ForumTayfa  

Go Back   ForumTayfa > Eğitim > Üniversiteler

Üniversiteler Üniversiteler hakkındaki sorunlarınız, ödevleriniz, tezleriniz vs konuları paylaştığımız bölüm...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14.07.11, 22:56   #1 (permalink)
LorD oF ThE RocK
 
t o F i t A - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jul 2007
Nereden: İzmir
İlişki Durumu: Evli
Mesaj Sayısı: 29.847
Konu Sayısı: 2568
Takım: Beşiktaş
Rep Gücü: 1136266
Rep Puanı: 113622367
Rep Derecesi : t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000t o F i t A 0-10000000
Standart Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi açıldı
"Türkiye’nin, bilimde, teknolojide iddialı bir konuma yükselirken, insan odaklı bir gelişmeyi de daha yüksek sesle savunması gerekiyor"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin her alanda kaydettiği ilerleme ile bölgesindeki ülkelere, halklara ilham kaynağı olduğunu, küresel kriz sürecindeki rekor düzeyde büyümesiyle dünyada parmakla gösterildiğini ifade ederek, "Ama bizim derdimiz atom bombası yapmak değil, bizim derdimiz insanımıza nasıl hizmet edeceğimizdir. Böyle bir Türkiye’nin, bilimde, teknolojide iddialı bir konuma yükselirken, insan odaklı bir gelişmeyi de daha yüksek sesle savunması gerekiyor" dedi.

Erdoğan, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezinin açılışında, Kasımpaşa’da doğduğunu ve büyüdüğünü dile getirerek, Perşembe Pazarı olarak tabir edilen ve eskiden sanayinin merkezi olan bu yerde, 30 metrekarelik bir tornacı dükkanında bir geminin şaftının yapıldığını anlattı.

Başbakan Erdoğan, "Çok enterasandır, bir torna makinesi, şaftın bir ucu ona bağlı bir diğer ucu dükkanın dışında. Yani yoldan geçerken, onunla karşı karşıyasınız. Şu şartlar içerisinde çalışan ustalarımız vardı bizim. Bu ülkenin insanı böyle. Bu şartlarda yetişerek neler yaptılar neler" diye konuştu.

Şimdi artık oralardaki insanların, gemi inşa sanayisinde Türkiye’yi dünya 22’nciliğinden dünya 6’ncılığına getirdiklerine işaret eden Erdoğan, azmin elinde hiçbir şeyin kurtulamadığını vurguladı.

"Yeter ki, ön açalım, ufuk verelim, daha iyilerini yakalayacağız" diyen Erdoğan, özellikle gençlere, istidadı olanlara ufuk göstermek zorunda olduklarını ifade etti.

İlköğretim çağındaki çocukların, tertemiz hayal güçlerini kullanarak, çok şaşırtıcı projeler ortaya koyabildiklerine işaret eden Erdoğan, "Bu hayal gücünü muhafaza edebilirsek, onu köreltmeden geleceğe taşıyabilirsek, inanın Türkiye’de bilim ve teknoloji çok farklı bir süreci yakalayacaktır. Bizim, Hükümet olarak eğitime yaptığımız yatırımların altında da esasen işte böyle bir anlayış yatıyor. Biz, politik amaçlarla, popülizm kaygısıyla, tercih edilmek gayesiyle değil, bu ülkenin geleceğine yatırım yapmak, geleceğin donanımlı nesillerini bugünden hazırlamak derdiyle eğitime büyük kaynaklar ayırıyoruz."

Başbakan Erdoğan, dün Hükümet Programı’nı açıklarken, artık sadece devlet ve vakıf üniversiteleri olmayacağını, artık özel sektörün de üniversitesini kurabileceğini söylediğini anımsatarak, çünkü vakıf üniversitesi adı altında muvazaalar, manipülasyonlar olduğunu kaydetti.

