız.Mazı'ya ızgarada kömür ateşiyle pişen sokkan balıklarının tadı için gelenler bile var. Kabak çiçeği dolması, biber ekşilemesi, patlıcan salatası ve has zeytinyağında kızarmış patates tava damakta tat bırakıyor. Eğer alıştığınız markanın dışında bir şarap içmek istemiyorsanız yanınızda götürmelisiniz


__________________


akkasugur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türkiye'den Fotoğraflar Bölüm Kuralları MaStEr Türkiyeden Fotoğraflar 0 24.09.11 12:34
Türkiye'den dünyaya yürek yakan fotoğraflar recep_oflu Türkiyeden Fotoğraflar 12 24.05.09 00:56
HDR fotoğraflar İrEmİnİ Diğer Fotoğraflar ve Fotoğrafçılık 3 08.01.08 22:43
Fotoğraflar... alayına_gider Diğer Fotoğraflar ve Fotoğrafçılık 0 29.12.07 04:47


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.