-"OTURALIM, ANLAŞALIM YÖK’Ü REFORME EDELİM"-

"Özel sektör, madem ki, kolejini kurabiliyor gitsin üniversitesini de kursun" diyen Erdoğan, YÖK ile ilgili de açıklamalarını yaptıklarını anımsattı.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bakın biz ’YÖK’ü kaldıracağız’ demiyoruz. Anlaşabilirsek muhalefetle, bu konuda da YÖK’ün reforme edilmesinin gereğini ortaya koyuyoruz. Oturalım anlaşalım, YÖK’ü reforme edelim. Çünkü, biz üniversitelerin bu noktadaki sıkıntılarını da biliyoruz, ama YÖK’ü tamamen kaldırdığınız zaman, üniversitelerin kontrol dışında olması da ayrı bir sıkıntıyı daha sonra başlatır. Onun için sadece denetleyen, düzenleyen bir kurum olarak YÖK kalmalı, ama üniversiteler, artık kendi yönetimlerine de sahip olmalılar ve bunu başaracağız. "

9 yıllık iktidarları döneminde, 163 bin yeni derslik açtıklarını, 1 milyona yakın bilgisayarı okullara gönderdiklerini, okullarda "bilişim sınıfları" açtıklarını, en ücra köşedeki okulları bile bilgisayar sınıflarıyla tanıştırdıklarını aktaran Erdoğan, şimdi de başlattıkları Fatih Projesi ile artık tüm okullara akıllı tahtayı yerleştireceklerini belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan bununla birlikte, ilköğretimde tüm öğrencilere ücretsiz olarak elektronik kitap dağıtarak, eğitimle teknolojiyi bir arada öğrencilere sunacaklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, "Düz liselerin oranınını yüzde 25-30’lara çekecek, meslek liselerini ise yüzde 65-70’lere doğru çıkartacağız. Batı bununla ayağa kalktı" şeklinde konuştu.

Sanayinin ara elemanda çok sıkıntı çektiğini, ara elemanı da kendilerinin yetiştirmek zorunda kaldığını ifade eden Erdoğan, "Bizim bir hedefimiz var. Hedef şu: Her organize sanayi bölgesinin içinde meslek lisesi olması lazım" dedi.

Böylece çocuğun kendisiyle ilgili yerde stajını yapabileceğini ve alacağı 3-5 kuruşla acil ihtiyaçlarını karşılayabileceğini dile getiren Başbakan Erdoğan, gelişmiş ülkelerin böyle yaptığını söyledi.

Erdoğan, "Peki biz niye böyle yapmıyoruz bunun için uzay keşfine gerek yok, dünyada örneği var. Öyleyse bizim bunu süratle uygulamaya koymamız lazım ve şu anda bunu uygulamaya koyuyoruz. Burada da özellikle çevredeki sanayinin Sabancı Üniversitesi ile ilişkisini birliktelik kurmak suretiyle geliştirebiliyoruz. Bu çok önemli. Bunu başardığımız anda çok daha farklı olacaktır" diye konuştu.

Meslek lisesi öğrencileri için asıl önemli olanın, geleceği yakalamak olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bir lisenin makine bölümünden mezun bir çocuk, bir üniversitenin makine fakültesine geçecekse onun puanını artırmamız lazım, oraya doğru teşvik etmemiz lazım. Yani bir yönlendirme yapmamız lazım. Yani herkes çekirdekten geleceğe doğru aynı istikamette yürümeli ki, çok daha güçlü bir nesli hazırlamış olalım" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, sanayinin eleman ihtiyacını artık çok daha programlı yetiştirmeyi hedeflediklerini, yüksek öğretimde aynı şekilde sessiz bir devrim gerçekleştirmek zorunda olduklarını, bunu daha da ileriye taşıyacaklarını bildirdi.

89 yeni üniversite kurduklarını, üniversitesi olmayan ilin kalmadığını, bazı illerde ikinci, üçüncü üniversitelerin açıldığını dile getiren Erdoğan, üniversitenin, toplumla, sanayiyle artık farklı bir iletişimi kurmaya başladığını kaydetti.

Bu Hükümet döneminde, artık özel sektörün de üniversite kurmasını teşvik edeceklerini anlatan Erdoğan, böylece, hem bir rekabet ortamı oluşturulacağını hem de özel sektör-üniversite iş birliğini daha ileri bir boyuta taşıyacaklarını belirtti.

Tüm bunlarla birlikte, AR-GE konusunda da Türkiye’nin önemli gelişmesini bütçesiyle mütenasip olarak yoğun biçimde artıracağını ifade eden Başbakan Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kurulmasının anlamının da icracı bir bakanlık olarak, meselenin içinde bulunmak olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, AR-GE ve inovasyon alanında Türkiye genelinde bir eş güdüm ve paylaşımı da güçlü şekilde desteklemeye başladıklarını, bu ivmeyi artırarak, devam ettireceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Hükümet olarak biz, üzerimize düşeni yapacak, her alanda olduğu gibi, eğitim, bilim, teknoloji alanında da Türkiye’nin önünü olabildiğince açmaya devam edeceğiz. Hiçbir gelişmeden geri kalma lüksümüz yok. Bilgiye sahip olmayanın, bilgiyi kullanmayanın hiçbir iddia taşıyamayacağı bir dünyada yaşıyoruz. Dünya artık nano boyutta yeni bir çağa adım atarken, biz, izlemekle, uzaktan takip etmekle, tribünden seyretmekle kalmayacağız. Bugün açılışını yaptığımız kısa adıyla SUNUM, inanıyorum ki, üniversitelerimize, özel sektörümüze örnek teşkil edecek, bu alanda daha kapsamlı çalışmaların da önünü açacaktır."

Burada bazı kaygılarını da paylaşmak istediğine dikkati çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz, siyasette olsun, ekonomide olsun, dış politikada olsun, insanı dışlayan, insanı merkeze almayan, kuralsız, yıkıcı, tahrip edici bir ilerlemenin, kalkınmanın her zaman karşısında olduk. Bizim rekabetten anladığımız, kıyasıya bir rekabet, ezici bir rekabet değil, birbirini tamamlayan, adeta hayırda yarış dediğimiz bir rekabet anlayışıdır. Bir başkasının üzerine basarak hiç kimse yükselemez, hiç kimse ilerleyemez, kalkınamaz. Bugün küresel ölçekte yaşanan finans krizinin dünyaya verdiği en önemli mesaj da zaten budur. Sınırsız kazanma ve hırsla harcama tutkusu, yoksulları unutan, yoksulluğu çoğaltan bir kalkınma tutkusu, bugün yaşadığımız sonucu doğurmuştur. Biz, başta G-20 zirveleri olmak üzere her platformda bu düşüncelerimizi dile getirdik. Yoksulluğun çığ gibi büyüdüğü, yoksulla zengin arasındaki makasın gittikçe açıldığı bir sistemin sürdürülebilir olmadığını, bugün yaşanandan daha büyük felaketlere yol açacağını her fırsatta dile getirdik. Bilim ve teknoloji noktasında da dünyada benzer bir kaygının oluştuğunu eminim ki, hepimiz biliyoruz."

Bir dönem, bilim ve teknolojinin, insanlığın değil, savaşın hizmetinde kullanıldığını, şu anda dünyada savunma sanayine ayrılan rakamın bir trilyon doların üzerine çıktığını vurgulayan Erdoğan, "Atom üzerine yapılan araştırmaların, atom bombası ve yüz binlerce ölümle sonuçlanmış olması gerçekten acıdır. Bir yandan biyoyakıt gibi çevreye duyarlı, ucuz enerji kullanılırken, diğer yandan insanların, o yakıtın yapıldığı mısırı bulamadan, açlık sınırında yaşamaları, çok büyük bir çelişkidir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bilimin, insanlığın kalkınmasının, sağlık, güvenlik ve refahının hizmetinde olduğu kadar, yaşanılan acı tecrübelerden de bilindiği gibi savaşın, yıkmanın, yok etmenin, mutlak iktidarın da aracı olabildiğini kaydetti.

Bilimin, art niyetli ve bencil ellerde, hayra değil, şerre de hizmet edebildiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "İnsanlığı, geleceği, dünyayı, çevreyi tehdit eden; tabiatın dengelerini tahrip eden, gelecek nesillere aydınlık değil, karanlık bırakacak bir değişim, gelişme olarak, ilerleme olarak adlandırılamaz. İnsani değerleri, toplumsal değerleri, paylaşmayı, dayanışmayı, uzlaşmayı yok ederek, imkansız kılarak gelişme olmaz. İnsanın, özellikle de insanı insan yapan değerlerin olmadığı bir dünyada, takdir edersiniz ki, atomlara hükmetmenin de hiçbir anlamı yoktur. Burada dikkatle düşünmeniz gereken bir şey var. Şu anda dünyanın en güçlü ülkesi, bakıyorsunuz kendisinde 15 bini aşkın atom bombası var. Bir diğerinin 12 bin 500, bir diğerine bakıyorsunuz 7 bin 500. Bunlara ayırdıkları rakamlara baktığınız zaman sadece her yıl bakımına ayırdıkları rakam milyarlarca dolar. Biz, Türkiye olarak, artık bölgemizde, küresel ölçekte söz sahibi, güç sahibi bir ülke konumuna yükseldik. Türkiye, her alanda kaydettiği ilerleme ile bölgesindeki ülkelere, halklara ilham kaynağı oluyor; küresel kriz sürecindeki rekor düzeyde büyümesiyle Türkiye dünyada parmakla gösteriliyor, ama bizim derdimiz atom bombası yapmak değil, bizim derdimiz insanımıza nasıl hizmet edeceğimizdir. Böyle bir Türkiye’nin, bilimde, teknolojide iddialı bir konuma yükselirken, insan odaklı bir gelişmeyi de daha yüksek sesle savunması gerekiyor. İşte bu nanoteknoloji üssünü böyle bir anlayışla, insan odaklı bir yaklaşımla tüm dünyaya Türkiye’nin farklılığını göstereceğine inanıyorum."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve diğer katılımcılarla kurdele keserek, merkezin açılışın yaptı.

Erdoğan, merkezi gezdikten sonra helikopterle buradan ayrıldı.Kaynak : Milliyet


__________________
.


Aşk; mucizeleri sever (:
t o F i t A isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sakıp Sabancı ( Sakıp Sabancı Hakkında - Sakıp Sabancı Kimdir ? ) -Asi Ruh- İş Adamı 0 24.10.09 07:48
Ömer Sabancı ( Ömer Sabancı Hakkında - Ömer Sabancı Kimdir ? ) -Asi Ruh- İş Adamı 0 05.10.09 00:18
Dünyanın en büyük el sanatları sergisi İstanbul Feshane Kültür Merkezi’nde açıldı! Eda™ Türkiye Gündemi 0 12.06.08 17:38
Sabancı Üniversitesi - Üniversite Tanıtımları Dr.TaKa Üniversiteler 0 05.06.07 16:43
Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi dünya üçüncüsü blackjaack Türkiye Gündemi 10 08.05.07 19:39


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.0.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd.
ForumTayfa

Arşiv: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 95 96 97 98 99 100 102 103 104 105 106 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 167 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271


ForumTayfa - Link Değişimi
Telinka İletişim | Voip Ürünleri | Link Değişimine Katılın |

Sitemiz bir forum sitesi olduğundan dolayı, kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. ForumTayfa Yöneticileri mesajları itina ile kontrol etse de, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız [email protected] email adresine bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

Any member of our web site has the right of adding comments instantly without getting permisson due to the forum structure of our site basis. Althought, our site modarators check comments with care, all the responsibilities sourced from these comments directly belong to the members. If you still find any illegal content in our site ( A.buse, H.arassment, S.camming, H.acking, W.arez, C.rack, D.ivx, Mp.3 or any Illegal Activity ), please report us via [email protected] .Your reports will be evaluated as soon as the arrival of your e-mail.